Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

Sexul in afara Casatoriei are un pret !


698 raspunsuri la acest subiect

#561
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 18:18

foarte rau ca s-a inteles asta.

eu am spus ca , cu totiii suntem oameni si gresim,  nimeni nu e perfect, nici uun necredincios , nici un credincios...pur si simplu nu exista om care sa nu fi ggresit, sa fie perfect, sa aiba numai ginduri si fapte bune de cand s-a nascut...dar un credincios isi recunoaste conditia, pe cand un necredincios o ignora si isi vede doar partile bune.

 

Iarasi generalizezi Michelle, la fel fac si necredinciosii, isi accepta conditia de om care greseste si incearca sa se corecteze. Te asigur ca si necredinciosii isi vad partile rele, nu doar pe cele bune.

Orice ai spune, ai o parere proasta despre necredinciosi si e gresita.



#562
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 18:18

Iar altii niciodata.

 

Michelle, am vazut ca nu esti de acord cu mesajul meu, mi-ar placea insa daca poti detalia. Consideri ca prietena mea a facut alegeri corecte in viata, chiar daca cea de a nu face sex in afara casatoriei nu are legatura cu religia?

 

Cei 15 ani de tristete si singuratate ai ei sunt un lucru bun? Ar fi trebuit sa renunte la studii pt. a avea mai mult timp sa isi caute un partener / sa se dedice vietii de familie? Sunt curioasa cum vezi tu [:)]

cum pot sa vorbesc despre cineva care habar nu am cine este doar am citit citeva rinduri despre ea???

de fapt nicci nu-mi amintesc bine postul, parca era vorba de o fata ccare are acum vreo 30 de ani si e nemaritata si virgina...dar mai mult nu stiu.

 

fiecare are motivelele lui pt care face ce face...doar ca pt un credincios principalul motiv este sa traiasca in accord cu Cuvintul lui Dumnezeu.

 

de asta am zis, cca William  al meu, daca e sa fie credincios...pot sa-l duc eu de mina la fete...pt el Cuvintul  va fi mai important. iar daca va ggresi , isi va recunoaste greseala, nu o va ignora...



#563
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 18:25

Iarasi generalizezi Michelle, la fel fac si necredinciosii, isi accepta conditia de om care greseste si incearca sa se corecteze. Te asigur ca si necredinciosii isi vad partile rele, nu doar pe cele bune.

Orice ai spune, ai o parere proasta despre necredinciosi si e gresita.

 

nu am o parere proasta despre nimeni, am multe prietene necredincioase, personae remarcabile si imi sunt f dragi...credinta/neccredinta nu are legatura cu asta si nu imi schimba parerea despre ele.

 

pot sa spun insa ca am mai multa consideratie. 



#564
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 18:30

Michelle, te rog sa-mi permiti sa-ti atrag atentia ca faci cateva confuzii:

Mahomed este profetul lui Allah, Dumnezeul musulmanilor.

Buddha este cel care a gasit calea spre Nirvana, telul buddistilor. Ei nu sunt tinta, ci calea, asa cum la noi calea catre Dumnezeu este Iisus, desi diferenta intre Iisus si ceilalti doi este ca ei (Mahomed si Buddha) nu sunt considerati una cu divinitatea.

 

Iar asta cu credinta salvatoare, vezi tu... exact asta este imputul uman aici.

Nu poti sa spui ca un om care a trait ireprosabil intreaga lui viata, care a iubit curat, a fost onest oricat i-ar fi fost de greu, a respectat toate cele sau cei din jurul sau nu s-a mantuit pentru ca pe Dumnezeul lui il chema Allah, sau Jupiter... Asta ne invata chiar Iisus.

 

am vrut sa spun ca allah din coran nu este Dumnezeul Bibliei...

budha nu este calea asa cum este Isus, pt ca budha nu si-a dat viata pt noi, nu ne spala pacatele...

 

 

nu exista acest om ireprosabil...Isus ne-a spus asta. si tot Isus ne-a spus ca El este Singura CCale...nu Budha, nu allah...nu Jupiter.



#565
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 19:15

cum pot sa vorbesc despre cineva care habar nu am cine este doar am citit citeva rinduri despre ea???


Pai doar nu vorbim despre o anumita persoana (ca nu intereseaza pe nimeni de aici), vorbim de idee.

Ce faci cand nu iti gasesti sotia / sotul la 18 ani? Pana cand astepti? [:)]



#566
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 19:34

michelle, iti daii seama ca pt cei de alte religii Dumnezeul lor a aratat ca este singura cale, nu?  :)



#567
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 20:13

Pai doar nu vorbim despre o anumita persoana (ca nu intereseaza pe nimeni de aici), vorbim de idee.

Ce faci cand nu iti gasesti sotia / sotul la 18 ani? Pana cand astepti? [:)]

pt un credincios , credinta nu are limite (perioada de timp) rabdarea, asteptarea, ascultarea Cuvintului aduc binecuvvintare, promisiune si intarire in credinta.



#568
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 20:14

michelle, iti daii seama ca pt cei de alte religii Dumnezeul lor a aratat ca este singura cale, nu?  :)

 

din cite stiu, nu este asa. doar crestinismul iti ofera spalarea pacatelor si o viata eterna.



#569
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 20:21

Iarasi generalizezi Michelle, la fel fac si necredinciosii, isi accepta conditia de om care greseste si incearca sa se corecteze. Te asigur ca si necredinciosii isi vad partile rele, nu doar pe cele bune.

Orice ai spune, ai o parere proasta despre necredinciosi si e gresita.

Pai daca un  necredincios ,nu vede in sexul in afara casatoriei nimic imoral,ce poate sa corecteze?

 

Asta cu sexul e doar un exemplu,in jurul caruia se invirte subiectul.

 

edit Principiile dupa care isi conduc viata credinciosii sunt atit de diferite de ale celor ce nu cred...incit au sisteme chiar si d evalori ,diferite...niciodata un necredincios nu va vedea ceva "rau"in ceva ce pentru un credincios ...e "rau".

 

Vezi discutia d efata(inutila dupa parerea mea,am mai spus)pentru unii sexul e normal,vital,nevoie fiziologica...pe cind pentru un crestin este un act de credinta si devotament ,fata de partener.


Editat de andacos, 16 decembrie 2014 - 20:53 .


#570
BellaDonna

BellaDonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.973 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 22:27

foarte rau ca s-a inteles asta.

eu am spus ca , cu totiii suntem oameni si gresim,  nimeni nu e perfect, nici uun necredincios , nici un credincios...pur si simplu nu exista om care sa nu fi ggresit, sa fie perfect, sa aiba numai ginduri si fapte bune de cand s-a nascut...dar un credincios isi recunoaste conditia, pe cand un necredincios o ignora si isi vede doar partile bune.

 

vorbesc din punct de vedere moral al lui Dumnezeu , al carui standard e mult mai ridicat.

 

 

cat despre criminali care traiescc si oameni buni care mor repede... pot sa fie mai multe idei, nu stim de ce face Dumnezeu ce face...nu cunoastem acesti oameni cum ii cunoaste El.

 poate  prin dragostea lui si lor vrea sa le mai dea o sansa sa se pocaiasca, sau dacca traiesc mai mult asta nu inseamna ca au neaparat o viata mai buna...poate ca moartea ar fi o pedepsa prea usoara .

 

e greu sa intelegem de ce, atita timp cat nu avem toate dovezile, nu cunoastem oamenii




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -