Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum si cand ne pregatim copiii sa ramana singuri acasa?


44 raspunsuri la acest subiect

#41
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 14:28

Incep de la o fraza dintr-o postare de mai sus:

 

"-daca copilul accepta sa stea doar daca este lasat la tv , tableta sau computer inseamna ca el de fapt nu e pregatit sa ramana singur , vrea sa mascheze ca nu e confortabil."

 

pe care o sa o combat putin. Pentru copiii mei si cred ca pentru multi altii in zilele noastre statul pe TV sau tableta e distractia maxima. La mine in caza pedeapsa suprema e "fara ecrane" si atunci e jale mare. Cand vreau sa stea locului - le dau ceva interesant de facut - si ce poate fi mai interesant ca joaca preferata. Evident ca as putea sa-i las sa faca teme dar... nu i-am lasat mult, asa ca n-a fost cazul.

 

Ai mei in timpul saptamanii fac zilnic cel putin 1 sport, fac limba straina si nu au voie la tableta/pc. In timpul saptamanii nu raman singuri. Se mai intampla in weekend cand nu vor sa vina cu noi la piata - atunci ii lasam sa se distreze cum le place mai mult. Daca suntem liberi toti - iesim din casa.


Editat de anya, 18 noiembrie 2013 - 14:30 .


#42
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 15:07

Si pentru mine este o problema cu lasatul singura acasa. De fapt cu mersul singura pe strada de luat mijloace de transport.

 

Ea are 10 ani si de 3 ori pe saptamana mergem la stadion, mi ar fi mult mai usor daca ne intalnim la metrou, pana la metrou are 5 statii de autobuz, pe care l-ar lua din fata casei.

Dar mi e teama sa o las, daca i se intampla ceva in masina? Ea e si mica de statura si mai coplaroasa. Nici afara la joaca, sau cu rolele nu iese singura, decat cu mine.

 

La scoala merge singura de anul trecut - e clasa a patra - desi sunt copii care nici pana la scoala nu merg singuri desi stau mai aproape decat stam noi. P

 

Sa incerc sa o las singura cu autobuzul? Cu ce instructiuni?



#43
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 15:12

Anuscha, ea isi doreste sa mearga singura pe autobuz ?

Ca adca ea se simte in stare, atunci da, puteti incerca. Daca nu, eu nu m as putea risca, ar fi coplesitor pentru ea asa o responsabilitate.



#44
kellyabbot

kellyabbot

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:38

Si pentru mine este o problema cu lasatul singura acasa. De fapt cu mersul singura pe strada de luat mijloace de transport.

 

Ea are 10 ani si de 3 ori pe saptamana mergem la stadion, mi ar fi mult mai usor daca ne intalnim la metrou, pana la metrou are 5 statii de autobuz, pe care l-ar lua din fata casei.

Dar mi e teama sa o las, daca i se intampla ceva in masina? Ea e si mica de statura si mai coplaroasa. Nici afara la joaca, sau cu rolele nu iese singura, decat cu mine.

 

La scoala merge singura de anul trecut - e clasa a patra - desi sunt copii care nici pana la scoala nu merg singuri desi stau mai aproape decat stam noi. P

 

Sa incerc sa o las singura cu autobuzul? Cu ce instructiuni?

Sa nu vorbeasca cu strainii, sa nu uite sa numere statiile, sa nu stea in dreptul usii, sa nu stea langa oameni care nu ii inspira incredere sau cersetori, sa iti tina ghiozdanul la vedere si sa-l tina bine (deci nu in spate), sa nu tina bani sau mobil in buzunare pe care nu le tine sub observatie, sa nu se repeada la scaun daca sunt batrane, oameni cu maini/picioare rupte, sau gravide.



#45
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 14 decembrie 2013 - 05:20

Michelle, uite ce am gasit.  Mai jos pe pagina e un tabel cu fiecare stat.  

 

http://www.latchkey-...-age-limits.htm

 

Sincer, noi nu am lasat-o pe Eva acasa decat de vreo 3 ori pentru perioade scurte de timp, gen 30 minute.  O data a lasat-o tasu dormind ca sa ma ia de la tren, dar a lasat telefonul deschis langa patul ei si si-a tinut celularul lui deschis.  Stiu ca e descurcareata si indeajuns de matura si responsabila, dar mai mult mi-a fost teama sa nu se intample ceva care sa o sperie si in statul nostru legea spunea clar ca pana la 13 ani (ulterior am aflat ca e 14) nu aveai voie sa lasi copilul singur in casa pe perioade de timp nerezonabile si care l-ar pune in pericol.  Pe afara am lasat-o singura cu alti copii de pe la 6 ani, dar de la geam vedeam toata strada, si puteam sa o si strig.

 

Cum au spus si fetele, cred ca cel mai important sfat este cel cu deschisul usii, si cel cu 911 in caz de pericol.  




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -