Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei dulcei de septembrie-octombrie 2013 #12

bebe sept2013 oct2013

441 raspunsuri la acest subiect

#31
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 23:04

Andra, si eu credeam ca nu gasesc lapte praf, dar sotul vroia neaparat ciocolata de casa si a gasit el la supermarket (Instant dry milk) asa ca a trebuit sa ii fac. Din asta am luat eu

Miniaturi atasate

  • $DFA13D78B8D3F4A.jpg


#32
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 23:17

Dupa ce termin cu regimul de om bolnav voi face o praji inventata de mine: piscoturi stropite cu zeama din compot de persici si amareto cu crema din mascarpone si frisca, piersici din compot taiate cubulete, iar deasupra fulgi de migdale, MERGE?


sigur ca merge. La nooi asta se numeste " improvizatie de tiramisu" si o fac cel mai des vara cu ce am la indemana, bisxuiti sau piscoturi, mascarpone sau iaurt sau chiar inghetata, stropite cu suc de fructe, etc.

#33
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 23:35

M ati ucis eu dieta voi faceti prajituri..ufff si asta dupa ce matusa mea a facut la bajetii doua feluri de pizza de o sa le visez la noapte.

Ne a iesit dintosul in gingie asa ca azi Maria a avut o repriza de maraiala uricioasa.am dat calgel doua ture si acum doarme,


Alina cred ca o sa iau si eu un scaunel desi detin unul de la ikea de la sorumea insa e tare uratel.

#34
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 23:48

Andra nici eu nu am gasit aici lapte praf. Gasisem ceva pentru copii mici peste un an. O fi bun? Am zis ca o sa il incerc

#35
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 23:56

Alina, esre super scaunul, sa pape Emma numai bunatati in el.

Mi-a venit ideea cu praji ca mancam compot de piersici...

La cate luni ati pus bebeii in fundulet? Mie pediatra mi-a zis la 6, dar vad ca Emma e deja in scaunel.
Bebe al meu nu s-a intors, dar vrea sa se ridice in fundulet

#36
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 00:09

Am cautat online si se pare ca exista la Tesco, semi-skimmed dry milk... oricum ii zic si mamei sa aduca, sa stiu o treaba.

Alina, din cate stiu eu lasptele praf pentru copii nu ar fi bun... dar eu nu prea ma pricep.

 

Ela, pitica mea de vreo 2 saptamani incearca sa stea nesprijinita, inca nu-i iese sa stea prea mult, o ia cand intr-o parte, cand in fata, dar persevereaza. Eu nu am pus-o  sa stea intre perne, o las sa-si gaseasca singura echilibru, o ajut putin dar e important sa nu o fortez. Deja incearca (fara succes) sa se ridice si in picioare, mi se pare mult mai avansata in aceasta directie decat era fratele ei la 5.5 luni.



#37
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 00:21

Multumim pt capitol nou, sa fie unul de diversificat!))

Multumesc mult Andra, hard work dar merita! Imi cam scade productia m-am pus pe galafor din nou, sper sa dea roade !

#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 02:53

Alina, esre super scaunul, sa pape Emma numai bunatati in el.

Mi-a venit ideea cu praji ca mancam compot de piersici...

La cate luni ati pus bebeii in fundulet? Mie pediatra mi-a zis la 6, dar vad ca Emma e deja in scaunel.
Bebe al meu nu s-a intors, dar vrea sa se ridice in fundulet

Si ai mei pisoi vor amandoi in fundulet. Se ridica ei asa cand ii tin in brate..Eu ii iau in continuare in pozitie de semi-orizontala (grad de 60 de grade, ceva de genul).

Nici eu nu am adus inca scaunelele de la mansarda. Inca ii tin in brate, pe rand, cand ii hranesc.

 

Si eu am inventat azi o prajitura pentru ca maine am ceva musafiri dimineata la cafea..Sunt niste fosti vecini ce vin sa viziteze pisoii, ei neputand veni mai devreme deoarece fiul lor  a decedat in toamna si de atunci n-au facut vizite. Sper sa fie ok pentru (dpdv psihic, cel putin) cand vor vedea doi pisoi veseli si sanatosi la noi. Prajitura mea e de fapt o negresa insiropata cu cafea + lichior de oua si umpluta cu crema cappuccino (din budinca de vanilie batuta cu frisca si niste praf de cappuccino). Deasupra glazura de ciocolata si cocos pentru decor. Am recurs iar la inventii ca am vazut ca nu aveam nimic de-a gata, nici macar un biscuite in camara sau vreun strudel in congelator (de obicei tot am cate ceva pe undeva, dar acum chiar nada de nada nu era). Cred ca sunt eu mult mai stricta cu cumparaturile de cand cu dieta...

 

A propos de dieta, raportez -7kg, status observat in cursul zilei cand am trecut pe langa cantar si ma ardea curiozitatea [:)] . Vad ca in medie cam 1kg / saptamana dau jos.



#39
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 02:56

Am cautat online si se pare ca exista la Tesco, semi-skimmed dry milk... oricum ii zic si mamei sa aduca, sa stiu o treaba.

Alina, din cate stiu eu lasptele praf pentru copii nu ar fi bun... dar eu nu prea ma pricep.

 

Ela, pitica mea de vreo 2 saptamani incearca sa stea nesprijinita, inca nu-i iese sa stea prea mult, o ia cand intr-o parte, cand in fata, dar persevereaza. Eu nu am pus-o  sa stea intre perne, o las sa-si gaseasca singura echilibru, o ajut putin dar e important sa nu o fortez. Deja incearca (fara succes) sa se ridice si in picioare, mi se pare mult mai avansata in aceasta directie decat era fratele ei la 5.5 luni.

Aia voiam sa-ti sugerez si eu..skimmed dry milk. Si eu am doua cutii, aduse de socrul meu de prin vacantele lui in UK ,si el mare amator de shopping pe la Tesco..Din ultima vacanta, asta mi-a adus si 1kg de praf de copt [:)] . Poate s-o fi gandit ca am nevoie pentru vreo 10 ani [:-)))] , sa tot fac torturi si dulciuri.



#40
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 05:01

Andra , lapte praf gasesti la Lidl sau Iceland daca aveti , de acolo ma aprovizionez cand am nevoie sa fac paine de casa cu breadmaker-ul!



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -