Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12

bebe sept2013 oct2013

441 raspunsuri la acest subiect

#51
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:11

Uitasem, nu mai stiu cine a scris despre dieta rina, intr-adevar merge bine. Am dat si eu 2kg jos, mai sunt vreo 4. Multumim de idee, e o dieta care nu infometeaza

#52
nicopic

nicopic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 388 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:54

Buna dragi mamici,

 

Raportam si noi 5,8 kg si 60 cm la 4 luni si 10 zile. Oficial, cred ca suntem cea mai micuta dovlecica din grup. Asta este ritmul ei..fata de luna trecuta a luat aproape 600 gr.

Vad ca sunteti in plin proces de diversificare; chiar am inceput sa iau notite; multumesc fetelor [flo] noi mai asteptam cel putin 1 luna; mergem  in continuare pe lm muls (faza naspa e ca au inceput sa cedeze garniturile pompei..)

La fata cea mare, faceam branzica din lapte fiert cu zeama lamaie; cand ajungea lapticul sa clocoteasca adaugam zeama de lamaie (treptat, nu f multa) amestecand continuu..pana se alegea branzica; e o reteta simpla; asa voi proceda si la Ana.

Ella si mie-mi cade parul la greu..dar parca n-am de gand sa ma tund; o sa ma mobilizez sa-mi fac o masca dupa reteta asta  http://www.kanald.ro...itor_35915.html

 

[pup]


Editat de nicopic, 12 februarie 2014 - 13:56 .


#53
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:47

Yay, ne place si morcovul amestecat cu pastarnac [pk] [pk]  Am pus in steamer vreo 10 feliute subtiri rotunde (mici) de morcov cu 4 de pastarnac (tot asa, taiate circular si subtire), le-am pisat, amestecat cu laptic de-al meu  - a iesit un piure ca o supa crema - si Missy a papat aproape tot.



#54
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 14:49

Nico, welcome back cu parametrii de mignona [flo2] [flo2] ! Fetita ta e o delicata, si da, ai dreptate, asta e ritmul ei, ca doar nu cresc toti copiii la fel.



#55
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 15:31

Salutare si de la noi pe ziua de azi [:)] .

 

Azi am buctat putin, ca sa zic asa...am papat o mini feliuta de tort ce am pregatit ieri seara, drept bonus ca mi-e toata famlia sanatoasa si happy..Am zis ca azi dimineata pot face si eu o mica pauza de la lupta mea cu kilogramele, cand au fost la noi fostii vecini in vizita. Desi sotul a fost acasa si el si el s-a ocupat de servit cafeaua si prajitura, eu am fost amfitrion, ca sa zic asa...Eu am dirijat discutia...Mi-a fost destul de greu, pentru ca mereu am fost atenta sa nu fac gafe..Cand m-au pupat si m-au felicitat pentru gemeni, m-am abtinut cu greu sa nu le zic exact in momentul cu pricina "condoleante" si sa-mi exprim direct parerea de rau pentru pierderea lor..Normal ca am vorbit si despre asta, dar in momentul in care am simtit eu ca e loc si de asa ceva..Cred ca a fost bine si pentru ei, au vorbit deschis si extrem de frumos despre fiul lor, care a fost "nenorocit" la nastere din cauza circularei de cordon, lipsei de oxigen, etc...el traind 41 de ani ca o leguma. Parintii l-au ingrijit ca pe ochii din cap, ei insisi. Si-au luat mereu casa adaptata nevoilor lui speciale, tot universul lor s-a invartit in jurul lui. Mama lui, de altfel o femeie cu studii superioare si foarte dezghetata la minte, a lasat toate planurile ei balta si s-a ocupat personal de copil..De la noi, vecinii au plecat la cimitir, sa-si "viziteze" acolo copilul. Am fost tare impresionata de devotamentul si suferinta lor. Am considerat, poate mai mult ca altadata, ca sunt o mare norocoasa.

Orice impediment se darama. Copiii sa fie happy si sanatosi!



#56
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 15:51

Salutare si de la noi pe ziua de azi [:)] .

 

Azi am buctat putin, ca sa zic asa...am papat o mini feliuta de tort ce am pregatit ieri seara, drept bonus ca mi-e toata famlia sanatoasa si happy..Am zis ca azi dimineata pot face si eu o mica pauza de la lupta mea cu kilogramele, cand au fost la noi fostii vecini in vizita. Desi sotul a fost acasa si el si el s-a ocupat de servit cafeaua si prajitura, eu am fost amfitrion, ca sa zic asa...Eu am dirijat discutia...Mi-a fost destul de greu, pentru ca mereu am fost atenta sa nu fac gafe..Cand m-au pupat si m-au felicitat pentru gemeni, m-am abtinut cu greu sa nu le zic exact in momentul cu pricina "condoleante" si sa-mi exprim direct parerea de rau pentru pierderea lor..Normal ca am vorbit si despre asta, dar in momentul in care am simtit eu ca e loc si de asa ceva..Cred ca a fost bine si pentru ei, au vorbit deschis si extrem de frumos despre fiul lor, care a fost "nenorocit" la nastere din cauza circularei de cordon, lipsei de oxigen, etc...el traind 41 de ani ca o leguma. Parintii l-au ingrijit ca pe ochii din cap, ei insisi. Si-au luat mereu casa adaptata nevoilor lui speciale, tot universul lor s-a invartit in jurul lui. Mama lui, de altfel o femeie cu studii superioare si foarte dezghetata la minte, a lasat toate planurile ei balta si s-a ocupat personal de copil..De la noi, vecinii au plecat la cimitir, sa-si "viziteze" acolo copilul. Am fost tare impresionata de devotamentul si suferinta lor. Am considerat, poate mai mult ca altadata, ca sunt o mare norocoasa.

Orice impediment se darama. Copiii sa fie happy si sanatosi!

Asa este [flo2]  [flo2]  [flo2]  nimic nu e mai important decat sanatatea. Peste toate trecem, rele si bune, si atunci cand suntem sanatosi, putem muta si muntii din loc!



#57
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 17:26

Miralexia [flo2] Imi pare rau ca nu merge realaptarea asa cum sperai. Ai avut si multe obstacole de depasit, trebuie sa fi mai ingaduitoare cu tine insati. Ai facut tot ce ai putut si faci in continuare dar nu te stresa, 5 luni e destul timp sa beneficieze bebe de proprietatile sanatoase ale laptelui tau. Voi sa fiti sanatoase, linistite si fericite!

 

mmmmm amandine!!!! [yum] Am incercat si eu odata sa fac si mi-au iesit groaznice...poate ma mai incumet iar.. tu ce reteta ai folosit? [:D]

 

Si pitica mea face pe titirezul in pat [:-)))] Se tot plimba cu piciorusele pe barele patutului si ajunge inapoi de unde a plecat dupa ce face inconjurul hehe Dar de intors pe/de pe burta nici o sansa! [batcap]  Nu vrea ea si gata! Daca o las pe spate ii place si nu se intoarce, decat intr-o parte, iar pe burta, sta ce sta cuminte, dar cand se plictiseste incepe sa urle si nu ma lasa inima sa o las acolo sa vad ce face ca plange de numa... si uite asa promovam lenea [soricel]

 

Cris, bafta la vaccin. Si galusca mea era racita cand am facut vaccinul si a zis doctorul ca atata timp cat nu a facut febra e ok. Si chiar a fost, in 3-4 zile nu a mai avut nimic iar efectele vaccinului nici nu s-au simtit, doar ca a dormit un pic mai mult decat de obicei, atata tot.

 

Nico, lasa ca e bine asa cum e micuta! [flo2]  Sanatosi sa fim

 

Andra, felicitari pt micuta mancacioasa! [pk]  Sa o tineti tot asa! Asta e cam a treia zi de mancare nu?

 

Daniela [flo2]  bietii oameni :( ce trist pt ei, mai ales ca stiau ca odata si odata se va produce inevitabilul... Doamne fereste!



#58
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 20:11

Miralexia: asta este, sa nu fii dezamagita. Ai facut tot posibilul, oricum esti de invidiat pentru perseverenta.
Noi maine avem vaccinul de 4 luni. Sper sa fie ok.
Mie mi-a venit menstruatia pana acum de 3 ori de la nastere. Foarte neregulat si mereu pitica a f9st extrem de maraita in perioada asta. O avea legatura sau e doar coincidenta?

#59
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 20:58

Si mie ciclul tot neregulat mi-a venit (25, nov, 24 dec, 10 ian si de atunci nu mi-a mai  venit), dar nu am observat sa-si schimbe comportamentul in perioada asta. Alina, tin pumnii la vaccin. Noi avem in 20 feb programare.

Andra, felicitari pentru pitica pofticioasa! [flo2]



#60
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 00:11

Un capitol dulce cu dovlecei dulci :) [flo2]

Nu ma uitati!!!! sunt si eu pe aici - nu apuc sa scriu ca am mult de lucru (mi-am luat de la birou ceva)- si lucrez noaptea cand doarme puiul.

 

Alexandru creste frumos, gangureste si canta toata ziua de dimineata pana seara  [flo2]  [pk]  [pk]  [pk]

 

va pup pe toate, revin si eu in curand :P





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -