Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#71
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:16

Pt scoala fetitei mele nu se pot directiona cei 2 %; nu exista o organizatie care sa se ocupe de aceste fonduri. :(



#72
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:28

Parintii si profesorii au directionat 2 % catre scoala respectiva, in total 4000 de lei pe tot anul. Majoritatea investitiilor au fost facute de catre primarie.

Au fost investite milioane de euro; aceasta suma nu ar fi putut fi donata de parinti.

 

Ok, majoritatea banilor nu a fost data de parinti, insa daca astepti an de an la primarie sa faca renovarile de rigoare si an de an la stat sa-ti de-a bani pentru un amarat de upgrade o sa stai o vesnicie si scoala aia va fii in acelasi stadiu. Cineva intreba de ce proiector, sau tabla cu proiectie articolul arata clar de ce dotarea unei scoli aduce un plus calitatii educatiei. Ca aprinte poti sa stai sa te plangi ca statul nu-i ofera copilului educatia la un nivel bun sau poti sa investesti tu in asta. Pana acum putini au fost dispusi sa investeasca. 

Am mai zis-o si in alte dati, cand mama mea a fost directoare la scoala la care preda a alergat o vara intreaga sa gaseasca sponsorizari ca sa reuseasca sa renoveze scoala pentru toamna sa poata obtine avizul sanitar, banii alocati de primarie fiind insuficienti. Parintii nu dau donatii, de fond de scoala/clasa nu se mai poate vorbii, insa cand se sesizeaza de conditii toti se infoiaza la director. Abia a reusit sa obtina niste fonduri de curatenie/zugraveala, usile le-au carpit cu maistrul scolii, bancile le-au reparat la fel (macar daca parintii ar admite sa plateasca ce strica copilul dar nici atat), parchetul are noroc ca e din cel clasic si au putut sa-l rascheteze si sa-i scoata fata. De dotari ce sa mai vorbim, sunt inca la calculatoarele pe care i le-am obtinut eu de la firma la care faceam practica (le dadeau la reciclare si i-am convins sa doneze). Reteaua de laborator le-am facut-o eu cu un prieten gratis. 

Din pacate nu exista voluntari care sa ajute cu scoala, in fapt eu nu am ajutat scoala, am ajutat-o pe mama mea (asta ca sa nu credeti ca ma dau extraordinara pe aici, o admit direct si fara ascunzisuri).

Asta e genul de experienta prin care trece un director de scoala sa pregateasca noul an scolar al copilului vostru. Si in unele cazuri sunteti norocosi sa aveti un director care se implica sa faca si cauta solutii (unii chiar reusesc), dar in altele aveti oameni care nu extind dincolo de specificatiile functiei si acolo copii si calitatea educatiei are de suferit.



#73
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:29

Pt scoala fetitei mele nu se pot directiona cei 2 %; nu exista o organizatie care sa se ocupe de aceste fonduri. :(

Organizatia o pot face chiar parintii.

"De patru ani, ajutorul a venit şi din partea părinţilor, care, văzând subfinanţarea din sistem, au înfiinţat o asociaţie, prin care alocă 2% din veniturile lor pentru şcoală. Cheia succesului a fost, însă, transformarea şcolii într-o comunitate."

Citeste mai mult: adev.ro/mpq9py



#74
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:36

Asta vroiam sa scriu Alizee, dar am pierdut mesajul ca nu eram.logata.

La noi scoala are o asociatie unde se pot directiona cei 2% din impozit si unde se pot face donatii. Acest lucru ne-a fost adus la cunostinta la sedinta cu parintii organizata pe intreaga scoala. Nu a zis nimeni ca fiecare parinte da suma de.
La clasa invatatoarea ne-a spus ca nu se dau bani pentru fondul clasei sau al scolii.

Anul asta, primaria a modernizat terenul si sala de sport, acestea pot fi folosite de persoane din afara scolii contra cost, in afara orelor de curs.

Scoala a fost renovata cu fonduri europene.

Primaria si conducerea scolii au atras firmele de la nivel local in diverse actiuni si sponsorizari. La inceputul acestui an de exemplu, fiecare elev a primit ghiozdane complet echipate.
In scoala exista xerox, clalculator, imprimanta.
..insa nu are fiecare cadru didactic cate unl ci se folosesc toti de ele, cum au nevoie.
Deci, se poate si altfel decat celebrele sume, date de voie, de nevoie.

Si uite ca in afara de lalala si tralala si nesimtitii si aia si cealalta chiar exista solutii inteligente.

Bravo!



#75
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:47

Madanic si daca parintii pur si simplu nu au?Am facut un calcul mai sus.Nu au,copilul ai carui parinti muncesc cinstit dar castiga mai putin nu are dreptul?Sau cum?Daca nu are pur si simplu?.....sa lasam ce ai facut tu pentru scoala,ai facut-o pentru mama ta, nu din convingere....



#76
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 23:14

Madanic si daca parintii pur si simplu nu au?Am facut un calcul mai sus.Nu au,copilul ai carui parinti muncesc cinstit dar castiga mai putin nu are dreptul?Sau cum?Daca nu are pur si simplu?.....sa lasam ce ai facut tu pentru scoala,ai facut-o pentru mama ta, nu din convingere....

 

Tu intelegi ce inseamna o donatie? Donatia se face benevol, si evident ca doneaza doar cel ce are. Dar donatia nu presupune o gandire gen "e ultimul an al copilului in scoala asta asa ca nu dau ca nu mai beneficiaza", sau "sa dea toti parintii cum sa profite copilul altuia de banii mei", pana la urma nici nu implica ca trebuie facute doar de parinti. Oricine poate dona, daca exista posibilitatea ar fii bine sa o faci pentru ca o educatie buna inseamna o societate mai buna atat pentru copii care sunt educati cat si pentru tine.

 

PS. Nu vreau sa atac pe nimeni, modurile de gandire exemplificata le-am vazut in alte parti nu aici. Si ca sa subliniez, eu chiar asta am zis nu mi-am donat timpul si mintea scolii respective mi-am ajutat mama. Tot meritul e al ei, ca s-a zbatut ca o scoala de cartier, nu bogata si nu de renume sa aiba oportunitatea de a avea un laborator de informatica (chiar si asa outdated). Ai idee cate scoli au genul asta de director?



#77
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 23:20

Si inca ceva, cati dintre parinti nu se zbat si fac diverse misculatii ca odrasla sa ajunga la Scoala X sau Y ca este de renume? 

Stii de ce? Pentru ca profesorii sunt mai buni, ca dotarile sunt mai bune, cartierul mai sigur etc. Nu-i invinovatesc, cine nu vrea ce-i mai bun pentru copilul lui, dar cum se impaca asta cu atitudinea egalitariana pe car o afiseaza toti?  Scolile centrale au intotdeauna alocate mai multe fonduri, profesorii buni se zbat sa obtina repartizari acolo, copii celor cu bani si relatii au prioritate ca si-au pus un flotant si pot unde directorul si cu copii fara posibilitati ce se intampla? Cand se ajunge aici mai suntem egalitarieni? Ne mai pasa?



#78
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 06:20

Si la noi la scoala s-a facut acea asociatie a parintilor asta primavara, dar abia de la anul se vor putea face redirectionari de impozit.
Au deschis si after school in scoala, dar e o mare teapa. In afara faptului ca se tine in salile de clasa,cu profesorii lor, au pus un cost aberant de mare, si un program de doar 4 ore. Adica cu tit cu masa ajungi la peste 600 lei, ca afterul in sine costa 350 lei, bani care nici macar nu ajung la peofesorul care ii supravegheaza, sau ajung o f mica parte, restul e tot un mod de a sponsoriza scoala!! Pai daca ai 20 de copii intr-o clasa, si un profesor care ii supravegheaza, inseamna din start 7000 lei pe luna. Profesorul ia maxim 5-600 lei, restul??? Ca masa se achita separat, optionalele la fel, iar programul pana la ora 4 e complet inutil pentru un parinte care termina in general dupa ora 5.
Cea mare nici nu mai are sedinta cu parintii la inceput de an, a zis doamana 2-3 vorbe la inceput de scoala si gata sedinta. Nu stiu ce a zis ca nu am fost acolo, trebuia sa fie barbatul, ca ne-am impartit, eu cu mijlocia, el cu cea mare in prima zi de scoala. Si cum el a primit un telefon ultra important fix atunci, a iesit din clasa sa poata vorbi si cand a revenit, gata sedinta :))
In schimb doamna mijlociei a fost foarte ok. A fast cazul clasic de doamna care incearca sa se gospodareasca cat mai bine cu cat mai putini bani, dar parintii in loc sa aprecieze si sa o ajute, au sarit cu sume cat mai mari la interval.
In fine, vom vedea ce va iesi!

#79
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:12

Am experienta donarii catre scoala, numai ca nu se vedea ca i-ar investi in vreun fel. An dupa an impunea parintilor sa doneze 150 de lei ca fond al scolii, dar asfatul din curte era cu gauri sau pietris, pe care alunecau copiii si se raneau.

E nevoie si de cointeresare din partea directiei de a vrea sa faca ceva pt scoala, nu numai sa dea bani parintii.

Din fericire, aici unde este fetita mea, nu sunt cerinte exagerate, iar cadrele didactice, profesional, sunt superioare celor din scoala, care cerea bani de investit, dar nu ii investea.



#80
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 08:13

Micky, eu cunosc after school uri de la 1000 de lei in sus.





Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -