Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Paduchii, o problema a copilariei

paduchi

35 raspunsuri la acest subiect

#21
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 17:06



tabu sau nu, mie imi da mancarimi de cap doar cand aud/citesc despre paduchi... [:-)))]

 

adevarul e ca pe vremuri era rusine mare sa ai paduchi. era acea asociere involuntara/prejudecata ca daca ai paduchi esti un nespalat. plus ca se practica tunderea parului, deoarece nu existau acele sampoane/tratamente speciale ca acum.

cand si cand invatatoarea/diriginta ne controla in par. uneori, a doua zi dupa control, sa intampla ca unul sau mai multi colegi sa lipseasca 2-3 zile, auzeam ca sunt bolnavi. probabil ca aveau paduchi, insa d-na anunta discret parintii, nu sufla o vorba in clasa, sa nu-l puna pe coleg intr-o situatie neplacuta.

vezi despre asta vorbeam si eu... sunt prejudecati, rusine mare.... aiureli adica. Mai oameni buni, traim biologic intr-o superlume in care nu suntem singuri. Printre sutele de milioane de vietati exista si acestea care incearca si ele la fel ca omul sa supravietuiasca. Sunt fiinte vii normale si care daca ar fi descoperite pe Marte ar starni atata entuziasm cat nu ar incape in pielea nici unui om. Deci chestiune de viziune. Acuma daca s-au aciuit in cap nu e nimic de speriat nici rusine mare nici nimic      , trebuie doar solutionat pentru ca nu ne dorim paraziti la fel cum nu ne dorim capuse, tenii, oxiuri, purici si alte specimene. Insa este parte din lumea aceasta inconjuratoare care este cel mai formidabil lucru care se poate intampla omului. Cum spuneam chestiune de viziune. [:)]



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 18:15

Paduchii nu au prea multa legatura cu curatenia,cu igiena.

 

Sigur ca unul care foloseste des apa si sapunul,scapa mai repede,insa e la fel de expus si are paduchi la purtator,ca si unul care nu e prieten cu apa si sapunul.

 

Cum am spus si la subeetul celalalt,bine ca acum exista sampoane ce te scapa imediat,fara sa folosesti gazul,scormonitul in cap(pieptanul des,sau chiar cautatul cu mina-mama saraca as amai facea uneori) si mai stiu eu la ce alte artificii apelam.

 

Si da ,adultii sunt intr-un fel mai putin expusi,insa asta nu inseamna ca ei nu pot avea paduchi.Doar ca nu spun...ca sa-l citez pe Marius.


Editat de andacos, 19 septembrie 2014 - 18:16 .


#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 18:22

oh, clar, paduchii nu au legatura directa cu igiena, la fel ii iei curat/ murdar

 

atata doar ca o persoana/ familie fara interes in igiena personala nu e nici teribil de interesata sa-si trateze paduchii si de multe ori sunt focare.



#24
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 06:08

Pentru mine păduchii sunt o amintire plăcută!M_am căptușit cu ei într_o practica agricola si doua zile am stat cu capul in poala mamei sa îmi curețe ouăle lor (dansa era fie o fire mai rece fie adepta zicalei"pe copii ii pupi doar in somn")ca nu ma mângâia niciodată,așa ca am beneficiat de tandrețe cat am fost"păduchioasa".

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2014 - 07:32

Pentru mine păduchii sunt o amintire plăcută!M_am căptușit cu ei într_o practica agricola si doua zile am stat cu capul in poala mamei sa îmi curețe ouăle lor (dansa era fie o fire mai rece fie adepta zicalei"pe copii ii pupi doar in somn")ca nu ma mângâia niciodată,așa ca am beneficiat de tandrețe cat am fost"păduchioasa".

[:)]  In  tot raul si un bine - parca asa se spune.



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 07:19

Aici paduchii sunt ceva normal, nu sunt priviti nicidecum ca un bau-bau. Si noi primim hartii cu ce sa facem in caz de. Si copiii nu trebuie sa stea acasa. Fiica-mea a luat de la prietena ei, am avut un spray, pe care l-am folosit 3 zile; preventiv mi-am dat si eu cu el. Aici se recomanda ca fetele sa tina parul strans. Iar de 2 ori pe an vin 2 doamne si ii controleaza. Mai mereu gasesc 1-2 copii care au. Si nu e nici o rusine, nimeni nu rade de ei sau mai stiu eu ce.

#27
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 martie 2015 - 16:51

Si in UK paduchii sunt priviti ca o 'intamplare neplacuta' si copii se duc in continuare la scoala, ca sa nu se simta dati la o parte  [:)]  ca e ceva in neregula cu ei. Gasesc ca asta e normal, ca doar nu a facut ceva copilul in mod intentionat (desi unii ar percepe statul acasa ca pe o bucurie, nu o pedeapsa).

 

La fie-mea la gradi ne-au dat mail in ianuarie ca s-au descoperit cativa copii cu paduchi si ce sa facem ca sa prevenim. Bineinteles ca m-am speriat, ca mi-am amintit ce chin era cand eram eu mica si aveam si parul lung si singurul tratament era gazul. [alcool] 

M-am dus in prima farmacie sa cumpar tot ce se poate: sampoane, spume, geluri. Am cumparat un repelent si o spuma care ii omoara. Farmacista a fost f f draguta, ba a insistat ca paduchii stau bine in parul curat, ca pe ala murdar aluneca (de la grasime)  [batcap]  [batcap]  [batcap]  (sa va zic ca ma mananca si acum capul cand povestesc?). Oricum, din ianuarie o dau mereu cu smacurile si saptamanal spalata cu spuma aia si pana acum nu a luat. 



#28
zidigeo

zidigeo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 14:02

Discutia etern valabila!

Noi ne-am molipsit cu totii de paduchii "adusi" de fetita de la scoala. Si cum toti suntem blonzi a fost nevoie ca unul dintre "musafiri" sa iasa in frunte ca sa depistam problema. Pentru ca nu ne-am plans nici unul de mancarimi, dar am inteles apoi cand am inceput sa ne informam, ca mancarimile apar doar dupa cateva zile dupa ce s-au instalat confortabil si au inceput sa se inmulteasca. (Si acum imi vine sa ma scarpin, cand scriu :))  

Povestea nu este diferita de a celorlalti si nici foarte interesanta, pentru ca am scapat repede de ei, cu Paranix sampon. (Am luat si sprayul pentru tratament Paranix, dar parul ramane foarte gras, samponul in schimb nu mi-a pus nici o problema).

Ceea ce vreau sa spun eu aici este ca vina cea mai mare aici, in cazul meu, este a scolii, care nu ne-a comunicat ca exista epidemia de pediculoza si am fi putut sa facem ceva preventiv (exista un spray pentru preventie tot de la Paranix) sau am fi fost mult mai atenti si nu am fi ajuns sa ia toata casa de la cea mica.

Inca este considerat un subiect de rusine, despre care nu se vorbeste. Si cum sa te pazesti de ceva care este tinut secret? Cum sa faci educatie sau informare despre ceva care este tinut secret?



#29
iri_nuca

iri_nuca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 12 mai 2015 - 09:06

"Inca este considerat un subiect de rusine, despre care nu se vorbeste. Si cum sa te pazesti de ceva care este tinut secret? Cum sa faci educatie sau informare despre ceva care este tinut secret?"

Ai mare dreptate. Si noi ma trecut din pacate, de curand, printr-o situatie asemanatoare. 

Ne-a dat o vecina o solutie, parasidose, cu care mai mult ne-am chinuit, plus ca mirosul era destul de suparator si procedeul greoi. Iar parul a ramas gras orice am fi facut. Am tinut copilul trei zile acasa degeaba. De-abia apoi mi-a dat prin cap sa ma ma informez pe net si am citit despre Paranix si am zis sa incerc si asta (oricum, gazul si tunsul ieseau din discutie orice s-ar fi intimplat :)) M-am dus la farmacie  (farmacista m-a privit cam ciudat cand i-am spus ca nu i-am dat din prima cu Paranix si ca nu stiam de el) si, in doua ore am rezolvat problema.

Daca stiam de la inceput, ca exista posibilitatea sa fie paduchi in scoala nu luam de la inceput spray de preventie, sau chiar si dupa ce mi-a venit acasa cu paduchii, nu luam Paranix si nu mai chinuiam copilul?

Da' asa este daca unii ascund problema (vezi scoala [zid] ) si altora le este lene si rusine sa se informeze de la inceput (si aici ma includ pe mine [batcap] )



#30
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 13 mai 2015 - 14:51

La scoala Juliei e recomandat sa vina fetitele cu parul strins. Insa nu o fac. Si din cauza asta sintem informati adesea ca sint paduchi in scoala. Fii-mea, din pacate, se pricopseste destul de des. Se zice ca exista "capete de paduchi", adica unii copii iau foarte usor, altii mai greu sau deloc. Una din cumnate mi-a povestit ca ea avea mai mereu si sora ei, cu care dormea in acelasi pat, aproape niciodata.

 

Asa ca la mine e un mare NU parul lung. Saraca Julia sufera, i-ar place si ei sa fie cu paru-n vint, dar nu o las. Eu intru in trepidatie si-n cautari cum o vad ca se scarpina de 2 ori in acelasi loc, incep s-o piepten cu pieptenul des si cu otet, suvita cu suvita.

 

Tot de la cumnata respectiva stiu si un tratament naturist: se pune ulei de masline pe par, se freaca bine si se sta asa minim o juma de ora. Cumnata pune si otet in acelasi timp, se face asa, o vinegreta si se tine capul acoperit cu o casca de plastic. Eu n-am incredere ca ar disparea paduchii in juma de ora, am pus-o pe Julia sa stea cu o punga pe cap vreo 3 ore. Si nici n-am pus otet de la inceput, doar la sfirsit pentru clatit. Inainte se samponeaza, bineinteles.





Etichetat si cu paduchi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -