Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vasectomie

vasectomie infertilitate copii

152 raspunsuri la acest subiect

#51
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 19 august 2014 - 22:41

Alexia, eu am implant subcutanat din februarie si alaptez fain-frumos (saptamana asta face piticuta un an). Inainte foloseam mini-pill-urile, acum am scapat de grija de a uita sa iau boaba la ora potrivita, pana in februarie 2017 nu mai am nici o grija.



#52
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 august 2014 - 23:52

[:-)))] ce am ris la faza ccu frizerul...nu-mi vine sa cred ca e reala.

 

Letitia, tu nu te ingrasi de la mirena? asa am auzit ca de la hormoni din iud -urile astea, femeile iau in greutate...de asta multe alte femei prefer iud din cupru.



#53
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 august 2014 - 00:18

Am uitat sa precizez ca frizerul are 31 de ani si partenera 28!! E absolut reala faza! Il cunosc de cind avea numai 2 copii numai. De atunci i-s clienta. L-am cunoscut la coaforul unde lucra, apoi si-a dat demisia, dar eu am pastrat legatura, ca imi placea cum tunde. Acum vine acasa la mine si ne tunde si aranjeaza si pe mine si pe fi-meu. 

 

Michelle, nu m-am ingrasat de la mirena! Eu a trebuit s-o pun ca aveam anemie groznica de la ciclurile extrem de abundente. A fost solutia cea mai bune pt mine. Ma simt excelent acum, am niste cicluri aproape neobservabile. Nu mai am anemie si sint cu muuuuuult mai energica.



#54
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 20 august 2014 - 01:09

Eu ma oprisem la 2 copii, nascuti prin cezariana si obtinuti destul de greu, prin tratamente. La ultima operatie am legat trompele (nu le-am taiat, doar rasucit). Dupa 3 ani am ramas insarcinata neprogramat si asa s-a marit familia cu inca un membru. Vestea celui de-al 3-lea copil m-a bulversat. Abea scapasem de scutece si de nopti nedormite. Am ales sterilizarea prin sectionare dupa al 3-lea. Sper sa n-am surprize ca frizerul Letitiei  [batcap]  [:-)))] Alt copil nu mai pot sa am din cauza sanatatii, dar cred ca mi-ar mai fi placut inca unul. Sotul meu nici nu vrea sa auda de vasectomie. 

 

In alta ordine de idei, eu sunt de parere ca banii sunt facuti ca sa fie cheltuiti. Deci economia facuta prin lipsa unui copil e mica in comparatie cu satisfactia si implinirea data de acesta. 



#55
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 20 august 2014 - 01:49

 

In alta ordine de idei, eu sunt de parere ca banii sunt facuti ca sa fie cheltuiti. Deci economia facuta prin lipsa unui copil e mica in comparatie cu satisfactia si implinirea data de acesta. 

 

Si eu sunt de aceeasi parere. Dar cheltuiti cu cap in acelasi timp, si avut intotdeauna o rezerva in caz ca (te imbolnavesti, tu sau copiii, pierde unul din soti derviciul, cresc ratele si salariile nu etc). Dar banii ii cheltui daca ii ai. Daca nu, nu. Si nu m-ai inteles cu "economia" cu al patrulea copil. Era vorba ca aceeasi suma de bani (ca banii nu cresc o data cu nr copiilor) se imparte la 3 copii sau la 4. De multe ori, suma aia nu mai ajunge daca sunt 4 copii. Adica, poti imparti 5 inghetate la 3 copii, dar nu poti imparti 3 inghetate la 5 copii. Una e sa duci 3 copii in vacante macar o data la 2 ani, alta e sa tii 4 copii sa se joace in curte/plaja/parc la nesfarsit.

 

Inca ceva. Aici, daca vrei sa mergi in alt stat, trebuie mers cu avionul. Cu costul aferent, cazarea aferenta, distractiile aferente. Care, frate, costa. Discutam de sute de dolari de persoana. Chiar daca exista pachete pentru familii, de obicei se opresc pe la +3 copii. O intrare la Monarto Zoo (aici langa mine  la juma de ora cu masina) e vreo $85-$90.. In fine, cred ca ai prins ideea.

 

Si cum am spus, gradinita e scumpa de tot. Un al patrulea copil poate insemna foarte usor sa nu ne mai permitem o rata la casa.

 



#56
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 20 august 2014 - 01:58

Dark, multumesc mult si sa-ti traiasca piticuta! la multi ani de acum inainte!

Asta chiar e o informatie utila, ma stresa rau partea cu alaptatul, ca na, doi copii te seaca si trebuie sa produci, nu gluma. Cum se simte implantul ala sub piele? E mare?

 

Si, oameni buni, nu vreau sa isc disputa un copil vs mai multi. Fiecare optiune e la fel de buna si valida. Pe mine ma interesa cum ati ajuns la optiunea voastra. Factorii pe care i-ati luat in considerare cand ati decis. Voi, pentru voi. Cum ati redistribuit cheltuielile, la ce a trebuit sa renuntati, aveti/nu aveti ajutor...chestii din astea. Ca citeam pe net despre asta si am gasit o gramada de persoane care au facut al patrulea copil pentru ca...le plac numerele pare! [fal] Adica nici chiar asa...


Editat de Alexia27, 20 august 2014 - 02:05 .


#57
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 20 august 2014 - 07:18

Aici vasectomia a costat 700 franci, deci e ok...o operatie de apendicita e vreo 8000...al meu si-a facut spermograma la vreo luna dupa si tot mai era ceva...dar dupa 2 luni nu a mai aparut nimic...pana atunci eu am luat anticonceptionale...noi nu am folosit niciodata prezervative...pe al meu il deranjeaza si mie imi dau o stare de incomfort...si va pot spune ca vasectomia nu scade potenta barbatilor :-))

#58
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 20 august 2014 - 10:26

Alexia, nu ma deranjeaza deloc implantul, e pus pe partea de interior a bratului, daca pipai il simt sub piele, dar ... chiar nu am treaba. Ciclul inca nu mi-a venit dupa nastere, dar deoarece alaptez, nu stiu daca e din cauza asta sau e datorita implantului (am inteles ca la aproximativ 1- 2 din 5 femei care si-au pus implant le dispare ciclul, lucru care nu ma deranjeaza). Eu lucrez full-time, toata ziua sunt pe drumuri, iar seara ma iau copiii "de buna", dar nu am avut deloc probleme cu "productia" de lapte.

 

Noi am decis sa ne oprim la 2 copii (avem o fetita de aproape un an si un baietel de 5 ani si jumatate) deoarece 1) eu am facut deja 40 de ani, sotul 44 si stiti cum e, mai usor e sa faci copiii, partea grea incepe dupa aceea, una e sa fugi dupa juniori cand esti tinerel si in puteri, alta e sa o faci cand incep sa te doara una-alta, sa te mai lase spatele, nu te mai poti ocupa de copii asa cum iti doresti 2) problemele medicale care apar cu varsta, si posibilitatea ca sa fie probleme cu sarcina, nasteri premature, miscarriages... lucrez in domeniul sanitar si ... am vazut destule. 3) partea financiara. Ne convine  sau nu, dar cand o gradinita costa aici cat jumatate de salariu mediu (pentru un copil) - gradinite de stat gratuite nu sunt in UK decat pentru familiile cu venituri foarte mici -, cand nu ai pe nimeni sa te ajute (noi nu avem absolut nici o ruda in Glasgow, bunicii locuiesc toti in afara Scotiei, orice ajutor avem e ajutor platit  - din greu), cand cheltuielile cresc odata cu copiii... trebuie luat si asta in considerare. Diferenta mare intre copiii mei e datorata costurilor mari de childcare. Am stat si am facut calcule si pur si simplu nu ne-am permis sa ne "bagam" la bb2 pana cand copil1 nu era la varsta cand incepea scoala - deci nu mai eram nevoiti sa platim childminder-a full time. La fel s-ar intampla si acum. Piticuta va incepe scoala peste 4 ani, cand voi avea eu 43 si sotul 47. Ce facem, ne apucam atunci de bb3? Ca sa nu mai vorbesc, deja trebuie sa ne gandim sa luam o casa mai mare (asta are doar 2 dormitoare, iar copiii la un moment dat vor avea nevoie fiecare de camera lui). Si ar mai fi...

 

Dar astea au fost motivele noastre, fiecare si le stie pe ale lui si face cum considera ca e mai bine pentru familia proprie.


Editat de DarkBendis, 20 august 2014 - 12:14 .


#59
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.296 mesaje

Postat 20 august 2014 - 14:56

Eu am facut copila la 29 de ani...si ea tot imi zice ca sunt mama batrana [batcap] ea face cat 10, asa ca nu as mai fi avut nervi pt inca unul...

plus ca la finante se cunoaste, una e sa mergi in concedii cu un copil, alta cu mai multi...

noi avem casa cu 4.5 camere...aici legea spune ca fiecare copil trebuie sa aiba camera lui...iar firmele care inchiriaza se uita la asta...

si mai sunt multe de spus...deci noua ne e bine asa...eu sunt multumita cu un copil...



#60
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 august 2014 - 18:31

am o prietena, sotul ei a facut vesectomie.

au 2 baieti (10-8 ani). ea are problleme cu tiroida si probabil nu a putut sa opteze pt anticonceptionale...habar nu am exact motivul, dar au ales ca el sa faca vasectomie, ca nu mai vor copii mai multi.

au amindoi peste 40 dde ani, situatie financiara f buna, o casa imensa, bani in banca, ea-fosta profesoara dar sta acasa...el are afacerea lui care merge f bine.

spunea ca au fost absolut siguri ca nu mai vor copii , si vor sa se focalizezee pe cei care ii au.

 

si eu cred ca, cum cresti 2 creste si al 3-lea,4-lea...e un mit...admir pe cei ccare au mai multi copii, si eu mi-am dorit toata viata sa am familie mare...dar timpul , imprejurarrile  au facut ca sa nu fie asa.





Etichetat si cu vasectomie, infertilitate, copii

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -