Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Aspirante optimiste (847)


510 raspunsuri la acest subiect

#61
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 10:21

buna fetelor!

iarina ce drag imi e cand intri si ne scrii!

Mon eram sigura ca iti ies analizele bine; asta ti-am zis si eu ca esti sanatoasa tun;e bine sa le faci ca sa stai linistita in sarcina, dar sunt convinsa ca toate analizele ti sunt bune;imi place mult de tot avatarul tau; si e ff adevarat; 

Didi oricum mancati destul de sanatos;sunt de luat in seama ideile tale de gatit; si mie imi place laptele de migdale cu miere, scortisoara, eu mai pun si smochine ; un deliciu; 



#62
Mony1

Mony1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 10:33

MAry de cand am vazut poza, am zis ca ma reprezinta. [pup]



#63
raisa28

raisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 10:45

Buna fetelor

Elena ce bulinuta frumoasa ai tu acolo

Didi,Iarina putin de tot mai aveti,abia astept poze cu printii vostri

Si eu m-am dat pe verdeturi,aseara am facut o ciorbita de legume cu multa stevie si pantrunjel verde din gradina ca a iesit chiar daca e mic;salate din spanac si ceapa verde,ridichi,leurda;ce de bunatati;aproape ca imi pare rau ca se termina postul



#64
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 10:48

Fetelor sa nu uitati de urzici... mi mi-a facut sotul urzici cu orez la cuptor... bunuut...

Acusica plec la piata sa vad ce verdeturi imi iau... ciorbica de stevie mai asteapta putin, asta pentru ca astept sa iasa frunzele din gradina maica-mii... urzicile mi le-a cules tot ea cand a fost plecata pe la munte cateva zile...

 

Cum faceti voi laptele de migdale?  Off mi-a cedat blenderul vertical taman acum... trebuie sa ne luam luna asta inainte sa vina bebe... recomandari ceva?



#65
doina88

doina88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 238 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 10:52

Da ella poti trece asa.Pup

#66
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 11:06

Iarina, pun migdalele la inmuiat seara (cam o cana de migdale), iar dimineata le bag la blender cu o parte din apa aia, si o bucatica de pastaie de vanilie, le blenduiesc apoi completez cu apa. Toata treaba asta o strecor cu un saculet special pt facut lapte vegetal, dar cred ca merge si cu tifon, sita, ceva... Si la final adaug ce mai doresc, miere, scortisoara, etc..



#67
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:00

am avut o zi asa proasta pana acum ca nu am putere sa scriu nimic.

 

dar va urez un week-end minunat tuturor!



#68
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:43

Neatza fetelor!

 

Ella, felicitari pentru stilul de viata sanatos! Asa e, cel mai important e sa te simti bine, nu conteaza ce spune cantarul.

Si ca tot vorbeati de alimentatie, eu sunt mare fun condimente si mirodenii, sunt foarte multe care au tot felul de beneficii pentru sanatate. De exemplu turmenicul are multe calitati si la noi este aproape nelipsit. Imi plac foarte mult si coriandrul, busuiocul, scortisoara, nucsoara, vanilia (pe toate astea le cumpar intregi, nu pudra, le razui/rasnesc eu cand le folosesc)... Ardeii iuti au muuultea vitamina C si antioxidanti, pentru cine nu are probleme digestive din cauza lor, sunt minunati.

Imi mai fac uneori lapte de migdale in care pun si vanilie, miere, scortisoara, e un deliciu  [:)]

In rest nu pot sa spun ca mananc atat de sanatos pe cat as vrea, imi e greu sa renunt la dulciuri, deci uneori incerc sa inlocuiesc zaharul cu mierea (acolo unde nu e nevoie de preparare termica). Noi mai mancam din cand in cand si cartofi prajiti cu usturoi (mai ales sotul e dependent si nu prea am sanse sa il conving sa renunte [batcap] ), carne mai rar dar merge din cand in cand. Stiu ca lactatele sunt mai rele decat carnea, dar la alea e cel mai greu sa renunt, aproape orice merge ba cu o branzica, ba cu smantana/iaurt... 

Didi multumesc frumos!

Si eu sunt mare fan condimente/mirodenii. Mai ales chestii picante [pk] .

Laptele de migdale este si preferatul meu, eu pun si cateva curmale hidratate in el, ii da o aroma dulceaga si miresmata fara a fi nevoie sa adaug vanilie sau alte extracte. Si merge de minune la micul dejun cu semintele de chia si psyllium, poate si cateva fructe de padure congelate, yummy.

Referitor la dulciuri, aici si noi aveam o maaaaare problema, acum nu ne lipsesc din casa batoanele energizante cu fulgi de ovaz si banane ca si baza( mai pun in ele dupa cum am chef stafide, nuca de cocos, seminte de tot felul, fulgi de ciocolata neagra, fructe confiate, gojii , etc) si in 15 minute sunt gata la cuptor, o tava ne ajunge o saptamana, se fac super rapid si cand ne rupe pofta de dulce mai luam cate un baton, sunt minunate la cafea/ceai sau inainte de sala. Mai fac si niste biscuiti cu multa cacao( al meu e nebun dupa orice cu cacao ) si gem de fructe, tot de post, indulciti dupa gust cu sirop de agave sau zahar brun nerafinat( sotul le zice la astia biscuiti finetti ), sunt atatea dulciuri sanatoase, gustoase si chiar de post, eu am ramas placut surprinsa, iar sotul meu e incantat, cand vede ca mai sunt doar 2-3 buscuiti sau batoane ma intreaba cand mai fac ca ramanem fara "droguri" [:-)))]

Referitor la lactate, eu in perioada asta le "inlocuiesc" cu untul de cocos, este delicios intins pe o felie de paine prajita cu putina miere sau putin in mancarea calda inainte de servit sau in salata.

Foarte buna e si branza de caju sau nuci, cu putina sare nici nu iti dai seama ca nu e telemea de vaca daca nu stii. Si exemplele pot continua, intradevar e mult mai "complicat " sa inlocuim carnea/lactatele cu astfel de alimente facute din vegetale ca trebuiesc facute de noi in casa, pe cand cele "originale" le luam direct din supermarket si scapam de procesul tehnologic.

Eu am mai tot experimentat tot felul de pateuri/creme cu diverse legume. Preferatul sotului e hummus-ul cu curry si ardei iute, ah si pasta de masline cu usturoi, iar mie imi place maxim guacamolele si un pateu minunat de fasole rosie si ciuperci cu tarhon care are gust aproape identic cu clasicul pate de ficat. Intinse pe lipii cu ceva legume/salate langa, delicios.

Mai vreti, ca va mai spun, mie deja mi s-a facut pofta, balesc pe aici [soricel]



#69
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:51

Fetelor sa nu uitati de urzici... mi mi-a facut sotul urzici cu orez la cuptor... bunuut...

Acusica plec la piata sa vad ce verdeturi imi iau... ciorbica de stevie mai asteapta putin, asta pentru ca astept sa iasa frunzele din gradina maica-mii... urzicile mi le-a cules tot ea cand a fost plecata pe la munte cateva zile...

 

Cum faceti voi laptele de migdale?  Off mi-a cedat blenderul vertical taman acum... trebuie sa ne luam luna asta inainte sa vina bebe... recomandari ceva?

Iarina eu sunt mare fan urzici, am mancat atat de multe de rade sotul si zice ca o sa incepem si eu sa urzicam la cate am bagat in noi anul asta [:-)))] . Mi-a adus mama de la cineva de la tara un sac de urzici si le-am ales/oparit si le-am pus la pungi la congelator, am un sertar plin de urzici, eu mor dupa ele.

Mixer vertical a fost unul fff ok ieri in oferta la lidl, i-am luat si eu maica-mii, nu stiu daca la tine este Lidl si daca mai gasesti, era 99 lei si avea o gramada de accesorii si putere ok.



#70
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 04 aprilie 2014 - 13:53

Ella deci am devenit fanul tau... Trebuie neaparat sa-mi salvez retetele din postarea ta de mai inainte... delicios... [pk]  [pk]  [pk]  [pk]  [pk]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -