Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 106

fiv medlife albu

500 raspunsuri la acest subiect

#21
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 09:55

Neatza !!!
Vine vine primavara :))))

#22
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 10:26

Neata fetele,

 

Aveti idee cum se calculeaza saptamanile in sarcina? Eu pe 13 ianuarie am facut embriotransferul si ieri la ecografie dl. dr. mi-a zis ca am 6 sapatamani si 2 zile. Singura intrebare referitoare la vreo data a fost data punctiei, care este de 10 ianuarie. Ma gandesc ca are legatura cu menstruatia dar nici asa nu iese:)). Eu ma gandeam ca la FIV calculeaza dupa ziua embriotransferului si-n acest caz as avea o luna.

 

Pupici la burtici!



#23
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 11:28

ROXYC ai pe prima pagina calculatorul de sarcina pt FIV. Se considera data punctiei  ca fiind data ovulatiei. "ultimul cm" cum ar venit pt sarcinile naturale ar fi data punctiei -14 zile. dar te ajuta calculatorul.

Repet, ET nu e data de referinta pt ca poate sa fie in z2, z3 sau z5, Data punctiei e considerata z0 si de la ea se calculeaza multe.


Editat de QiaoBing, 11 februarie 2014 - 11:29 .


#24
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:09

In cazul FIV varsta fetala se calculeaza de la data punctiei. Dar dr vor mentiona mereu varsta gestationala.

 

"Varsta gestationala si varsta fetala sunt diferite. Varsta gestationala este perioada de timp care a trecut din prima zi a ultimului ciclu menstrual pana in momentul nasterii.

Varsta fetala este mai scurta cu doua saptamani decat varsta gestationala. Acest lucru este explicat de faptul ca actul sexual in care a fost conceput copilul a avut loc in perioada fertila a femeii, care se inregistreaza, de obicei, la doua saptamani dupa ultima menstruatie."

ai pe site povestea sarcinii pe saptamani - cum creste puiutul din burtica

http://www.desprecop...tamani-sarcina/


Editat de QiaoBing, 11 februarie 2014 - 12:13 .


#25
Miha_0905

Miha_0905
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:13

Buna ziua fete d'albe!
Bine v-am gasit in noua casuta si multumesc ca m-ati primit alaturi de voi.
Sa va spun mai multe despre mine:am 32 de ani si de aprox zece ani ma confrunt cu infertilitate,am facute doua Hsg in urma carora mi-a gasit doar o trompa permeabila,amTSH-ul putin marit,iar sotul are astenozoospermie/teratozoospermie severa.
Pe langa infertilitate ,mai am o boala la rinichi numita glomerulonefrita cu ig A,din cauza careia,intr-o sarcina exista probabilitatea sa ma confrunt cu riscul de a avansa boala si sa ajung la insuficienta renala,sa nasc prematur iar bebe sa se nasca cu aceeasi boala .Medicii nefrologi nu sunt de acord sa raman insarcinata din cauza riscurilor dar eu sunt dispusa sa imi asum toate riscurile si cu ajutorul lui Dumnezeu care m-a ajutat mereu cand am avut nevoie, si cu ajutorul dr.Albu sa nasc un copil sanatos si sa-l pot creste.
As vrea sa imi spuneti parerea voastra si ce a-ti face daca v-ati confrunta cu boala asta?
Va doresc multa sanatate voua si bebelusilor,iar celor aspirante sa devina burtici cat mai curand!

#26
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 12:28

Multumesc frumos Qiao!



#27
Raluca1084

Raluca1084

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:11

Buna fete d'albe!

Azi l-am trimis si eu pe sot la medicul de familie pt reteta.Si nu mi-a dat gratuit, pt ca nu-s insarcinata. mi-a dat compensat 50%. oricum luam acum doar pt 2 sapt si apoi mai vdm...

Si uite-asa m-am hotarat sa schimb medicul de familie:)

Sa va spun ce prostioara am facut? de teama sa nu ma constip, ieri am mancat un compot de prune.. si ce credeti? am dat-o in extrema cealalta:) asa ca ma duc sa-mi fac un orez ca sa indrept:)

Miha, ai vb cu dl Dr Albu? El ce parerea are despre toate probl tale?



#28
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:23

Miha, cred ca cel mai bine te sfatuiesti cu dr Albu. Vezi el ce zice, pentru ca , pana la urma poti sa faci procedura pe semnatura ta, dar parerea mea este ca sanatatea ta trebuie sa fie pe primul loc. Am citit un pic pe diagonala despre afectiunea ta si sincer nu e deloc e joaca cu ea.



#29
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:23

Raluca84 tot e bine c-ai reusit cu compot sa faci ceva, bine nu c-ar fi ok c-ai dat-o in partea cealalta.Eu ma tot confrunt cu constipatia si am luat duminica dimineata Duphalac recomandat de dl. dr. Albu si nici pana astazi n-am avut scaun, asa ca ....., e rau si asa. [:)]



#30
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 14:30

ROXYC ai incercat si cu prune uscate ? dar sa nu mananci din prima f multe. la mine au avut efect in sarcina. dimineata sa iei o lingurita de miere de salcam (pt ca e singura care nu e acida) si sa bei un pahar de apa calduta pe stomacul gol. 

nu sta asa ! duphalac ai luat in fiecare zi sau doar duminica ?


Editat de QiaoBing, 11 februarie 2014 - 14:33 .




Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -