Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (2)


233 raspunsuri la acest subiect

#91
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 09:40

Nu stiu care a fost discutia despre numarul de gustari.

 

Sophia mananca de dimineata lapte. Are la gradinita mic dejun, gustare, pranz, gustare. Mai mananca seara acasa mancare (orez cu lapte, gris cu lapte, paste, mamaliguta cu branza si smantana, etc) si mai mananca seara la somn lapte.

Cu totul ies 7 mese. Si mananca bine la toate.

 

Am cautat acum pe net si vad ca numarul considerat ''optim'' este de 3 mese principale si 2-3 gustari. Fara sa se precizeze daca intra si laptele in categoria gustare.



#92
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 09:48

Irisuc nu m-ai deranjat cu nimic, pur si simplu ai deschis subiectul cu ascunsul si am zis sa nu fiu inteleasa gresit ca ma grabesc tot timpul cand scriu.  E bine ca ai deschis subiectul pt ca multa lume, din pacate, procedeaza asa. Recent in market am vazut pe cineva care s-a ascuns de copil pe motiv ca se duce aiurea si nu vine dupa parinti... din pacate chestiile astea din copilarie pot afecta toata viata copilul.

 

Kytana imi pare rau ca ai trecut prin astea, macar noi sa incercam sa nu gresim, stiind ce greu ne-a fost.

 

Norma eu il las sa se urce singur pe topogan, sa vezi ce tacticos se tine de bara, urca scarile si apoi se da pe el. Stau prin preajma sa nu cada dar il las sa invete singur. Tin minte ca la David eram asa panicata si pe la 2-3 ani pana am vazut o fetita de 1.6 ani care facea orice in topogan si nu a cazut niciodata. Daca le dai incredere ei invata cel mai bine din experienta lor. 

Despre mancat, eu nu-s multumita ca cere asa mult, probabil dzeu mi-a dat ce mi-am dorit, David e stilul furnica, mananca doar firimituri, din 2 linguri de mancare tot lasa in farfurie una... acuma nush cum sa-l opresc pe Calin, e un pofticios de numa'. Are 3 mese principale si 2 mese de lapte, mai rontaie cate ceva dupa masa. Insa daca ar fi dupa el ar vrea tot timpul, mai ales daca ne vede pe noi. In general, Calin mananca in scaun linistit pana la sfarsitul mesei, cat timp ii dadeam doar eu mancarea, avea nevoie si de ceva cu care sa se joace pt ca se plictisea, acum cand se implica si el sa pape e preocupat de masa si-i place. Mananca si el singur dar ii mai dau si eu cate o linguritza de ceva. La ciorba el papa bucatele de paine si eu ii dau zeama, inca nu mananca singur toata masa. 

 

Of, Corina si David a fost f sensibil la burtik, n-a avut nici o afectiune dovedita pana la urma, poate nici la voi nu si e ceva viral, sanatate multa.

 

Anamaria ma bucur ca ai revenit, asa e cu mancarea, nu-s bucuroasa ca cere tot timpul chiar daca a mancat deja, de unul tre sa trag eu sa manance si pe unul sa-l opresc... chiar ma uitam zilele astea ca s-a facut frumos afara si am revazut vecinii de bloc, am constatat ca foarte multi s-au ingrasat mult, e jale cu obezitatea asta...   


Editat de Mirabelac, 10 aprilie 2014 - 10:02 .


#93
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 12:50

Mulțumesc fetelor pt răspunsuri.

Anamaria, tocmai de aceea am întrebat cum papa ai vostri bobocei pt ca se plângea sotul meu ca non stop ii dau papa. Dar eu cam respect programul de la cresa ca am inteles ca e făcut in colaborare cu medic nutriționist. Si am aceeasi nedumerire ca si Oana, cele doua mese de lapte sunt considerate mese, gustari, intra la calcul? Deci daca număr 2 mese de lapte, micul dejun, prânzul si cina, fructele de la 11 ies 6 mese. Parca nu as renunta la nici una dar nici nu vreau sa îl îndop. Din ce ai citit tu, cum ar trebui procedat? Merciiiii

Corina. - sper sa fie doar o burtica deranjata, nimic grav si sa scapati repede se probleme.

Mirabela - mă strădui sa mă autoeduc si sa îl las sa experimenteze dar e greu. Sunt conștientă ca e spre binele lui sa nu fie bleg si dependent de mine. Si eu îl las sa urce si îl astept jos dar pe ala mare de tot prefer sa fim amândoi unul sa fie sus cu el si unul jos.

Azi nu a vrut sa stea la,micul dejun in scaunul de masa, s-a asezat singur pe,coltar, unde sta tatăl lui de obicei si acolo i-am dat mâncare. F cumintel a stat si asa serios ca un om mare.

Ca sa nu va plictisiti, va mai întreb ceva: cum veti proceda voi atunci când un copil va lovi copilul vostru. Ce îl veti invata? Eu nu l-am invatat sa lovească si nu stie. Nu vreau sa îl invat sa dea înapoi, nu as vrea sa fie bleg si sa o tot încaseze....as prefera sa invete sa se ferească. Eu nu îmi amintesc sa fi avut discuția asta cu ai mei, dar nici nu am fost lovita de copii sau prieteni, dar parca acum e tot mai rău.Aud ca se mai bat la gadinita de la jucării.....

Editat de norma36, 10 aprilie 2014 - 12:55 .


#94
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 13:12

Nu stiu daca am mai zis pe aici despre parearea doamnei doctor homeopat despre  Sophia si loviturile pe care i le administreaza lui David atunci cand el o necajeste. A zis ca ea gandeste sanatos. Sanatos nu insemnand gandire pozitiva musai. Inseamna ca atunci cand ai conflicte cu cineva sa le rezolvi pe loc. Ea a gasit ca solutie ca atunci cand David o mai necajeste (ii ia o jucarie, se face ca ii da ceva si dupa aia ii ia, chestii de genul asta), sa il loveasca. Nu a invatat-o, evident nimeni si eu as fi vrut sa o fac cumva sa renunta la treaba asta. Dar ea e bine asa....isi rezolva conflictele, nu acumuleaza frustrari (care la varsta ei isi rezolva conflictele retragandu-se) si ea uita tot conflictul asa cum a venit.

Pentru doamna doctor asta a fost exemplu de gandire sanatoasa. Repet- e vorba exclusiv de situatiile cand ea raspunde necajirilor lui. Pentru ca altfel nu da asa aiurea in el.

 

Conflictele de la gradi nu sunt oricum chiar batai. Adica si la Sophia - ea a avut o perioada cand musca alti copii. A trecut. Nu stiu sa fi dat ea in altii, dar stiu ca a venit de vreo doua ori zgariata. Sunt conflicte la care cred ca riposteaza si ea cum poate si cum stie. Toate au fost catalogate ca fiind chestii normale si nu s-a facut caz de ele.

 

In schimb m-am gandit la aceeasi chestie cand era David mai mic si erau copii in parc care il luau de fraier. Adica se bagau in fata lui la tobogan si el nu spunea nimic. Ii luau leaganul, il impingeau, etc si el nu spunea nimic. Si atunci interveneam eu si ii spuneam copilului respectiv sa il lase in pace. Si pe David l-am invatat ca daca il necajeste cineva sa vina sa ne spuna. Eram oricum mereu langa el, vedeam si fara sa ne spuna el, dar el isi stia limita de suportabilitate. Evident nu discut de chestii fizice nasoale, dar de necajiri aiurea....



#95
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 15:40

buna mamici!

 

despre plecat de acasa - intotdeauna ne pupam, facem pa, niciodata nu plangem.. indiferent cine pleaca..cand ne intoarcem auzim usa si fugim in intampinare..e adevarat ca a ramas doar cu cunoscuti, parinti, bunici..

 

anamaria multumim de oferta, dar ne descurcam pe plan local  [:)] ma bucur ca matei e bine acum si ca ne-ai adus vesti proaspete despre voi..daca esti draguta sa mai pui o data link-ul respectiv, nush unde sa-l caut...

 

in parc - si eu sunt superprotectoare, in sensul ca nu pot sta pe banca cum fac altele care-mi tot zic sa stau si sa dau pace copilului..sunt umbra lui  [soricel] gaseste sau isi duce de acasa mingi, masinute, etc. si misuna, fuge, mai cade, are prostul obicei sa urce pe topogan sau leagane cu jucarii in mana, iese din parc si fuge la masini (parcate, dar trebuie verificate de el  [:)] )...urca pe topogan, ba se tine de balustrada, ba in 4 labe, iar eu in urma lui, ca daca pica pe spate??? prin spirala nu s-a dat inca, desi a urcat o data pana sus, insa mi-a fost frica sa-l las si l-am coborat inapoi..pe celelalte s-a dat, inclusiv prin tubul mare, dar acolo e musai sa-l prinda cineva jos...mi se face rau cand ma gandesc sa-l las sa urce singur pana acolo, sunt ditamai spatiile intre trepte, poate oricand cadea printre ele...

 

despre lovituri - david a fost lovit si nu o data..urasc sa dea cineva in copilul meu! din senin, ultima data l-a lovit o fetita mai mare care se dadea pe topogan si david se uita.. fetita a venit la el, i-a zis "tu nu!" si zbang! o palma peste cap...pe cuvant ca n-am stiut cum sa reactionez...pana acum erau mai mici si se mai loveau de la jucarii, etc...mi-am mangaiat puiul, i-am zis ca fetita n-o sa-l mai loveasca, intre noi fie vorba i-am si soptit "las' ca cresti tu"  [soricel] cand fetita a avut a doua tentativa sa-l loveasca i-am zis nu!, l-am luat pe david in brate si m-am dus la maica-sa (care era pe banca, evident)...sa-i spuna fetei sa nu-l mai loveasca, ca e mic, ca toti copiii au voie in parc, bla-bla..mama a reactionat ok, a luat fetita si i-a zis toate astea, a pus-o sa-si ceara scuze, ca daca nu o duce acasa, etc, etc...asta eun exemplu doar, situatii sunt multe si nu stiu cum sa reactionez intotdeauna...de ex. mai este o "banchera" al carei copil vesnic ii ia jucariile lui david...i le smulge efectiv din mana desi al meu urla...never, never nu i-a zis nimic copilului cum fac altii, adica "nu luam jucaria copilului din mana"..david momentan e linistit, se joaca mult singur sau se plimba sau fuge...si o incaseaza uneori..nu stiu cum va fi daca va lovi el pe altii...

 

gagici multam de incurajari, avem programare marti dimineata la investigatii..

va pup ca m-am intins cat o zi de post  [:)]



#96
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 16:23

Salutare!

 

 

Ce ma bucur ca e activitate pe aici! [:)]

 

Corina, sanatate maxima Daviducului! Sa dea Domnul sa nu fie nimic grav! Si noi am avut experiente in parc cu smulsul jucariilor din mana in timp ce ma-sa vb linistita la tel..Eu i le-am luat frumos din mana si i le-am dat inapoi copilului meu care tipa indignat. Totul tine de atitudine pana la urma si una e sa vezi nesimtirea la ea acasa si alta sa-si ceara scuze sau voie sa ia ceva.

 

Norma, legat de lovituri - am deja experienta de la Matei care a fost si este un copil cuminte si cu bun simt (cra-cra  [:)] ) si care nu a ripostat niciodata violent (a preferat sa se retraga..)Nu e bine nici asa, din pct meu de vedere pt ca il iau de prost si el cu greu isi face loc undeva. L-am invatat sa nu accepte sa fie lovit/batut si daca asta inseamna sa dea si el, pai sa dea [soricel] Sa ne intelegem - doar daca e provocat/atacat! Traim intr-o lume salbatica, cu copii din ce in ce mai violenti din pacate si nu concep sa fie ciuca bataii pt ca pana sa apuce sa spuna unui adult ce se intampla el o incaseaza ca lumea (v-am mai zis de patania de la scoala). Chiar nu imi pasa ce vor spune unii si altii cu exemple de moralitate bla-bla...Am avut patanii urate tocmai pt ca nu a ripostat cand trebuia si scuzele nu imi vindeca mie copilul. Hai ca m-am incins numai amintindu-mi [:)] La asta mic nu e cazul inca, dar vad ca se descurca singur [:-)))] E alt caracter.

 

Mirabela, nu a fost purice. Cred ca nu m-am exprimat eu cum trebuie. A fost vb de urticarie, mai degraba o alergie la ceva; la ce-nu stiu :( De fapt banuiesc..el cum prinde o crema incearca sa o pape [batcap] Le gaseste oriunde..cred ca asta a fost. Nu s-a mai repetat, slava Domnului!

 

Kytana, esti ok? Cum mai e micul Luke?

 

Stela, ce mai faceti voi? Face progrese Mateut?

 

Am fost la pedodont cu Iustin si ne-a spus ca nu e chiar asa grav, ca tre sa venim la ctr o data la 6 luni ca sa il monitorizeze si solutii sunt mai multe, dar dupa ce va face 5-6 anisori.



#97
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 10 aprilie 2014 - 16:29

Norma, uitasem sa-ti raspund legat de servitul mesei - in general sta cuminte sau daca nu, se joaca cu magneti pe frigider (scaunelul lui e langa) sau cu ce ii mai pun eu pe masuta. Cand nu mai vrea se ridica in picioare si imi zice tare "daaaa-taaaaaaaaaaaaaa", adica "gata" [il]  si ridica mainile in sus.



#98
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:32

Scriu de dimineata acest mesaj...

 

Norma eu cu David am fost la multi dri in timp pt ca nu manca mai nimic si mi-au zis ca atat ii trebuie lui, are energie, se simte bine, analizele sunt bune. Noi aveam tendinta sa-l fortam sa manance cand vedeam ce putin papa, ne-a interzis asta, trebuie sa-i dai sa manance cand ii e foame. Mare greseala am facut cu D cu mancatul prin casa, il invatasera socrii sa manance in pat, macar sa ia 2-3 guri si nu mai voia la masa... abia la 5 ani s-a invatat sa manance cum trebuie doar la masa. 

 

Ieri am fost la pediatra cu Calin ca a inceput cu o tuse de dimineata, ea zice ca e pe fond alergic, au aparut alergenii deja, ii dau seara niste aerius. Am intrebat si de apetitul asta cu mancarea si mi-a zis sa-i dau macar alimente hipocalorice, nu pot sa nu-i dau. E pofticios si n-am ce face, urla daca nu-i dai de nu poti sta. Sincer, de asa ceva nu eram pregatita, stiind numai sa fac copilul sa manance...

 

Legat de batut, pe David l-am invatat sa nu loveasca copiii dar sa se apere, sa nu stea s-o incaseze. I-am zis sa imobilizeze pe cel care vrea sa-l bata, sa-l prinda de maini macar. Asta cand era mai mare la gradi, cand era micut o cam incasa de la altii si se retragea, nu batea alti copiii, eventual daca-i deranja cineva, il impingea. Calin la fel, vad ca se retrage si chiar plange, este un copil in fata blocului de vreo 3 ani care sta numai in sufletul lui, ii ia mingea si am obs ca tipa cand il vede, asociaza ca vrea sa-i ia ceva. Ieri la dr s-a apropiat un copil mai mic de el si la fel a inceput sa maraie sa nu se apropie de el. Dar, daca cineva il bate,  iau imediat atitudine, daca vad ca mama nu-i zice nimic, ii spun eu, ca am mai vazut mame care nu le ziceau nimic si atunci interveneam ca sa se prinda ca nu e normal asa... unele ziceau ca-s mici dar nu e asa, cum se invata acum, asa va face. Ai mei nu se bat, Calin il impinge pe David si pleaca daca nu-i convine ceva.

 

Acum ca a mai crescut David, nu intervin in conflictele cu copiii/prietenii lui, doar vorbim foarte des de ele si-i spun cum sa actioneze si sa le rezolve singur. O data sau de 2 ori eram afara si a trebuit sa intervin eu ca eram de fata, dar in general nu ma bag, ii spun cum sa actioneze si se descurca. Nu au fost chestii grave ca altfel as fi intervenit, insa imi place ca se descurca singur.

 

Trimit sa nu pierd.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



#99
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:49

In orice caz, trebuie sa fim pregatite pentru ambele situatii, si ai nostri pot lovi pe altii sau pot lua jucariile, ei cred ca li se cuvin si asa invata sa imparta sau sa ceara. Important e ca noi sa le explicam si cu timpul vor invata ca lucrurile nu stau ca in casa. Eu merg pe principiul sa nu ma cert de la copii prin parc, doar pot alege cu ce copii sa se joace sau nu. Ei se cearta, se impaca, alteori e de vina unul, alteori altul si n-are rost, la concluzia asta am ajuns cu timpul. Ma refer aici la micile certuri/conflicte intre copii in parc, nu la lucruri mai grave unde trebuie intervenit. Si copilul nu trebuie ferit de anumite chestii normale cu care se va intalni oricum mai tarziu, cu cat este expus la mai multe si directionat corect, va sti mai bine sa le faca fata pe viitor. Este doar parerea mea.



#100
Mirabelac

Mirabelac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 11 aprilie 2014 - 10:52

Anca mi-am amintit de dinti, eu am dinti lipsa, nu am premolarii, am molari si direct canini, e putin inestetic dar asta e, e genetic. Am si dinti de lapte inca, sa nu radeti, sunt buni si acum. Ar trebui sa-mi fac o lucrare dar mi-s strica si nu am avut inca curaj. Copiii sunt ok. Fug la treaba.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -