Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#11
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.222 mesaje

Postat 18 august 2014 - 09:57

Eu nu cred ca poti fi 100% sigur de cum vei simti peste 5 sau 10 ani. Doar estimezi prin prisma situatiei actuale. Cu cat esti mai tanar cu atat e mai dificil sa estimezi.Mai ales in plin sezon de colici si nopti nedormite balanta inclina spre o astfel de decizie.

 

Ati putea insa sa congelati materie prima in caz ca va razganditi peste niste ani. Nu cred ca sunt costuri prea mari dar ar fi o varianta de rezerva.



#12
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 august 2014 - 10:08

De fapt, cum stii ca nu o sa mai vrei copii niciodata?

 

N-ai de unde sa stii asta. Eu, dupa cum spuneam, am tot 3 fete, si puteam sa jur dupa ultima nastere ca n-o sa mai fac vreun copil. Barbatul ar fi jurat probabil dupa a doua [:D]. Dar chiar si-asa, tot n-am putut sa-mi leg trompele.

 

Si dupa cum spuneam, anii au trecut, si desi nu mi-am planificat vreodata sa mai fac un al patrulea copil, uite-ma acum, gravida in 25 de saptamani, de data asta cu un baiat!

 

Nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul.



#13
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 10:16

Si dupa cum spuneam, anii au trecut, si desi nu mi-am planificat vreodata sa mai fac un al patrulea copil, uite-ma acum, gravida in 25 de saptamani, de data asta cu un baiat!

 

Nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul.

 

Felicitari pentru bebe 4!  [:)]  Ei uite, in cazul nostru nu se pune problema de copii neplanificati. De asta si voia B vasectomie, ca anuleaza 100% posibilitatea unui accident. Acum, daca pot sa te intreb, un pic off topic, cum o sa va descurcati (logistic vorbind) cu 4 copii?

 

Otilia, ne-am gandit si noi sa congelam sperma, ca un plan de rezerva.Ma, da costa ceva de speriat, costa recoltarea, congelarea si pastrarea de mai bine faci FIV de banii aia!



#14
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 august 2014 - 10:34


Rufus si Marius, desi el e de acord ca teoretic, decizia e a cui face interventia, el considera ca suntem un cuplu si ca aceasta decizie ne afecteaza pe amandoi. Si daca eu nu sunt sigura, el nu continua, ca nu vrea sa "ma impiedice sa am inca un copil". Daca asa vreau eu. Reciproca valabila.

 

 

 

 

Decizia va afecteaza pe amandoi doar atata vreme cat sunteti un cuplu.

Cum stii prea bine, o garantie nu exista in asa ceva, deci eu zic ca un om accepta sterilizarea (mai ales ca zici ca e reversibil, dar doar la jumatate...) doar daca stie sigur (ma rog, cat de sigur stie cineva ceva la un moment dat) ca EL (omul) nu mai vrea copii. Cu oricine ar fi asta.

Dupa mine, destul de greu de prevazut cu siguranta.

Deci nu sunteti siguri, e logic sa aveti indoieli, mergeti mai departe asa, pana va lamuriti sau va luati inima in dinti sa o faceti, fara sa fiti lamuriti.

Faptul ca v-ati oprit azi, mi se pare o decizie buna, in contextul nesigurantei voastre.



#15
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 18 august 2014 - 10:46

 

De fapt, cum stii ca nu o sa mai vrei copii niciodata? Speram sa intre cineva care a facut vasectomie sa sa imi spuna si mie...

 

Eu n-am facut vasectomie :D, dar mi-am taiat trompele (taiat, nu legat, ca sa fiu sigura ca nu se permeabilizeaza).

 

Am facut-o dupa al doilea copil, la 38 de ani.

Stiu SIGUR SIGUR SIGUR ca nu mai vreau alti copii, simt, stiu, nu imi permit nici emotional, nici fizic, nici material, niciun fel. (primul meu copil e dintr-o relatie anterioara, al doilea cu actualul sot).

Initial el a vrut vasectomie, dar n-am fost eu de acord. M-am gandit ca daca divortam, sa nu-l privez de un alt copil, eu sigur nu faceam inca unul cu un ipotetic al treilea....



#16
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 august 2014 - 11:06

Acum, daca pot sa te intreb, un pic off topic, cum o sa va descurcati (logistic vorbind) cu 4 copii?

 

SIncer, nu vad asa o mare diferenta intre 3 si 4. Mai ales ca cea mare are deja 10 ani jumate, iar cea mica aproape 6. Cred ca logistic vorbind va fi cu mult mai usor ca inainte pentru ca o sa am mai multa libertate de miscare, noi neavand bunici sa ne ajute cu copii (decat ocazional, cand veneau special din provincie cateva zile pe la noi). De exemplu la ultima fata a fost un mic cosmar, orice drum aveam de facut trebuia sa le car pe toate 3 dupa mine, chiar daca trebuia sa ies doar sa cumpar paine! Ca nu aveam curajul sa le las singure in casa, si cu atat mai putin singure cu un bebe mic.

Acum pot iesi linistita sa cumpar paine de una singura, sau o pot trimite pe cea mare sa faca asta.

E doar un exemplu, dar ca idee, in loc de 2 copii mici inca dependenti de mine (3 si 4 ani) si un bebe (cum a fost ultima data) acum voi avea 3 fete mult mai mari (6,9,10 ani), aproape independente si un bebe. Cel putin stiu ca cele mari isi pot purta singure de grija, nu trebuie sa stau dupa ele non-stop - si imi voi putea dedica timpul celui mic.



#17
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 11:07

Oana, se accepta si trompele legate  [:)] Ma gandeam eu ca exista oameni (si multi) care stiu sigur unde se opresc cu facutul copiilor, ca doar de aia se faca atatea sterilizari! 

Eu am avut momente cand spuneam ca nu mai vreau copii absolut niciodata! Ca de exemplu, cand vomitam de zor in timpul primului trimestru (cu ambele cele mici) si medicamentele nu functionau. Ca atunci cand aveam reflux si dormeam sezand, in timp ce si alaptam pe mijlocia. Sau ca atunci cand eram in travaliu (da aia nu se pune, ca spui multe atunci!) Sau ca aseara cand alergam de la una la alta ca o gaina fara cap, ca nu se culcau sub nici o forma. Si abaia asteptam ziua de azi sa faca al meu vasectomia.

 

Dar cand momentele alea trec, imi trec si mie gandurile de sterilizare. No, mai ia decizii permanente daca poti!

 

Rufus, am discutat cu al meu si problema despartirii noastre si a eventualei dorinte a lui de a avea alti copii cu altcineva. Oricat de aiurea era discutia. Si el a ajuns la concluzia ca isi poate asuma riscul- minim de altfel. Si tot el a renuntat singurel la a mai congela sperma "just in case"



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 august 2014 - 11:38


 

Rufus, am discutat cu al meu si problema despartirii noastre si a eventualei dorinte a lui de a avea alti copii cu altcineva. Oricat de aiurea era discutia. Si el a ajuns la concluzia ca isi poate asuma riscul- minim de altfel. Si tot el a renuntat singurel la a mai congela sperma "just in case"

 

Well, in cazul asta nu-s prea multe de zis. Omul nu mai doreste copii. Punct.

Da-ti acordul (care inteleg ca va tine in loc) si la treaba!



#19
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 august 2014 - 12:02

Nici eu, nici sotul meu nu ne mai dorim copii - nici impreuna, nici cu altcineva. De cand am nascut-o pe Carla, adica acum 8 ani jumate, n-a fost nicio clipa de nicio parte aceasta dorinta, deci se poate, existam si noi :)

 

Respect din tot sufletul oamenii care se descurca cu multi copii, fara ajutor. Noi nu ne vedem reusind sa facem asta si sa muncim cat sa castigam satisfacator.



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 august 2014 - 12:23

Eu nu as recurge la asemenea masuri drastice numai ca sa nu ramin gravida. Sint atitea metode contraceptive, incit nu vad rostul. Eu de exemplu am mirena coil, o chestie mica implantata in uter, habar-n-am ca e acolo. Eu mi-am pus-o pentru a-mi regla si reduce ciclul (precum si balansul hormonal), dar e contraceptiv. Se schimba la fiecare 5 ani. Va pun o poza.

Miniaturi atasate

  • images.jpg

Editat de Letitia1, 18 august 2014 - 12:24 .




Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -