Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 106

fiv medlife albu

500 raspunsuri la acest subiect

#51
loli1776

loli1776

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:50

Miha e grea intrebarea pe care o pui dar cum spuneau si fetele important e ca exista raspunsuri, solutia optima o veti gasi impreuna cu dr A. A avea un copil e visul nostru al tuturor celor de pe aici insa nu cu orice pret; nu pot admite ca o femeie in vremurile pe care le traim si in care sunt atitea metode de a concepe sa isi riste propria sanatate si chiar viata. Iarta-ma te rog dar si eu am avut dilema asta la un moment dat si raspunsul a venit de la sotul meu: ce sa fac eu cu un copil si fara tine? Eu cred ca mama purtatoare ar fi de luat in calcul,desigur daca acceptati ideea.
Crystyne ma bucur de vestile bune :).
Andreutza pupici x 3

#52
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 20:53

Vreau sa va intreb ,eu pot sa iau FEMIBION  daca am 2 mutatii heterozigote? una mthfr si Pai....



#53
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:03

Crystine,

Nu doar ca poti sa iei Femibion, dar pentru MTHFR chiar e recomandat! Doar sa nu ai probleme cu tiroida - Femibionul contine iod si, in anumite cazuri, poate duce la cresterea TSH-ului.

 

Later edit: Acum am vazut ca tu chiar ai avut ceva semne de intrebare in privinta analizelor de tiroida. Hmmm... in cazul asta, mai bine Taxofit  Folshaure sau Femibion fara iod (nu se gasesc in Romania, dar se pot aduca la comanda sau daca ai pe cineva in Germania si ti le poate aduce, ar fi mai bine).


Editat de elbereth, 11 februarie 2014 - 21:11 .


#54
Seven7

Seven7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 307 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:08

Raluca1084, completez si eu la ce a raspuns NicNic. Eu tot 600 de utrogestan (adica 6 de 100) am avut impreuna cu duphaston, dar puneam 400 seara inainte de culcare si 200 dimineata ca sa se absoarba mai bine. Iar dimineata mai stateam jumatate de ora in pat dupa ce le puneam. De pierdut oricum se pierdea din cantitate pe tot parcusul zilei. Sper sa-ti fie de folos!



#55
Miha_0905

Miha_0905
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:08

Qiao,Nic,Crystyne,Loli va multumesc foarte mult pentru sfaturi!
Aveti dreptate ca sunt si alte metode pentru a fi mama dar mie foarte greu sa accept,de fapt ne este greu deoarece nici sotul nu e de acord cu adoptia...nu stiu poate pe viitor...
Astept cu nerabdare parerea dr.ului Albu care va fi decisiva.
Crystyne,tu ce pb ai mai exact la rinichi?Te confrunti cu aceeasi pb?Stiu ca orice afectiune a rinichiului poate avea riscuri in sarcina,deoarece va fi suprasolicitat.

#56
Adry9

Adry9

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:14

Seven7 se pare ca dr ta de familie zici ca le da de la ea,eu zic sa-i spui ca nu are dreptate,daca ai ramas insarcinata trebuie sa-ti dea,exista plafon lunar de 300 ron in care trebuie sa se incadreze cu reteta.

#57
Adry9

Adry9

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:19

Avem aproape 14 saptamani de sarcina si parca am inceput sa-l simt in burtica.Pana cand ati luat prenatal formula?eu tot am cautat si nu am m-ai gasit

#58
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:21

Crystyne [pup]

 

Mai bine fa-le la MDL, nu de alta dar sa nu te mai intepi de atatea ori..eu astept RMN-ul sa vad ce e cu chistul..

Eu am luat Femibion 1 si dupa 5 luni aveam tsh 0.85, ( a scazut de la 1.6) nu inteleg cum dar sper ca voi afla..am o programare la endocrinolog dar abia in martie..



#59
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:21

Miha,

Inteleg ca ai fi dispusa sa-ti risti sanatatea pentru a avea un copil - cred ca intr-o mare masura aproape toate am fi dispuse la asa ceva!

 

Totusi, spui ca este posibil ca si bebe sa se nasca cu aceeasi boala. In cazul asta... ufff! e greu de tot! Eu una (vorbesc strict in dreptul meu, daca as fi in situatia respectiva!) m-as mai gandi: nu stiu daca mi-as asuma riscul de a aduce pe lume, cu buna stiinta, un copilas care sa treaca, la randul lui, prin asemenea probleme.

 

Discuta serios cu medicii si pune in cumpana toate riscurile versus avantaje. Sa-ti dea Dumnezeu intelepciune sa faci alegerea cea mai buna! [flo2]



#60
crystyne

crystyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.252 mesaje

Postat 11 februarie 2014 - 21:33

Multumesc frumos Elbereth   [flo2] eu pana acum am luat elevit..nu stiu sa raman pe el sau sa-mi comand femobion fara iod...??? mie doar tsh-ul imi faceprobleme sau imi facea ..Atpo este in regula , adica este 1...limita este 5...este ok nu???????

 

Si eu astept rmn-ul ..si ce crezi tot pt un chist..dar la mine este la rinichi..dar de data sta il voi face si pelvin..dar nu inteleg cum sa-ti scada tsh-ul de la femibion....am zis eu ca tsh-ul asta este ff ciudat... [alcool]  [soricel]

 

Nu stiu cum sunteti voi dar eu ...cred ca o asa o iau razna [alcool]  de la atatea analize ...sau o sa devin datorita voua cele cu mai multa experientza o mare cecetatoare .. [soricel]  [soricel]  [soricel]  [soricel] sau cine stie ...





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -