Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #5

bebe sept2013 oct2013

260 raspunsuri la acest subiect

#241
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 16:06



Neata!

 

Multumesc de intrebare, Pastiluta, azi e bine la noi, soare si frig, ieri a fost vreme urata tare, vanturi puternice, ploaie, de vreo 2 ori a nins, o data chiar viscolit. Dar in alte locuri a fost mai rau, inundatii mari, camioane rasturnate, drumuri blocate, au murit cel putin doi oameni, mii de oameni evacuati si mii si mii de locuinte fara curent electric. Ooofff...

Si in nordul Olandei a fost dezastru ieri/cod rosu, la noi insa doar ploaie, viscol, grindina...putin cam ca pe la voi. Drept urmare am stat pana la urma la caldurica cu pisoii si am fabricat eu hartie de impachetat cadouri in 5 minute [:-)))] Am imprimat niste mosi colorati pe hartie alba. Am avut eu ce lipi la hartie, mai ales pe cutia Almei, dar a meritat [:)]

Dupa cum vedeti, mosii mei erau pe motocicleta.

Miniaturi atasate

  • IMG_6513.JPG

Editat de danyce, 06 decembrie 2013 - 16:08 .


#242
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 16:15

Continui, voucher pt vopsit tuns si coafat si m-am programat pe 23 decembrie ora 5 seara, la un coafor langa scara de bloc a socrelei. Asa ca o sa las baietii la ea si eu voi fi jos la alintat. 

Sotului am luat cu 42 lei un alt voucher cu periaj profesional, detartraj si o plomba pt dinti. Sper sa se duca ca fuge de dentist si am mari disutii cu el, prca ar fi un copil...dar trebuie sa ii igrijeasca. Sper sa rezolvam cu vouchere plombele si sa patim mai scump o punte sa umple un dinte lipsa.

 

Eu ka anul vreau sa imi iau un voucher cu tatuat sprancene, chiar daca ale mele sunt cat de cat frumoase, eu le vreau perfecte :)

 

Acum astept sa se trespzeasca bebe sa pae i sa iesim afara, msi avm de cumparat 

Ella, de unde atatea vouchere? Suna tare bine ce scrii tu acolo.



#243
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 16:21

Mina, si noi mergem cu Patrick luni la ecografia de sold. Lui Edward au considerat toti medicii ca nu e nevoie. Cred ca o pun pe sora-mea sa-i faca ea ecografie cand mergem in vizita la nepotel in ianuarie (dupa ce naste), pentru orice siguranta.

 

Eu o astept pe Alma sa vina de la scoala si luam bradut de vreo 80cm sa il impodobim diseara.Il punem pe dulap. Asta  pentru ca m-a tot batut la cap mademoiselle.

Si noi facem negresa, insa maine. Vezi ce ne potrivim? [:-)))]



#244
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 16:32

Pastilutza, ce zi ghinionista ai avut.E un accident si tot ce puteti face e sa o sustineti moral pe batrana. Si la oamenii in varsta operatiile au succes! Stiu din proprie experienta. Pe profa mea din Franta au operat-o la sold pe la 80 de ani, iar acum, la 83 de ani, inca face plimbari pe jos de la ea acasa pana in centrul Epinalului (cam 2,5 km) aproape zilnic.



#245
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 16:36



      Buna mamici si dovlecei,

 

 

revenim si noi dupa o lunga perioada de pauza in care am avut probleme cu netul,am avut musafiri din tara,am avut mici probleme cu bebe.

Fabian a crescut ff bine la controlul de 2 luni avea 5.100gr si 60 cm, este foarte linistit doarme ff bine noaptea se trezeste doar sa pape din 3 in 3 ore .

Problema este ca nu mai vrea sa stea la san ,cu toate tehnicile cu ajutorul consilierului in alaptare nu vrea si pace,sta 2 3 minute dupa care incepe sa se agite si sa planga.

Acuma eu ma mulg ce scot ii dau in biberon.

De cand a lasat sanul nu mai face caca singur doar cu ajutor,nu este constipat doar ca nu stie sa-si deschida barierele sa impinga.Cand vad ca se chinuie ii pun supozitorul la fundulet si incepe sa faca.

I-am schimbat si laptele am trecut de la Nutriben la Nan1,ne-a dat pediatrul un praf (Bivos)care trebuie pus in lapte,a facut 3 zile dupa care i-ar s-a lenevit.

Sunt foarte nelinistita ,speriata rau,nu stiu ce sa mai fac.Pediatrul mi-a zis ca pana la 4 luni nu e o problema ff grava daca nu face singur.Dar eu tot nu sunt in clar de ce nu face singur din moment ce nu este constipat.

Ce ma sfatuiti sa fac???

Voi le faceti dovleceilor vacinurile Prevenar si Rotateq???

E normal ca un bebelus sa nu faca zilnic kk. Vrei sa spui ca Fabian nu a facut niciodata/absolut deloc neajutat?

Ai meu au avut o perioada in care faceau la 2-3 zile cate un scutec plin de tot su dupa eforturi destul de mari. Acum fac zilnic, dara efort.

 

Elena, si eu zic sa nu trezesti fata dupa doar 3 ore. Eu pe ai mei a trebuit sa-i trezesc sa pape (prima data in istoria lor [:)] ) deoarece dormeau de 7, 5 ore.

 

 

Eu am comandat 2 cani termos pentru drumetiile noastre in tara, sa am in ce cara apa calda pentru laptic (pe tren / se fac cam 7 ore din Cluj in Sighet) si cafea pentru noi. Am inceput sa fac o lista in Word cu ce trebuie sa iau neaparat cu noi si in fiecare zi scriu ceva adaugiri. Cand o sa ma apuc de facut bagage o s-o folosesc pe post de check list.


Editat de danyce, 06 decembrie 2013 - 16:43 .


#246
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 17:06

Daniela ,tu esti din Sighet????ce frumoasa zona,am facut si eu cateva vacante in Sighet. .

Am un verisor acolo ,imi placea la nebunie sa stau la el in vacante in spatele casei curge Tisa stateam toata ziua la apa cu copii ...imi aduc aminte cu mare drag de momentele petrecute acolo.

Fabian  a facut in prima luna cat a supt si san la fiecare masa umplea un pampers.

Dupa ce a lasat sanul o sapt a facut la 2 3 zile.Si din 11 noiembrie nu a mai facut singur il lasam cate 3 4 zile si nu facea.Nopatea nu puteam sa ma odihnesc ca el scremea intruna.



#247
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 17:15

Anairisana, cred ca al tau var locuieste/locuia pe strada Crisan, daca spui ca in spatele casei curge Tisa. Acolo sta vara mea preferata [:)] si acolo a locuit matusa mea preferata (din pacate decedata in 2000).



#248
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 17:32

Of, Pastilutza, ce patanie, imi dau seama cum trebuie sa te simti. Pana la urma e clar ca nu a fost nici vina ta, nici a mamei tale, ci doar un concurs (nefericit) de imprejurari. 

Iti inteleg temerile cu privire la operatia facuta la varsta asa inaintata, sunt tot felul de riscuri, insa, iarasi, nu e vina ta. Dar batrana nu are rude apropiate, sa discutati cu cineva mai de inteles? 

Nu are cum sa te considere vinovata fiindca e clar ca n-a fost ceva cu intentie. Oricum ar trebui sa nu o lasi pe mama ta sa stea prea mult pe acolo fiindca se deprima inutil. Ati facut ce era de facut, eventual mai faceti o vizita maine sa vedeti cum e. 

 

Hai, fruntea sus, mai bine zi-ne cum ati sarbatorit domnisoara ;). 



#249
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 20:17

Da, am internat-o pe batrana. A venit o nepoata de-a ei.

A plecat mama impacata, ca totul e bine ( cat se poate numi bine o batrana cu osteoporoza) si speram sa se recupereze bine.

Tinem legatura cu medicul si o sa aflam ce se mai intampla.

 

Sotul e plecat de joi si se intoarce abia duminca din delegatie, asa ca acum suntem singurele acasa.

Am incercat sa fac mulajul si  [batcap]  [batcap]  [batcap]  nici ala nu a iesit. Cica sa ti manuta sau piciorul copilului 1-3 minute in substanta aia, care ii formeaza mulajul. :))

Nu am putut sub nici o forma sa ii tin piciorusul nemiscat 1 minut :). Manuta nu am incercat, din start. Asa ca m-am multumit cu o poza pe facebook : [soricel]

 

Am pus cutia la pastrare, ce prafuri sunt destule ( cred ca pentru vreo 5 mulaje), iar cand o avea vreo 4-5 ani o sa facem impreuna. :))

 

Am baut si o bere fara alcool in cinstea ei, ca doar e sarbatoare!



#250
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 21:01

Da Daniela cred ca e str Crisan.Si eu aveam o prietena acolo pe strada nu imi aduc aminte cum o cheama(poate e vara ta:)))

Voi ati vaccinat dovleceii Prevenar si Rotateq??





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -