Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste (847)


510 raspunsuri la acest subiect

#71
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:54

 

Mixer vertical a fost unul fff ok ieri in oferta la lidl, i-am luat si eu maica-mii, nu stiu daca la tine este Lidl si daca mai gasesti, era 99 lei si avea o gramada de accesorii si putere ok.

 

O sa-l trimit pe sot sa se uite, ca eu nu prea mai rezist sa stau in picioare... multumesc...



#72
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:56

Iarina, pun migdalele la inmuiat seara (cam o cana de migdale), iar dimineata le bag la blender cu o parte din apa aia, si o bucatica de pastaie de vanilie, le blenduiesc apoi completez cu apa. Toata treaba asta o strecor cu un saculet special pt facut lapte vegetal, dar cred ca merge si cu tifon, sita, ceva... Si la final adaug ce mai doresc, miere, scortisoara, etc..

Si eu fac aproximativ la fel.

La o cana de 250 ml plina de migdale pun vreo 10 smochine, le pun de seara pana dimineata la hidratat separat in apa, numai ca eu dimineata arunc apa aia( asta o stiu de la curs, cica se elimina nu stiu ce substanta la jidratare si e de preferat sa nu folosim apa aia, am inteles ca si baloneaza ) si le bag la blendar cu 1 l de apa plata, apoi la fel le strecor si ce ramane folosesc la prajituri, biscuiti, etc. Laptele dupa gust se poate aroma cu diverse, eu ii pun in fir de sare roz de himalaya. A si inca ceva , merge tinut la frigider 2-3 zile asa crud, in schimb daca e fiert imediat dupa procesare poate tine pana la 10 zile.



#73
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:57

Multumesc Ella, bine de stiut... eu si asa ma balonez destul de repede...



#74
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:58

am avut o zi asa proasta pana acum ca nu am putere sa scriu nimic.

 

dar va urez un week-end minunat tuturor!

Floric imi pare tare rau ca ai avut o zi proasta  [grup] .

Hai ca trece si vine un weekend minunat.

[pup] [pup] astia sunt asa sa te faca sa zambesti.



#75
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:01

Ella deci am devenit fanul tau... Trebuie neaparat sa-mi salvez retetele din postarea ta de mai inainte... delicios... [pk]  [pk]  [pk]  [pk]  [pk]

Ma bucur ca ti-au placut, daca vrei retete detaliate sau alte sugestii poti sa imi spui oricand, cu mare drag.

Tin pumnii, sper sa mai gaseasca sotul tau mixerul, eu i-am luat ieri dimineata maica-mii ca isi dorea si nu avea din asta vertical si m-am gandit eu mai bine ieri la munca si am zis ca sa imi iau si eu ca deci am si robot si mixer normals i unul vertical nu foarte performant, ar fi f ok sa il iau pe asta ca e mic si face multe si e bun, dar aseara nu am mai gasit, la noi e bataie pe electrocasnicele de la Lidl, sunt nemtesti si ff ok .



#76
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:02

am avut o zi asa proasta pana acum ca nu am putere sa scriu nimic.

 

dar va urez un week-end minunat tuturor!

Nu vrei sa ne povestesti, poate reusim sa iti descretim fruntea...  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#77
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:03

Ma bucur ca ti-au placut, daca vrei retete detaliate sau alte sugestii poti sa imi spui oricand, cu mare drag.

Tin pumnii, sper sa mai gaseasca sotul tau mixerul, eu i-am luat ieri dimineata maica-mii ca isi dorea si nu avea din asta vertical si m-am gandit eu mai bine ieri la munca si am zis ca sa imi iau si eu ca deci am si robot si mixer normals i unul vertical nu foarte performant, ar fi f ok sa il iau pe asta ca e mic si face multe si e bun, dar aseara nu am mai gasit, la noi e bataie pe electrocasnicele de la Lidl, sunt nemtesti si ff ok .

 

O sa vedem daca gaseste... si la noi e mare bataie pe tot ce aduc nou...

Oricum trebuie sa luam ceva...

 

Ps: sigur ca iti cer retete... cand o sa vreau sa pap mai multe vegetale... oricum poti posta si tu din cand in cand aici, pentru ca sunt convinsa ca si fetele vor retete...

 

Oricum si pentru bebelit trebuie mai intai asigurat stomacul (eu fiind foarte gurmanda...) [fiesta]  [fiesta]  [fiesta] 


Editat de iarina_r, 04 aprilie 2014 - 14:05 .


#78
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:06

Mon nu am apucat sa iti spun  [batcap] .

Felicitari pentru analize! [pk]  [pk]  [pk]  Oare iepurasul ala al tau e magic, face treaba mai buna ca barza? Hm, imi dai idei [soricel] .



#79
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:08

Ella, wow ce de bunatati!  [pofticios]  F bune sugestiile tale  [:)] . Unt de cocos si eu folosesc uneori, guacamole ne place si noua f mult si in ultimul timp facem cam 1 data pe saptamana.

Nu stiam de apa de la migdale, ma gandeam ca daca migdalele sunt ok sa le mananc asa cu totul, de ce nu ar fi buna si apa in care au stat... Dar o sa tin cont  [:)]

Cum faci tu batoanele alea cu banane si cereale? Da-ne mai multe detalii, ca suna tare bine  [:D]

Stiu ca se poate face branza din caju, si alte pseudo-lactate, dar mie nu imi place caju-ul  [soricel]



#80
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 14:12

A, apropo de dulciuri de post, eu facusem asta-iarna niste ciocolatele din cacao, unt de cocos, miere si nuci, dupa reteta asta: http://ligiapop.com/...ata-delicioasa/

A fost grozav de buna! Chiar trebuie sa mai fac  [:)]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -