Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Grecia


1357 raspunsuri la acest subiect

#31
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:12

madxx daca esti la primul fiv nu te pune nimeni sa faci analize genetice gen trombofilii sau cariotipul si e normal asa pentru ca astea se fac in caz de esec sau in caz de oprire in evolutie a sarcinii.

 

eu dupa cele patru esecuri am cautat informatii despre o clinica cu un procent cat mai mare de reusite si asa am dat de genesis,care are intradevar foarte multe reusite,am intalnit acolo multe cupluri de la noi,din Italia,UK,Australia...si sincer mi-am inchipuit ceva gen nava spatiala cu totul steril si...mareee dezamagire cand am vazut sala de operatii si laboratorul,dar cu toate astea nu le contest reusitele(pana si soferul de taxi care ne-a dus la aeroport avea un copil obtinut tot acolo)

 

stimularea am facut-o acasa,l-am sunat pe V si el a sunat in Grecia si dozele mi le ajusta in fuctie de ecografie...de fapt am facut o singura ecografie la Iasi dupa cinci zile de stimulare ,apoi m-a chemat la el in ziua opt si dupa eco mi-am si luat bilet de avion pentru urmatoarea zi(eu am ovare polichistice si riscul de hiperstimulare era foarte mare asa ca injectia de declansare am facut-o la clinica)



#32
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:14

Madxx am fost la 3 medici diferiti...prima data a fost problema cu trompele care aveau hidrosalpinx, apoi le-am scos pe amandoua si nu mai stiu care a mai fost motivul. Dar aici se face endo injury, Asistent haching?...poate nu e nevoie numai de pgs...se spala uterul cu bhcg inainte de transfer? am inteles ca ajuta la implantare...

#33
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 10:21

Si inca o intrebare? Ecografiile din timpul stimularii se fac la bucuresti? Se platesc separat? Cam cat costa? Cu ce se face stimularea? Menopur? Gonal?

Theo rezerva avea baie cu dus? Sunt terase pe langa mai ieftine sa mancam?

#34
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:03

pana la urma, cred ca cele mai importante sunt reusitele, nu sa arate clinica a nava spatiala. despre sala de operatii, cu exceptia faptului ca este mica, nu am nimic de reprosat in privinta sterilitatii. tu ai vazut ceva dubios, theo? iar laboratorul am inteles ca este unul dintre cele mai performante, nici aici nu stiu exact ce este de reprosat...

ok, nu au un design aparte... dar zau daca asta ma intereseaza la o clinica de fertilitate. importante sunt rezultatele, cum ziceam... care speram sa fie bune pentru toata lumea.



#35
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:03

daca o sa il intrebi pe V o sa-ti spuna ca se fac toate astea(endo injury,assistent haching...)  dar...mi-e mi-a spus ca imi face embryo glue...si nu au facut,acum eu as sti ce am de facut,as vorbi direct cu Pantos,nu as accepta nici un alt doctor,nu as accepta ca secretara sa vorbeasca pentru mine...

 

 -din cate stiu endo enjury se face cu o luna inainte de stimulare,endometrul nu poate fi ranit in luna transferului

- ecografiile dcaa esti din Bucuresti,le faci la V ca sa poata sa-ti ajusteze dozele in functie de cum raspunzi la stimulare,eu am facut o singura eco la el in timpul stimularii si nu am platit-o

- rezerva are baie cu cadita de dus,fara perdea ,trebuie sa iti iei prosoape de acasa pentru ca nu sunt

 de mancat poti manca la o taverna la vreo 200 de metri de clinica,ai si supermarket tot cam la 200 de metri,in general ai de unde cumpara ceva de mancare,sunt autobuze care te duc la statii de metrou,o sa ai zile libere in care poti vizita...nu ai timp sa te plictisesti



#36
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:12

alexmano pe mine curatenia m-a dezamagit,in ziua punctiei nu am avut timp sa ma uit in jur dar in ziua transferului cand am stat jumatate de ora pe masa am avut timp sa vad si nu numai ca era mica dar era...haos si murdar,atunci vorbeam cu sotul meu ca noi romanii vrem sa fim mai catolici decat papa si daca era la noi in vreo clinica particulara asa...era inchisa si cu zeci de reclamatii...poate pentru ca eu am facut ultimul transfer in acea seara...nu stiu,pe mine personal asta m-a dezamagit dar repet,nu le contest performantele,reusitele si interesul...ca sa te sune seful clinicii sa se intereseze de tine dupa un singur mail,mie mi se pare ca isi doresc foarte mult sa reusesti...



#37
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:28

eu am facut transferul intr-o rezerva, in care am stat doar eu cu sotul meu. transferul l-a facut chiar Pantos, care si mie mi s-a parut ca isi da tot interesul si ca iti raspunde la toate intrebarile, chiar daca ii adresezi 10. la noi transferul a picat intr-o sambata si nu era deloc aglomerat in clinica, iar in rezerva era luna de curatenie. de asta te-am intrebat daca ai vazut tu ceva suspect. am fost acolo si cand era aglomeratie, e drept, si atunci mi se pare ca iese haos si sunt putini depasiti de situatie. dar mizerie nu am vazut.

in alta ordine de idei, cam care ar fi numarul nimim de zile pe care l-ati asteptat pana la un test? mie mi-au spus 14 zile, dar nu cred ca mai pot asptepta pana vineri... pe de alta parte, imi e teama sa imi fac de pe acum un test si sa iasa negative, cred ca as lua-o razna!



#38
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 11:50

alexmano mai e putin pana vineri, ai rabdare si totul o sa fie bine. iti tin pumnii

 

stiu ca nu se fac toate analizele posibile din prima pt ca probabil nu e cost-efective si nu am de gand sa fac mai multe analize decat mi s-au dat. ieri cand am fost la dr V. a zis ca nu e nevoie sa mai fac altele acum, probabil vor mai fi cele din timpul monitorizarii. la monitorizare se mai fac si alte analize de sange sau doar eco?

 

btw, mie nu mi-a dat ieri nimic de la eco, ma gandesc ca poate ar fi util sa am ecografiile asa ca istoric. voua vi s-au dat sau le-ati cerut sau cum sa procedez?

 

dellya eu inca nu am inceput stimularea insa am intrebat ieri si mi-a zis ca voi face cu gonal-f. acum nu am mai intrebat insa prima data mi-a zis ca consultatiile la el si eco pe care le face el nu se platesc si ieri n-am avut nimic de platit. Adica astea intra in pretul celor 3000 eur pe care ii voi plati clinicii. Insa costul tratamentului pt stimulare precum si orice alta analiza (daca va fi cazul) care se face in lab medsana (sau ale altei clinci daca ai abonament in alta parte) se plateste separat. Mie de ex dupa prima consultatie mi-a zis sa facem o histerosalpingografie pe care am facut-o la Medsana (el m-a asistat) insa a fost si un radiolog si am platit pt asta la medsana.



#39
alexmano

alexmano

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 12:05

poti sa ii ceri ecografiile de cand vei face monitorizarile dupa stimulare, pentru istoric, daca le vrei. mie, de obicei, mi le dadea.

la mine, in timpul stimularii, nu a mai fost nevoie de nici o analiza, dar aveam profilul hormonal facut recent (inclusive AMH), facusem si CA 125. dupa stimulare, inainte de a pleca in Grecia cu cateva zile, am mai facut HIV si VDRL si eu, si sotul meu.

nici eu nu am mai platit nici o ecografie de monitorizare sau vreo consulatie la el. ce am mai platit in timpul asta au fost analizele de estradiol. am facut vreo 3, costa 49 de lei, trebuie specificat ca sunt pentru protocolul fiv, ca altfel percep taxa de urgenta si te costa dublu.



#40
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 28 ianuarie 2014 - 14:43

ok, am inteles, multumesc. eu nu imi aduc aminte sa fi facut CA 125 asta e obligatoriu pt fiv  sau l-ai facut din alte motive? eu am facut un papanicolau pt ca nu aveam unul recent insa dr. V a zis ca lui nu-i trebuie da' vroiam eu sa-l fac sa stau linistita.




Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -