Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Si tu poti fi Mos Craciun - editia DC 2014

mos craciun

453 raspunsuri la acest subiect

#421
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 18:54

Of, Laura ce vesti ne dai ... cred ca ar fi bine daca ar face o echografie abdominala inainte de oncologie poate se vede ceva si poate decide si medicul in cunostinta de cauza. Poate reusesti sa o convingi ca e spre binele ei.

Tin pumnii sa vii si cu vesti bune despre Manuela.



#422
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 23 februarie 2015 - 19:03

Laura, multumesc ca ne tii la curent. Eu nu am studii medicale dar ma gindesc ca nu e bine ce se intimpla. Daca o poti convinge sa faca ceva investigatii ar fi tare bine.

#423
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 10:56

Va multumesc pt gandurile voastre! (aveam impesia ca vorbesc singura ...) . As indruma-o sa faca investigatii, dar nu stiu nici eu unde sa o trimit. Ea tine mereu legatura cu oncologul care o cunoaste, ii stie evolutia. RMN a facut in decembrie, pana la inceputul verii nu mai poate face. Ar trebui probabil sa mai faca niste analize, dar daca medicul la care merge nu ii zice nimic .. nu stiu. Ar trebui poate sa mearga la alt medic, mai implicat. Nici eu nu stiu ce sa spun, ca nu il cunosc pe medic, nu stiu daca atat se poate face in situatia ei, sau e si dezinteres din partea doctorului. 



#424
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 11:00

Imi pare rau pentru vesti. Ar trebui poate sa insiste la medicul oncolog, ca nu se simte bine si sa o indrume la un consult gastro, un eco macar. Zic si eu...



#425
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 11:17

LAura, imi pare rau de vestile proaste.

Nu exista nici un pericol sa refaca IRM. E o tampenie faza cu 6 luni. Nu se injecteaza produs de constrast, deci nu e niciun risc.

Habar nu am ce ar trebui sa faca, dar mi se pare totusi aiurea sa o trimita acasa asa, cu un pumn de calmante. :(



#426
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 13:17

mcoca, eu din cate imi amintesc RMN-ul facut in decembrie a fost cu substanta de contrast. Imi amintesc ca am sunat la clinica sa intreb cat ar costa si mi=a zis ca in pret e inclusa si substanta e contrast. 

 

Daca va fi de acord, eu o programez si platesc din banutii pt ea o ecografie abdominala. Am sa o mai sun sa o intreb daca s-a decis. I-am zis si eu ca ar fi bun sa se duca la oncolog si cu rezultatul la ecografie.  Si mie mi se pare tare aiurea sa ridic din umeri sa spui ca nu stii de la ce sunt durerile si sa trimiti omul acasa cu calmante  si atat. 



#427
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 13:39

Ah, vad ca in unele cazuri se injecteaza substanta de contrast. Totusi produsul ala nu prezinta niciun risc. IRM nu te iradiaza, ca foloseste camp magnetic.

Si sigur punand in balanta riscuri si beneficii iesi pe plus, zic eu.



#428
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 24 februarie 2015 - 18:35

Hmmm ... delicata situatia. La ce te referi cand zici ca poate atata se poate face in situatia ei?  Ca din punct de vedere oncologic inteleg ca e stabila si relativ ok, deci poate are .. o inflamatie, o anixita, o cistita ... ceva de genul asta care trece, daca este descoperita.

Tu nu o poti insoti la o vizita medicala la medicul ei? Eventual sa ramai sa discuti cu medicul "pe bune" cum s-ar zice?



#429
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 25 februarie 2015 - 19:55

Laura, soacra mea ia Zeolit de ceva vreme, dar de la o alta firma si la un pret mult mai mare. Ea are incredere maxima in medicamentul asta.



#430
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 26 februarie 2015 - 09:40

Laura, soacra mea ia Zeolit de ceva vreme, dar de la o alta firma si la un pret mult mai mare. Ea are incredere maxima in medicamentul asta.

Am vazut si eu pe net ca mai sunt si alte firme si ca pretul difera. Eu am luat dintr-o farmacie, era singura varianta acolo. Sper sa fie ok. 





Etichetat si cu mos craciun

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -