Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum si cand ne pregatim copiii sa ramana singuri acasa?


44 raspunsuri la acest subiect

#11
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 00:08

Carmen, nu vreau sa stric subiectul cu discutia noastra.

e contrazicere in ce spui tu, "ca nu pot fi lasati inainte de 12 ani...si apoi ca nu e specificata o virsta exacta, depinde de maturitate..."...dar iti inteleg bunele intenti.



#12
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 00:13

Michelle, its up to you daca ma crezi sau nu. Eu stiu sigur ca sfatul ti l-am dat din tot sufletul, cu cele mai bune intentii. [flo2]  Data viitoare macar invat sa-mi tin gura.



#13
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 00:38

te-am rugat , mai ales ca esti in contact cu SS... spune-mi si mie unde sa gasesc leagea scrisa. ...sa stiu daca o incalc sau nu.

e ok, nu treb sa-ti tii gura inchisa, ti-am zis ca inteleg bunele intentii si iti multumesc pt consideratia ta. pupici (eu niciodata cand il caut nu gasesc emoticonul asta)



#14
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 01:00

Michelle asa cum si la serviciul vamal de la aeroport nu scrie nicaieri ca nu ai voie sa intri mai devreme de 6 luni (ma refer la viza de vizita, la cele de 3-5-10 ani), dar vamesul te poate intoarce inapoi in Ro daca ai venit la 5 luni, iar altii vin inapoi si dupa 1 luna (deci e la latitudinea vamesului), unii te lasa sa intri cu bautura, branzeturi, altii nu, tot la fel e si cu protectia sociala a copiilor. Ma repet, tocmai pt ca unii copii nu sunt safe sa fie singuri nici la 12 ani, iar altii sunt, de asta nu se da limita de varsta. Insa crede-ma ca 10 ani nu e o varsta acceptata de cei de la SS. Mai ai putina rabdare pana face 12 ani. Si eu il mai las pe Eric, dar nu am curaj mai mult de jumatate de ora.

Chiar saptamana trecuta o prietena nu a reusit sa ajunga in timp acasa si fata a ajuns inaintea ei cu jumatate de ora. Fetei i s-a parut ca cineva a urmarit-o si a intrat repede in casa si si-a sunat mama, care nu a raspuns. Apoi a sunat la 911 de frica. Norocul lor a fost ca prietena mea a ajuns acasa cu 3 min inainte sa ajunga politia si le-a explicat ca a fost un gap de 10 min intre ele (a mintit). Politia venise deja cu SS dupa ei, stiau de la fata ca era singura acasa. Fata e in clasa a 6a, deci marisoara. I-au facut o gramada de teorie mamei, ca fata nu e safe, nu se simte safe inca singura acasa si sa nu se mai repete. Sunt sigura ca e pusa pe "lista" celor de la politie si SS si sigur se vor mai trezi cu telefoane de control. Viata iti devine cosmar dupa ce intri in vizorul lor, e mai bine sa-i eviti. [flo2]      



#15
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 01:16

Asa e si  aicea.......ca pana  12 ani copii lasati singuri,parinti sunt taxati rau........

Ok ,au si ei deptatea lor,dar si mie mi/e teama sa las singur copilul,chiar daca e marisor ,sunt situatii urate, ei se panicheaza usor si scapa  totu de sub control...........



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 01:18

hai sa trecem peste acest amanunt cu virsta...si sa venim daca se poate cu alte sfaturi.



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 08:08

Eu mai am o regula:

- dupa ce plecam din casa, incuie  si sus si jos, scoate cheile din usa - chei pe care obligatoriu trebuie sa le aiba la-ndemana.

- daca e cutremur trebuie sa stea intr-un loc stabilit - sub o grinda.



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 08:25

Michelle, uite un link:

http://www.latchkey-...-age-limits.htm

 

In tabel, California, are la varsta copilului trecut unknown, deoarece dupa cum scrie in document, lista este alcatuita dupa informatiile de pe web - si ei nu au gasit nimic listat in acest sens.

 

Dar, sincer eu as acorda atentie la ceea ce a spus Carmen.

 

Mai e si asta:

"Although California state child home alone law does not have an age requirement, the National Safekids campaign states that no child under the age of 12 should be left home alone. Each state has a different law concerning the appropriate age a child is able to be left home alone. Even though a state may view a 12 year old as old enough to be home alone, each parent has to decide if their child

is ready to stay home. Many factors may go into this important decision such as the neighborhood, maturity of the child and the length of time to be home alone. For more information on the California law, visit: www.latchkey-kids.com"


#19
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 09:35

Dau copy-paste la mesajul meu referitor la copii lasati singuri acasa, de la "ghetar":

 

Michelle, cu copiii lasati singuri, nu am inca experienta, va citesc pe voi...

La varsta asta, nu le-am lasat propriu zis singure, doar o data, 2-3 min cat am coborat pana la usa blocului sa iau ceva. Le-am lasat la desene animate si le-am gasit fix la fel, nemiscate. Le-am zis ca ies un pic si revin f repede.

 

Experienta mea de copil singur acasa:

Eu am ramas singura in casa de pe la 7 ani, din cls 1, ca toti din generatia cu cheia de gat (care nu aveam pe nimeni disponibil sa ne ia la 12 de la scoala). Aveam de stat cam 3 ore - 3 ore si ceva singura, pana venea mama.

Privind cu ochii si mintea de acum, nu am facut prostii care m-ar fi pus in pericol (am facut din alea nepericuloase [:D]). La inceputuri, aveam lasata mancarea in termosuri, mai pe la 9-10 ani m-au lasat cu aragazul, si imi incalzeam eu...

Nu aveam voie sa deschid la NIMENI, daca suna la usa (toti ai familiei aveau chei, daca veneau la mine, inclusiv bunicii), nu aveam voie sa mai ies din casa, odata venita de la scoala (pana nu venea careva acasa) - mama ma suna dupa ce calcula timpul pe care il faceam pe drum...cam atat, nu am incalcat nici o regula si nu am avut probleme.

 

Singura chestie mai naspa de am facut-o a fost, in primul an, cel putin, ca neputand sa mananc toata mancarea, pentru a ma feri de observatiile primite (am fost un copil care manca putin, ma saturam cu putina mancare si observatiile cum sa mananc prea putin si sa mai mananc, erau la ordinea zilei - nici acum de altfel nu mananc mult), atunci cautam solutii de a arunca mancarea pe care nu mai puteam sa o mananc [fri]

La cosul de gunoi m-ar fi prins, la WC la fel, ramaneau urme, la ghena de pe hol mi-era frica sa ies, asa ca m-am gandit eu mult si am considerat ca e f bine sa o arunc dupa mobila din bucatarie, ca nu se vede, am gasit un colt dosit, unde nu o vedea nimeni... dar nu m-am gandit ca va mirosi [help] . Dupa o vreme, incepuse sa miroasa, ca nu-si dadea mama seama ce se intampla, gunoiul era mereu aruncat, pe coloane nu parea nimic suspect.... pana cand au ajuns cu cercetarile la locul faptei.... m-au chemat, si am si acum imaginea in fata ochilor, era un munte de mancare uscata, stricata [:0]

Asta sa zic ca a fost cea mai notabila prostie de am facut-o home-alone

A, si regula de baza, aplicabila pe strada: nu pleci cu nimeni necunoscut, chiar daca zice "m-a trimis mama" ca mama nu trimite pe nimeni, vine ea in persoana daca e ceva.

Si pe chestia asta, o data m-a acostat un om pe strada, mai intai m-a intrebat unde e un anume magazin, i-am raspuns (se si vedea magazinul ala), dupa care m-a rugat sa vin cu el.... mi s-a parut cam suspect (aveam vreo 8 ani, din minte ca era prin 1987, cls 2), am traversat strada langa el (asa ducea drumul), dupa care am rupt-o la fuga pana acasa (si era ceva distanta).. m-am cam speriat, omul nu a venit dupa mine ca altfel nu stiu ce as fi facut... adica ma rog stiam ca trebuie sa tipi, sa te zbati, sa incerci sa il lovesti la .... (daca e barbat), dar stiti cum e, cine intervine pt tine? Mai ales atunci era si mai complicat, fara telefoane ..... Poate nici n-o fi fost periculos omul ala, dar suspect tot era....



#20
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 09:52

   Eu i-am lasat pe baieti (8 si 11 ani) singuri. Uneori 10-15 min, alteori chiar si o ora. Intotdeauna au ramas pt ca nu vroiau sa vina cu noi. Ultimul episod a fost acum doua zile, noaptea, cand am fugit cu cel mic la urgenta si pe pe cel mare l-am lasat dormind. Am lisit doua ore si habar nu a avut.

  Reguli? Nu deschid usa nimanui. Bunicii au cheie iar restul nu ne intereseaza. De obicei abia asteapta sa ramana singuri ca sa stea pe tablete sau la desene animate. Stiu ca atunci ii las (scopul meu e sa stea cuminti si cand au tabletele nici nu respira).

  Cutit? Ai mei ma ajuta la bucatarie. Ca sa zic doar de cel mic (8 ani) el face salata si taie legumele (rosii, castraveti, ardei...). Cu foarfecile lucreaza toata ziua. Gasesc bucatele de hartie sau banda adeziva prin cele mai nebanuite locuri. Microundele sunt plasate la nivelul lor si se descurca cu incalzitul. Cel mare stie sa  umble la aragaz dar nu prea are nevoie.

   Pe strada nu prea au umblat singuri. Cel mai mare a mai mers la cumparaturi urgente (o paine, un ulei) in zona de langa bloc sau la antrenament in vara, cand era lumina afara la 8 seara. Asta in Bucuresti. Cand mergem la munte sau la tara ies singuri la alimentaruta sau pe strada.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -