Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#31
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 august 2014 - 18:15

Alexia, nici nu m-am gandit ca ai zis-o cu rautate! Dar eu stiu ca cei ca noi suntem destul de rari... mai ales pe aici pe forum. Uite din toti participantii cred ca doar eu si Andacos spunem ca am vrut un singur copil.

Noi nu am avut ajutor si asta m-a incurcat/limitat foarte mult din punct de vedere al muncii, iar eu vreau sa muncesc. In plus, am acum 38 de ani spre 39, din punctul meu de vedere (subliniez, doar al meu) epoca de facut copii s-a incheiat. Sunt pur si simplu in alta faza - de crescut profesional, de asigurat batranetile, etc.



#32
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 august 2014 - 01:43

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Le citesc pe toate si incerc sa vad ce pot sa iau din ele.

Rufus, Dana, asa e, eu am indoieli. SI stiu asta. De asta nici el nu a continuat programarea. Sigur ca puteam sa-i zic "o facem", de fapt, am si zis, dar el a vrut sa stie ca sunt absolut sigura-sigura. Nu eram. In fine, asta e, l-am privat pe doctor de cateva mii de dolari si deplang gaura in bugetul lui. 

 

Ca o paranteza: ma asteptam ca atunci cand l-a chemat sa-l consulte si sa discute detaliile operatiei sa discute si de ceva consiliere, avand in vedere tipul interventiei. Nope, nika. Noi l-am intrebat de reversibilitate, si nici atunci nu ne-a trimis frumusel acasa sa ne gandim si abia apoi sa facem programarea. Programare care a fost facuta in acelasi timp cu consultul initial.

In schimb, ca sa mergi, sa ejaculezi in borcan si sa ingheti sperma niste ani, adica ceva fara efecte, deoarece poti distruge specimenul, ei, acolo nu accepta fara consiliere! Inchid paranteza.

 

 

V-am intrebat pe voi motivele voastre. Sa vi le spun  pe ale noastre

pro: parca as mai vrea unul. Dara daca asta e motiv suficient pentru a-l face, de ce nu inca unul dupa aia? ce mi-e 4, ce mi-e 5? Unde te opresti?

 

con:

1. varsta mea. Ca si Lali, fac acusi 37. Pe moment nu putem inca unul, nu avem absolut nici un ajutor, nu ma descurc cu 3 copii sub 2 ani si inca unul mare. Peste 2 ani, bat bine spre 40- toate riscurile ce vin de acolo

 

2. finantele: acum traim din economii, al meu lucreaza ocazional, cate ceva mic (si-a pierdut slujba in mai, dar asta e alta poveste). Eu trebuie sa ma intorc la lucru, macar sa ne refacem economiile! Deci, un copil acum ar fi foarte bad timing.

 

3. Vrem o casa a noastra. Asta cere depozit plus rata. Daca eu iau inca o pauza de copil peste 2 ani, ne permitem rata dintr-un singur salariu?

 

4. Va trebui schimbata masina. Acum avem o Honda cu 5 locuri, bancheta din spate e plina. Ne-ar trebui una de 7 locuri- costa mult, plus asigurare mai mare, plus consum de benzina mai mare.

 

3. Foarte important: gradinita. Costa. Intre 75-100 dolari/zi. O sa avem ceva deduceri, dar cu noul guvern vor sa elimine si reducerile alea. Sau nu. Nu se stie inca. In cazul cel mai rau, imi permit eu $1125/sapataman minim? ACm greu de crezut luan in considerare punctul 3.

 

4. Scoala. Scoala celei mari costa. Scoala publica de stat nu costa. Dar vrem ca si fetele cele mici sa beneficieze de scoala celei mari. Si ele au dreptul asta. Inca vreo $4000/an de caciula. ma rog, cu niste reduceri.

 

5. EU. Cum ma impart la 4? Cum ma impart sa le duc-aduc care de pe la ce activitati fac? Nu mai pun banii de activitati la socoteala, pe langa gradinita + scoala, asta e maruntis.

 

Deci, pus totul in balanta, cu "parca as amai vrea unul" pare ca decizia e clara, nu? Atunci, de ce nu pot sa zic stop joc? Asa, din toata inima.

 

Mikyyy, tu ziceai ca finantele nu conteaza? Ei, uite ca da. Si mult.


Editat de Alexia27, 19 august 2014 - 01:46 .


#33
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 august 2014 - 09:11


 

Mikyyy, tu ziceai ca finantele nu conteaza? Ei, uite ca da. Si mult.

Cum adica mey sa nu conteze finantele,sa ma ierte Mikyyy...dar e clar de ce ea a deschis atitea subiecte cu ce fac ,cum sa fac ,de unde si cum...Si probabil ca vor mai fi...

 

Eu nu sunt adepta -am mai spus,lasa ca creste si asta,sau ce-ti trebuie la inceput decit pampers si tita...

 

Ai(cel putin) doua puncte pe care le sustin cu ambele miini s azic asa...copiii sa aibe aceasi sansa(vezi scoala privata a celei mari)si disponibilitatea si capacitatea ta de a manageria (la urma urmei)rezervele tale umane si sufletesti ...ca e usor sa spui ,da pot ,nu fac diferente...realitea poate fi alta.


Editat de andacos, 19 august 2014 - 10:38 .


#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 august 2014 - 09:24

off topic:

 

Alexia,tie ti-e bine,cum te simti?Sufletul tau e linistit?

 

Ai fost in tara la inmormintare?

 

Te pup [pup]



#35
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 19 august 2014 - 10:25

Eu sunt pt copil unic! Și iubesc copii efectiv, dar neavand finanțe e imposibil pt mine sa crești copii...la plural. Eu mi.as permite sa cresc, multi copii, însă nu pot eu, eu de la viață mi.am dorit altceva, cariera .
Admir părinții cu mai mulți copii .însă eu nu mă simt în stare.copilul vrea atenție , timp, activități împreună.
Soțul nici el nu se omoară după al doilea. ..nuuu.
Pt moment la tine văd rezolvarea cu un dispozitiv ca cel arătat de Letitia.
Nici mii de dolarii aruncați, costa putin, și când ai decis pt al 4_lea copil poți renunță la el.
Rufus e foarte greu sa ramai însarcinata cu sterilet. Eu nu știu cazuri.eu sunt controlata din 6 în 6 luni la eco ..așa ca nu văd baiul.

Editat de dianama, 19 august 2014 - 10:29 .


#36
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 august 2014 - 10:41

Off topic: 

Dana, multumesc mult, eu sunt relativ bine. Nu prea am timp sa ma gandesc, si cand am , vorbesc cu al meu despre asta, incerc sa procesez cat de bine pot. O iau usor...

Nu am fost la inmormantare, o data ca era prea din scurt si nu as fi ajuns la timp, a doua oara ca fetele nu au pasaport inca si pentru cea mare am nevoie de procura de la tac-su ca sa o scot din Ro sa pot veni acasa, a treia oara ca nu il puteam lasa pe al meu cu 3 copii dintre care 2 alaptati si a patra oara, costa foarte mult, mai ales de pe o zi pe alta.

Incerc acum sa il conving pe tata sa vina cu sora mea aici macar o luna, sa isi mai ocupe mintea cu altele si sa iasa din casa.

 

On topic

Am vorbit cu doctorita mea de familie, ea nu pune Mirena, doar implant subcutanat si mi-a dat trimitere la o ginecoloaga sa vorbesc cu aia despre implant vs Mirena si ce efecte are asupra alaptarii.

Respectiva ma poate vedea....la anul. Si oricum nu pune Mirena. Am facut programare la alta, la sfarsitul lui Octombrie. Incerc sa caut eu pe altcineva sa ma vada inainte sa intru la menopauza, daca se poate. Daca nu, ramanem pe prezervative.

 

Am mai discutat cu al meu...subiectul ramane pe masa si putem sa il reluam peste vreun an sa vedem unde suntem atunci cu viata si ce posibilitati avem. Daca numerele nu dau bine, atunci, cu regret ne vom opri aici. Nu ar fi singurul meu regret, asa ca sunt obisnuita sa traiesc cu ele.



#37
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 19 august 2014 - 11:07

Mikyyy, tu ziceai ca finantele nu conteaza? Ei, uite ca da. Si mult.

 

In momentul cand decizi ca mai vrei sau nu un copil, parerea mea e ca nu trebuie sa fie (strict) din motive financiare.

Decizia ar trebui sa o iei intai cu inima si apoi sa faci in asa fel incat sa poti sa indeplinesti macar o parte din respectivele cerinte financiare, pentru a putea trece la fapte. Daca te ghidezi doar dupa motivele financiare, ai toate sansele sa nu mai faci niciodata un copil, pentru ca e destul de greu sa bifezi toate punctele din lista.

 

Cat despre partea a doua, intotdeauna vor exista "tabere" in randul parintilor. Cei care fac unul, maxim 2 copii pentru a fi siguri ca le pot oferi absolut totul in viata, si ceilalti. Eu consider ca nu e nevoie sa-I oferi luna de pe cer unui copil ca sa fie fericit. Ca daca vrea sa invete o poate face si la o scoala de stat, nu doar la particulara, iar daca e cu adevarat pasionat de ceva, pentru asta exista bursele, etc. Nu spun ca e bine ca mine si rau ca ceilalti, spun doar ca suntem diferiti, vedem viata diferit, avem prioritati diferite. Spunea Alexia mai sus ca la 4 copii e nevoie sa schimbe masina. Perfect adevarat, dar uite ca se poate sa ai 4 copii si sa n-ai deloc masina, asa ca un stress in minus, o cheltuiala taiata de pe lista [:D]. Probabil unii se ingrozesc numai la gandul de-a nu avea masina, darami-te sa ai copii si sa n-ai masina. Uite ca eu am invatat sa traiesc fara ea, si desi recunosc ca la inceput am suferit si mi-a fost greu, acum mi se pare absolut normal. Metroul pentru job, mai ieftin si mai rapid, cumparaturile la unul din cele 3 hypermarketuri din zona, la mai putin de 10 minute de mers pe jos, sau la cele de mai departe care asigura transport gratis, trenul pentru deplasari mai lungi (mai scump decat un drum cu masina, dar folosit mai rar, cand tragi linie tot pe plus iesi), etc. Nu spun ca e idealul in viata, spun doar ca se poate trai si fara, depinde strict de ce prioritati iti stabilesti in viata!



#38
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 august 2014 - 11:13

Auzi, tu esti balantza? [:)]

Nu  [:)]  Dar nu cred in zodii, asa ca nu conteaza ca sunt scorpion.

 

Pai zici ca el e hotarat (ma rog, atat cat poate fi) si asteapta sa-i spui tu. Adica el nu mai vrea copii, dar vrea sa fie sigur ca nu mai vrei si tu. Nu vrea nici sperma congelata.

Nu mai vrea. Am spus undeva, procedura e complicata (implica si consiliere) si foarte scumpa. E undeva peste $1000. Nu stiu exact cat, ca el a cautat preturile, dar asta l-a facut sa renunte. 

 

Ce te codesti? Omul asteapta un semn ca-ti asumi si tu decizia.

Mi-o asumam. I-am si spus. Dar nici el  se pare ca nu e nemaipomenit de ferm si convins.

 

Pai ori vrei ori nu vrei... [:)]

PS: dispozitivele alea, nici ele nu sunt 100% sigure, insa macar nu sunt asa radicale...



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 august 2014 - 11:13

Pai in Romania probabil ca intr-un oras mare(exemplul tau Bucurestiul)nici nu-ti trebuie masina,insa in Australia...unde e o casa la n km...fara masina esti mort!!!!

 

Eu sunt o persoana total dezinteresata material.adica pe mine nu ma intereseaza averi,posesiuni,pentru mine sunt alte lucruri importante in viata.

 

Insa nu pot nega rolul banilor,al finantelor in viata d ezi cu zi ,si in viitorul nostru ca indivizi...asa ca pe mine ,mentalitati genul"lasa ca creste"ma lasa complet rece...



#40
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 19 august 2014 - 11:29

Mikyyy, fata mea nu merge la particulara. E o scoala micuta, apartine comunitatii si nu e finantata de la guvern atata cat sunt finantate scolile publice. Eu am dat fata la scoala asta pentru ca are o filosofie educationala diferita de main stream, filosofie cu care rezonez. Atat.

 

Cat despre masina... [:)]  te astept pe la mine cu toti copiii si cu sotul. Mai discutam dupa aceea cat de posibil e sa te misti fara masina aici. Sau in SUA. Sau Canada. Distantele aici sunt mari si reteaua de transport in comun nu e ca in Romania. Masina nu e moft si nu poate fi taiata de pe lista.

Un exemplu mic: pana la scoala sunt 4 km. Cu masina fac intre 7 si 15 minute, depinde de trafic. Cu autobuzele (ca tre sa schimb)...aproximativ 1 ora. Si mersul pe jos pana in statie si de la statie la scoala dureaza cat tot drumul cu masina.

Cand lucram, daca era sa merg cu autobuzul, pai nu ajungeam la munca. Si nu ca intarziam 5 minute, vorbim de ore, da? Si inapoi, nu ajungeam la timp la scoala etc





Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -