Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12

bebe sept2013 oct2013

441 raspunsuri la acest subiect

#61
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 00:23

Cand iti ureaza cineva sanatate, crezi ca sunt simple cuvinte, dar eu am ajuns sa imi doresc sa fiu sanatoasa ca sa pot fi langa copilul, sa nu ne mai desparta nimic niciodata, a fost groaznic sa traiesc si sa respir fara bebe al meu aproape 3 saptamani...

Ma internasem cu febra, frisoane si in imposibilitatea de a-mi misca mainile si picioarele. Diagnostic angina si suspecta de gripa. Aveam pusee de febra de 3 sau 4 pe zi, mi-au facut nu stiu cate analize deoarece aveam numarul foarte mic de leucocite, iar organismul refuza sa lupte cu boala. Emotii mari pt fiecare rezultat, se gandeau ca poate am luat ceva de la operatia de cezariana (hepatite , hiv, ....). Multumesc lui DD ca nu aveam nimic ....si totusi ce imi ataca corpul nu s-a depistat. Aveam dureri mari de articulattii cand ma miscam in pat sau cand incercam sa merg. Febra a incetat in ziua de joi din saptamana internarii, durerile de articulatii nu incetasera, iar leucocitele crescusera ceva, dar am inceput sa am scaune moi, asa ca a trebuit sa stau in spital si peste weekend, greu de suportat, dar am stat cu gandul ca luni voi pleca sanatoasa la bebele meu.
Numai ca luni dimineata am inceput sa am diarie (rezultatele de la scaunele moi in prima sapt imi spuneau ca au iesit negative si nu e nimic de la antibiotic - eu nestiind la ce se refereau medicii). Le-am cerut sa plec acasa ca nu mai rezist in spital si cu greu mi-au dat drumul
Am ajuns acasa cu un taxi mi-am facutbaie, am strans prin casa si am inceput bagat rufe la spalat. In 2 ore au venit si baietii mei acasa (asa stabilisem, ca sa ma pot dezinfecta de spital)ca au stat la socrii, sotul fiind speriat sa stea singur cu bebe de 3 luni. Seara am gatit, am mancat si iarasi m-a luat burta, a 2 zi la fel, cand sa o wun pe doctorita din spital, ma suna ea ca sa ma intorc de urgenta la spital, iesise la analize ca facusem clostridium difficile si imi pot imbolnavi si familia. Am crezut ca pica cerul pe mine....Sotul era la cumaraturi, l-am sunat sa vina repede acasa, plangeam si nu ma puteam controla sa imi fac alt bagaj sa plec din nou la spital. Sotul era atat de suparat pe mine ca puteam imbolnavi copilul, incat mi-a zis niste vorbe....care erau sa se intample cateva ore mai tarziu :(((( era nervos si l-am inteles, sar stiti ca dupa toata aceasta experienta, cred in acele vorbe, ai grija de iti doresti ca se poate intampla...perfect adevarate
Am plecat nici eu nu stiu cum cu un taxi la spital, dar nu mai aveau paturi sa ma interneze pe acea sectie, asa ca m-au internat la terapie intensiva si cu indicatiile de tratament. Cand m-am "cazat" ma uitam in jur si zicea, Doamne sa nu ajung vreo data sa am nevoie de aparatura asta (cine stie cum e un salon acolo stie desre ce vorbesc). Asa ca a venit asistenta sa imi dea tratamentul si ca sa fie totul ca pe roate, am facut soc (sindromul omului rosu) la medicament. Au fost cateva momente cand ii ceream lui Dumnezeu sa ma lase sa traiesc ca vreau sa fiu cu bebe, vedeam cum au venit nu stiu cati oameni langa mine care m-au stabilizat. Adrenalina m-a facut sa imi revin, saracii se chinuiau sa mai imi gaseasca o vena sa poata fi perfuzata prin 2 vene, cu greu au mai gasit o vena, sa imi bage ceva de durere de cap, care simteam ca imi pocneste din cauza adrenalinei.greu de suportat si ma intrebam oare ce pacate am facut de a trebuit sa trec prin asta.... tratamentul nu mai puteam sa il iau decat dupa ce trec 24 de ore, deci vindecarea mea s-a mai prelungit cu inca 2 zile departe de bebe.
Sotul acasa il verifica p bebe sa nu fi luat bacteria, la socri nu se mai putea intoarce de frica sa nu ia sibei si uite asa sotul meu a ramas singur 1 saptamana jumate doar el cu bebe. Si tot bodoganea ca poate l-am imbolnavit pe fiul lui asa ca a trebuit sa ii spun prin ce-am trecut cu socul, atunci a realuzat ca putea sa ma piarda, iar el hu facuse decat sa ma certe.Un sot care abia aude ceasul, care se speria sa ramana singur cu puiul nostru, care a mancat doar sendvusuri cat am fost plecata, s-a dovedit a fi un tata minunat si care a avut grija de bebe exemplar. A primit doar ajutor de la cumnata cu baita. Ii mai aducea nepotii cumparaturile la usa. Am vorbit nonstop la telefon si imi spunea tot timpul ce face bebe.
Petoata perioada internarii nu am mancat decat pulpe de pui, pilaf si morcovi fierti, gretos, nu stiu cand mai pot manca vreodata pilaf.... abia dupa 1 saptamana jumate mi-au dat drumul acasa si asta tot la insistenteke mele, ca eu nu ma fac bine in spital si ca mie frica ca mai iau si alte boli. Asa ca am plecat si urmez tratamentul acasa, cu conditii maxime de igiena (nimeni nu utilizeaza baia mea si spaltotul la baie cu clor) si cu regim. Urmand sa revin la control la 3 saptamani
Cand m-a externat prima oara, nu am vrut sa stau aproape de bebe si de sot, am vrut sa treaca un pic de timp sa fiu eu ok, acesta a fost instinctul de mama si a functionat bine, chiar daca sotul mi-a reprosat ca sunt distanta cu ei
Pe toata perioada internarii m-am muls cu speranta ca il voi alapta din nou pe bebe, chiar daca lumea imi spunea ca nu o sa mai pot, eu am sperat... a fost o alta durere sa nu mai pot alapta, sa vezi cum bebe te respinge si plange cand vede sanul care la hranit, dar plang de bucurie ca sunt langa el si il pup,il pup si nu ma satur...si abia astept sa il crestinam (am amanat de 2 ori botezul)

#62
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 00:39

ella horror.ai grija cu bacteria asta am avut un proiect cd  despre ea si recidivele sunt f periculoase .Ma bucur ca esti sanatoasa acum insa tb sa umblii la imunitate urgent...cat despre sot..din experienta frica le scoate pe gura niste soparle de te crucesti.. ..dar conform sintagmei si la bine si la greu daca s-a descurcat cu bebe atunci restul nu mai conteaza



#63
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 01:21

Mexxa , multumesc mult , tare mi drag puiutu asta de om .
In 14 feb avem un 1 an de cand Alexander (cu inca 2 fratiori)era doar un banut de aur asa il vedeam la microscop in Budapesta, ii spuneam sotului la vremea aia ca daca nu raman insarcinata nici dupa al 6 FIV , macar i am vazut deja si imi ramasese intiparit.

Ela , sanatate sa avem si sa ne putem creste bebei mari, restul vine de la sine! Multa sanatate iti doresc !

#64
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 01:22

Ella, imi pare tare rau ca a trebuit sa ai parte de astfel de experiente! Ma bucur ca esti pe drumul bun si poti urma acum tratamentul la domiciliu. Iti tin pumnii sa treci cu brio de controlul de peste trei saptamani si sa te insanatosesti de tot [flo2] . Cum zicea si Flavia, sper sa poti face ceva pentru a-ti imbunatati sistemul imunitar cat mai curand.

 

Mina, pe unde umbli? Sper sa fi reusit sa rezolvi problema hotelului si sa-ti mearga struna pregatirile pentru event-urile ce urmeaza.



#65
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 09:55

Daniella, mi-ai adus aminte si mie de cei 3 embrioni pe care i-am transferat, a fost atat de emotionant....

#66
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:03

Ella mi-au dat lacrimile citind postarea ta. Sa va de-a Dumnezeu sanatate si liniste. Va pup



#67
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:04

Ella, bine ca ai trecut  cu bine peste tot... vorbele  spuse de sotul tau au fost spuse la disperare, gandeste-te Doamne fereste ce s-ar fi intamplat sa se fi imbolnavit Rares... sugarii se deshidrateaza f. repede.

Cum zicea si Flavia, acum sa lucrezi la imunitate.Uita-te sa vezi daca gasesti ceva la mag. naturiste (sunt pe baza de Echinaceea, Zinc si multe altele). [flo2]



#68
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:49

Ella, suntem in continuare alaturi de tine, ai trait o experienta cumplita dar acum toate usor usor mergpe fagasul normal. Ai grija de tine [flo2]

 

Daniella, pai bei si tu o gurita de vin in cinstea evenimentului? [flo2]



#69
adicris13

adicris13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:53

Buna dimineata si de la noi!

 

Poftiti la (inca) o cafea virtuala [cafea] sau un ceai, dupa preferinte !!

 

Ella, m-a impresionat mult postarea ta, offf prin cate ai trecut !  [flo2]  [flo2]  [flo2] Iti doresc sa nu mai fi nevoita sa traiesti asemenea clipe si sa nu te mai desparti de puiutul tau !! Sa aveti un botez frumos ! 

 

Alina, bafta micutei Emma la vaccin, sa treaca repede si fara lacrimi!

 

Nu mai stiu ce am citit, maimutelul meu a avut ieri o zi de nu-uri ... nu somn, nu joaca, nu in brate, nu mami, nu tati, insa DA papa !! O fi puseu si la 5 luni? 

 

Am facut si primul pas in diversificare [clo] .... am cumparat o lingurita de silicon cu care o sa-i dau lui bebe vitamina D  [:)]  [:)]  [:)] , asta pana in martie cand trecem si la treburi serioase...

 

Acum astept sa se trezeasca si iesim in curte sa vedem ghioceii (yeeey, primavara !) si apoi mergem la o plimbare luuunga, e asa de frumos afara!!

 

Sa aveti o zi superba !  [pup]  Pupam mamicile si dovleceii dragalasi !!!



#70
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 11:47

Buna fetelor

 

Ella  ai trecut prin niste clipe horror si imi pare rau pentru asta...Noua, fetelor care am fost ok din punct de vedere al sanatatii, tot ne-a fost poate greu in anumite momente din punct de vedere al starii de spirit. La tine nici nu vreau sa ma gandesc cum a fost. Si departe de bebe..Bine ca ai depasit momentul, sper sa nu mai treci niciodata prin asa probleme de sanatate, iti doresc sa fii sanatoasa,  sa fii mereu aproape de bebe. Cred ca e greu cand bebe refuza sanul ca si eu am trecut prin asta, dar asa cum ne-au incurajat si fetele, noi am facut tot ce am putut sa nu pierdem laptele si ne-am straduit sa ii mai alaptam.

Acum tot ce conteaza este sa iti revii si fizic si psihic si sa rasara soarele si pe strada ta. Sincer,te admir ca mai rezisti... pentru mine ar fi multe cateva ore departe de bubu, aproape 4 saptamani ar fi enorm...

 

Elena amandina e prajitura mea preferatareteta mea de amandine (o am de la mama, care o are de la sora ei care o are de la o prietena care lucra la o cofetarie ;) este urmatoarea:

 

Blat: Se face din 8 albusuri batute spuma tare cu 8 lg de zahar si 8-9 linguri de faina. Se coace intr-o tava cu hartie de copt.

 

Sirop: 800 ml apa, 200 gr zahar, 2 lg cacao - se amesteca si se fierb pe foc in cateva clocote, apoi se pune la racit. Cand e rece se pune o fiola de esenta de rom.

 

Crema: 4 galbenusuri se freaca spuma cu 250 gr zahar si apoi la baie de abur intr-o cratita cu apa se amesteca pana se face ca o smantana. Cand e gata se pune la racit.

1 pachet de unt se freaca bine cu mixerul cu 3 lg cacao si se amesteca apoi cu crema de galbenusuri cu zahar si se incorporeaza.

 

Blatul se taie pe jumatate pe lungime, se insiropeaza partea de jos cu 2/3 din sirop , se pune crema, apoi celalalt blat, faci cateva gaurele cu o scobitoare si pui restul de 1/3 de sirop. 

Tava cu amandina se pune in frigider sa stea cateva ore la rece. Apoi se taie praji in patrate frumusele si se glazureaza fie cu glazura de casa, fie cu ciocolata de menaj topita la foc f mic in 2-3 linguri de ulei. Se orneaza cu mot de frisca :) Eu l-am omis de data asta si tot au fost buuune rau.

Per total, dintr-o tava de praji au iesit aproape 30 de amandine sau ceva de genul, depinde cat de mici/mari le tai. Cert e ca daca mananci o singura praji te indulcesti cat pentru o saptamana. Prefer reteta asta pentru zilele cand am musafiri. Asta daca nu am chef sa coc vreo 80 de coji de eclere :))

 

Asa de plictis, uneori ca doar nu am timp berechet cu bebe, ma bate gandul sa imi fac un site sa imi pun retetele acolo.Mai am cunostinte care ma mai intreaba de unele retete. Intre timp, m-am apucat sa transcriu intr-un caiet frumos toate retele mele de pana acum sa i le las mostenire lui bubu :)





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -