Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - Cap 2

sarcina decembrie gravida bebe

266 raspunsuri la acest subiect

#41
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 17:37

  Multumesc frumos Andreea!  De aici am invatat ca trebuie sa rumegam bine informatiile care le primim si sa nu luam decizii pripite. Se pare ca instinctul de mama functioneaza foarte bine supravegheat de Dumnezeu! Trebuie doar sa avem incredere!



#42
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 17:42

Functioneaza Loredana....si inca mai mult decat ne imaginam....Oricum eu inteleg prin ce ai trecut....cred ca stii ca si eu va spuneam mai demult ca dadusem peste o doctorita care vroia ssa imi faca avort ca cica era sarcina oprita din evolutie....inca de pe atunci am avut un feeling ca nu era tocmai asa...si am cerut parerea si actualei mele Dr si slava Domnului ca totul este bine deocamdata....probabil de asta am ales si sistemul privat....am mai multa incredere chiar daca e mai costisitor



#43
Deyutu

Deyutu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 232 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 04:51

Oana, curaj , suntem alaturi de tine !

Loredana, am ramas socata de ce ai scris ! Acuma chiar ca nu mai vreau sa calc in spitalele de stat.

 

Fetelor, eu nu mai imi amintesc cand m-a chemat doctorul la urmatorul control . Pe de o parte imi amintesc ca ar fi zis peste 4 sapt, pe ce alta ca sa vin la 18 sapt ( adica peste 6 sapt ) Apoi ieri s-a intalnit sotul cu ei si ii zice doctorul : ne vedem peste 6 sapt . Si pe foaia de recomandare cu reducerea de ore scria iarasi de 6 sapt . Deci trag concluzia ca probabil trebuie sa merg peste 6 sapt cel mai probabil, desi si sotul zice ca stie sigur ca mi-a zis sa vin peste o luna. Nu stiu ce sa fac? pe voi la cate saptamani v-a chemat acuma pt urmatoarea vizita?

 

Si inca o intrebare : stiti cumva cum trebuie sa procedez sa obtin acea reducere de program la 6 ore ? am recomandarea de la medic dar ce fac cu ea? unde o duc?

Apoi o nedumerire: acel concediu prenatal ( + cele 42 de zile obligatoriu dupa ) cum e cel mai bine sa fie luate. Dintre cologele de lucru mi-au zis ca majoritatea si le-au impartit jumi juma, dar eu as vrea sa iau cat mai multe in prenatal. care e diferenta? e vre-un beneficiu daca se iau mai multe dupa nastere?



#44
ionela_h

ionela_h

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 09:05

Neata, fetelor! referitor la ce ati discutat mai sus...sa stiti ca si eu merg pe sistemul privat.Aici la Iasi exista un spital si o policlinica privata Arcadia..cu personal foarte competent si servicii ireprosabile.mi am luat un pachet de urmarie al sarcini...am totul inclus si nu mi bat capul.Loredana...ce sa zic..asta i sistemul de stat.Pentru linistea ta..psihica..in primul rand, merita un efort pentru sistemul privat.O spun din experienta.

Va mai intreb odata...va mai doare burtica?Eu am 11 sapt si 2 zile si m am trezit dimineata cu o gramada de sageti arauncate in burta.dr meu a zis sa mai iau no spa in cazul in care durerile sunt insuportabile...dar nu am luat.e normal sa mai doara acum?multumesc lui Dzeu nu am avut sangerari sau alte scurgeri si doar  sageti .a..si starea asta de greata de dupa amiaza si seara..ma termina!!!sanatate multa!



#45
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 09:19

Deyutu, concediul ti-l iei asa cum te avantajeaza pe tine, financiar sau organizatoric, in caz ca nu sunt motive de sanatate.

In acest concediu esti platita cu 85% din brut, adica iei mai mult decat salariul tau net :). In CIC esti platita cu 75% din media ultimelor 12 luni. Daca ai salariul mare, si te dezavantajeaza CIC-ul, iti iei cat mai putin prenatal inainte sa nasti si cat mai mult postnatal dupa. Ma rog, iti poti face singura calculele cum e mai avantajos financiar.

Si organizatoric - iarasi tine doar de tine, ai nevoie de timp de odihna mai mult inainte, vrei sa aranjezi prin casa, vrei sa profiti de ultimele luni in 2, iti iei mai mult concediu inainte.

 

ionela, durerile sunt normale, in anumite limite. Mai ales la prima sarcina. Uterul creste, si odata cu cresterea lui se "rearanjeaza" si celelalte organe interne din zona sau nu.

Daca durerile nu sunt foarte puternice si daca nu sunt continue, nu e motiv de ingrijorare.



#46
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:27

Neata fetelor.....intepaturile de burtica sunt normale...si eu am....ce'i drept nu sunt nici nontinue nici insuportabile....

Pe mine m'a chemat medicul la 18 saptamani la urmatorul control :)

Cat despre concediu....la mine la munca majoritatea fetelor l'au impartit in jumate-jumate



#47
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 10:35

Fetelor va multumesc tuturor, imi este destul de greu sa va raspund pentru ca sunt destul de speriata dar sunt ok... Am auzit de un doctor bun la Filantropia care nu se da la o parte la cazurile grele si ma voi duce la el sa vad ce zice. Va imbratisez cu drag si pup burticile, pe a lui baam de doua ori ca sunt gemenasi.

#48
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 15:16

Buna burticile mele sunt dependenta de voi [:)]  Pup si eu burtica ta Oana, ai grija de tine si de ingerasul tau, astept si eu sufletul la gura inca 2 sapt pana la morfologie, ma gandesc insa daca am luat decizia corecta sa merg la dl dr Albu Dinu, sper sa fie uman, tu ai fost singura? te lasa cu sotul? ma gandesc ca fiind privat ar fi normal asa ... sotul meu vrea sa fie langa mine si asa cred ca e corect .. sufletele noastre mici sunt minunile noastre impreuna [:)]  Am auzit asa... ca ar fi 2 doctori super buni dr Herghelegiu ... dar nici el nu ar fi prea comunicativ si Dr Iosup care am inteles ca e super ... eu am vrut sa merg la unul din ei insa doctorita mea mi l-a recomandat pe dr Albu Dinu si am zis ca merg pe mana ei, sotul meu a spus ca vrea sa mergem pe mana ei ... sper sa nu fiu dezamagita ... tu la ce cabinet ai fost la dansul? te-a intrebat ceva .. cine te-a trimis? Ai mare grija de tine, eu stiu o cunostinta care avea problema ta si a facut injectii in burtica toata sarcina si dupa sarcina 3 luni si acum are un pui scump si ea e f bine ....  cere mai multe pareri 

 

 

Loredana ... am ramas fara cuvinte ... Dumnezeu e langa noi

 

 

Ionela ... vin din urma noi facem 11 sapt maine... [flo2]  si eu ma dureri de burtica ( si acum) ma rupe si statul pe scaun ca nu mai pot de spate si am o groza de munca ...si pe mine ma doare ... cum sa spun.. asa parca in vagin si jos burtica ca niste intepaturi care se plimba ... eu am avut dureri zilnic vro 2-3 sapt dar nu am mai avut pana ieri ... eu am luat no spa cand aveam dureri si zilnic dar maxim 2 ... desi doctorita ma certa si spunea ca nu-mi face niciun rau si pot sa iau si 4 sa nu stau sub nicio forma cu durerea... cred ca si acu o sa iau unu...Si inca ceva ... yupiii s-au mai diminuat varsaturile de la 3 pe zi ... ieri nimic... azi o stare de greata de dimineata atat ... mananc si eu mai bine.... dar tot nu pot manca carne ... am o luna ... oare afecteaza cu ceva pe bebici ?

 

Va pup scumpele mele si ma intorc la treaba [batcap]

[barza1] [barza1] 10+



#49
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 15:51

M'am lamurit si eu.....si eu am programae la Dr Dinu ptr morfologia de T2....dar alt Dr dinu :) Dinu alexandru :) traiam cu impresia ca suntem la acelasi medic...:)

Iar la Herghelegiu am programare de acum ptr morfologia de T3 :)



#50
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 29 mai 2014 - 17:36

Baam eu am mers la el la Sanorur, am fost cu sotul meu si ii multumesc lui Dumnezeu ca a insistat sa mearga cu mine ca atunci cand am iesit m-a bufnit plansul,mi s-a parut atat de inuman mai ales ca eu aveam programare la 19:30 si am intrat la 21:30. Nu lasa sotii inauntru, cel putin nu la Sanorur pentru ca baga cate 4-5 femei o data care se dezbraca toate la piele si iau un halat de la ei pe ele, ecografia o face doar transvaginal, eu i-am zis asistentei ca pana acum am facut pe burta si mi-a zis ca nu au fost facute corect si ca Dl doctor face transvaginal. Eu am facut morfologia de T1 la Medicover si l-au lasat pe sot sa intre cu mine, oricum banuiesc ca poti suna sa intrebi daca poate intra cu tine sau nu.



Etichetat si cu sarcina, decembrie, gravida, bebe

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -