Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Decembrie 2014 (Minuni de Decembrie 2014) - Cap 2

sarcina decembrie gravida bebe

266 raspunsuri la acest subiect

#31
AnnaMarria

AnnaMarria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 08:02

Oana, imi pare rau sa aud asta...dar nu te da batuta...aduna-ti puterile...si cauta alti medici care pot face mai mult pt tine si bebe...mi-e greu sa cred ca la cat de evoluata este medicina in ziua de astazi, nu exista o solutie si pentru tine.
Sunt optimista ca totul se va termina cu bine pentru amandoi, iar in decembrie iti vei strange puiul in brate.

#32
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 08:20

Oana, ai PM



#33
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 08:54

Bune dimineata fetelor....Oana imi pare rau ptr experienta ta....stiu prin ce treci ca am dat si eu peste un astfel de medic..care mi-a vorbit cu nonsalanta si dezinteres ...dar nu te da batuta...eu cred cu tarie ca va fi bine pana la urma,....nu esti singura cu problemele astea si toate pe care le stiu eu au bebei sanatosi acum si sunt si ele bine....nu te dezamagi...mai cere si o alta parere



#34
ionela_h

ionela_h

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 12:20

salutare, fetelor.nu am mai postat nimic de ceva timp..ca deh serviciul asta imi scoate par alb!Oana, imi pare sincer rau de situatia ta.dar la fel de sincer iti spun ca tu trebuie sa iti pui increderea in Dzeu.numai el te poate ajuta pe tine si pe bebe sa fiti sanatosi.nici un alt doctor.incearca sa iti gasesti un doctor, care desi e constient de riscuri sa fie lanaga tine pana la naster, si la nastere.Repet...Dzeu e foarte mare, si daca crezi nu o sa te lase.Am avut cateva experiente in viata asta, in care am constientizat ca nimeni nu a putut, sau nu a vrut sa ma ajute.Numai cu ajutorul lui am trecut peste toate.Roaga te si ai incredere!!!E mare lucru sa ai incredere!

Una peste alta..si eu sunt bine...azi avem 11 sapt si o zi.Greturile de dimineata s-au transformat in greturi de seara :)).seara mi e greata si ma culc umfalata la burtica de parca as naste!ori icepe sa se vada burtica or ma ingras..adik mi se pare ca deja ma rotunjesc!oare nu e prea devreme sa ma rotunjesc?ma mai trezesc asa din senin cu intepaturi in burtica..cand pe o parte...cand pe alta.cred ca n ar trebui sa ma sperii, nu?va spun la toate sanatate multa, sarcina usoara celor nou venite pe forum..si Oana..capul sus!!!!!!



#35
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 13:01

Am ajuns si noi de la Dl Dr Albu Dinu Florin, am iesit plangand din cabinet si am simtit ca imi cade cerul in cap. Bebe este bine, nu ne-a spus ce este si sincer nici nu am mai intrebat. I-am zis ca as vrea sa nasc cu el si a spus ca nu se poate ca nu vrea sa se complice cu o sarcina cu risc obstretical crescut. M-a intrebat in fata daca sunt constienta ca la nastere exista o mare sansa sa mor, pentru bebe riscul nu exista dar pentru mine riscul este enorm. Nu am stiut asa ceva pentru ca nimeni nu mi-a spus asta. Eu inteleg ca am hepatita autoimuna si trombofilie dar nu stiam ca exista asa riscuri mari. Sunt foarte speriata si sincer va spun ca daca as fi avut mai putin de 12 saptamani faceam avort in secunda doi, sunt disperata.

 

Oana [pup], nu stiu care sunt riscurile datorate hepatitei autoimune sau trombofiliei, ca sa-mi dau cu parerea "avizat", dar ce iti pot spune sigur ca am fost in situatia ta acum cateva saptamani. De fapt la fiecare medic ginecolog la care ajung mi se repeta asta, ca am o sarcina cu risc obstretical crescut (din alte motive), si am vazut vreo 3 pana acum.

 

Insa cel mai tare m-a speriat fix medicul meu cu care am nascut inainte, nu stiu ce-o fi fost cu el, ca eu am o parere super buna despre el ca om, dar in ziua aia parca voia sa ma determine sa nu pastrez sarcina. Imi tot explica despre cazurile mortale pe care le-a intalnit el de-a lungul carierei, de exemplu un caz recent in care o pacienta in 34 de saptamani care desi era internata in spital la momentul cand s-a produs ruptura uterina si a fost bagata de urgenta in operatie, a murit pe masa de operatie, cu tot cu fat. Sau cazuri cand, ca sa salveze viata mamei, a trebuit sa scoata tot de-acolo (uter, trompe, etc). Adica da, mi se pare normal sa-I prezinti unei viitoare mame riscurile, dar de aici pana la a-ti "condimenta" povestile cu cazuri reale cu final tragic (poate 1 la 1000) mai ales in situatia in care stii ca respectiva mamica e cu surplus de hormoni si o afecteaza mai mult decat in mod normal povestile de groaza, e cale lunga. Oricum, medicul meu cel putin n-a refuzat vreun moment sa-mi urmareasca sarcina, chiar stiind ca e una cu posibile probleme.

Dar atitudinea din momentul ala....am iesit din "cabinet" cu un mare nod in gat si nauca, in loc s-o iau spre scarile de iesire am luat-o spre sala de operatii!!

 

Intre timp am mai vorbit cu alti medici, am mai citit, m-am mai documentat, am mai intrebat in stanga dreapta si concluzia unanima a fost ca desi exista niste riscuri, nu e nici pe departe draqul atat de negru. Ma rog, la mine a mai fost si ecografia care m-a linistit, pentru ca cel mai mare risc era sa am placenta amplasata anterior, fix pe taietura, caz in care, o data cu cresterea uterului, placenta sa forteze zona si sa se produca ruptura uterina (care intr-adevar, e caz mortal pentru mama in majoritatea cazurilor, insa sunt mult mai rar situatiile de ruptura uterina in realitate, decat in teorie). Eu am momentan placenta amplasata posterior, ceea ce elimina partial acest risc.



#36
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 14:25

Oana sunt de acord cu Micky....nu cred ca este draq chiar atat de negru...ai incredere... si nu te gandi ca ar fi trebuit sa renunti la bebe... mai cere si alte pareri ale altor medici mai ....umani ca sa zic asa



#37
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 16:48

    Nu va mai gaseam mamici! Nu am mai scris de ceva timp, am trecut printr-o experienta urata care demonstreaza lipsa oricaror valori etice din partea doctorilor! Duminica la ora 15.00 am observat o pata rozalie pe chilot, am zis sa nu ma panichez, ma gandeam ca nu am vazut bine (chiloteii avand culoarea roz). Seara la 19,00 o pata mai mare maronie. M-am speriat, am incercat sa dau de doctora, avand in vedere ca 13 sapt nu am avut nicio problema. Din pacate se afla intr-un loc fara semnal, am sunat asistenta care a incercat si ea acelasi lucru, insa dupa 10 min m.a sunat si m-a trimis de urgenta la spital. Zis si facut, cu lacrimi in ochi, am ajuns la urgente, unde un domn doctor m-a consultat si nu mi-a zis nimic decat ca ma interneaza si sa-mi faca ecografie pt ca am colul f scurt. Nu am inteles nimic din asta, ce legatura avea cu pata maronie? M-a trimis in salon sa il astept, (nu i-am dat nimic pt ca detest lucrul asta), si uite asa fetelor a trecut o noapte cu lacrimi in ochi, in care nu am dormit, nu stiam nimic de puiul meu. Iar, pe deasupra m-am certat si cu asistenta pt ca nu am vrut sa imi injecteze toate prostiile, in conditiile in care nu stiam ce se intampla. Am acceptat doar glucoza si nos-pa injectie! Abia dimineata, s-a gandit doctorul sa ma cheme la consult si dupa cateva intrebari si cu bani in buzunar de la mine (din disperarea mea) m-a luat la ecografie si incepe: risc de avort, placenta cu sange, prea joasa, colul scurt, dar niciun cuvant despre bebe, a trebuit sa intreb eu daca are activitate cardica si mi-a zis ca da.  Tot luni am fugit din spital sa ma duc la medicul meu, dar imi da o veste proasta ca are sonda ecografului stricata si ma cheama degeaba. Parca se adunasera toate luni si eu nu stiam nimic de copilul meu. Ziua a trecut groaznic de greu cu frica si lacrimi, marti m-am externat si am fugit la doctor, unde mi-l arata pe bebe prima oara, era f bine, se juca cu piciorusele, inimioara batea f bine. Nimic adevarat din ce mi-a zis doctorul din spital. Placenta bine fixata, fara sange, colul nu este scurt, bebe f bine si in niciun caz nu era amenintare de avort spontan. La consult, cauza secretiei maro era un polip decidual care mi-a aparut in sarcina si, probabil sangerase putin dupa contactul sexual de sambata seara. Doctora a ramas surprinsa cu cata superficialitate am fost tratata, desi polipul se observa doar la simplul consult.  

    Lucrul care m-a deranjat teribil a fost ca inainte de externare,marti, doctorul m-a mai luat la o ecografie, si-mi zice ca e bine bebe, dar trebuie masurate mai multe lucruri, si ca nu poate acum pt ca aparatul din spital nu e asa performant, iar pe desupra imi zice"stiu si sexul copilului" eu entuziasmata il intreb ce este, iar raspunsul lui "te astept la cabinetul meu privat sapt viitoare, sa masuram si pe bebe si iti zic atunci" !!

    Multumesc lui Dumnezeu ca am avut ratiune si nu am bagat toate substantele alea in mine degeaba si, mai ales ca bebe este bine!



#38
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 16:51

Loredana, zi repede numele medicului ca sa stim sa fugim de el pe viitor! Ba poti chiar sa faci si-o reclamatie anonima la cei din conducerea spitalului, nu stiu cat effect ar avea, dar merita incercat.

 

Si felicitari ca ti-ai urmat instinctele si nu te-ai lasat "indopata" cu medicamente [pup]. Ma bucur ca totul e bine cu voi!


Editat de Mickyyy, 28 mai 2014 - 16:54 .


#39
LoredanaM26

LoredanaM26

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 384 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 16:55

   Am scris foarte mult, dar am simtit nevoia sa ma descarc de frustrarea acumalata zilele astea din cauza doctorilor, care cu intentie sperie pacientele doar pt a demonstra ca medicul care urmsreste sarcina este incompetent, iar ei sa castige paciente noi la privat si bani in buzunar. Nu pot sa inteleg cum se sterg la fund cu valorile etice si profesionale doar pt bani. Este vorba de dezvoltarea intrauterina a copiilor , de care depinde intreaga lor sanatate, nu de un gol in poarta! Sunt complet dezamagita.

 

    Oana ai incredere si sunt sigura ca o sa gasesti un medic mult mai competent, nu te gandi la avort, Dumnezeu o s ate ajute sa treci cu bine peste asta!



#40
AndreeaP1

AndreeaP1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 698 mesaje

Postat 28 mai 2014 - 17:16

Loredana....nu imi vine sa cred prin ce ai trecut....e greu sa mai gasesti un medic °uman° in ziua de azi cand toti alearga dupa bani...pur si simplu nu le pasa ca te doboara la pamant cu moralul...ba mai mult iti mai dau inca una dupa cap sa cazi de tot....este innaceptabil asa ceva in masura in care mai sunt si platiti pentru asta

 

Ma bucur totusi din suflet sa citesc ca Dumnezeu te'a ajutat si bebe e bine...si ca tu esti bine





Etichetat si cu sarcina, decembrie, gravida, bebe

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -