Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala si fericirea copilului

scoala educatie parenting

51 raspunsuri la acest subiect

#51
vrabiuta9

vrabiuta9
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 februarie 2014 - 17:03

M-am gandit si eu adesea la beneficiile si dezavantajele unui sistem homeschooling. Eu personal ii vad aplicabilitatea doar la varste mici... facand o paralela sa zicem la I-IV, cand lucrurile studiate la scoala pot fi usor aplicate in experimente, explicate prin vizite la muzeu sau atlase de geografie studiate in ritm propriu. Dar ce se intampla cand pre-adolescentul in sistem homeschooling nu mai vrea sa invete informatii noi dintr-un anumit domeniu? Sau daca vrea doar sa faca sport sau sa se joace pe computer? Cum va fi motivat sa retina informatii despre care parintii stiu ca ii vor fi necesare mai tarziu, chiar daca acum le considera inutile?

 

Fiica-mea merge la scoala de stat, invatatoare exceptionala, suplinita acasa de experimente, discutii libere despre orice subiect, joaca in fiecare vara la muzee tehnice prin Europa, istorie invatata prin castele si muzee de istorie... Deocamdata suntem bine, copilul iubeste scoala, dar sunt sigura ca peste niste ani vor veni si momente dificile, in care doar constrangerea notelor sau a grupului va functiona. Desi e inca mica am incercat sa pregatesc de pe acum terenul, explicandu-i ca scoala ii ofera multe informatii, care ii viitor ii vor fi o parte utile, o parte nu. Dar daca invata tot ce i se ofera, va putea cand va fi mai mare sa isi aleaga orice drum isi doreste. Pentru ca daca acum vrea sa fie fashion designer si fotograf, poate peste 5 ani isi va dori sa devina arhitect, iar peste inca 5 isi va da seama ca de fapt pasiunea ei este arheologia. Si atunci ii vor fi de folos si notiunile de optica, si cele de matematica, si cele de istorie, ba chiar si cele de biologie. Si orice decizie ar lua, va putea fi exact ceea ce isi doreste, oricand. O fi zis bine, n-oi fi zis... cine mai stie  [:)]

 

Spor la invatat tuturor!



#52
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 28 februarie 2014 - 09:28

   In Romania, Bucuresti, parintii care vor ceva mai mult pentru copiii lor fac tumbe si ii inscriu la o scoala buna, nu la cea de cartier (daca nu au norocul sa fie totusi una buna). De obicei se uita dupa rezultatele la intrarea in liceu. Nu e unicul criteriu. La scoala primara se mai alege invatatoarea iar in gimnaziu se cauta clasele speciale sau clasele de gimnaziu de pe langa licee. De ce? Pentru ca se intra dupa o testare si se presupune ca sunt copii care invata (poate si cu IQ mai mare, dar asta nu e testat). Spre exemplu in clasa copilului meu  (a 5-a) toti au media pe primul semestru peste 9. Chiar invata si pretentiile profesorilor sunt mari (ma refer la invatat nu la alte chestii).





Etichetat si cu scoala, educatie, parenting

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -