Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

Sexul in afara Casatoriei are un pret !


698 raspunsuri la acest subiect

#551
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 09:37

Pai faptul ca tu vezi o generalizare unde eu nu vad ca exista, m-a facut sa cred ca o iei personal, ca te simti vizata prin generalizare. De exemplu, ai simtit nevoia sa spui ca tu nu esti mandra, desi nu ai credinta.

Altfel, de ce ai simti nevoia sa combati ceva ce nu te atinge si sa te mai explici pentru asta?

De asta am spus ce am spus. Gresesc?



#552
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 10:00

In primul rand, faptul ca tu nu o vezi nu inseamna ca nu exista.

In al doilea rand, pentru ca fac parte din minoritatea ateilor, aceste generalizari ma vizeaza, asa ca fac ce pot sa le combat, mi se pare normal. Sunt foarte multi oameni care-si imagineaza, asa ca Michelle, ca ateii nu au moralitate (sau au, dar nu suficienta). Asta e adevarul. Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa mi se spuna de catre credinciosi ca li se pare incredibil ca un ateu este si aici insira tu: correct, fidel, moral...

Nu o fac numai pentru minoritatea din care fac parte, ci si pentru homosexuali, tigani, etc.  



#553
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 10:25

 Sunt foarte multi oameni care-si imagineaza, asa ca Michelle, ca ateii nu au moralitate (sau au, dar nu suficienta). Asta e adevarul. Mi s-a intamplat de foarte multe ori sa mi se spuna de catre credinciosi ca li se pare incredibil ca un ateu este si aici insira tu: correct, fidel, moral...

 

 

Nici macar n-am auzit de asa ceva si e clar ca aici nu s-a discutat despre asta.

Este o afirmatie atat de exagerata incat ma intreb cum pot cei ce cred ca tine sa traiasca, cand in jurul lor sunt oameni cu atat de multe opinii contrare!

Cum isi aleg oare oamenii prietenii, partenerii...dupa religie? A, tu esti ateu...nu corespunzi...sau a, tu crezi in Dumnezeu, deci ma vezi imorala...mai bine nu discutam.

Nu...eu altfel vad viata in jurul meu.

Pacat ca te simti vizata si ingradita de simple presupuneri personale.



#554
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 10:39

o mica corectie permite-mi sa fac la cele spuse de tine,daca la asta te-ai referit,  Alah, Buddha, Thor? etc...nu sunt  doar un alte nume al lui Dumnezeu. nu au cum sa fie pt ca in cartile /religiile lor , nu au aceleasi caracteristici cu Dumnezeul -evreilor in care un credincios crestin crede.

Mahomed nu a spus niciodata ca este Dumnezeu, Creatorul...el a fost creatie, un om normal, s-a autodefinit ca fiind un "profet", s-a nascut, casatorit, a murit...nu a inviat...etc.

la fel si cu Buddha, Alah....si alte deitati...in care unele religii cred....nu au caracterul, caracteristicile Dumnezeului din Biblie.

deci acesti credinciosi din alte religii cred in creatii, nu in Creator, iar credinta lor nu este o credinta salvatoare.

Michelle, te rog sa-mi permiti sa-ti atrag atentia ca faci cateva confuzii:

Mahomed este profetul lui Allah, Dumnezeul musulmanilor.

Buddha este cel care a gasit calea spre Nirvana, telul buddistilor. Ei nu sunt tinta, ci calea, asa cum la noi calea catre Dumnezeu este Iisus, desi diferenta intre Iisus si ceilalti doi este ca ei (Mahomed si Buddha) nu sunt considerati una cu divinitatea.

 

Iar asta cu credinta salvatoare, vezi tu... exact asta este imputul uman aici.

Nu poti sa spui ca un om care a trait ireprosabil intreaga lui viata, care a iubit curat, a fost onest oricat i-ar fi fost de greu, a respectat toate cele sau cei din jurul sau nu s-a mantuit pentru ca pe Dumnezeul lui il chema Allah, sau Jupiter... Asta ne invata chiar Iisus.



#555
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 11:26

Nici macar n-am auzit de asa ceva si e clar ca aici nu s-a discutat despre asta.

Este o afirmatie atat de exagerata incat ma intreb cum pot cei ce cred ca tine sa traiasca, cand in jurul lor sunt oameni cu atat de multe opinii contrare!

Cum isi aleg oare oamenii prietenii, partenerii...dupa religie? A, tu esti ateu...nu corespunzi...sau a, tu crezi in Dumnezeu, deci ma vezi imorala...mai bine nu discutam.

Nu...eu altfel vad viata in jurul meu.

Pacat ca te simti vizata si ingradita de simple presupuneri personale.

 

Inca o data, faptul ca nu vezi tu, nu inseamna ca nu exista. Nu mai raporta totul numai la tine...

Imi aduc aminte de exemplu cum a fost cand am inscris copilul la scoala si am ajuns la intrebarea cu religia. Nu au vrut in prima faza sa inteleaga ca nu au voie sa ma intrebe si ca formularul se incheie si fara raspunsul ala. S-au suparat pe mine ca "fac probleme" si mi-au spus ca ma  vor trece orthodox, le-am spus ca nu au voie sa faca asta, o intreaga tevatura. Le-am spus ok, atunci treceti atei. Consternare generala, "sum se poate sa va cresteti copilul asa??". Inca o data, asta e realitatea in sociatatea romaneasca.

Doar pentru ca nai vazut tu - desi stiu ca ai citit aici pe forum destule cazuri, nu inseamna ca nu exista. Eu n-am vazut niciodata un elefant, dar stiu ca exista.

 

Si inca o data, nu ma simt vizata, ingradita... e a treia oara cand spun asta. Eu imi duc linistita viata in afara acestor lucruri. Ma lasa rece ce cred altii despre mine, cum sunt catalogata.



#556
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 14:42

 

In al doilea rand, pentru ca fac parte din minoritatea ateilor, aceste generalizari ma vizeaza

 

Eu nu inteleg cum din chestia asta ar trebui sa inteleg ca nu te simti vizata. Da, mi-ai spus de trei ori ca nu te simti vizata...in timp ce scrii ca esti vizata.

Daca tu intelegi ceva, eu marturisesc ca nu.

Dar nici nu trebuie.



#557
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 15:44

Lumea capata credinta atunci cand este pregatita sa o faca, unii din copilarie si altii doar in fata mortii.


Iar altii niciodata.

 

Michelle, am vazut ca nu esti de acord cu mesajul meu, mi-ar placea insa daca poti detalia. Consideri ca prietena mea a facut alegeri corecte in viata, chiar daca cea de a nu face sex in afara casatoriei nu are legatura cu religia?

 

Cei 15 ani de tristete si singuratate ai ei sunt un lucru bun? Ar fi trebuit sa renunte la studii pt. a avea mai mult timp sa isi caute un partener / sa se dedice vietii de familie? Sunt curioasa cum vezi tu [:)]



#558
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 16:25

Eu nu inteleg cum din chestia asta ar trebui sa inteleg ca nu te simti vizata. Da, mi-ai spus de trei ori ca nu te simti vizata...in timp ce scrii ca esti vizata.

Daca tu intelegi ceva, eu marturisesc ca nu.

Dar nici nu trebuie.

 

Ai dreptate, m-am exprimat gresit si in viteza.

Cum sa explic, nu ma vizeaza personal, ci mai degraba vizeaza minoritatea din care fac parte. Sau ar fi trebuit sa spun ca nu ma afecteaza personal... nu stiu daca se intelege. Eu am ajuns la pace cu felul in care sunt privita uneori, dar multi dintre prietenii mei nu.



#559
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 17:56

Rufus, aceasta generalizare pe care tu nu o vezi (tu si Michelle) am remarcat-o si eu si mai multe pers care scriu la acest subiect.

Sa o luam simplu: cine de aici e necredincios? ce scrie Michelle despre necredinciosi?

Iata raspunsul la mirarea ta.

Daca eu scriu ca tatii de fete au un picior mai scurt decat altul tu ca tata de fete vei spune ca nu e asa. Nu o spui ca te simti atacat ci ca sa clarifici, pt ca s-a facut o greseala.

 

Iar exprimarea astag mi se pare de-a dreptul exasperanta:

'Dar credinta este ceva ce rascoleste inclusiv pe cei ce nu cred si care se simt datori  sa-si explice pozitia si sa conteste pana la origini ceea ce ei cred ca nu exista

'

 

Nu se simte nimeni dator sa isi explice pozitia asa cum nici tu sau Michelle nu va simtiti datori, si noi si voi facem exact acelasi lucru: discutam.

 

 

Ai spus ca titlul e foarte adevarat si ca s-a facut atata tevatura pt ca e religia implicata.

Uite ca dpdv logic titlul nu este corect.

Sexul in afara casatoriei POATE avea un pret. Nu are.

E alta generalizare ca si aceea scrisa de tine, cum ca toti am avut probleme sexuale chiar daca recunoastem sau nu.



#560
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 16 decembrie 2014 - 18:13

In opinia ta deci un necredincios este o persoana imorala, imatura, desfranata care gandeste cu inima. :) la asta cred ca se refera lumea cand spune de jignire.

 

....

sau ea a meritat sa moara ca era asa buna, dar pedofilii si violatorii si criminalii traiesc bine mersi mai departe ca pedeapsa? :)) e o logica pe care nu o pot cuprinde.

 

 

Fiecare religie este salvatoare, de-aia cred oamenii in religie fara sa aiba nici cea mai mica dovada ca a existat sau ca exista. Cred pt ca e bine pt psihic, face ordine in viata. De-aia a si fost folosita atata timp ca mijloc de controlare a maselor de oameni.

 

foarte rau ca s-a inteles asta.

eu am spus ca , cu totiii suntem oameni si gresim,  nimeni nu e perfect, nici uun necredincios , nici un credincios...pur si simplu nu exista om care sa nu fi ggresit, sa fie perfect, sa aiba numai ginduri si fapte bune de cand s-a nascut...dar un credincios isi recunoaste conditia, pe cand un necredincios o ignora si isi vede doar partile bune.

 

vorbesc din punct de vedere moral al lui Dumnezeu , al carui standard e mult mai ridicat.

 

 

cat despre criminali care traiescc si oameni buni care mor repede... pot sa fie mai multe idei, nu stim de ce face Dumnezeu ce face...nu cunoastem acesti oameni cum ii cunoaste El.

 poate  prin dragostea lui si lor vrea sa le mai dea o sansa sa se pocaiasca, sau dacca traiesc mai mult asta nu inseamna ca au neaparat o viata mai buna...poate ca moartea ar fi o pedepsa prea usoara .

 

e greu sa intelegem de ce, atita timp cat nu avem toate dovezile, nu cunoastem oamenii




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -