Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama,adolescenta si tatal vitreg - un trio expoziv


220 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 11:46

La 15 ani e o perioada extrem, extrem de grea.

Daca nu gaseste intelegere la tine, care ii esti mama, unde sa mai mearga ?

Tu trebuie sa ii fii alaturi, pentru ca ii esti mama, inainte de toate.

 

Eu asa vad.

 

Im icer scuze ca nu am intelegere pt restul problemei.



#12
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 11:52

Comportamentul fiicei tale este compotament de adolescenta pentru care nu se merge a pshiholog.

Cel care are probleme este sotul tau. 

M-am cutremurat cind am citit ca-i cauta prin lucruri si ia citit jurnalul......cum poti sa-i permiti asa ceva.



#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 11:54

Reevalueaza situatia, tu, ca om, ca mama, ca sotie. Este extrem de trist pentru fiica ta faptul cum tu, ca mama, o dai la o parte iar reactiile ei sunt firesti, naturale, normale. "Trio exploziv" e de fapt "voi, calare pe ea, s-o faceti sa faca ce vrea sotul tau". Prin ripostele ei ea iti da un semnal, iti cere ajutorul....si tu, ce faci? Foarte trist, extrem de trist.



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 11:57

e clar, atunci.

ai de "ales" intre copilul tau, sange din sangele tau, si sotul care va ofera mai totul doar conditionat, dupa regulile lui.

daca el ar fi vrut cu adevarat sa rezolve problema si sa aveti daca nu armonie, macar intelegere in familie, era primul care accepta consilierea.

pai asta nu e o atitudine constructiva - ori facem cum vreau eu, ori deloc.

ma tem ca el de fapt nu prea vrea sa se schimbe, probabil crede ca nu a gresit cu nimic fata de voi, ca a procedat perfect in privinta relatiei cu fata si cu tine...



#15
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:01

E f trist ce citesc.  

Edit: am dat din greseala vot negativ la ce a scris ab5174 (scuze  [batcap]  [flo2] ).

Crezi ca daca ar pleca fata la tatal ei natural ea sau tu ai fi mai fericita? Permite-mi sa ma indoiesc de acest lucru.

Apoi daca el se poarta atat de autoritar cu ea (pt ca acum depindeti dpdv financiar de el, cel putin momentan), nu-ti este teama ca pana la urma va aborda acelasi tip de comportament si cu tine?

Apoi nu stii cum e viata, pe ce carari te poarta, ai risca sa pierzi relatia cu fiica ta?

Tu, ca mama trebuie sa fii un exemplu pt ea. Acum tu nu faci decat sa ii sadesti in suflet o mare urma de indoiala care o va marca pt tot restul vietii.

Iti doresc multa intelepciune in luarea unei decizii.



#16
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:05

Raspunsuri:

-Actualul sot are un baiat de 25 ani din prima casatorie. Prima casatorie a incheiat-o la 20 de ani si imediat a urmat un copil.

-46 de ani

-comercial, este un bun negociator si aproape intotdeauna obtine ce doreste

-cu tatal lui nu a avut o relatie apropiata.Ei sunt 3 frati, toti baieti, cu 1 an distanta intre ei. Tatal a fost plecat mai mereu pe santiere si pe la 10 ani (varsta copilului) cand a venit odata acasa si a incercat sa educe copilul folosind si o curea, copilul a hotarat, pentru tot restul vietii, ca acela nu e tatal lui si nu are nevoie de el.

-socrul meu intre timp a murit

-locuinta este a mea, este casa bunicilor mei

- da, el este cel mai important contributor. Au fost si perioade cand eu am adus mai multe venituri, apoi a fost oarecum egalitate, dar acum el este si as putea sa spun ca, in momentul de fata, dpdv financiar, depindem de el.

 

Eu cred ca e si putin brainwash ....iti repeta asta des?

 

Iti aminteste des cit depindeti de el .......si ca fara el nu va descurcati?



#17
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:11

Eu atit te mai intreb si dupa aia plec la treaba:

 

Cind spui ca ii cauta prin lucruri asta inseamna si haine?

 

Ca atunci eu tare m-as ingrijora sa-i caute fiicei mele printre sutiene si bikini.



#18
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:11

 Tu trebuie sa ai o discutie serioasa cu sotul tau si sa aranjati lucrurile . Voi nu sunteti intr-un "triunghi" , faceti parte dintr-o familie.

 Fata ta trebuie incurajata acum sa se concentreze pe invatat si sa-si faca un viitor  nu sa asiste la crizele parintilor. 



#19
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:26

Comportamentul fiicei tale este compotament de adolescenta pentru care nu se merge a pshiholog.

Cel care are probleme este sotul tau. 

M-am cutremurat cind am citit ca-i cauta prin lucruri si ia citit jurnalul......cum poti sa-i permiti asa ceva.

Eu vad problemele la ea, femeia mama....daca ea nu si-ar fi dat acordul, nu ar fi permis, asa ceva nu s-ar fi intamplat. Foarte ingrijoratoare este atitudinea de "sluga" pe care o are pt simplul si banalul fapt ca el e putin mai bine financiar, atitudine care fiica ei n-o are si ea, ca sotie "sluga" (nicidecum ca mama) e ingrijorata ca lipseste. Eu sunt efectiv socata si fara cuvinte de faptul cum copilul este undeva in plan indepartat, nici macar secund. Biata copila e efectiv abandonata afectiv de mama, la un pas sa fie abandonata si fizic, pistonata de sotul mamei ei sa execute niste ordine fara sa gandeasca, cracneasca, respire, sa aiba alta opinie, "trimisa" ca un colet la tatal ei de catre acest individ de cate ori planetele i se aliniaza naspa, iar mamei i se pare atat de firesc si normal si nu riposteaza, nu are pic de intimitate aceasta copila, ii este invadata de individ, riposteaza, ii cere ajutor mamei, iar mama si-ar trimite fata la tatal ei daca s-ar putea.......sunt siderata de-a dreptul.



#20
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 17 februarie 2014 - 12:41

Eu nu vreau sa o speri, dar daca mie o eleva mi-ar povesti asa ceva eu m-as duce si as raporta mai departe.

Aici in scoli exista un membru din conducere care este specializat pe 'child protection' .

Toti facem cursuri si cind ni se pare ceva in neregula trebuie sa raportam mai departe.

Si se cheama parintii la scoala, se vorbeste cu persoane specializate, etc.....


Editat de ab5174, 17 februarie 2014 - 12:41 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -