Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#1
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 06:11

Peste 3 ore partenerul meu e programat sa faca operatia de vasectomie. Operatia care va pune punct cresterii membrilor familiei noastre. Avem 3 copii, 3 fete frumoase si sanatoase. Cea mare, de 8 ani e dintr-o casatorie anterioara a mea, dar partenerul meu o iubeste si o trateaza ca si cu ar fi a lui. Cele mici, cea de 15 luni si cea de 2 luni sunt din relatia noastra.

 

Cand am ramas insarcinata cu cea mica-mica am hotarat ca dupa nasterea ei o sa faca vasectomie. Dupa ce a avut consultatia cu urologul si in urmatoarele 2 saptamani am tot discutat daca familia noastra e completa cu 3 copii, daca mai vrem unul, daca e posibil ca in viitor sa mai vrem copii. Au fost discutii grele, confruntatoare si care ne-au fortat sa analizam toate aspectele legate de inca un copil. 

 

MAi sunt doua ore si inca discutam. Nu avem un glob de cristal care sa prezica viitorul, putem doar decide bazat pe datele pe care le avem acum. Si datele astea spun ca decizia corecta e ca peste astea doua ore sa faca interventia. Sunt impacata 100% cu decizia? Nu. Prevad ca in urmatorii 2 ani vom mai face un copil? Nu. 

 

Cred ca de asta am deschis topicul, sa primesc confirmari ca e decizia buna, sa primesc experiente de la alte cupluri care au facut vasectomie...sa primesc pur si simplu o incurajare...nu stiu. Cred ca putin din toate.

 

Va rog, nu veniti cu argumente de genul "fiecare copil vine cu painea lui" sau "unde mananca 5  mai mananca unul". Daca doar astea ar fi impedimentele nu am mai avea nici o discutie. Astea sunt argumenete superficiale vazute din situatia mea. Pentru altii pot fi hotaratoare.



#2
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 18 august 2014 - 06:47

Cred ca voi trebuie sa fiti impacati cu decizia. Daca aveti dubii, amanati.



#3
papelusca

papelusca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.114 mesaje

Postat 18 august 2014 - 06:57

Probabil ca deja a facut procedura. Ce-am gandit eu citind subiectul?

1. vasectomia e reversibila.

2. de ce nu apelati la alte mijloace de contraceptie?

3. hotararea cred ca ar trebui sa fie a lui macar 90%. Daca (Doamne fereste!) dupa o vreme nu mai sunteti impreuna si are pe altcineva si vrea copii? dar iarasi- vasectomia e reversibila.

 

sper sa nu apara tensiuni intre voi din cauza asta. Sanatate multa!



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 august 2014 - 07:14

Atata timp cat el in primul rand nu e convins 100% ca este o decizie dorita cred ca este o eroare. Chiar daca pare o decizie de cuplu in realitate in final este o decizie personala la fel ca si cea a legarii trompelor. Si in acest caz si in oricare altul decizia trebuie sa apartina 100% persoanei in primul rand si abia apoi armonizat intr-o decizie de cuplu.

Daca nu se merge pe acest principiu exista riscul deloc neglijabil ca efectele de ordin psihologic sa duca inclusiv la deteriorarea unei relatii de cuplu.

Deci in acest caz intreb:

El este 100% convins ca doreste?

Daca nu, este o greseala, nu ar trebui facut.

 

Daca da te intreb

Tu esti 100% convinsa ca doresti?

Daca nu, este o grseala se poate amana

 

Daca da, atunci totul este Ok.

 

Pe scurt ar trebui sa existe 2 de DA in ordinea de mai sus.



#5
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 07:16

Acum plecam. Am citit raspunsurile, o sa revin sa va raspund la fiecare.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 august 2014 - 07:26

Orice este reversibil si are acceptul lui, este ok.

Asta nu este o decizie comuna...este o hotarare comuna, dar decizia finala este doar a lui. La fel cum este si legarea trompelor...decizia finala apartine femeii, ca e corpul ei.

Personal, nu as dori sa recurgem, eu sau partenera mea, la aceasta procedura.



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 august 2014 - 07:34

Mi s epare mie sau nesiguranta iti apartine?

 

Daca el a acceptata ideea,ati ajuns pina la termin pentru operatie,mi-e clar ca pentru el asta e solutia.

 

Despre partea cealalata,eu te sustin 100%...nici eu nu cerd ca un copil vine cu piinea-n mina,ca-i trebuie doar pamapers sau tita [:D] ,si mai cred ca odata ce a ajuns pe lumea asta un copil TREBUIE sa se bucure de iubirea,atentia,ingrijirea..ma rog,intelegi tu, a parintilor,in mod egal...

 

3 copii or fi minunati pentru unii,pentru altii ,viata cu 3 copii poate avea alte conotatii.



#8
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 august 2014 - 09:07

Daca nu sunteti 100% convinsi mai bine nu o faceti. Pe de alta parte vasectomia e reversibila, deci daca sotul tau nu va fi impacat cu situatia are o solutie.

 

Si noi am inceput sa ne punem problema uneoi solutii definitive, dar deocamdata nici unul dintre noi nu se simte confortabil cu ideea asa ca folosim alte metode... nu e nicio graba.

 

Edit: si asta in conditiile in care suntem 100% siguri ca nu mai dorim alt copil.


Editat de J G, 18 august 2014 - 09:10 .


#9
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 18 august 2014 - 09:38

Si eu am 3 copii, ultimii 2 nascuti prin cezariana. La ultimele 2 nasteri, fiind cezariana, de fiecare data doctorul a sugerat legarea de trompe. La niciuna din sarcini nu am fost pregatita pentru asta, am refuzat pur si simplu pentru ca desi nu imi mai doream un al patrulea copil mi se parea ca's prea tanara ca sa iau o asemenea decizie, oarecum radicala. Niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul. Pur si simplu n-am putut s-o fac, desi si doctorul si barbatul au sugerat-o destul de insistent, cel putin la ultima nastere.

 

Timpul a trecut, copii au crescut, iar acum am ajuns in momentul in care sunt convinsa ca legarea de trompe este cea mai buna decizie. Asa ca in toamna o voi face, dar asta pentru ca sunt eu pregatita.

Exact cum a spus si rufus, in situatii de genul, decizia finala e individuala, chiar daca puse In balanta, cu argumente pro si contra in cadrul discutiilor cu partenerul, concluziile sunt diferite.

Iar in cazul de fata, decizia finala e doar a lui, indifferent daca luand in calcul toate argumentele, e 100% o decizie buna sau 100% o decizie proasta.



#10
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 18 august 2014 - 09:38

Ne-am intors. In ultimul moment, stand in parcarea clinicii, in masina ne-am hotarat sa vedem cat ne costa sa anulam procedura si sa o re programam. Nu a costat nimic, dar doctorul a fost evident dezamagit. Normal, am luat locul altui pacient degeaba. O sa ii trimitem o scrisoare de scuze, sper sa fie suficient.

 

asaa...sa va raspund acum:

Am intrebat urologul in legatura cu reversabilitatea si ne-a spus ca rata de succes e undeva la 50-60%. In plus, procedura e scumpa, ca nu e acoperita de asigurarile de stat. In fine, asta e mai putin important. Daca ne-am dori cu adevarat al 4-lea copil, probabil ca am plati oricat ar fi.

 

In legatura cu siguranta vs nesiguranta...ciudat, dar am facut cu randul la a avea indoieli. Initial partenerul meu avea oaresce indoieli datorita permanentei interventiei. Nu pentru ca si-ar dori inca un copil, ci exact datorita a ceea ce spunea Papelusca: daca ne despartim? A trecut peste acest "dar daca" si voia sa faca vasectomia...doar daca eu sunt ok cu asta. Pentru el, 3 copii sunt cati a vrut. Dar nu s-ar opune la a 4-lea daca asta as vrea eu. Si eu nu am putut sa-l asigur 100% ca nu o sa mai vreau unul. Numai ca dorinta mea nu e neaparat si realizabila, doar ca vrei un copil (si nu UN copil, ci al PATRU-LEA!) nu inseamna si ca trebuie sa-l faci. 

 

Acum ne-ar fi fizic aproape de imposibil sa facem fata la inca un bebe, peste 2-3 ani cand se gandea el ca ma putea sa ne gandim, apar alte probleme, deloc de neglijat.

Si uite asa, ba vrem vasectimie, ba poate vrem copil, ba nu putem, ba parca tot as vrea...si am ajuns la ora programarii fara sa fim 100% convinsi.

 

Acum, punctual- scuze ca ma intind:

Rufus si Marius, desi el e de acord ca teoretic, decizia e a cui face interventia, el considera ca suntem un cuplu si ca aceasta decizie ne afecteaza pe amandoi. Si daca eu nu sunt sigura, el nu continua, ca nu vrea sa "ma impiedice sa am inca un copil". Daca asa vreau eu. Reciproca valabila.

 

Dana, am incercat sa explic indecizia. La mine dorinta de inca unul e strict emotionala. Cand pui pe hartie + si - vezi ca lista de minusuri nu se mai termina. Dar dorinta e acolo. Se poate indeplini cu multe si grele compromisuri. 

 

De fapt, cum stii ca nu o sa mai vrei copii niciodata? Speram sa intre cineva care a facut vasectomie sa sa imi spuna si mie...





Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -