Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - Cap 2

sarcina decembrie gravida bebe

266 raspunsuri la acest subiect

#61
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 10:30

Eu la morf de Tr 2 m'am programat la 22 saptamani :) asa mi'a zis medicul



#62
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 10:50

Pentru fetele din Bucuresti care nu's la prima sarcina (altfel spus care mai au piticei pe-acasa, sau de ce nu, nepotei [:)] ), http://comunitate.de...ocuri-limitate/

 

Eu o sa fiu maine pe-acolo, ar fi frumos sa ne vedem.



#63
Lili17

Lili17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 10:51

Buna burtici de pitici,

 

De cand am reinceput munca nu prea am avut timp sa scriu dar v-am citit periodic.

Bun venit fetelor noi, sarcina usoara si bebei sanatosi sa aveti.

 

Baam din cate am auzit e recomandat ca la inceput gemenii sa doarma atingandu-se , exact ca in burtica, ca e traumatizant pt ei sa fie separati la nastere deci ideea cu un singur patut e f bune :)

Oana , fii tare , daca tu crezi ca va fi bine si esti optimista ai sa vezi ca totul va fi bine. Plus indiferent de ce zice doctorul azi nu te descuraja, sunt asa de multi Ginecologi pe lumea asta incat siguuur gasesti pe cineva care sa te sustina, iti tinem toate pumnii.

Loredana, off ma enervez asa de tare numai cand ma gandesc ce ai patit. Eu am descoperit ca exista program de urgente si la privat, costa dar macar eviti mizeria din spitalele de stat.

 

Morfologia de trim 2 este cea mai importanta si relevanta analiza in sarcina, se face in perioada 20-22 sapt. Aceasta analiza merita facuta la un doctor f bun. Ca si recomandare eu am fost la morfo trim 1 si cred ca ma duc si la trim 2 la domnul doctor Rahimian Hadi de la Regina Maria, am primit recomandari f bune despre dansul si si mai important nu refuza pe nimeni la eco, ia tot timpul paciente printre programari, deci daca aveti o urgenta cu siguranta isi face timp de voi. Nu e cel mai comunicativ doctor dar e fff bun pe eco.

 

Referitor la No-Spa, sa nu va fie frica de el, este un relaxant, atat, nu e nociv, este mai periculos sa rabdati durerea decat sa luati o pastiluta.

 

Gata, sper ca nu am uitat nimik din ce vream sa zic ca le-am tot pastrat pt cand voi avea timp sa scriu.

 

 

Va puuup.



#64
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 11:33

  Mie nu mi-a zis nimeni de morfologia din T2. [fri]    Doctora m-a trimis sa mai fac o reevaluare ecografica la cel care am facut dublu test, pt ca nu s-au vazut anumite lucruri, probabil ca a fost bebe mic la 11 sapt! Asa ca pe 9 iunie am programare la reevaluare si apoi ma duc la doctora cu rezultatul. Am sa o intreb atunci. Nu cred ca e tarziu, o sa am 15-16 sapt.



#65
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 11:40



Loredana apesi pe fatzuca zambitoare din stanga - media personale- apar jos sub mesaj niste fetzisoare sub ele scrie - arata tot- apesi acolo si stai putin... se va deschide o fereastra in stanga de unde alegi ce vrei sa apara barza e mai jos ... cauzti cu mouse-ul... [:)] [barza1] 11+

          Multumesc frumos!! Nu vazusem "arata tot"  [batcap]


Editat de LoredanaM26, 30 mai 2014 - 11:40 .


#66
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 11:41

Nu Loredana nu este tarziu...eu am programare la dr mea pe 23 iunie....la 18 saptamani....iar la morfologie abia pe 29.07 la aprox 22-23 sapt 



#67
Oana2014

Oana2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 476 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:12

Baam nu te descuraja, poate la Alcosan ia cate o singura pacienta, eu una as suna sa intreb. Nu renunta la programarea la el pentru ca este foarte bun in ecografie, pacat ca nu stie sa fie si Om la fel de bun cu este ca medic.
Eu sunt optimista, azi am fost la Branescu Nicusor, un medic minunat de la care am iesit din cabinet zambind. Mi-a spus ca riscurile pentru mine sunt foarte mari, ca el vrea sa fie sincer si ca mi-ar recomanda sa imi gasesc un medic la un spital Universitar unde as avea mult mai multe sanse sa traiesc daca vor fi complicatii. De asemenea mi-a spus ca daca eu imi asum aceste riscuri si le asuma si el si ma ia sub aripa lui daca vreau sa nasc cu el. Este primul medic care a masurat capul copilului, care mi-a facut si ecografie la ficat sa vada cum stau cu autoimuna, un medic minunat pe care l-as recomanda oricui. M-a intrebat daca am numarul lui ersonal de telefon si mi-a spus sa il sun la orice ora daca suspectez o problema. Ma bucur ca mai exista astfel de oameni si ii multumesc lui Dumnezeu ca mi l-a scos in cale.

#68
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:32

Oana ma bucur din suflet pentru tine....:) [flo2] In sfarsit si vesti bune.....



#69
baam

baam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:44

Yupii Oana, ai vazut ca exista si medici cu suflet, sunt convinsa ca totul va fi bine... si eu sper sa fie ok la morfologie, daca nu fac ca tine... mai caut [:)] ... nu trebuie sa disperam... daca ma stresez parca ma doare si burtica... nu cred ca puii mei se simt bine... deci fetelor fara stres... capul sus.

 

 

Am o intrebare dragelor, cele care au trecut de trimestrul 1 adica au intrat in 13 saptamani mai luati acid folic, sau vi s-au recomandat ceva vitamine, pt ca eu la doctorita ma duc abia la 14 sapt si mai avem si noi o sapt ...La 12 sapt implinire si o zi de la um suntem in tr 2 nu? ... (sper ca ati inteles ce am vrut sa spun )

 

Pupici pe burtici

[barza1] [barza1] 11+



#70
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 30 mai 2014 - 12:50

Eu iau in continuare doar acid folic cel putin pana cand ajung la dr la control...adica pana la 18 saptamani....deocamdata nu mi'a dat nimic altceva...:) din contra am renuntat la tratament...fara utrogestan duphaston si aspenter :)





Etichetat si cu sarcina, decembrie, gravida, bebe

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -