Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 6 voturi

Sexul in afara Casatoriei are un pret !


698 raspunsuri la acest subiect

#581
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 10:03

Ei, aici nu pot fi decat de acord cu Michelle, cea mai mare minciuna a Diavolului e sa ne faca sa credem ca nu exista... Exista la fel de bine ca si Divinitatea. (Parerea mea...) 

Dar despre adevarata lui natura pot doar presupune. 



#582
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 12:54

Eu am obsevat ca unii oameni dupa ce au pierdut pe cineva foarte drag au devenit brusc religiosi si au inceut sa creada cu fervoare in viata de apoi unde or sa-si poata intilni rudele disparute. Eu cred ca astfel trec mai usor peste pierderile suferite, e ca un mecanism de aparare.

 

In rest sint 100% deacord cu ultimul mesaj al Mihaelei_S.



#583
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:04

Si ca sa răspund si la subiect, vreau sa spun ca anticoncepționale se dau si ca tratamente hormonale in diverse situații. Deci ceea ce a patit fata din postul tau Michelle, se poate întâmpla oricui, care ia tablete din alte motive decât contracepția.

Dar știți, circula o vorba foarte frumoasa pe FB, nu o găsesc acum. Ideea era ca e foarte usor sa judeci. Ceva de genul ca o persoana grasa e grasa ca nu se poate abține sa mănânce. Dar in realitate, are probleme medicale. Si erau mai multe. Inclusiv cu o mama tânara, care e judecată ca e curva, cand ea fusese violată...

Sa nu imi spuneti acum ca cei credincioși nu se gândesc așa, ca nu cred.

#584
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:16


Dar știți, circula o vorba foarte frumoasa pe FB, nu o găsesc acum. Ideea era ca e foarte usor sa judeci. Ceva de genul ca o persoana grasa e grasa ca nu se poate abține sa mănânce. Dar in realitate, are probleme medicale. Si erau mai multe. Inclusiv cu o mama tânara, care e judecată ca e curva, cand ea fusese violată...

Sa nu imi spuneti acum ca cei credincioși nu se gândesc așa, ca nu cred.

 

Nu am inteles exact sensul vorbelor alea de pe FB, dar oare de ce crezi ca credinciosii sunt de parere ca o femeie violata e curva si una grasa e doar nesimtita? Uite, eu nu cred asa ceva si poate ne mai spun si alti credinciosi ce cred...

Ce te face sa afirmi asta?



#585
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:24

rufus, textul era cam asa "Oamenii vad o fata de 15 ani cu un bebelush in brate si spun despre ea ca e curva, dar nu stiu ca de fapt a fost violata. oamenii vad o persoana grasa si cred despre ea ca e nesimtita, fara sa stie ca sufera de o boala grava... etc" cu morala "nu judeca dupa aparente"



#586
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:27

Da, dar nu cred ca asta tine de cat de credincios sau necredincios esti. 



#587
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:31

Da, dar nu cred ca asta tine de cat de credincios sau necredincios esti. 

 

Mda, si cind se spune ca daca nu sunteti credinciosi, atunci viata voasta e de doi bani "bazata pe carnalitate" si "daca cineva ia anticonceptionale, atunci face sex cu n persoane"

 

Dupa mine asta tine si de aparente si de judecata fara fond si de o anumita calitate a mesajului religios.


Editat de Mik, 18 decembrie 2014 - 13:33 .


#588
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:32

Eu am obsevat ca unii oameni dupa ce au pierdut pe cineva foarte drag au devenit brusc religiosi si au inceut sa creada cu fervoare in viata de apoi unde or sa-si poata intilni rudele disparute. Eu cred ca astfel trec mai usor peste pierderile suferite, e ca un mecanism de aparare.

 

In rest sint 100% deacord cu ultimul mesaj al Mihaelei_S.

 

Bineinteles, asta e principalul beneficiu al religiei: rezolva angoasele existentiale. Frica de moarte.

 

In legatura cu crimele in numele religiei... trebuie sa intelegem ca in cazurile astea religia reprezinta doar o justificare - in fata prorpiei constiinte si a lumii - a agresivitatii. Daca n-ar fi existat religia, oamenii de felul asta ar fi gasit o alta justificare (cum de altfel se gasesc nationalismul, rasismul etc). Religia e doar un paravan.



#589
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 13:50

rufus, textul era cam asa "Oamenii vad o fata de 15 ani cu un bebelush in brate si spun despre ea ca e curva, dar nu stiu ca de fapt a fost violata. oamenii vad o persoana grasa si cred despre ea ca e nesimtita, fara sa stie ca sufera de o boala grava... etc" cu morala "nu judeca dupa aparente"

 

Multumesc Laura.

Chiar nu-mi dau seama cum poate sti cineva care om condamna mai abitir: unul cu credinta sau unul fara credinta.

Ma abtin sa comentez altceva.



#590
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 18 decembrie 2014 - 14:23

Mda, si cind se spune ca daca nu sunteti credinciosi, atunci viata voasta e de doi bani "bazata pe carnalitate" si "daca cineva ia anticonceptionale, atunci face sex cu n persoane"

 

Dupa mine asta tine si de aparente si de judecata fara fond si de o anumita calitate a mesajului religios.

Eu zic ca asta e propria interpretare...michelle a spus altceva,

 

Principiile fiind diferite,modul de a vedea/analiza viata e diferit.

Ce e moral pentru un credincios ,e ingradire pentru restul,ce nu adera a credinta.Simplu dupa parerea mea.

 

retsul e invirtit in jurul cozii!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -