Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum si cand ne pregatim copiii sa ramana singuri acasa?


44 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 12:56

Nici in UK legea nu precizeaza o virsta de la care il poti lasa singur dar exista si aici mitul cu 12 ani, probabil lansat de childmiderele care abia astepta sa te jupuiasca de bani pina face copilul par la putza (scuzati expresia plastica).

 

Eu l-am lasat de cind avea 8 ani, deoarece refuza cu obstinatie sa mai mearga cu noi la cumparaturi. Nu l-am lasat niciodata mai mult de 3 ore singur si inafara de sfaturile deja mentionate, gen nu da drumul la usa, nu da drumul la aragaz etc, i-am spus ca are cheia pe masuta de linga usa in caz ca trebuie sa iasa de urgenta afara si ii lasam telefonul linga el (telefon fix, fara fir, ca pe atuncea nu avea mobil) si i-am spus sa ne sune de cite ori vrea. Noi il sunam cam la fiecare 30 de minute la inceput, dupa aia ne suna el cind se plictisea si intreba cind venim. N-am avut nici o problema niciodata, am avut tot timpul incredere in el, altfel nu l-am fi lasat.



#22
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 13:49

si eu tot de pe la 8 ani am inceput sa il las singur. la inceput cate o juma de ora, apoi treptat treptat cat mai mult. 

nu imi fac griji pt ca nu se clinteste din fata laptopului sau tv-lui....unde il las acolo il gasesc.

de cand ne-am mutat, si nu mai avem bunicii la indemana, ramane de mai multe ori singur. pentru ca refuza sa mearga cu noi la cumparaturi de ex. are telefonul mobil, comunicam non stop. am fost si la o zi de nastere seara, am venit acasa pe la 12 si ceva (am lipsit vreo 5 ore), nu s-a intamplat nimic. a avut grija de catel, si-a incalzit mancarea la microunde, a vorbit cu buni pe skype....am incredere in el. [il]

la fel e instruit sa nu raspunda la interfon (toti avem cheie), sa nu umble la aragaz, cutite etc. oricum nu l-au atras niciodata cutitele sau foarfecele....sa nu vb cu strainii pe strada, chiar daca i se spune ca mami/tati l-au trimis, sa nu creada.

la scoala merge singur din clasa a 3-a, si avea de mers cu autobuzul cateva statii bune. desi il aveam pe bunicul care ar fi putut sa il duca/aduca, copilul a refuzat pe motiv ca e baiat mare. asa ca mergea singur si la activitatile extrascolare in oras. avea mobilul in permanenta cu el si comunicam. "acum ma urc in autobuz", "acum ma cobor". "mai am 5 minute pana acasa" si tot asa.

si eu fac parte din generatia celor cu cheia la gat, am ramas singura acasa de la 6 ani, cand am inceput scoala. si la gradi mergeam singura in grupa mare. 



#23
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 14:26

Diferenta intre vremea noastra si acum e ca nu mai avem incredere sa-i lasam singuri pe strada. In casa cam tot aia e. Ba chiar acum e mai safe ca exista microundele in loc de aragaz si tv/tableta in loc de "inventat prostii".



#24
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 14:48

Mie ideal mi s-ar parea ca in afara de noi copilul sa poate suna si pe altcineva de incredere in caz de ceva,asta ca sa nu ajungem la 112.Si aici legal esti responsabil pt copilul ramas singur sub 12 ani,dar in fapt vad zilnic zeci de copii singuri plecand/ venind de la scoala.De fapt chiar scoala ne- a trimis formular asta toamna  sa precizam daca vin singuri acasa luni dupa gym sau sunt luati de la scoala,asta ca sa stie ei cu cati copii pleaca dna de la sala la scoala.Fimea uneori nu vrea la cumparaturi,a ramas singura de catava ori,maximum o ora.Nu s- a intamplat nimic,dar deocamdata mai mult de atat nu am curaj sa o las.



#25
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 17:07

In Ontario din cate stiu nu exista o prevedere legala cu privire la varsta. Exista referinte legale pt diverse situatii legate de varsta de 16 ani. Gen before &/ or after.

 

Insa, copiii pot face cursuri de babysiiter pe la varsta de 12-13 ani. deci in general asta e luata ca referinta, desi repet eu nu am gasit o prevedere legala.

 

Parintii procedeaza cred tinand cont de cele de mai sus, de maturitatea copilului, de toleranta fata de risc...

 

Am observat insa la mine pe strada ca adesea copii de varsta relativ mica 6-8 ani sunt lasati sa se joace afara in grupuri cu copii mai mari, 12-14 fara adulti in preajma.

 

casele de vis-a-vis de noi dau direct intr-un mic parc si copiii care merg la joaca prin vecini adesea sfarsesc in parc.

 

si eu l-am lasat pe al meu cel mic 6 ani cu o fetita de 7 ani sa se joace singuri in parc. El a mers la ea sa se joace, au venit si mi-au cerut voie sa se joace in parc, am zis ok.

 

bine, mi-am muscat ungiile si am stat ca pe ace, singura cerinta a fost atunci cand se intoarce acasa sa vina impreuna cu lilly si sa nu traverseze strada, ci sa astepte peste drum si eu verfic de la geam si ies afara dupa el la traversat.  

 

au fost cuminti, dar copilul meu a spus ca i-a fost totusi cam frica sa fie doar el cu lilly si ca nu vrea sa repete in curand experineta. in grup mai mare pana acum nu a avut probleme. Pe cel mai mare 8 ani il las deseori sa mearga singur afara la joaca cu copiii pe strada, el e f responsabil cu traversatul.

 

In casa... nu am curaj sa-i las singuri.



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 17:21

Depinde foarte mult de felul copilului. A mea de vreun an asa a hotarat ca ea nu vrea sa mearga nicaieri singura sau sa ramana in casa singura. Decat cand va implini 12 ani (are prietene de varsta asta si ele circula singure, de aici legatura) si va avea centura neagra [:-)))] pentru ca atunci va fi in siguranta (asta ultima e absolut irealist ever after).

 

In casa mai ramane , dar ma cronometreaza pe celular pana fug la magazin si vin inapoi, sa nu cumva sa depasesc 10 minute.

Ultima data cand m am blocat in lift era sa fiu certata, dar am scapat cand mi a vazut ochii bulbucati de urcatul in viteza a 7 etaje [ups]

 

Cand ramane cele 10 minute stie ca nu are voie sa se apropie de ferestre si sa umble la prize. De gaz nici nu se pune problema ca e butelia inchisa si nu poti aprinde decat daca te pricepi (nebunie de aragaz [smulgpar] )

 

Peste 1-2-3 ani vom vedea e si cum isi va dori.



#27
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 18:00

Eu o las singura pe fii-mea in casa, de cand avea cativa anisori. Intai, cand trebuia sa fug pana la farmacie, fiindca simptomele de raceala se agravasera si, nu am avut incotro, apoi, incet, incet, am lasat-o singura chiar si 2 ore. In timpul asta, o sun la fiecare sfert de ora. Nu a facut niciodata traznai; a stat la calculator, tv sau si-a facut lectiile. Stie sa-si taie singura feliile de paine pt sandvisuri si ii face mare placere, la fel cu a-si rade singura morcovi pt a-i face salata sau a taia rosii felii.

Si-a incalzit singura laptele pe aragaz.

In timpul cat e sigura, stie ca nu are voie sa se duca la usa pt a intreba cine suna; sa stea linistita in camera ei. 

Are propriul telefon mobil, iar eu si sotul meu, suntem pe apelare rapida.

Are 9 ani si jumatate.

 

Am uitat sa zic : spala vase, sterge praful si da cu aspiratorul. Dar numai in vacante. [:)]


Editat de Alizee, 15 noiembrie 2013 - 18:01 .


#28
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 18:56

Mie 2 lucruri mi s-au parut importante:
-sa nu deschida usa la nimeni
-sa stie ce sa faca in caz de cutremur

In rest, la aragaz nu umbla, cu cutitele nu-s probleme, nu le atrag, stiu sa taie chestii moi.

Le-am lasat de pe la 6 ani, cate putin. Acum le lasam, mai ales impreuna (11 ani & 8 ani) mai multe ore fara probleme. Pe mezina de 1 an si jumatate in schimb o luam cu noi peste tot, nu as avea curaj sa o las in grija surorilor mai mari.

Am fost si la o nunta acum 2 ani, fetele au avut instructaj sa-si bea laptele de seara, sa se spele pe dinti si sa se culce, la 21:30 cand le-am sunat le-am deranjat ca erau deja in pat :)

#29
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 00:03

Un copil bolnav nu as lasa niciodata in casa. Pana la farmacie il pot lua cu mine ca dosr nu e atat de grav. Mai multe probleme mi-as  face  sa-l stiu singur in casa. 

In mintea noastra de adult pare  super ok cand stim ca ei sunt lipiti de tableta , laptop sau se descurca cu microundele dar tin minte ca in mintea mea de copil nu era atat de ok sa raman singura acasa chiar daca aveam un obiect cu care imi distrageam atentia . Asa ca ma recunosc in fetita  ta Svy.. , si eu abia asteptam sa vina  cineva acasa,

 Stiu ca legea spune ca pana la 16 ani copiii nu pot fi lasati singuri peste noapte .

 

 Eu imi iau intotdeauna si copilul dupa mine ,chiar daca nu are chef sa mergem la cumparaturi ajungem la o cale de mijloc.

 

In cazul in care trebuie sa ramana singur:

 -trebuie precizata ora la care te intorci  si sa incerci sa vii la timp.

 -Intrebi copilul daca  e sigur ca vrea sa raman si cada stie  care sunt regulile.

 - nu stiu de ce toata lumea a precizat numai despre cutite , exista lucruri mult mai periculoase , cum ar fi medicamentele, chibriturile , cablurile electrice ,

 -sa nu lasi masina de spalat rufe in functiune ,

 - se poate intrerupe curentul si in cazul asta a disparut laptopul , tableta si microundele . ce face fara?

 -copiii sunt imprevizibili si inventivi

  -daca copilul accepta sa stea doar daca este lasat la tv , tableta sau computer inseamna ca el de fapt nu e pregatit sa ramana singur , vrea sa mascheze ca nu e confortabil.

 

  michelle , vreau sa-ti mai dau un sfat ,cand il lasi singur anunta-l si pe sotul tau sau o cunostinta , in caz ca  ti se face rau sau nu poti ajunge la timp sa fie altcineva capabil sa preia situatia.


Editat de missdarcey, 16 noiembrie 2013 - 01:51 .


#30
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 noiembrie 2013 - 01:25

Si n oi l-am mai lasat singur in casa pe Kid1 inca de cind avea doar 10 ani. Cite o ora maaaaxim, ca dupa aia ne suna pe unde sintem. Nu ne e teama tocmai pt. ca avem incredere in el, dar si pt. ca avem camere instalate prin casa si verificam des de tot cind sintem plecati fara el sau fara amindoi. De cind a mai crescut, i-am mai lasat singuri pe amindoi de citeva ori. Kid1 e deja maricel (13 ani) dar n-as avea totusi incredere sa aiba el grija de surioara de 8 ani pt. mai multa vreme. Asa, rapid, cite o ora la magazine apropiate mai merge, cum ziceam, controlati pe camere tot timpul. Saptamina trecuta, plecati fiind, tocmai verificam pe telefon sa vad ce fac copkiii npstri si... ma tot uitam si nu se misca nici unul. Amindoi pe canapea in living room, cu tabletele/telefoanele in mina, nemiscati citeva minute cit ma uitam eu. Deja intrasem la idei: ca daca s-au filmat pe ei stind cumintei nemiscati si apoi au pus partea aia de filmare in loop, sa vedem noi, iar ei fac altceva pe fundal? Deh, prea multe filme vazute cred. Cind in sfirsit s-a miscat Kid2 am rasuflat usurata.  [pk]

In rest, Kid1 stie sa umble cu de toate in bucatarie, si nu de acum, ci inca de cind era mai tinerel. Isi ia diverse de mincare, incalzeste inclusiv la aragaz sau cuptor daca e nevoie. Dar stie oricum sa faca si cite ceva de mincare, asa ca am incredere in el si cu asta. De raspuns la usha nu e cazul sa-i mai instruiesc, deja stiu amindoi. Daca e de plecat mai departe sau pt. mai mult timp oricum nu ramine nici unul acasa singur, indiferent ce am auzit/vazut ca fac alti parinti la ei in familie. Punct.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -