Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu am emigrat sau despre locul unde ramane inima...

emigrare suflet

167 raspunsuri la acest subiect

#111
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 15:39

Ba scuipa. Si am sa va zic doar o chestie, desi mai sunt de spus. La granita cu Austria, nu eram inca in UE, dar deja se daduse unda verde. Intrarile in vama erau impartite: una pt cetatenii UE, una pt non UE. Pt ultimii trecutul prin vami era crima, dura. Asa ca ne- a venit randul ( pe atunci am mers cu autocarul ) in jur de 3 dimineata. La nicio vama nu am fost coborati si verificati persoana cu persoana. Acolo da. Erau batrani in autocar, erau copii, dintre care un copil de nici juma de an. Toti eram chiauni. In grupul vamesilor era un austriac la indigo din filmele de istorie, aia urata. Fix ca personajul cu mustata a urlat la noi si a gesticulat. Nu exagerez cu nimic. Copilul cel mic, trezit de musai, sa il verifice dl vames, plangea de mama focului. Si ne- au insirat ca pe ceia din lagare, doi cate doi. Afara, pana cand ne venea randul sa intram .Fiecare pasaport a fost trecut prin aparat. La nemti, au fost mai domni. Au intrat in autocar si s- au uitat la fetele noastre. Au luat pasapoartele si le- au verificat. Pe al sotului l- au adus cu foaia cu poza ca scos din storcator. Nu stiu ce li s- a parut dubios, nu era cazul. Scuze evident ca nu si- au cerut. Pas- ul nou. Atat va povestesc. Pt mine Nigel Farage exista. Nu este doar un politician. Oh! Mizerii se intampla si pe la alte granite. Da' asta a fost cumplit de umilitoare. Pt ca suntem romani, nu?

 

Marox, eu cred ca oameni precum varul tau pot reusi oriunde. Daca aici au reusit, dincolo nu exista sa nu poata. Un astfel de om nu va muri niciodata de foame, cel putin. 



#112
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 15:54

Vreti sa va spun ce m-a determinat cel mai mult sa plec din Germania dupa apx 8 luni?

 

Ei bine, nici dorul de casa nici familia... dupa cum se poate crede. Desi imi era dor pana si de bunicul ala rau :))))

 

 Cu vreun an inainte, un prieten care s-a intors de afara imi spunea:

acum Romania e tara tuturor posibilitatilor! Nu America. In america daca stranuti prea tare e fiscul in spatele tau. In Rom nici legislatia nu e pusa la punct.

Acum e momentul pt oricine care vrea sa fie bogat! 

 

Ei bine de asta m-am intors.  [:)]

Am realizat cata dreptate avea prietenul ala.

Asa ca m-am intors in Rom, mi-am vandut dacia cu 500 de dolari si de banii astia mi-am deschis firma in Romania  [:-)))]

Fiecare si-a urmat visul lui... asa si eu.

Germania doar m-a ajutat sa inteleg mai bine multe lucruri si sa ma hotarasc ce vreau sa fac cu viata mea. 

Daca nu ma intorceam cu liceul meu ec probabil ca in cativa ani lucram ca vanzatoare la vreun magazin acolo. Ca in prima faza facem doar pateuri  [soricel]

Ce tie si cu viata asta....

Am inrosit ce mi s-a parut mie relevant: o tara cu legislatie nepusa la punct! Asta-i Romania ta?

Reusita favorizata de lipsa legilor nu e reusita, e arta de a-ti fura palaria...

 

Ce e asa de rau in a fi vanzatoare? E rusinos sa faci pateuri?



#113
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 17:15

ela, de ce ar fi OK sa arunci ambalajele pe geamul de la masina in Romania, dar in alta tara, nu?

 

Pentru mine, e un gest de proasta crestere, oriunde s-ar petrece. In orasul asta e ceva obisnuit sa arunci gunoiul pe jos, desi cosul de gunoi e la doi pasi. Neobisnuit a fost sa strang eu dupa doua tinere si sa mi se raspunda, sarcastic, "asa ne-au invatat parintii".



#114
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 17:16

lucialu, la care subiect despre rasism te-ai referit?



#115
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 17:19

lucialu, eu am fost verificata asa cand mergeam la unguri sau la cehoslovaci. Aveam sub 18 ani, daca conteaza. Nu mi s-a parut ca am fost tratata jignitor sau diferentiat, nu s-a zbierat la noi, e adevarat.



#116
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 17:56

ela, de ce ar fi OK sa arunci ambalajele pe geamul de la masina in Romania, dar in alta tara, nu?

 

Pentru mine, e un gest de proasta crestere, oriunde s-ar petrece. In orasul asta e ceva obisnuit sa arunci gunoiul pe jos, desi cosul de gunoi e la doi pasi. Neobisnuit a fost sa strang eu dupa doua tinere si sa mi se raspunda, sarcastic, "asa ne-au invatat parintii".

Da, si mie mi s-au părut foarte tari lectiile pe care le-a învățat Ela abia cand a ieșit "afara". Eu știu, de exemplu, de mic copil ca nu se arunca ambalajele aiurea pe strada. Ar Sti mai multă lume daca s-ar da niște amenzi ca afara, dar asta e alta discuție...



#117
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.314 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 18:48

Ba scuipa. Si am sa va zic doar o chestie, desi mai sunt de spus. La granita cu Austria, nu eram inca in UE, dar deja se daduse unda verde. Intrarile in vama erau impartite: una pt cetatenii UE, una pt non UE. Pt ultimii trecutul prin vami era crima, dura. Asa ca ne- a venit randul ( pe atunci am mers cu autocarul ) in jur de 3 dimineata. La nicio vama nu am fost coborati si verificati persoana cu persoana. Acolo da. Erau batrani in autocar, erau copii, dintre care un copil de nici juma de an. Toti eram chiauni. In grupul vamesilor era un austriac la indigo din filmele de istorie, aia urata. Fix ca personajul cu mustata a urlat la noi si a gesticulat. Nu exagerez cu nimic. Copilul cel mic, trezit de musai, sa il verifice dl vames, plangea de mama focului. Si ne- au insirat ca pe ceia din lagare, doi cate doi. Afara, pana cand ne venea randul sa intram .Fiecare pasaport a fost trecut prin aparat. La nemti, au fost mai domni. Au intrat in autocar si s- au uitat la fetele noastre. Au luat pasapoartele si le- au verificat. Pe al sotului l- au adus cu foaia cu poza ca scos din storcator. Nu stiu ce li s- a parut dubios, nu era cazul. Scuze evident ca nu si- au cerut. Pas- ul nou. Atat va povestesc. Pt mine Nigel Farage exista. Nu este doar un politician. Oh! Mizerii se intampla si pe la alte granite. Da' asta a fost cumplit de umilitoare. Pt ca suntem romani, nu?

 

Marox, eu cred ca oameni precum varul tau pot reusi oriunde. Daca aici au reusit, dincolo nu exista sa nu poata. Un astfel de om nu va muri niciodata de foame, cel putin. 

Da...un control vamal de rutina ,pentru tari non Eu!!!

 

Asta e din aceasi categoria cu mama medicul X ce a fost perchezitionata pe  un aeroport din Anglia,pentru ca era suspectata de contrabanda cu tigari.

 

Asa isi fac unii vamesi datoria,aplicind legea pur si simplu,nu indesind in buzunare mita s ainchida ochii la diverse matrapazlicuri.

 

Despre mesajul elei...nu vreau sa mai adaug nimic ...m-a lasat cu gura cascata ,l-am citit de ieri insa pur si simplu orice as fi scris...era considerat jijnitor!!!!Ma bcuur ins aca s-au sesizat multi ...

 

Dana



#118
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 19:04

Selene, aici http://comunitate.de...riva-romanilor/

 

Nu, nu era un control vamal "de rutina". Am fost iesita si inainte de acel episod, cand nici macar nu era vorba ca noi sa aderam la UE. Si am fost iesita si dupa. Inclusiv cu aeroportul sunt "invatata".

Dar nesimtiti am intalnit inclusiv la noi. De regula asteptau "ceva". Nefiind cu musca nu am vazut pt ce sa le dam. La muntenegreni ne-au tras efectiv pe dreapta, toti care eram cetateni UE. Ne-am prins ce vroia dl si a vazut un mare 0 barat de la noi. In schimb o masina cu nemti (toti eram turisti ) au platit "taxa" :)))

Faza pe care am povestit-o a fost asa cum am spus-o, urletele si gestica au fost din personajul cu mustata. Nu a avut gram de omenie/respect, iar colegii lui desi nu au avut tupeul lui, nu l-au impiedicat ca sa isi faca "datoria". Si da, am intamplari cu ei si pt "cetateni " UE. La 3 dimineata, imbracati cu totii in straie de vara, chiauni, a fost de vis sa ne aliniem afara in vama cu pasapoartele in mana. Eu ca eu, ca sunt om tanar, dar batranii si in special acel bebe care plangea...


Editat de lucialu, 31 mai 2014 - 19:05 .


#119
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.314 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 19:15


Faza pe care am povestit-o a fost asa cum am spus-o, urletele si gestica au fost din personajul cu mustata. Nu a avut gram de omenie/respect, iar colegii lui desi nu au avut tupeul lui, nu l-au impiedicat ca sa isi faca "datoria". Si da, am intamplari cu ei si pt "cetateni " UE. La 3 dimineata, imbracati cu totii in straie de vara, chiauni, a fost de vis sa ne aliniem afara in vama cu pasapoartele in mana. Eu ca eu, ca sunt om tanar, dar batranii si in special acel bebe care plangea...

Fara intentia de a incerca sa te conving(de ceva)...ramin la ce am spus !

 

Un control de rutina pe o rutra non EU,facuta la 3 dimineata!Sau probabil trebuia asteptat pina rasarea soarele ? [:D]

 

 

PS:Bine ca n-a fost nimeni suspect de droguri,sa controleze individual,de sus pina jos ,la pielea goala!Nu o spun ironic,insa daca aveati norocul asta...atunci sa vezi ce inseamna control vamal!

 

Dana



#120
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 31 mai 2014 - 19:36

Dah, nici nu ma indoiam ca tu vei sti mai bine ca mine, ca doar nu ai fost acolo!

 

Let me tell u si despre incoruptibilitatea nemtilor: o tipa stabilita in State si-a carat o tona de mobila, MOBILA ! care era antica, cu trochericea din spatele autocarului. Asta e alt episod, mai vechi ca primul, muuult mai vechi. Dar astia care ne duceau aveau pachetelul cu bunatati pregatit pt fiecare vama in parte. O da! stiu ca iarasi ma vei contrazice.

Si btw, ce spui tu despre aeroporturile internationale este un alt film, n-are nicio treaba cu ce se intampla pe jos.

Eu ce pot sa iti spun e ca nu am stat ca oaia, in plus eu am o fata care ma tradeaza :)) Insa dc aveam atunci copil, era show time in vama.


Editat de lucialu, 31 mai 2014 - 19:38 .




Etichetat si cu emigrare, suflet

Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Cursuri de puericultura

    DeeliaElena
    - Astăzi, 14:22

  • Test de sarcina pozitiv

    Byoana
    - Astăzi, 12:43

  • Agitatie mare

    MsAndreia
    - Astăzi, 09:40

  • Prima morfologie

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 22:59

  • Prima luna cu bebe

    Julix94
    - Ieri, 14:30

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -