Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Grecia


1357 raspunsuri la acest subiect

#51
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 10 februarie 2014 - 21:15

theo pai probabil ca fac si eu ca tine si le injectez cum mi s-a spus insa o sa mai intreb o data in prima zis sa fiu sigura.

 

tu ai mai facut ceva, v-a iesit ok cariotipul?

deocamdata nu l-am facut,o sa-l facem la inceputul lunii martie cand o sa ajung in Bucuresti;

am facut in schimb analizele pentru trombofilii la care inca astept rezultatul.Mi-a venit doar Proteina S si Proteina C care au iesit duble fata de valorile de referinta si ma chiorasc pe net poate gasesc ceva despre ele pana vin restul analizelor si nu gasesc nimic despre valorile astea asa mari,numai despre deficit...



#52
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 12:50

amalia multumesc eu deocamdata n-am nevoie de vreo informatie, tot ce imi doresc din suflet e sa mearga bine stimularea si apoi mai vad cu restul. Daca ajungem acolo ne-am hotarat sa stam la clinica si cu restul ne-om descurca la fata locului. am mai vizitat atena acu vreo 3 ani parca si am stat cateva zile in oras si a fost ok. oricum multumesc si daca e ceva iti scriu.

 

theo eu nici macar n-am auzit de proteinele astea asa si cu siguranta eu nu le-am facut. nici analize de trombo nu mi s-au dat, eu cred ca am facut setul minim de analize insa asa mi-au dat doctorii. insa eu zic ca intai sa le arati unui medic sa-ti zica ce e cu ele si ce inseamna ca sunt mai mari decat val de ref si abia apoi sa te apuci de investigatii proprii pe net si eventual abia apoi daca nu esti lamurita/clarificata sa mai ceri un second opinion.



#53
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 13:18

theo  proteina C reactiva (banuiesc ca asta ai facut) si proteina S au rol in coagularea sangelui. In mare spus, deficitul lor poate duce la aparitia de tromboze, la tine fiind mai mari deduc ca sangele tau se coaguleaza mai greu. Cand ai facut analizelei luai vreun tratament, luasesi vreo aspirina cu max 10 zile inainte ? 

Ai facut si Mutatia fact XIII ?



#54
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 12 februarie 2014 - 19:50

madxx cu siguranta cand imi ajung si celelalte analize merg cu ele in dinti la doctor dar na...stii cum suntem noi,ne informam,cautam... [;)]

 

Qiao proteina C activata scrie pe analiza nu stiu daca e acelasi lucru cu cea reactiva si da sunt dintr-un pachet cu antitrombina III ,factor V Leiden,factorul XIII dar la care inca mai astept rezultatele.Nu am luat aspirina de la inceputul lunii decembrie si nici alt medicament de acest gen,iau metformin de mai bine de un an si duphaston dar nu cred ca ar trebui sa influienteze rezultatul.

P.S va citesc de vreo doi ani la babute si poate imi fac curaj sa si scriu ca tare simpatice sunteti [:)]



#55
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:02

..proteina C activata e cu coagularea si trombofilia, proteina C reactiva e altceva, e cu inflamatia, cam ca VSH-ul.
Nu stiu metforminul daca nu influenteaza putin coagularea..

#56
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 10:43

bemi la activata ma gandeam si eu dar cu neuronul in 7 parti spun balarii ... [soricel]



#57
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 11:21

..ma miram eu, stiam ca esti buba de carte ... :)

#58
madxx

madxx

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 11:34

mi-am luat si eu rezultatul de la PAP azi si e o chestie acolo pe care nu o inteleg. sunt mai multe casute si am bifa la urmatoarele

 

calitate frotiu - satisfacator pt evaluare, celule endocerivcale prezente

rezultat - negativ pt o leziune intraepiteliala sau malign

 

astea 2 banuiesc ca sunt ok, apoi urmeaza

 

alte modificari nenneoplazice/ modificari celulare reactive asociate - si e bifa la inflamatie

si recomandari - o noua prelevare dupa tratament antiiinflamator

 

din ce pricep eu e o inflamatie ingrijorarea mea e legata de faptul ca tocmai am inceput tratamentul de stiumulare. ce sa fac, sa-l anunt pe dr. sau sa continui si sa-i zic cand merg luni la eco? el mi-a zis ca nu tb sa fac PAP inainte insa eu am tinut sa-l fac ca nu aveam facut in ultimul an insa eu sunt un pic mai stresata cu asta din motive personale.



#59
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 12:07

madxx eu zic sa-l suni si chiar daca iti da un tratament antiinflamator tu poti sa-l iei zece zile pana la punctie



#60
theo2theo

theo2theo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 13 februarie 2014 - 12:08

daca vezi ca nu iti raspunde dr poti suna la cristina,asistenta




Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Astăzi, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Astăzi, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Astăzi, 15:07

  • Risc de nastere prematura

    kiki_2024
    - Astăzi, 14:46

  • Bebe e pe drum

    BeckyGaie
    - Astăzi, 11:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -