Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum si cand ne pregatim copiii sa ramana singuri acasa?


44 raspunsuri la acest subiect

#31
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 08:30

Abia acum realizez cat sau schimbat vremuriile, mai ales ca si eu am crescut cu cheia de gat si fiindca nu avea cine sa stea cu noi stateam doar eu cu fratemeu, eu aveam 6 ani el 4. Tin foarte bine minte chiar si acum zilele alea, stateam cate opt ore singuri si pe atunci inca nu aveam nici macar tv nici telefon fix macar, butelia o lasa mama inchisa la fel si cutitele, nici macar chei nu aveam, mancarea era pe masa. Privind in urma realizez ca mama a avut poate prea mare incredere in mine, fiindca practic un an de zile a trebuit sa am grija si de mine si de frate-meu. Dar nu a avut niciodata probleme, cum ne lasa asa ne gasea, efectiv nu a avut de ales.

 

Acum revenind in zilele noastre, probabil cand sandra va fii destul de mare o sa incep progresiv prin a o lasa singura, evident cu niste reguli.



#32
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 09:47

Tot citesc si asa cum  spuneam ma depaseste total ceea ce citesc. Personal mi se pare bizar dar poate este doar asa la mine desi si la cei pe care-i stiu e tot asa.

Pai copilul vine singur de la scoala si vine din oras deci ia mijloace de transport in comun dar asta face deja de la varsta de 9 ani. Isi gateste frecvent ceva uzual la aragaz am invatat-o si o mai invat sa isi faca si chestiuni mai complicate decat un ou sau cartofi prajiti. Prinde repede din cate vad dar nu prea mai imi bat capul ca nu am pentru ce. Inca nu stie sau ma rog nu am invatat-o sa faca supe/ciorbe sau macare mai complexa ... nu a fost cazul. Merge singura la magazin sa cumpere ce este necesar la prima mana (paine/lapte/dulciuri) si nu vad nimic complicat. Isi ia bani cumpara plateste si vine. Cand vad atatea restrictii am o senzatie ciudata sincer.... acuma pe bune ce va stii sa faca si cand daca are atatea de "Nu"? Nu aia nu cealalta nu aialalta...  Cum se va descurca daca la 10 ani nu stie sa faca chestiuni eu zic simple.



#33
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 10:48

Depinde foarte mult de copil, dar si mie mi se par prea multe restrictii... si afisate undeva, inseamna ca este un copil cu multa rabdare sa stea sa citeasca lista aia...

 

Si acum din experienta proprie...

Avand in vedere ca eu am crescut cu cheia de gat si am facut tot felul de trasnai, ca nu duc lipsa de imaginatie nici acum [:)] , copilul a avut bona pana a inceput clasa a V-a. Copilul si el plin de imaginatie si inititiva, asa cum spune si Marius isi gateste, isi face sandwitch-uri...In clasa a V-a avea aproape 11 si un an veneam in fiecare zi la pranz sa-i dau sa manance, sa plece la scoala, ii era urat sa iasa/intre din/in casa singur. Intr-o zi l-am gasit pe un scaun, desuruband un bec [batcap] sa vada cati volti are.

La un copil din acesta poti sa-i faci tu instructaje peste instructaje ca tot timpul vine cu ceva in plus.

Asa ca eu m-am rezumat la instructajul de baza... nu raspunzi la nimeni, nici la interfon, nici la telefon, nici la usa... nici macar la vecini...Daca este la usa cineva in uniforma (politist, pompier, militar) ne suni pe noi. Daca ia foc ceva si nu poti iesi (s-a intamplat sa ia foc instalatia electrica de pe casa scarii) te refugiezi pe balcon, deschizi geamul si strigi. La 10 ani eu cred ca este suficient de mare sa stie sa manipuleze un geam. La cutremur (ca este la moda) nu iesi afara ci te pui sub o grinda (stie care).

Acum este mult mai simplu sa ti legatura cu telefoanele mobile.

 

Iese afara singur tot de la aceeasi varsta.

 

Ce am observat, de la an la an a evoluat foarte mult...

In a V-a (10-11 ani) veneam in fiecare zi... a VI-a (11-12 ani)(vorbeam la telefon cand pleca si venea acasa pana intra in casa, la meditatiile mai departate trebuia sa-l duc eu) ... aVII-a (12-13 ani) diferenta este foarte mare isi face de mancare, cand vorbim la telefon abia asteapta sa scape de mine, se duce singur oriunde in oras, vine singur, pleaca singur... uneori nici nu-l mai sun in timpul zilei.

Asa ca ma gandesc ca o fi ceva si cu 12 ani asta. [flo2]


Editat de filofteia, 16 noiembrie 2013 - 11:12 .


#34
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 17:33

Eu cred ca fetele sunt un pic mai responsabile, mai asezate decat baietii la 10-12 ani. Fetita mea de ex a facut chestii "gospodaresti" mai devreme decat baiatul, e mai interesata in general de gatit, cumparatur, e mai ordonata, mai atentai; in schimb baiatul e mai aerian, genul care ar pleca in pijamale la scoala daca nu-l trag de maneca. Asadar depinde si de copil, de cum il vezi ca se descurca in diverse situatii.



#35
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 19:42

Foarte interesant Iulia, la noi e invers, baiatul e foarte "gospodaros" (asa se zice?), poate si pentru ca nu prea are incotro. Unul din lucrurile pe care trebuie sa le faca este facutul mincaricii pt. cobaii familiei (Guinea pigs), uneori i se lasa deja taiate vegetalele, el trebuind doar sa spele salata , castroanele si sa ouna totul proaspat in castroane, apa si fin in locurile stiute. Alteori trebuie sa taie chiar el. Si asta face de pe la 11 ani. Stie sa faca mai multe de mincare, dar nu ceva foarte complicat, cum a scris si Marius, nu stie sa faca supe, ciorbe, dar face o omleta cu ceapa si rosii f. buna, fursecuri, etc. Sora lui nici vorba sa faca ceva din toate astea, nu toate, ci macar ceva. Poate fiind mezina simte ea ca inca nu e obligata. O mai las un pic si dupa aia sa treaca si ea la trebi, ca mai creste si nu poate scapa.  [:)]

 

De lasat singuri amindoi in casa cu orele nu se pune problema pentru ca... se cearta ca soarecele cu pisica si nu vreau sa risc capete sparte, dat foc la casa, etc. Doar Kid1 singur in casa e ok, amindoi doar pentru putina vreme. Si urmarit pe camere ce fac.  



#36
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 19:56


De lasat singuri amindoi in casa cu orele nu se pune problema pentru ca... se cearta ca soarecele cu pisica si nu vreau sa risc capete sparte, dat foc la casa, etc. Doar Kid1 singur in casa e ok, amindoi doar pentru putina vreme. Si urmarit pe camere ce fac.  

Ce perfect suna  [pk]   [:-)))] Sunt sanatosi !



#37
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 21:43

Carla de pe la 7 ani a inceput sa ramana singura in casa - mai intai minute, cand mergeam eu la parter sa platesc intretinerea sau sa iau un colet, apoi pana sa iau o paine, acum ma lasa sa merg la Mega pentru ca-i e lene sa vina cu mine, bine, noi avem Mega la parter, la 20 min-juma de ora tot stau. E foarte cuminte, nu-mi fac griji ca ar face dracii, doar de cutremur, incendii, de-astea.



#38
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 01:10

Ce perfect suna  [pk]   [:-)))] Sunt sanatosi !

 

Marius, eu as fi preferat perfect-sa-se-inteleaga-ca-fratii, nu sa fie razbel continuu, ca e obositor. Raaar cind fac ceva impreuna sa nu-si scoata ochii. Nici nu stiu cum de i-am gasit nebatuti (intre ei adica) in cele citeva dati cind i-am lasat singuri. Ca nici al' mare n-are minte deloc cind e vb. de certat cu sora-sa. Pe cit e de matur in rest, cind e ceva impreuna parca da-n mintea alora mici si nu stie decit s-o "intepe", ea raspunde la fel si tot asa fara sfirsit.



#39
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 13:02

Marius, eu as fi preferat perfect-sa-se-inteleaga-ca-fratii, nu sa fie razbel continuu, ca e obositor. Raaar cind fac ceva impreuna sa nu-si scoata ochii. Nici nu stiu cum de i-am gasit nebatuti (intre ei adica) in cele citeva dati cind i-am lasat singuri. Ca nici al' mare n-are minte deloc cind e vb. de certat cu sora-sa. Pe cit e de matur in rest, cind e ceva impreuna parca da-n mintea alora mici si nu stie decit s-o "intepe", ea raspunde la fel si tot asa fara sfirsit.

Oooo .... stiuuu despre tot ce povestesti. Ai sa ajungi ziua in care vei zambi la amintirea acestor vremuri. Precis! [:)]



#40
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 17 noiembrie 2013 - 22:40



Mie ideal mi s-ar parea ca in afara de noi copilul sa poate suna si pe altcineva de incredere in caz de ceva,asta ca sa nu ajungem la 112.Si aici legal esti responsabil pt copilul ramas singur sub 12 ani,dar in fapt vad zilnic zeci de copii singuri plecand/ venind de la scoala.De fapt chiar scoala ne- a trimis formular asta toamna  sa precizam daca vin singuri acasa luni dupa gym sau sunt luati de la scoala,asta ca sa stie ei cu cati copii pleaca dna de la sala la scoala.Fimea uneori nu vrea la cumparaturi,a ramas singura de catava ori,maximum o ora.Nu s- a intamplat nimic,dar deocamdata mai mult de atat nu am curaj sa o las.

si la mine in sat tot la fel e. am auzit ca legal copilul pana termina clasa a 4-a, deci uneori nu are 10 ani, nu tre sa fie singur. dar vad peste tot copii singuri. Asa e si cu hartia de la scoala sau After. cine il ridica sau daca pleca singur. Uneori mai sun si ii spun sa il trimita acasa [alcool] . cred ca obiceiul primeaza.


Editat de DidiAlex, 17 noiembrie 2013 - 23:10 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -