Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sinuciderea in randul adolescentilor

adolescenti sinucidere

2 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 10:54

Pana nu ajungi parinte de adolescent, nu prea dai importanta acestor probleme si pericole.

 

IAta insa un articol interesant:

Sinuciderea în rândul adolescenţilor

 

de retinut

 

Ce zice Ministrul Educaţiei ?

Când sute de şcoli şi-au început activitatea fără autorizaţie sanitară, fără apă, igienă sau toaletă (ca în lumea a III-a), vestea grozavă de la minister şi cu încurajarea prim-ministrului era că elevii de clasa I vor avea manuale digitale. Ce frumos!

Ori marea problemă în educaţie nu sunt tabletele, internetul, nici camerele video ci orientarea pe elev şi pe cadrul didactic. În 17 septembrie a.c. I-am adresat personal această întrebare la Adevărul Live domnului Ministru Pricopie despre numărul psihologilor în şcoli. Şi răspuns a fost ceva de tipul: 

Întrebarea este corectă şi merge la o problemă serioasă şi sensibilă. Sindicatele mi-au ridicat această problemă încă din ianuarie. E un normativ vechi (1 psiholog la 800 de elevi). Ştiţi că avem unele restricţii, un indicator ce se discută cu FMI, ca număr total de angajaţi la stat.

Răspunsuri care personal nu m-au mulţumit şi nu mi-au explicat care este soluţia concretă. A se lua aminte că delincvenţa şcolară duce la infracţiunea şi răul social de mai tărziu, iar prevenirea este mai puţin costisitoare decât eforturile ulterioare.

 

 

Ce au făcut deja alte ţări

1.      “Stop a Suicide, Today!” sau „The Teen Screen”, sunt programe de screening care identifică adolescenţii cu risc de suicid!

2.      O linie telefonică gratuită (hopeline) pentru persoanele în crizele suicidare

3.      Instruirea consilierului şcolar şi a celorlaţi profesori din şcoală pentru depistarea riscului suicidar

4.      Programe la nivel local (oraşe şi comunităţi), colaborări instituţionale şi programe care au dovedit a avea o eficienţă în reducerea sinuciderilor. Nicio sănătate fără sănătatea mentală este un program ce include măsuri de creştere a rezilienţei individuale de la naştere până pe tot parcursul vieţii.    

 

 

DAR NOI ???



#2
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 11:29

Am avut si eu vreo 2 prietene cu ganduri suicidale din varii motive voiau sa o faca si erau si tinerele nu ca nu ar fii si acum.

 

Dar se pare ca au avut noroc cu mine ( ele mi-au zis asta ) ca deh am fost langa ele si le-am sfatuit.

 

Ambele sunt din familii dezorganizate cu tot felul de probleme.

 

Dar parca de atunci sau desteptat si nu se mai gandesc la sinucidere, totusi nu de multe ori mi-am pus intrebarea ce ii determina sa fie atat de disperati sa ajunga sa faca asa ceva?

 

Eu una nici in cele mai negre mmente ale mele nu m-am gandit la asta, si am avut destule momente de genul ala.



#3
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 17:19

Disperarea intuneca mintile multora. Din pacate.

Si nu se intampla numai la adolescenti, ci si la adulti. 





Etichetat si cu adolescenti, sinucidere

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -