Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#61
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:44

A citat ceea ce ai spus pe un alt topic si apoi ati discutat despre firea ta in nenumarate posturi, off-topic. Eu asta consider o mica hartuire, nu glumeam [:)]

 

Dar in fine, daca pentru tine asta e ok.. eu nu am nimic impotriva [:)]



#62
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:46

nu, am scris bine, e vorba de 25 milioane vechi.

 

a, la inceputul sedintei, dupa ce s-a strgat catalogul, am scos o agenda mare si le-am spus ca de-acum suntem o echipa pentru urmatorii 5 ani si trebuie sa ne organism,de aceea e necesar sa facem agenda clasei, cu datele de contact ale parintilor. Agenda a circulat pela toti si asa ne-am facut "baza de date" pe care am pus-o apoi in excel, urmeaza sa ne facem un grup pe mail si fb. Comunicarea este cheia succesului si trebuie sa o avem.

 

Eumada, la scoala e cu totul altfel decat la gradi, de-acum vom lasa copiii la usa scolii , nu mai avem acces inauntru. Totul e sa pastram buna relatie de comunicare cu propriul copil ca sa aflam ce se intampla pe-acolo. Eu l-am instruit dintotdeauna asa : "bine, rau, orice faci eu trebuie sa stiu, ca sa ne sfatuim impreuna si sa vedem daca trebuie sa schimbam ceva la noi. deocamdata spune tot, ca-s inca destupata la minte sa nu-l cert sau sa tip la el daca mai face cate-o prostioara, orice este reparabil .Sau aproape orice. Ireparabile sper sa nu avem la activ.



#63
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:47

ma corecteaza gresit computer, ies niste bazaconii din ce scriu.



#64
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:54

A citat ceea ce ai spus pe un alt topic si apoi ati discutat despre firea ta in nenumarate posturi, off-topic. Eu asta consider o mica hartuire, nu glumeam [:)]

 

Dar in fine, daca pentru tine asta e ok.. eu nu am nimic impotriva [:)]

Ar fi simpatic sa ai... [:)]



#65
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:56

nu, am scris bine, e vorba de 25 milioane vechi.

Si ce vor face cu ei? Chiar sunt curioasa [:)]



#66
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:59

Aici secretaratiul scolii face o hartie cu toti elevii, adresa si nr.de telefon. Plus adresele si tel.tuturor profesorilor. Si o da tuturor elevilor. Se foloseste si in caz de urgenta, daca tb comunicat ceva profa suna un copil si tot asa; au o schema facuta, cine pe cine suna. Mi se pare ft utila.

Noi nu platim pt scoala. Totul e gratis, pt ca scoala apartine de primarie si noi platim impozit si pt primarie, deci tot de noi sunt platiti. Cartile se dau de la scoala, se folosesc de catre mai multe generatii (si se dau pe semnatura, de-aia arata ca noi si dupa 5-6 ani). Noi nu am luat decat ghiozdanul, toate rechizitele (incl.stilou) se primesc de la scoala. Fiecare clasa are computer, retroproiector. Dar fiecare clasa are sala ei, nu invata 2 generatii in aceeasi clasa, asta pt ca nu au cum, avand scoala dimineata si dupa-masa (4 ore dimineata si 2 dupa-masa in cl. 1-6).

#67
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 20:00

 Eu l-am instruit dintotdeauna asa : "bine, rau, orice faci eu trebuie sa stiu, ca sa ne sfatuim impreuna si sa vedem daca trebuie sa schimbam ceva la noi. deocamdata spune tot, ca-s inca destupata la minte sa nu-l cert sau sa tip la el daca mai face cate-o prostioara, orice este reparabil .Sau aproape orice. Ireparabile sper sa nu avem la activ.

Foarte corect.Incerc sa o obisnuiesc si eu asa.....iar eu desi sunt ferma in ceea ce ii cer nu o cert cam pentru nimic....

 

Iar la faza cu 2500 ron mi s epare pe de o parte o gluma....pede alta parte poate renoveaza integrak clasa....poate o fi din aia step by step.....poate....poate merg numai copiii de smecheri cu afaceri(a se citi furaciuni)  si parlamentari.....


Editat de eumada, 20 septembrie 2013 - 20:08 .


#68
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 20:26

Ce se cere nu-i obligatoriu, dar in Romania s-a incetatenit ideea ca daca nu dau o sa se razbune pe copil. Ok, nu va doriti sa donati pentru scoala e dreptul vostru. Asa cum puteti sa va exprimati dezacordul cu cererile scolii, tot in celasi mod puteti sa va exprimati dezacordul cand copilul este persectat la clasa (asta daca se intampla). In fapt ar fii mai util sa sustineti dreptul copilului la tratament egal indiferent de "donatie" decat sa va targuiti pe o "donatie" mai mica sa poata da toti.

 

Revenind la dotarile unei clase cititi aici ce poate face o scoala care este dotata cu aparatura moderna si ingrijita. 

http://adevarul.ro/l...c79d/index.html

 

O parte din banii folositi la modernizarea ei provin din donatiile parintilor. Jos palaria.



#69
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 20:56

Parintii si profesorii au directionat 2 % catre scoala respectiva, in total 4000 de lei pe tot anul. Majoritatea investitiilor au fost facute de catre primarie.

Au fost investite milioane de euro; aceasta suma nu ar fi putut fi donata de parinti.


Editat de Alizee, 20 septembrie 2013 - 20:58 .


#70
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 21:11

Asta vroiam sa scriu Alizee, dar am pierdut mesajul ca nu eram.logata.

La noi scoala are o asociatie unde se pot directiona cei 2% din impozit si unde se pot face donatii. Acest lucru ne-a fost adus la cunostinta la sedinta cu parintii organizata pe intreaga scoala. Nu a zis nimeni ca fiecare parinte da suma de.
La clasa invatatoarea ne-a spus ca nu se dau bani pentru fondul clasei sau al scolii.

Anul asta, primaria a modernizat terenul si sala de sport, acestea pot fi folosite de persoane din afara scolii contra cost, in afara orelor de curs.

Scoala a fost renovata cu fonduri europene.

Primaria si conducerea scolii au atras firmele de la nivel local in diverse actiuni si sponsorizari. La inceputul acestui an de exemplu, fiecare elev a primit ghiozdane complet echipate.
In scoala exista xerox, clalculator, imprimanta.
..insa nu are fiecare cadru didactic cate unl ci se folosesc toti de ele, cum au nevoie.
Deci, se poate si altfel decat celebrele sume, date de voie, de nevoie.

Editat de Mirrin, 20 septembrie 2013 - 21:18 .




Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -