Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Paduchii, o problema a copilariei

paduchi

35 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:22

Paduchii, o problema a copilariei

Pojarul, varicela si oreionul sunt doar cateva dintre bolile copilariei care, fie ne-au lasat semne pe corp ca amintiri, fie ne-au dat batai de cap. Tot din categoria lucrurilor neplacute din copilarie, unii dintre noi ne amintim de paduchii de cap. Ati avut si voi? [fri]

 

Despre cum ne luptam cu paduchii, citeste in continuare aici.

 

paranix-mare.jpg



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:27

nu si habar nu aveam cum arata, pana acum cativa ani.

de fapt, am vazut cum arata ouale, paduche viu, "live", n-am vazut niciodata.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:30

Imi scapa analogia intre paduchi si copilarie. Paduchii sunt paduchi nu au nici o slabiciune pentru vreun scalp de  copil. Pot sa ajunga oriunde la oricine in orice moment la fel ca purecii de exemplu.



#4
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:33

N-am avut niciodata si nici cunostiintele mele.

Dar am aflat cu surprindere, nu cu multi ani in urma, ca paduchii sunt destul de comuni, in prezent, si nu numai in Romania, ci si in alte tari mai procopsite, si nu numai in familii sarace care traiesc in spatii insalubre sau cu o igiena precara, ci in colective de copii "spalati". Am citit pe Forum mai multe cazuri.

Adica se pare ca e usor sa te pomenesti cu ceva vizitatori prin par.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:39

Nici eu nu am avut insa imi aduc aminte de un copil sau doi din minoritati care aveau ... si vedea ras in cap si mirosea a gaz ... bietii copii

 

Insa cea mai mare surpriza am avut cand era Andrei la scoala in Olanda si acolo cred ca o data pe saptamana gaseau paduchi la colegi - de asa numitele Luizen Muders - adica Mame ale Paduchilor  - care controlau la inceputul saptamanii copiii in clasa.

 

Si eu am fost voluntara in acest proiect vreo cateva luni: trebuia sa controlam daca vedem ceva alb in capul copilului ... copiii stateau smirna in timpul operatiunii. Daca se gaseau urme care ar fi indicat paduchi, copilul primea un tratament si statea acasa vreo 3 zile asa ca cei du paduchi erau considerati norocosi.

 

Imi aduc aminte de un coleg de clasa cu Andrei care s-a ridicat in timpul orei si a spus invatatoarei: Nu e corect ca X are paduchi si Y si stau acasa ... vreau si eu paduchi!!!! [:-)))]



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:42

Imi scapa analogia intre paduchi si copilarie. Paduchii sunt paduchi nu au nici o slabiciune pentru vreun scalp de  copil. Pot sa ajunga oriunde la oricine in orice moment la fel ca purecii de exemplu.

cred ca in copilarie te poti contamina mai usor/rapid, ca sa zic asa.

de ex, hainutele copiilor (sezonul rece) stau una peste alta la cuier. asta ar fi, cred eu, cea mai usoara cale de contaminare.

nu demult aparuse zvonul/stirea ca si pozele selfie cresc riscul de contaminare.

http://www.ziardeclu...ntii-de-paduchi



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:48

http://comunitate.de...-selfies-urile/



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 12:49

cred ca in copilarie te poti contamina mai usor/rapid, ca sa zic asa.

de ex, hainutele copiilor (sezonul rece) stau una peste alta la cuier. asta ar fi, cred eu, cea mai usoara cale de contaminare.

nu demult aparuse zvonul/stirea ca si pozele selfie cresc riscul de contaminare.

http://www.ziardeclu...ntii-de-paduchi

Nu are nici o legatura cu varsta. Paduchii ajung la oricine in cap fie adult fie copil. In prezent s-au dezvoltat produse care ajuta eficient in combaterea paduchilor si/sau a "oualor" de paduchi. Pe de alta parte nu trebuie vazut ca un bau bau, in fond sunt simpli paraziti ca o multime de alti paraziti. Cred insa ca imaginatia oamenilor si implicit a copiilor este "foarte bogata" desi sunt chestiuni banale si rezolvabile. [:)]



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 13:01

eu am auzit intotdeauna de "epidemie" de paduchi in gradinite / scoli / licee, nu in institutii/firme sau alte locuri de munca.

nepoata mea a luat pe vremea cand mergea la un curs de dans. una dintre fetite avea, mama ei stia, instructoarea stia, insa n-au suflat un cuvintel. abia cand au facut paduchi mai toate fetitele din grupa respectiva s-a aflat adevarul.

cred ca incidenta cazurilor de infestare cu paduchi este mai mare in colectivitatile de copii. si in randul celor care traiesc in conditii precare.

a, ca si adultii pot lua, da, poate chiar de la proprii copii, asta nu neg.

dar n-am auzit ca vreun adult sa fi luat paduchi de la colegul de serviciu. asta nu inseamna, desigur, ca nu se poate intampla. spun doar ca eu n-am auzit/intalnit asa ceva pana acum.



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2014 - 14:02

Da ,,,, adultii isi tin gura [:)] . Ba mai mult spun "eu? niciodata!"





Etichetat si cu paduchi

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -