Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu am emigrat sau despre locul unde ramane inima...

emigrare suflet

167 raspunsuri la acest subiect

#131
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 22:00

Eu am mers o singura data cu autocarul dsr nu am avut genul asta de probleme.

Pe noi ne-au cautat la intrarea in Romania... dar nici asta nu mi s-a parut aiurea.

Mai ales ca in autocar erau multi tigani mi s-a parut chiar normal :D



#132
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 22:24

Da, si mie mi s-au părut foarte tari lectiile pe care le-a învățat Ela abia cand a ieșit "afara". Eu știu, de exemplu, de mic copil ca nu se arunca ambalajele aiurea pe strada. Ar Sti mai multă lume daca s-ar da niște amenzi ca afara, dar asta e alta discuție...

Am dat like din greseala, bineinteles!

 

Eu am fost mai needucata...  trebuie sa recunosc ca in germania am invatat multe lectii de educatie si de bun simt. 

Bine, cred ca era si varsta... si democratia prost inteleasa de dupa revolutie.... 

oricum ar fi germania mi-a prins bine. [:)]



#133
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 22:39

Am dat like din greseala, bineinteles!

 

Eu am fost mai needucata...  trebuie sa recunosc ca in germania am invatat multe lectii de educatie si de bun simt. 

Bine, cred ca era si varsta... si democratia prost inteleasa de dupa revolutie.... 

oricum ar fi germania mi-a prins bine. [:)]

Greșeală iertata!

De la o varsta sunt lucruri pe care oamenii le mai înțeleg si singuri. Mai ales cele elementare. Sa speram ca măcar aplici aici lucrurile bune pe care le-ai învățat acolo. Ca sunt destui cei care se poarta intr-un fel afara si cu totul altfel in tara unde se considera ca totul este permis.



#134
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 22:44

Victoria_mami, nu am mintit cu nici un cuvintel. Nu am de ce si nici nu imi place. Acum, eu nu sar ca nu m- am dus sa dau eu. Oricum, ma depasea la acea varsta :P

 

A_alinta, tu vorbesti serios, nu? :) Sa sti ca nu sunt genul de tzatza, da' cand vine vorba de copil, nu mai inghit nimic de la nimeni. Si am invatat ca e bine sa fac asa. Nu eu eram in ipostaza unuia care facea abuz de putere, datorita uniformei. So, lege e si pt el. Daca te lasi calcat, nici sa nu astepti sa se schimbe ceva.

 

Ela, lasa ca nici cu unii plecati nu mi- e rusine. Acolo toti respecta cam tot, subit stiu bunele maniere. Cand revin acasa, multi reiau obiceiurile " de- acasa" . Ca in aia " cand esti la Roma...". :)

 

Ha! Mi- ai luat- o inainte, Brilla.  [flo2]


Editat de lucialu, 31 mai 2014 - 22:47 .


#135
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 23:03

Greșeală iertata!

De la o varsta sunt lucruri pe care oamenii le mai înțeleg si singuri. Mai ales cele elementare. Sa speram ca măcar aplici aici lucrurile bune pe care le-ai învățat acolo. Ca sunt destui cei care se poarta intr-un fel afara si cu totul altfel in tara unde se considera ca totul este permis.

[:-)))] A facut matusi-mea un instructaj cu mine in astea 8 luni de nu uit toata viata/



#136
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 23:09


Dar eu nu sufar da autovictimizare ! [batcap]

 

Dana

 

 

Eu nu stiu de ce suferi tu, ca nu te tin de mana si nici nu mi- s doctor. De- a lungul unor discutii pe forum, m- ai jignit de nenumerate ori. Chiar nu se sesizeaza nimeni? 

 

Un controlor vamal este un controlor vamal. Nu e Dumnezeu. Unul care isi cunoaste meseria, stie cand e cazul sa controleze pe cineva la piele.Si nici atunci nu are dreptul sa urle si sa gesticuleze precum a facut individul acela brav urmas al lui nenea cu mustata. Eu stiu ce am trait. Nu imi spune mie cum trebuie sa simt si de ce sufar eu, dai dignostice dinspatele monitorului. Chiar nu ai limite?


Editat de lucialu, 31 mai 2014 - 23:10 .


#137
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 00:24

monicabo, nu puteai intra sau iesi cu cata marfa vroiai, totul era controlat, in stilul in care am amintit, in special daca mergeai cu autocarul. Am fost si cu masina mica, si cu autocarul, la autocar, jos cu bagajele, desfacut bagaje, controlat, uneori se luau din bunuri. Cu masina mica, iti spun ca pana si litrii de benzina consumati erau monitorizati. De la cehoslovaci am adus pentru noi, nu pentru vanzare, incaltaminte din piele de o calitate extraordinara, cred ca doua perechi/membru de familie, si chiar si asa le-am ascuns, de teama sa nu ramanem fara ele. De la unguri am adus maximum 5 obiecte de acelasi fel.

Daaaaa, cunosc, de la niste rude de-ale noastre de se apucasera de ceva comert la inceputul anilor '90... "faceau" Turcia, Serbia, Ungaria, cu autocarul, si da, strangeau pt vames, ala inchidea ochii... S-au cam dus vremurile astea de mult. Nici rudele nu se mai ocupa de mult cu de astea, de prin '97 cred... Dar nah, am auzit multe povesti de pe traseu  [:)]

 

Mai imi aduc aminte de niste iesiri in Bulgaria in 1994, am fost cu trenul ca turisti, o data la Ruse, o data la Sofia, cate 1 zi fiecare... Mama ce show-uri eral la granita cu vamesii... Eram in compartiment cu unii de aduceau marfa sa vanda in tara, niste treninguri, adidasi etc.. ascundeau marfa prin compartiment... noi ne uitam uimiti de dexteritatea lor si de sangele rece... Dupa ce am trecut granita, mi-a explicat o dna cum ascund ei marfa, ce tertipuri folosesc, cum i pacalesc pe vamesi, cine ce controleaza (ca venise un politist de frontiera de a controlat bancheta, unde nu era nimic, apoi femeia a bagat niste treninguri, apoi a venit vamesul care nu a mai cautat acolo si femeia a declarat marfa mai putina, atata cat sa scape...)

Altora de prin alte compartimente le confiscasera bulgarii niste baxuri de bautura... eu cu tatal meu ne uitam la astia ca la nu stiu ce, era de pe alta lume.. si oamenii se uitau mirati la noi, ca doar ne plimbam [:D]



#138
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 00:36

Am fost o data si la sarbi, Timisoara-Belgrad si retur, tot 1 zi, cu trenul...

La fel, cu diversi afaceristi..

La granita ne-au dat pe toti jos, ne-au bagat intr-o camaruta, le-am dat pasapoartele si asteptam... Era in '96, tocmai se terminase razboiul, pareau f "rai" granicerii..., chiar mi-era frica...

Oamenii veneau cu marfa, o vindeau in Novi Beograd, in piata... 

Cand au ajuns la noi, se uitau granicerii ciudat la noi, ca nu aveam marfa, nimic, doar un rucsac cu diverse in el: o apa, mersul trenurilor, niste servetele, un sandvis.... Se uita ciudat si ne intreaba: unde-i marfa? Noi: n-avem marfa! Turisti... Ne-a pus sa scoatem tot din rucsac... tot eram dubiosi... ajunsesem deja la niste discutii stupide:

Se uita lung la mersul trenurilor

- ce-i asta?

- mersul trenurilor!

- si ce faceti cu el?

- pai uitam cand pleaca trenul!!!

Se uita pe coperta, era o reclama la un pager, cu o poza:

- aaa, faceti afaceri, vindeti telefoane!

- noi: nuuuuu chiar suntem turisti, vizitam Belgradul si atat

Pana la urma ne-au lasat in pace.

Mergem noi mai departe cu trenul. Penultima statie - Novi Beograd, unde-si vindeau oamenii marfa. Apoi Belgrad Center, ultima.

Absolut toata lumea a coborat in Novi... Chiar ne intrebam daca mai merge trenul mai departe.. Toata lumea ne zicea a aia e ultima statie... pentru ei chiar asa era...

 

Deci morala: poti fi considerat dubios chiar si fara sa faci comert, sa ai marfa la tine!!

 

Amintiri, daca tot a venit vorba despre subiectul asta [:-)))]


Editat de monicabo, 01 iunie 2014 - 00:43 .


#139
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 00:41

Am fost cam offtopic

La subiect, n-am emigrat, nu ne-am pus problema, nici in familia de baza cu parintii, nici in familia formata, cu sotul.. N-avem rude afara, mi-ar fi teama sa o iau de la 0 afara, cand aici am cat de cat un loc al meu..

Nu ne-am pus problema... iti trebuie mult curaj, mai bine zis o motivatie puternica, ...



#140
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 02:43

Victoria_mami, nu am mintit cu nici un cuvintel. Nu am de ce si nici nu imi place. Acum, eu nu sar ca nu m- am dus sa dau eu. Oricum, ma depasea la acea varsta :P

 

A_alinta, tu vorbesti serios, nu? :) Sa sti ca nu sunt genul de tzatza, da' cand vine vorba de copil, nu mai inghit nimic de la nimeni. Si am invatat ca e bine sa fac asa. Nu eu eram in ipostaza unuia care facea abuz de putere, datorita uniformei. So, lege e si pt el. Daca te lasi calcat, nici sa nu astepti sa se schimbe ceva.

 

Ela, lasa ca nici cu unii plecati nu mi- e rusine. Acolo toti respecta cam tot, subit stiu bunele maniere. Cand revin acasa, multi reiau obiceiurile " de- acasa" . Ca in aia " cand esti la Roma...". :)

 

Ha! Mi- ai luat- o inainte, Brilla.  [flo2]

 

 

Lucia, nuuuuuuu, departe de mine gandul ca ai minti!  [flo2]  Scuze. Chiar nu am gandit asa. Mai degraba voiam sa zic ca s-a intamplat la tine, nu inseamna ca toti vamesii austrieci sunt la fel.  [flo2]





Etichetat si cu emigrare, suflet

Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Amenajare camerei bebelusilor

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:39

  • primele lucrusoare primite pentru bebelusi

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:34

  • primele miscari ale bebelusilor

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:26

  • parintii afla ca urmeaza sa fie bunici

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:21

  • Geanta bebelusului

    AnaDemsa
    - Astăzi, 12:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -