Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #5

bebe sept2013 oct2013

260 raspunsuri la acest subiect

#231
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 12:17

Continui, voucher pt vopsit tuns si coafat si m-am programat pe 23 decembrie ora 5 seara, la un coafor langa scara de bloc a socrelei. Asa ca o sa las baietii la ea si eu voi fi jos la alintat. 

Sotului am luat cu 42 lei un alt voucher cu periaj profesional, detartraj si o plomba pt dinti. Sper sa se duca ca fuge de dentist si am mari disutii cu el, prca ar fi un copil...dar trebuie sa ii igrijeasca. Sper sa rezolvam cu vouchere plombele si sa patim mai scump o punte sa umple un dinte lipsa.

 

Eu ka anul vreau sa imi iau un voucher cu tatuat sprancene, chiar daca ale mele sunt cat de cat frumoase, eu le vreau perfecte :)

 

Acum astept sa se trespzeasca bebe sa pae i sa iesim afara, msi avm de cumparat 



#232
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 12:20

Pt lasagnia sa facem a aves musafiri,mosul pt bebe

 

Cica de maine vine vantul si la  noi asa ca nu o sa mai iesim cu bebe!

 

 

Scuze de scris, din cauza tabletei

Va pup pe toate si sper ca mos nicolae va adus numai bucurii si bunatati



#233
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 12:30

ELENA, Andra are dreptate, nu mai trezi gogoshica pt mancare decat daca trece un interval prea mare intre mese. Eu la Matei si tratamentele le primeam cu indicatia "a se respecta somnul".Bineinteles, nu in cazul antibioticelor sau a medicamentelor musai de luat la ore fixa. 

 

SIMONA, multa sanatate lui Patrick!.

 

ARNNIA, sa va fie de bine cumparaturile!

 

PASTILUTZA, la multe lunisoare si multi ani fericiti Mariei! Sa ne spui cum a iesit mulajul.

 

ELLA, tare harnici sunteti de sarbatori bag seama, bravo voua! Noi inca n-am facut niciodata "de-ale porcului", insa in fiecare an ne aprovizioneaza parintii si socrii cu de toate asa ca n-avem motivatie sa ne apucam de treaba. Anul trecut am fost si noi gospodari si am cumparat un porc in tovarasie cu niste prieteni, dar pt toba, carnati, etc tot la soacra am mers cu materia prima si s-au ocupat ei de produsul finit.  [il]

 

Eu o sa fac bradul, cel mai probabil, we viitor, inca nu m-am mobilizat sa-l cumpar. In fiecare an se intampla la fel la noi, sotul incepe cu "pai ce, si anul asta facem? iarasi? unde-l pui?" si tot soiu de comentarii. Eu sunt in extrema cealalta, nu concep sa nu fac brad, nu concep nici macar sa pun la indoiala asta....Nu iese cearta, el protesteaza (ca de obicei) pasnic si eu imi vad de treaba (ca de obicei) pasnic. Culmea e ca nu cred ca ar sta nici el fara brad, dar am impresia ca deja e  traditie sa trecem prin ritualul asta  [:-)))]  [:-)))] . Oricum cert e ca eu cumpar bradul, nici prin cap nu-mi trece sa-i dau lui aceasta maxim de importanta sarcina  [:-)))]  [:-)))] .

We asta voi fi ocupata cu confectionarea de decoratiuni pt targul de craciun de la scoala de la Matei. M-am gandit sa fac, nici mai mult nici mai putin, ornamente quilling. Maine avem si ecografia de sold pt Ghemotoaka si asteptam si musafiri, asa ca nu stiu cum voi sta cu timpul. Motiv pt care cred ca ma apuc de azi si fac o negresa.  

 

 



#234
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 13:35

      Buna mamici si dovlecei,

 

 

revenim si noi dupa o lunga perioada de pauza in care am avut probleme cu netul,am avut musafiri din tara,am avut mici probleme cu bebe.

Fabian a crescut ff bine la controlul de 2 luni avea 5.100gr si 60 cm, este foarte linistit doarme ff bine noaptea se trezeste doar sa pape din 3 in 3 ore .

Problema este ca nu mai vrea sa stea la san ,cu toate tehnicile cu ajutorul consilierului in alaptare nu vrea si pace,sta 2 3 minute dupa care incepe sa se agite si sa planga.

Acuma eu ma mulg ce scot ii dau in biberon.

De cand a lasat sanul nu mai face caca singur doar cu ajutor,nu este constipat doar ca nu stie sa-si deschida barierele sa impinga.Cand vad ca se chinuie ii pun supozitorul la fundulet si incepe sa faca.

I-am schimbat si laptele am trecut de la Nutriben la Nan1,ne-a dat pediatrul un praf (Bivos)care trebuie pus in lapte,a facut 3 zile dupa care i-ar s-a lenevit.

Sunt foarte nelinistita ,speriata rau,nu stiu ce sa mai fac.Pediatrul mi-a zis ca pana la 4 luni nu e o problema ff grava daca nu face singur.Dar eu tot nu sunt in clar de ce nu face singur din moment ce nu este constipat.

Ce ma sfatuiti sa fac???

Voi le faceti dovleceilor vacinurile Prevenar si Rotateq???



#235
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 13:36

ups ce semnatura am [batcap]  [batcap]



#236
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 13:44

gata am schimbat-o [:)]

o aveam cea cu 37 de sapt



#237
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 14:26

Annairisana, f frumos a crescut Fabian. Cu constipatia nu stiu ce sa te sfatuiesc, mie neonatologul si pediatrul mi-au zis sa nu ii dau nimic, chiar si cand au trecut 3 zile fara sa faca, ziceau ca in perioada asta poate sa oscileze mult ritmul scaunelor si nu e de ingrijorat. Si-a mea se screme uneori mai tare si plange, am observat ca cel mai bine face atunci cand e in scoica sau in balansoar, probabil pozitia o avantajeaza. Si a mai avut "succesuri" notabile in zilele in care am purtat-o in wrap, ma gandesc ca stand cu burtica lipita de mine s-a incalzit si a functionat mai bine...nu stiu, zic si eu. 



#238
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 14:48

#236 icon_share.png

, si Patrick al meu face rar kk, o data la 2 zile dar atat timp cat este normal ca si consistenta si aspect nu-l stimulez sub nicio forma. Face scandal uneori de parca ar iesi  Titanicul , dar nu fac altceva decat sa-i spijin talpitele ca sa poata impinge. La inceput si eu aveam tendinta sa-l stimulez cu termometrul dar l-am lasat in pace si nu avem probleme. Acum e atat de previzibil ca as putea sa-l pun la olita :))))), stiu exact ziua si ora cand face.Tot Nan ii dau si eu si ia foarte bine in greutate.

 

Eu te-as sfatui sa lasi supozitoarele macar sa urmaresti ce si cum.

 

Scumpul meu nu mai are nimic, de fapt nici nu stiu exact ce-a fost.....un pui de viroza probabil ca pe mama a trantit-o rau de tot, n-a scapat fara antibiotic. Of, ce bine ca a trecut. 

Elena, m-am  invatat minte cu vizitele la medic, de-acum o sa fim primii la strigare sa nu mai culegem virusi .

 

Azi am gatit si eu pe placul Teodorei :), am facut file de peste cu legume la cuptor, o musaca cu piept de gaina si strudele cu branza si stafide. Diseara vine o prietena sa mai stam la cioace si abia astept ca-s nevorbita rau :)

Va pup



#239
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 15:37

am intrat sa va povestesc grozavie,

 

Am facut accident cu carutul de bebelusi, daca va vine sa credeti.

 

Am plecat azi in piata si in aglomeratie, o batrana din fata noastra care vroia sa vireze dreapta, s-a impiedicat de roata carutului, si a cazut.

Nu vreti sa stiti, ca atunci cand am sarit sa o ridicam, era plina de sange pe fata, ca avea niste ochelari la ochi iar rama dintre cele doua lentile nu stiu cum de a reusit sa o taie pe fata destul de adanc de cera plina de sange si tot siroia pe fata.

 

Va dati seama ca s-a strans lumea ca la circ si intrebau sau isi dadeau cu presupusul.

 

Batrana a zis ca i-am pus carutul in fata si ca din cauza astas-a impiedicat.

 

Am ajutat-o sa sa reidice, sa ii oprim sangerarea, sa se linisteasca un pic...insa partea proasta este ca a patit ceva la mana dreapta, ca a cazut si pe ea si nu mai putea sa o miste de durere.

 

Pentru ca eram cu mama, am decis ca eu sa plec acasa cu carutul si copilul, iar mama a dus-o pe batrana acasa sa-si ia buletinul si ai plecat la urgenta.

 

Nu vreti sa stiti ca la urgenta ne-au spus ca e grav a mana, ca o interneaza si ca trebuie operata. 

 

Mama mea, plange pe acolo, se simte vinovata ca ea impingea de carut. Eu sunt acum acasa si incerc pe telefoane sa o linistesc, ca doar eram de fata si nu avem nici o vina, ca ceasul rau - pisica neagra, batrana s-a impiedicat de carut.

Noi eram in spatele ei, deci nu avem cum sa facem ceva in mod special.

 

Probelma 3 este- cica ar trebui operata la mana, dar baba are 81 de ani....ma gandesc cu groaza ca  nu vreau sa o am pe constiinta. :((( :(((( :((((

 

Ce sa fac?? Nu stiu ce pozitie sa adopt? Da mi-e mila de ea, si am ajuta-o din respect si bun simt, dar nu vreau sa ne considere vinovati pentru ce i s-a intramplat, pentru ca nu avem nici o vina........



#240
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 15:38

Mina braduti foarte frumosi gasesti in auchan am vazut eu ieri -auchan titan,stiu ca stai in zona



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -