Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #5

bebe sept2013 oct2013

260 raspunsuri la acest subiect

#221
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 00:34

Simona multă sănătate grasunelului tau. Eu cand merg la doctor încerc sa iau ori prima programare ori ultima programare din zi. Sfatul asta l-am primit in maternitate de la o asistenta.. Asa măcar eviti cât de cat sa intre in contact cu copii bolnavi mai ales la ore de vârf.. Azi am avut prima programare la 7:30 si a trebuit sa ma scol la 6, pana am îmbrăcat-o pana i-am dat sa mănânce iaca s-a făcut 7.. Măcar am mai băgat încă 2 ore de somn cand m-am întors si asa dovlecica a dormit azi toată ziua cu pauze scurte de papa si maraiala :(

Ela ii zic asa fotoliului in care stau sa o alaptez la ea in camera.. E de fapt scaun din ăla de la Ikea care se da huta :))

Arnnia sa stapaniti sanatosi manduca si salteluta. A fost darnic Moșul :)) Si eu ma tot uit după ceva sistem de purtare dar nu stiu de care sa iau. Cum stă Alexandru in ea ii place?

#222
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 00:46

Elena, cauta Manduca, Boba, Maya sling (sau alt tip de sling), Moby wrap (sau alt tip de wrap). NU Chicco carriers, Babybjorn carriers sau alte tipuri de carriers de acest fel.


Editat de DarkBendis, 06 decembrie 2013 - 00:47 .


#223
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 01:35

Andra merci pt sugestii, am tema de research acuma! [:D] Asta cu bebele care doarme o stiu si eu dar parca ma apuca mancaricii cand stiu ca au trecut 3 ore si nu mănâncă pt ca stiu ca o sa fie f suparata cand ajunge sa mănânce.. Am făcut eu ce am făcut si tot mi-am găsit de lucru pe lângă ea, la prima foiala am si luat-o sa o indop hahaha e ok ca a adormit imediat la loc.. Cred ca de la intepatura vaccinului vine vorba aia cu musca tete, asa si Sabina azi :))

Apropos de teme de research, in ultimele zile am tot citit reviews despre aparatele de încălzit lapticul. As vrea unul care incalzeste cu apa ca nu strica LM ca si cele cu abur care cică încălzesc la o temperatura f ridicată.. Sunt o grămada de argumente pro si contra pt fiecare deci e f dificil de ales. Oricum stiu ca biberoanele mele nu încap in nici unul ca sunt prea largi dar o sa încălzesc in sticlutele de la pompa medela.. Voi aveți? Ce recomandati?

#224
DaniellaSM

DaniellaSM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 04:58

Elena , well done cu felicitari Sabinuta
a luat foarte bine in greutate , sanatate sa i treaca rash cat mai repede !

Arnnia, ha ce ne am mai inteles amandoua am luat pt bebei eu Boba sling tu Manduca , e ce mandre suntem, azi nu a mai vomitat de la lunch incoace doar odata , sa speram ca tor raul spre bine, ca nu vreau sa ma gandesc la alte probleme care mi le a insirat HV.
Ma duc sa express un pic de laptic , noapte buna shhhhhh!

#225
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 09:32

Andra merci pt sugestii, am tema de research acuma! [:D] Asta cu bebele care doarme o stiu si eu dar parca ma apuca mancaricii cand stiu ca au trecut 3 ore si nu mănâncă pt ca stiu ca o sa fie f suparata cand ajunge sa mănânce.. Am făcut eu ce am făcut si tot mi-am găsit de lucru pe lângă ea, la prima foiala am si luat-o sa o indop hahaha e ok ca a adormit imediat la loc.. Cred ca de la intepatura vaccinului vine vorba aia cu musca tete, asa si Sabina azi :))

Apropos de teme de research, in ultimele zile am tot citit reviews despre aparatele de încălzit lapticul. As vrea unul care incalzeste cu apa ca nu strica LM ca si cele cu abur care cică încălzesc la o temperatura f ridicată.. Sunt o grămada de argumente pro si contra pt fiecare deci e f dificil de ales. Oricum stiu ca biberoanele mele nu încap in nici unul ca sunt prea largi dar o sa încălzesc in sticlutele de la pompa medela.. Voi aveți? Ce recomandati?

philips avent e mai larg



#226
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 09:50

Buna dimineata,

 

 

Pisselino, si bebelina Maria face baonase multe si saliveaza abundent. Medicul mi-a spus sa ma uit dupa gingiute inflamate. Daca nu sunt gingiutele inflamate atunci nu sunt probleme cu dintisorii.

 

Elena, ai o super gogosica, sanatoasa si voinica! Sa creasca mare si cuminte. Intreb si eu de balansoarul ala :))

 

Andra, cum mai e vremea azi la voi? tot vad la stiri ca e urat.

 

Eu dupa alaptat  o las maxim 5 minute asa culcata pe pernita si apoi o ridic pentu dat "bula, bula"cum spunem noi.

 

Ela, ma bucur ca esti incantata de poncho. Parca ma faci si pe mine sa-mi cumpar unu :)). Ma mananca deja degetelele.

 

 

Ieri am fost tare  viteaza. De la 10.30 la 13.30 am fos la birou ( sedinte importante de strategie 2014- de la care nu puteam lipsi). apoi am venit repede acasa, am alaptat, am iesit la plimbare cu fata. Pe seara, de la 8 la 10, am fost si la petrecerea de Craciun a firmei, ca sa mai iau pulsul colegilor si sa ma reintegrez treptat.

 

Azi mi-am pus in cap sa ii fac Mariei mulajul de manuta si piciorus, asa ca de 3 luni si de Mos Nicolae.

 

 

 

 

 



#227
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 10:45

Neatza´´ buna fetelor , ca la mine e foarte buna!

David a dormit f. bine azi noapte, de la 21.30 pana la 3.50, cand l-am atins eu sa vad ce face , apoi s-a trezit  de i-am dat de supt dintr-un san . A mai dormit apoi pana la 8 dimineatza. [pk]  parfum, nu altceva!

 Azi noapte a fost vant f. puternic, desi am inteles ca in zona noastra nici nu a fost asa puternic. De azi dimineatza a inceput sa si viscoleasca, sa vedem daca se depune ceva [:)]  Sara era super incantata ca  va fi zapada [:)] 

 

Sa aveti o zi frumoasa !


Editat de lorilady, 06 decembrie 2013 - 10:45 .


#228
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 11:32

Neata!

 

Multumesc de intrebare, Pastiluta, azi e bine la noi, soare si frig, ieri a fost vreme urata tare, vanturi puternice, ploaie, de vreo 2 ori a nins, o data chiar viscolit. Dar in alte locuri a fost mai rau, inundatii mari, camioane rasturnate, drumuri blocate, au murit cel putin doi oameni, mii de oameni evacuati si mii si mii de locuinte fara curent electric. Ooofff...



#229
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 11:36

Arnia, sa le foloseasca sanatos si cu placere Alexandru! Acum am inteles de ce ai lipsit din parc :)

Al meu bebe nu a vrut sa stea in manduca ieri si m-am chinuit pana am facut bradul, daca statea era mai usor si aveam mainile libere, dar ieri a fost mai plangacios

 

Elena, acum am inteles de balansoar.....era pus in contextul ca intelegeam ca e pt bebe

 

Revin



#230
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 12:11

Pastilutza, ce harnicutza ai fost ieri, bravo te-ai si distrat!

Sa sti ca e mortal poncho, eu o sa il port apoi la birou, are un pic de lanica in el, recomand site-ul Glittio, au haine de calitate

 

Eu am vandut azi salteluta/pozitionatorul pt bebe de dormit, pe fb. Deci cumpar si vand, merge bine....

Mai am la vanzare caruselul cu cheita si un carucior sport, ambele noi

 

Sotul a fost ieri la taiat de porc cu un prieten, am primit si noi niste carne, sa le dea Dumnezeu sanatate si noroc cu asemenea prieteni! Si am tocat azi carnea pt carnati, urmand diseara (dupa ce pleaca niste musafiri) sau maine printre alte ture de musafiri sa o bagam pe mate :) ale porcului nu ale noastre :)

Mai avem si carne de sarmale si organele pt toba (care o sa facem tot noi) ramanad sa cumparam diar carne pt friptura.

Noroc cu bebe care a fost cuminte, doarme, si ne-a lasat sa facem treaba, de ar fi asa si in ajun de sarbatori

 

Mi-am luat voucher pt vopsit, tu s si coafat cu 49 lei





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -