Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #5

bebe sept2013 oct2013

260 raspunsuri la acest subiect

#251
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 22:16

ELENA, Andra are dreptate, nu mai trezi gogoshica pt mancare decat daca trece un interval prea mare intre mese. Eu la Matei si tratamentele le primeam cu indicatia "a se respecta somnul".Bineinteles, nu in cazul antibioticelor sau a medicamentelor musai de luat la ore fixa. 

 

SIMONA, multa sanatate lui Patrick!.

 

ARNNIA, sa va fie de bine cumparaturile!

 

PASTILUTZA, la multe lunisoare si multi ani fericiti Mariei! Sa ne spui cum a iesit mulajul.

 

ELLA, tare harnici sunteti de sarbatori bag seama, bravo voua! Noi inca n-am facut niciodata "de-ale porcului", insa in fiecare an ne aprovizioneaza parintii si socrii cu de toate asa ca n-avem motivatie sa ne apucam de treaba. Anul trecut am fost si noi gospodari si am cumparat un porc in tovarasie cu niste prieteni, dar pt toba, carnati, etc tot la soacra am mers cu materia prima si s-au ocupat ei de produsul finit.  [il]

 

Eu o sa fac bradul, cel mai probabil, we viitor, inca nu m-am mobilizat sa-l cumpar. In fiecare an se intampla la fel la noi, sotul incepe cu "pai ce, si anul asta facem? iarasi? unde-l pui?" si tot soiu de comentarii. Eu sunt in extrema cealalta, nu concep sa nu fac brad, nu concep nici macar sa pun la indoiala asta....Nu iese cearta, el protesteaza (ca de obicei) pasnic si eu imi vad de treaba (ca de obicei) pasnic. Culmea e ca nu cred ca ar sta nici el fara brad, dar am impresia ca deja e  traditie sa trecem prin ritualul asta  [:-)))]  [:-)))] . Oricum cert e ca eu cumpar bradul, nici prin cap nu-mi trece sa-i dau lui aceasta maxim de importanta sarcina  [:-)))]  [:-)))] .

We asta voi fi ocupata cu confectionarea de decoratiuni pt targul de craciun de la scoala de la Matei. M-am gandit sa fac, nici mai mult nici mai putin, ornamente quilling. Maine avem si ecografia de sold pt Ghemotoaka si asteptam si musafiri, asa ca nu stiu cum voi sta cu timpul. Motiv pt care cred ca ma apuc de azi si fac o negresa.  

Esti tare curajoasa Mina, cum aduci tu bradul acasa? Nu m-as incumeta singura la treaba asta. La noi intr-un an a fost nevoie de 3 barbati sa care un brad natural, asa de bogat si greu era, ocupa jumatate de sufragerie de 25 mp :) acum ne-am lecuit avem unul artificial din fibra optica, imi era mila de cei naturali....



#252
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 22:18

gata am schimbat-o [:)]

o aveam cea cu 37 de sapt

Si qcum ai cu gemeni ? :))))))



#253
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 22:24

Ella, de unde atatea vouchere? Suna tare bine ce scrii tu acolo.

Este un site adulmec.ro care centralizeaza toate ofertele, pe orase si categorii

Eu asa mi-am facut 3 plombite si detartraj cu vreo 60 lei, super bine


Editat de ela_ella2003, 06 decembrie 2013 - 22:26 .


#254
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 22:36

Uff mai Pastilutza ce ghinion, daca era mai tanara babutza poate nu era asa grav....voi stati linistite

La multe lunite lui Maria! Vrei sa ne cuscrim? Ca tare o ador....

Sa sti ca in mine a intrat un mos cu carutul de cumparaturi si mi-a varsat produsele pe jos, ca eu le tineam pe carutul lui bebe (in kaufland nu exista cos, diar carut pt cumparaturi si euu nu pot directiona 2 carucioare :) )

Dar intr-o zi l-am lovit si eu pe sot cu roata de la carut, noroc ca era el....



#255
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 23:36

Hello :)

Am revenit, iar am avut o zi haotica, cu vizitatori si "blocata" in casa - ca a ramas suportul de carucior in masina cu care sotul a plecat la munca. Am reusit sa ies  cu manduca..dar cum nu am cumparat ceva de iarna pentru bebe (mai gros) am stat doar 15-20 minute afara.:(. 

Sunt asa obosita..parca nu reusesc sa ma odihnesc si nici mare lucru nu pare ca  as face, cateodata ma simt vinovata ca nu pot sa ma joc mai mult cu bebe si ca el plange, dar apoi realizez ca poate plange de oboseala si ca nu mai are chef.

Duminica vine la mine o amica care a avut ceva probleme cu bebe la nastere si i se pare ca nu se dezvolta bine. Bebele este de varsta dovleceilor nostri. Mi se pare ciudat ca a zis ca vine sa vada daca al ei se dezvolta bine fata de al meu, adica sa faca comparatie ca sa se linisteasca..eu i am spus ca fiecare bebel e diferit..nu stiu...ciudat oricum.

 

Mersi mult fetelor, da intradevar manduca e buna, dar as vrea sa o utilizez mai mult ca sa pot sa imi dau cu parerea in sensul real.Lui Alexandru ii place, a tras 2 somnuri in ea azi.  Hei Danniella - sa fie intr-un ceas bun Boba.

Elena mai uitate aici http://andbabiesmake...-3g-or-manduca/

 

Pastiluta, asa am patit si eu cu mulajul..dezastru? Ioi Pastiluta..ce ghinion, eu zic sa o ajutati din respect..vinovati nu sunteti.

 

Ela, am "disparut" cu motiv :) [flo2]  [flo2]  [flo2] Deci cum reactioneaza Rares la bradut?

Ioi cata treaba aveti cu mancarurile de Craciun, al meu se duce la socru si prepara carnatii si alte porcarii acolo la un pahar de whisky, asa ca o sa stau linistita cu bebe acasa. Sper ca iti iese din cap chestia cu tatuat sprancene.. [batcap]

 

Daniela,ce bine ii sta Almei cu cadoutul :)

 

Mina, sa faci decoratiuni frumoasa, succes la eco. [flo2] 

 

Nanne ce face [biz]

Annairisana, ce baietel frumos crescut ai :)Sper sa se faca cat mai repede bine cu kkutz.



#256
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 00:17

Oooof Pastiluta, ce intamplare neplacuta azi, desi da, nu erati voi de vina, a fost pur si simplu un accident. Sper sa se recupereze bine batranica!

 

Anairisanna, ai si tu dovlecel mare! Noi am facut vaccinul impotriva rotavirusului la 2 luni si rapel la 3 luni, iar vaccinul impotriva pneumococului se face la 2 si la 4 luni.  Aici nu se recomanda sa se stimuleze bebe sa faca kk. Bebele alaptat la san sau biberon cu lapte matern poate face kk si de mai multe ori pe zi, sau zilnic, sau o data la cateva zile, e OK, daca e sanatos nu se constipa.  Bebele hranit cu lapte praf... e altceva, laptele praf poate da constipatie, dar atunci se schimba formula.  Dar daca de o luna nu face kk nestimulat, asta nu e prea bine, pediatrul ce spune?

 

Daniela, frumos ati facut hartie pentru cadouri.

 

Ella, fain cu vouchere, si eu merg sambata viitoare la tuns si vopsit, traiasca Groupon-ul. Grija mare cu tatuatul sprancenelor, ca daca nu iese asa cum iti doresti, cu ele ramai, deci atentie la ce salon mergi si cine te face. La chestii din astea asa de delicate si... definitive nu as merge cu voucher, ci la salon ales, recomandat, incercat si de altele. Mai bine dau in plus dar nu risc sa raman cu sprancene aiurea (am vazut cateva aici, aoleu...)

 

Azi mi-a venit pasaportul mandrutei, gata, putem pleca in lumea mare  [pk] [pk]



#257
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 00:20

La Multe lunite si La multi ani de ziua numelui la toti sarbatoritii si sarbatoritele de azi [flo2] [flo2] [flo2]

 

Mina, figura mare sotul cu bradul!

 

Arnia, sa stii ca am patit si eu asa, a plecat o data sotul cu caruciorul in portbagaj, am iesit cu asta mica in wrap, dar doar pana la scoala si inapoi. 



#258
misandra

misandra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 00:34

Pheeew, a dat Domnul si am reușit sa intru pe forum de pe laptop.

Doamnelor, ziua buna!!! V-am citit mereu de pe telefon (de pe care nu pot posta, din motive oculte mie), dar nu am reusit neam sa deschid forumul pe latop, care oricum nu e mereu acasa.

Felicitari pentru bebeluși si pentru cum cresc, ma bucur mereu pentru achizitiile fiecaruia dintre ei si mă minunez non stop de Daniela, mai catinel, doamna, tare te mai avanti :)

 

Multumesc și pentru urarile zilei de nume a Ioanei Ecaterina, credeam ca numai noi urmarim ziua celui de-al doilea nume al ei.

 

Mina, frecventezi piata Obor? Cred (nu bag chiar mana in foc) ca te-am văzut într-o zi cu feciorul pe acolo... tu erai? [flo2]  eu impingeam un carut in care era Ana, iar pe Ioana o aveam la piept in wrap si ma grabeam nevoie mare, am vazut si am procesat informatia in lift.

 

Noi suntem bine, crestem frumos si cu chef de vorba, radem cu toate gingiile, inclusiv in somn, e tare amuzanta. Ana e din ce in ce mai bine, ca nu a fost o perioada tare usoara pentru ea, a afectat-o un pic sosirea Ioanei, deh, e inca mult prea mica. Am incercat sa fac tot ce am putut ca sa nu se simta aiurea, dar recunosc ca am limitele mele, mai clacam din cand in cand.

 

Incerc sa las deschis forumul si sa intru mai des. Noapte faina sa aveti! Ioana ieri a fost foarte darnica, am pus-o la somn la 11 si ne-am mai vazut la 6:30, dar tot cheauna sunt, dorm ca iepurele. Am ajuns la concluzia ca niciodata n-am sa mai am somnul pe care-l aveam inainte de a naste [zirea]



#259
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 08:02

Misandra, nu, cu singuranta nu eram e, nu am fost in obor demuuult.

Ella, pai piata Salajan e aproape, iar bradul nu-l iau prea mare. Iar daca e oleaca de zapada sunt boieroaica, ca-l aduce Matei pe sanie, ce crezi, nu mi-am crescut baiatu' gata indoctrinat? :))

Noisuntem in vrie azi, eu cu fata la 9 la eco iar la 10 jumae avem musafiri nasii fetei, motiv pe sot sa mai gateasca si el ceva, o chiftea, o salata boeuf, o placintam acolosha, nu mai mancam si noi? Acu e duc in Lidl ca nu stiu ce ii lipsea. . .
Eu mi-s cam chioara de somn ca Maia cred ca are puseu de crestere si se trezeste iar laa 3 si la 6, a renuntat la schema 5-7 care-mi permitea si mie 5 ore de somn neintrerupt. Asta cu 3-6 ma oboseste, nu stiu de ce. Eh, imi revin eu, ea sa fie sanatoasa. Numa ca de la oboseala am o pofta de dulce de ma sperii si eu, o sa ma fac cat arcul de triumf.

Gata, fug, va tzuc si we placut tuturor!

#260
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 09:06

Succes la eco azi., Mina!

Mie mi s-a trezit pana si d-ra Alma, care doarme mult sambata dimineata, cu chef de impodobit bradutul, insa mie imi cad ochii in gura..Nu v-am zis eu ce noroc am avut eu ieri seara: am nimerit chiar ultimul bradut de la oferta supermarketului meu preferat.Ca sa vedeti cum imi functioneaza puterea subconstientului [:)] , chiar de ajung la spartul targului.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -