Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 106

fiv medlife albu

500 raspunsuri la acest subiect

#41
andreutza2

andreutza2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 17:24

Roxyc ,uite asta este magneziu granulat care ni.l prescriu medicii aici,nu numai pt constipație si așa .... Nu stiu dacă se găsește aceasi marca la voi,am facut pozica sa vezi exact ce trebuie sa ceri. 

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#42
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 17:28

Merci frumos Andreutza.

O sa intreb la farmacie chiar in seara asta cand plec de la munca.

Pupici



#43
Raluca1084

Raluca1084

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:38

Buna seara doamnelorI

Intrebare: mi s-a dat utrogestan 200mg de 3 ori pe zi, dar Dr mi-a spus ca daca nu se absoarbe sa pun de 4 ori pe zi. Pt ca doar unul din 3 se absorbea complet, azi am trecut la de 4 ori pe zi...intrebarea este: daca observ ca se absorb toate cele 4, as putea sa revin la de 3 ori? ma gandesc sa nu fie nu prea mult unul la 6 ore... voi ce doza zilnica luati? 



#44
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 18:50

Raluca e ok doza. Daca se absorb toate complet poti folosi 3 pe zi, altfel ramai la 4.

Eu am tot 3 pe zi dar alta situatie ot ca eu completez si cu dufaston. Dar dupa fiv asa se recomanda si asa am avut toate :)

Bafta cu puiutii, sa se prinda bine bine in burtica :)

#45
Raluca1084

Raluca1084

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 19:40

Mersi multi Nic! Imi faceam griji ca n-as putea sa schimb dozele pe pacurs:) Esti minunata! [flo2]



#46
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:26

Hello fete dragi  [flo2]

 

Am fost astazi la endocrinolog la parhon ..o doamna dr fff dragitza si care are habar cu ce se mananca TSH-UL in fiv ...So..i-am aratat analizele si mi-a zis clar...sa repet analiza la un laborator mai performant si daca iese peste 2.5 dam cu euthyrox daca nu ,nu are rost sa bombardam organismul cu pastile aiurea ,ca si asa este supus pe timpul stimularii la tot felul de schimbari..Dr.era si cu 2 rezidente in cabinet .. [batcap] si daca nu ma tinut acolo si ,daca nu mi-a luat toate analizele la puricat sa le explice si celor 2 de am innebunit acolo dar in acelasi timp mi-a si placut ca am auzit ff multe lucruri interesante legat de fiv.

 

Dupa ea orice femeie care vrea sa faca un copil trebuie sa aiba o valoarea a tsh-ului 2.5 nu neaparat noi cele care facem fiv....am inteles de la ea ca nu trebuie sa fie sub 2 tsh-ul daca nu ai tiroida hashimoto dar acum parerile sunt impartite.. [soricel]

 

Nici anul trecut cand am fost la Alice Albu cu tsh 2.06 nu mi-a zis ca ar fi probleme ci numai in caz de tiroida H.... [soricel]

 

Iar eu ca o fata ascultatoare am fost sa-mi repet analizele ..de data asta la medlife si ce credeti fetelor ???????????? 

 

Analizele mele de la un tsh de 3.94 a ajuns la  1.5682 [wow] iar ATPO de 1 

 

Ce ziceti dragele mele de asta ??? sa mai ai incredere in laboratoare?????????? astea te baga in spital fara sa fii bolnav ..pt ca te imbolnavesc ele cu rezultate eronate..



#47
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:31

Miha imi pare rau ca esti in situatia asta cu rinichii..eu te inteleg fff bine pt ca si eu am ceva prbleme cu rinichii si numai eu stiu prin ce trec ...Dar DD poate ne ajuta sa ne indeplinim si noi cel ami arzator vis ..acela de a deveni mame...si cum spunea si scumpa mea Nic parinte esti si fara sa nasti tu.... 

 

Stiti este o intrebare ...tu vrei sa fii mama sau vrei sa fii insarcinata? eu vreau sa fiu mama.. [:)]



#48
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:46

Crystyne dar unde ai facut analizele prima data? Ma bucur ca sunt bune!! [flo2]



#49
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:49

Buna, revin cu "noutati" in privinta compensarii clexane-ului, care au decurs in felul urmator: am sunat la fel, unde o doamna asistenta mi-a explicat ca pe baza scrisorii primite de la dr Albu nu mai am nevoie de nicio alta recomandare de la hematolog si sa ma duc direct la dr de familie sa o pun in fata faptului implinit (?) si ca nu sunt prima persoana care are nevoie de clexane si asa se procedeaza.

Buuun, o sun mai increzatoare si pusa sa o conving pe dr de familie, care nici in ruptul capului nu vrea sa auda ca ar putea sa dea compensat pe baza scrisorii medicului ginecolog pentru ca nu este specialitatea lui sa prescrie anticoagulante. Imi propune 2 variante, ori imi scrie dr Albu reteta daca are contract cu casa ori vin cu reteta de la hematolog (i.e.Uscatescu sau altcineva de la Medlife) care are contract cu casa. Si daca dr Albu nu o crede, sa o sa sune si o sa-I explice ea (aici m-am distrat)

Am renuntat sa-I mai spun ca nu am timp sa pierd jumatate de zi o data la trei luni batand drumul la Fundeni dar mi-a zis ca la astea sunt regulile si daca nu o cred pot sa citesc pe site-ul Ministerului Sanatatii si intr-un final imi spune ca oricum la mine se compenseaza 50% pentru ca realizez venituri (100% se compenseaza doar cu adeverinta de la circa financiara cum ca nu am venituri de niciun fel).

Si la voi tot asa este cu 50%?  Pana la urma dupa ce am platit din buzunar o caruta de bani cu analize si tratamente pentru a ramane insarcinata nici macar pentru sustinerea sarcinii nu primesc mare lucru?



#50
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:50

La medas...din pacate, stau si ma gandesc ca ar trebui sa le repet pe toate ...oricum voi repeta tsh sapt viitoare .poate sunt eu un pic paranoia [alcool] dar ..mi se pare diferentza mult prea mare intre laboratoare.

 

Tu ce faci, cum esti? [flo2]





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -