Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Paduchii, o problema a copilariei

paduchi

35 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:11

  Eu am avut, acu vreo 30 de ani in urma. Ne-am umplut toti copiii din sat, intr o vacanta de vara [:)]  Am fost spalati cu motorina sau petrol pe cap, dupa care curatati fir cu fir sa nu ramana urme si sa fim iar expusi invaziei [:D]



#12
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:12

Marius, mi-ai luat vorba din gura! [:)]

 

De-aia  nu s-a auzit prea des de paduchi la adulti, probabil pentru ca adultii nu spun si nici nu-i controleaza nimeni la intrarea in firma (noi, cel putin, nu avem "Luizen Muder" la lucru [:I] )



#13
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:16

Paduchii se pot lua din multe locuri chiar si de pe spatarul unui scaun din RATB, de pe saltelele din sala de sport, etc (supravietuiesc maxim 2 zile fara mancare).

In alte tari (cum spune si Letitia), la inceputul scolii, li se da parintilor (impreuna cu orarul si regulamentul scolii) o lista cu indicatii in caz de infestare cu paduchi.

Si mie mi-a venit greu sa cred ca se poate intampla acum asa ceva dar se poate. Dupa cum am mai spus la alt subiect, fiica-mea a venit acasa cu "umblatori". Nu stiu daca mi-a dat si mie, nu a avut cine sa se uite, mi-am facut oricum tratamentul odata cu ea. A trebuit sa o si tund (avea parul pana la fund) deoarece nu puteam sa o pieptam eficient cu acel pieptam special.

Nu putem preveni, putem doar sa ne sfatuim copiii sa nu imprumute obiecte vestimentare ale altora (in special sepci, caciuli), sa incerec, pe cat posibil sa nu stea "cap in cap" cu alti copii, etc.

Dar daca se intampla, nu intrati in panica cum am facut eu. Tratamentele din farmacii (facute cum trebuie) chiar sunt eficiente. Dar, in afara de tratament, mai trebuie facute cateva lucruri: lenjeriile de pat si hainele purtate in ultimele 2-3 zile trebuie spalate la minim 60 grade, la fel plusurile cu care copilul intra in contact (doarme cu ele, etc). Daca nu se pot spala (eu aveam un urs mare cat un fotoliu pe care dormea fiica-mea) trebuie "aerisite" sau inchise in ceva saci de plastic vreo 3-4 zile (pana mor eventualii contaminatori). Bineinteles, toti membrii familiei trebuie "cautati" si tratati daca este necesar. Si inca ceva, destul de important as zice eu: trebuie anuntate si celelalte persoane cu care am interactionat in ultimul timp pentru a-si face o verificare. Cu cat sunt depistati mai repede, cu atat se scapa de ei mai usor.



#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:16

Si eu am avut in copilarie de cateva ori, nu era asa mare minune sa ai paduchi pe vremea aia. Maica-mea folosea petrol si apoi curata ouale cu ajutorul unui piaptan foarte des. Mama, si cum miroseam vreo 1-2 saptamani dup-aia [help]



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:47

Da ,,,, adultii isi tin gura [:)] . Ba mai mult spun "eu? niciodata!"

jur pe ce vrei tu ca n-am avut paduchi niciodata pana acum.

asta daca remarca ta a vrut sa insinueze subtil ceva-cumva. [:-)))]



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:49

Marius, mi-ai luat vorba din gura! [:)]

 

De-aia  nu s-a auzit prea des de paduchi la adulti, probabil pentru ca adultii nu spun si nici nu-i controleaza nimeni la intrarea in firma (noi, cel putin, nu avem "Luizen Muder" la lucru [:I] )

 

oare termenul de "loaza" din "luizen" vine ?

scuze de off-topic.



#17
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 15:01

Mai, adultii nu stau cap in cap toata ziua, copii da! Se tavalesc, se rostogolesc, se imbratiseaza, iau mult contact fizic! (Ba la pranz,la gradi, mai si dorm impreuna) Adultii dintr-o firma nu au... ma rog, [:D] cei mai multi adulti dintr-o firma nu au atata contact direct! E mult mai greu sa iei paduchi de la colegul / colega ta de serviciu decat e sa ia copilul de la colegii de gradi sau scoala.



#18
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 15:03

Nu are nici o legatura cu varsta. Paduchii ajung la oricine in cap fie adult fie copil. In prezent s-au dezvoltat produse care ajuta eficient in combaterea paduchilor si/sau a "oualor" de paduchi. Pe de alta parte nu trebuie vazut ca un bau bau, in fond sunt simpli paraziti ca o multime de alti paraziti. Cred insa ca imaginatia oamenilor si implicit a copiilor este "foarte bogata" desi sunt chestiuni banale si rezolvabile. [:)]

 

 

marius, oarece legatura are.

 

copiii stau la gramada mai usor/rapid/ frecvent decat adultii. Si nu se feresc de alti copii pe motive de igiena evidenta. la fel se joaca si cu un copil mai murdarut si cu unul mai curat.

 

adultii invata sa se fereasca, copiii saracii.... probabil de mine isi aminteste ruf cum povesteam ca in primii doi ani de scoala mi-am tinut copiii tunsi la milimetru. cel mare in clasa avea vreo 2 copiluti din familii certate cu igiena si mereu, mereu erau paduchi la ei in clasa. ei copiii se ucat bine mersi la gramada, de ce sa le pese lor ca X nu are hainele spalate sau ca e vesnic mai murdar?

 

la cel mic in clasa era o fetita cu probleme atat de grave de igiena, incat copiii mai sensibili o ocoleau. insa alti copii care nu erau sensibili la mirosuri se jucau cu ea fara probleme, se imbratisau fetitele, stateau si citeau pe covor cap in cap...

 

eu ca adult recunosc ca nu ma apropiam de ea cand eram la clasa. 

 

cam asta e legatura cu varsta, in opinia mea



#19
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 15:11

jur pe ce vrei tu ca n-am avut paduchi niciodata pana acum.

asta daca remarca ta a vrut sa insinueze subtil ceva-cumva. [:-)))]

Corina, pe cuvant ca nu tinteam spre nimeni anume [flo2]

Doar ca am mai vorbit ocazional despre subiectul asta si pare, asaaa, tabu, pentru unii (mai ales femei)...



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 15:30

tabu sau nu, mie imi da mancarimi de cap doar cand aud/citesc despre paduchi... [:-)))]

 

adevarul e ca pe vremuri era rusine mare sa ai paduchi. era acea asociere involuntara/prejudecata ca daca ai paduchi esti un nespalat. plus ca se practica tunderea parului, deoarece nu existau acele sampoane/tratamente speciale ca acum.

cand si cand invatatoarea/diriginta ne controla in par. uneori, a doua zi dupa control, sa intampla ca unul sau mai multi colegi sa lipseasca 2-3 zile, auzeam ca sunt bolnavi. probabil ca aveau paduchi, insa d-na anunta discret parintii, nu sufla o vorba in clasa, sa nu-l puna pe coleg intr-o situatie neplacuta.





Etichetat si cu paduchi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -