Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce nu am emigrat sau despre locul unde ramane inima...

emigrare suflet

167 raspunsuri la acest subiect

#141
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 02:49

Am fost o data si la sarbi, Timisoara-Belgrad si retur, tot 1 zi, cu trenul...

La fel, cu diversi afaceristi..

La granita ne-au dat pe toti jos, ne-au bagat intr-o camaruta, le-am dat pasapoartele si asteptam... Era in '96, tocmai se terminase razboiul, pareau f "rai" granicerii..., chiar mi-era frica...

Oamenii veneau cu marfa, o vindeau in Novi Beograd, in piata... 

Cand au ajuns la noi, se uitau granicerii ciudat la noi, ca nu aveam marfa, nimic, doar un rucsac cu diverse in el: o apa, mersul trenurilor, niste servetele, un sandvis.... Se uita ciudat si ne intreaba: unde-i marfa? Noi: n-avem marfa! Turisti... Ne-a pus sa scoatem tot din rucsac... tot eram dubiosi... ajunsesem deja la niste discutii stupide:

Se uita lung la mersul trenurilor

- ce-i asta?

- mersul trenurilor!

- si ce faceti cu el?

- pai uitam cand pleaca trenul!!!

Se uita pe coperta, era o reclama la un pager, cu o poza:

- aaa, faceti afaceri, vindeti telefoane!

- noi: nuuuuu chiar suntem turisti, vizitam Belgradul si atat

Pana la urma ne-au lasat in pace.

Mergem noi mai departe cu trenul. Penultima statie - Novi Beograd, unde-si vindeau oamenii marfa. Apoi Belgrad Center, ultima.

Absolut toata lumea a coborat in Novi... Chiar ne intrebam daca mai merge trenul mai departe.. Toata lumea ne zicea a aia e ultima statie... pentru ei chiar asa era...

 

Deci morala: poti fi considerat dubios chiar si fara sa faci comert, sa ai marfa la tine!!

 

Amintiri, daca tot a venit vorba despre subiectul asta [:-)))]

 

 

Monica, dubios e orice care e in afara limitelor unui 'normal'. Cum normalul erau 'micii afaceristi' cu plase mari de rafie, voi, turisti, desigur ca apareati dubiosi.  [flo2]



#142
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 07:41

Mai, numa cine nu munceste nu da rateuri. Dar asta nu inseamna ca ai dreptul sa fi neom. In plus, cred ca nimenui nu i- ar cadea greu sa isi ceara scuze sau sa primeasca scuze. Unul care face porcarii, n- are nicio apasare de obicei. Este valabil si pt vamesi ( sau altii in functie ) si pt astia care trec granita cu scopuri murdare. In schimb un om curat are stres de mama- mama, chiar dc stie ca nu a facut nimic, cand vede ca e luat asa. Sa fi cu inima, crepi acolo pe loc.

Individul cu pricina evident ca era un frustrat si un las tipic. Se lua doar de cei mai slabi. Copilul a plans si pt ca a fost trezit, dar si pt ca a fost speriat si tinut in frig, desi toti i- am lasat pe el si pe mama in fata. 

 

Edit: eu asta tot incerc sa va spun. Mizerii se intampla oriunde, nu e apanajul Romaniei, romanilor. Se intampla la case care au sute de ani in spate de democratie. Daca al meu o fost de aici si nici nu am avut o motivare financiara stringenta, nu vad pt ce sa plec din tara. 

Se ajunge in situatia aberanta in care sa se faca ccc caz de drepturi absurde, scornite, iar acelea de baza sa fie incalcate flagrant.


Editat de lucialu, 01 iunie 2014 - 07:59 .


#143
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 07:56

Eram ieri pe plaja in Italia. Langa noi 2 nemti si 2 austrieci (am concluyionat eu dupa accent). Noi 2 vorbeam evident romaneste. Printre altele imi spune sotul  ' ce ma enerveaza oamenii astia de langa noi', eu incep sa rad si il intreb de ce, ca vb asa bine germana`? evident stiam ca asta e raspunsul. Am facut glume ca si noi vorbim precis la fel de bine si nimeni nu observa vreun accent, a mai trecut ceva timp si deodata aud 'nu va suparati, din ce zona sunteti?'. Ne-am pus la povesti cu doamna care era de vreo 30 si ceva de ani in Germania, nascuta langa Timisoara, a vorbit atat de frumos despre Romania ca imi pare rau ca nu e membra pe forumul asta. I-am spus noi ca situatia e mai trista, dar am concluzionat cu totii ca acasa e acasa, si tot e ceva de nedescris in limba noastra si in tot.

 

Nu m-as intoarce din cauza locului de munca, din cauza lipsei de civilizatie in anumite domenii, dar tara tot e a noastra si frumoasa.

De fapt chiar m-am gandit daca se muta familia cu mine in Germania oare m-as mai intoarce in Tm? Nu stiu.....daca se schimba mentalitatea da.

 

 

 

 

 

Referitor la sistemul medical canadian, eu am fost total dezamagita dat fiind faptul ca am lucrat si in Romania si in Germania pot sa spun ca in ambele tari era pacientul mai rapid tratat decat in Canada. Dezamagitor.

Nu stiu cum e la modul general, ma refer strict la o afectiune ce tine de chirurgie.

In Germania in max. o saptamana ar fi fost absolut totul rezolvat, eventual ar fi fost operat in 2 zile, in Romania la fel. In Canada a durat luni intregi.



#144
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 08:06

Exact. Termenele si costurile sunt crima si pedeapsa. Eu sunt cu Grey' s Anatomy, nu cred ca aia inventeaza lucruri despre sistem. Dai coltu'pana completezi hartii.

 

Pana si mitzi asta mica a mea, dupa ce am fost plecati vorba aia, la respirat, distrat etc, imi spune fiind intorsi acasa, seara in pat: ce bine e in patutul nostru mama, acasa!  [:)]


Editat de lucialu, 01 iunie 2014 - 08:07 .


#145
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 08:12

Spunea cineva ca se uita europenii urat la romanii emigranti.

Mie nu mi s-a intamplat niciodata pana acum. Ba chiar avem cativa pacienti nemti care au inceput sa ne iubeasca pe mine si pe sot ;))) batrani, nu va ganditi la prostii. Nu am vazut niciodata priviri urate sau comentarii la adresa faptului ca suntem straini, mai exact romani. Singura chestie e ca toti au amintirile cu Romania din perioada lui Ceausescu, deci cred ca suntem ramasi in acelasi stadiu. Dar in rest....



#146
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 09:32

Controlul vamal se face si prin sondaj, si incrucisat si altfel. Uneori nu are nici o legatura cu nimeni anume. Nu trebuie sa fi dubios pt asta  [:)]

Uneori carausii nici nu stiu ce au in bagaje. 

 

Cand o arma sau un transport apare pe piata se poate verifica imediat cine a fost in vama la control in ziua aia, la ce ora a trecut respectivul transport etc.



#147
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.306 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 12:25

Referitor la vamesi, de cate ori am mers cu autocarul pe ruta Elvetia-Romania, singurii care controlau erau ungurii. Daca nu se strangeau bani pt ei, te lasau sa astepti ore intregi, apoi te controlau; ajunsesem la 10 seara la Nadlac, ne-au tinut pana la ora 5 dimineata in vama, iar apoi ne-au dat jos si au controlat bagajele...eu tocmai imi luasem diverse obiecte casnice din Romania, aveam 2 genti pline cu ele si erau atat de grele...ai mei au patit-o si ei de cateva ori; plus multe alte persoane care au venit aici...eu am facut reclamatie la Ministerul Afacerilor Externe...mi-au spus ca ei cunosc situatia, dar nu prea au ce face, pt ca nu sunt in competenta lor...dar ca ei au sesizat autoritatile ungare...mi-au mai scris ca, daca se mai intampla, sa notez numele vamesului/vamesilor...nu am mai mers cu autocarul insa...cu vamesii romani nu am avut nici o problema...elvetienii se urcau in autocar si se uitau la pasapoarte; luau la control doar pasapoartele suspecte...am fost cu masina in tara anul trecut si acum e control doar cand intri in tara; cand a vazut vamesul roman ca suntem din Elvetia ne-a spus la revedere; nu s-a mai uitat la acte..cand am plecat insa, controlul se face la unguri; mi-a luat ungurul pasaportul si l-a verificat pe toate partile; al meu a zis in germana :asta e un idiot...geamul era deschis, iar cuvantul e acelasi ca in romana...eu am pasaport pe care scrie ca locuiesc aici, vazuse si permisul de rezidenta...asa ca m-a cam enervat cand am vazut cum il verifica...in fine, sa spunem ca si-a facut doar datoria...

Editat de Marcia03, 01 iunie 2014 - 12:28 .


#148
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.306 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 12:38

La vama in aeroporturi nu am avut niciodata probleme. In 2002 am venit aici in vizita si luasem pt al meu 3 st.cu vin...erau intr-un ambalaj la vedere; vamesul care statea la iesire a vazut si m-a intrebat daca mai am si alte sticle; am zis ca nu si asta a fost...nu m-a controlat, m-a crezut...dar nu am mintit, asa era..

Noi mergem des in Caraibe, in Rep.Dominicana, Cuba...vamesii sunt ft draguti...in Cuba insa intri intr-o camera si iti fac o poza, aceeasi procedura si cand pleci...dar toti ft amabili, nu am avut vreodata probleme...anul trecut am fost in Columbia, vamesul de l a emigrari m-a intrebat unde mergem, cat stam...si m-a si laudat ca vorbesc ft bine spaniola..era tot doar un zambet :-) cand am plecat, la fel...ne-a intrebat daca ne-a placut, unde zburam si ne-a urat drum bun...

#149
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 14:46

Exact. Termenele si costurile sunt crima si pedeapsa. Eu sunt cu Grey' s Anatomy, nu cred ca aia inventeaza lucruri despre sistem. Dai coltu'pana completezi hartii.

 

Pana si mitzi asta mica a mea, dupa ce am fost plecati vorba aia, la respirat, distrat etc, imi spune fiind intorsi acasa, seara in pat: ce bine e in patutul nostru mama, acasa!  [:)]

Pai, Lucia, tu iti formezi o parere despre o tara bazata pe un show tv???

 

Xio, da, se intampla si sa dureze cateva luni, insa cand chiar e grav, nu te tine nimeni sa mori in sala de asteptare. Eu am ajuns sub cutit aici de 2 ori. In 12 ore am fost in sala de operatie, de ambele dati.



#150
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 01 iunie 2014 - 15:08

lucialu, vorbeam serios si nu in sensul ca te vad ca o tatza  [:)] . acuma nu stiu ce inseamna pentru tine a face show dar dupa mine inseamna sa  te manifesti  verbal cu o nervozitate  exagerata pe un ton foarte ridicat. 

 

bineinteles ca nu trebuie sa te lasi calcat in picioare  si   nu stiu cum ai fi rezolvat tu problema facand "show "  dar niciun vames nu-i perfect si nici proprietar de vama.    ei sunt instruiti , primesc  ordine  dar au  si  un sef caruia eu m-as fi adresat daca eram intr-o situatie de genul  abuzului  in  functie.





Etichetat si cu emigrare, suflet

Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Sarcina si locul de munca

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:25

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -