Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#91
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 21 septembrie 2013 - 23:14

eumada, (iar) te lauzi cam mult.



#92
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 08:00

eumada, (iar) te lauzi cam mult.


Din pacate, mada a pus cumva punctul pe i. Ca ea a avut intrarile unde trebuie, bravo ei, problema e ca la noi bani de bine de rau tot mai exista, dar daca nu ai cum sa pui presiune pe cei care dispun de ei, degeaba! Asta ar trebui sa ne dea de gandit noua, celor fara intrari, cum ar trebui sa procedam ca sa ne cerem drepturile. Toti avem dreptul la sali de clasa decente. Nu vorbesc de mofturi, ci de strictul necesar la capitolul confort si igiena, clase curate, banci functionale, etc. Anual se aloca fonduri de la buget amenajarii scolilor, doar ca banii aia nu sunt folositi cum trebuie. Cate licitatii aberante pentru mobilier in salile de clasa sau amenajari de spatii nu s-au facut?? Ar trebui ca noi, parintii, beneficiarii acelor fonduri (ma rog, nu noi, ci copiii nostrii) sa avem posibilitatea de a verifica cum s-au gestionat respectivii bani sau chiar sa ne putem implica in buna si mai ales corecta lor alocare!
Ca dca statul bugeteaza 1000 lei la scoala x, primarul opreste 200, directoarea scolii mai pastreaza si ea 150, ala care face amenajarile mai baga si el 100 in buzunar, si tot asa, ca ajungi la final sa observi ca din aia 1000 lei s-au folosit efectiv pentru copii maxim 500. Nu va ganditi ca isi baga banii direct in buzunar, nuu, ca ar bate la ochi, au doar grija ca licitatia sa o castige X care si-a pus in plus la preturi spaga fiecarei persoane din acest lant al slabiciunilor!
Nu-mi dau seama daca exista vreo modalitate legala prin care noi ne-am putea implica direct in asta, in afara de a pune cumva presiune pe curtea de conturi sa verifice corecta gestiune a banului public. Dar de cate ori nu s-au gasit nereguli si nimeni n-a patit nimic....

#93
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:30

Ca dca statul bugeteaza 1000 lei la scoala x, primarul opreste 200, directoarea scolii mai pastreaza si ea 150, ala care face amenajarile mai baga si el 100 in buzunar, si tot asa, ca ajungi la final sa observi ca din aia 1000 lei s-au folosit efectiv pentru copii maxim 500. Nu va ganditi ca isi baga banii direct in buzunar, nuu, ca ar bate la ochi, au doar grija ca licitatia sa o castige X care si-a pus in plus la preturi spaga fiecarei persoane din acest lant al slabiciunilor!
Nu-mi dau seama daca exista vreo modalitate legala prin care noi ne-am putea implica direct in asta, in afara de a pune cumva presiune pe curtea de conturi sa verifice corecta gestiune a banului public. Dar de cate ori nu s-au gasit nereguli si nimeni n-a patit nimic....

 

Tu stii cum au loc licitatiile? Dar concret nu din auzite.



#94
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:36

Marius,hm,pun pariu ca procedura clasica,aia conforma cu legea o stie toata lumea.....

 

Insa nu la aia te referi sigur...

 

 

Mickyyy exact.Ai punctat perfect.


Editat de eumada, 22 septembrie 2013 - 11:37 .


#95
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:45

Tu stii cum au loc licitatiile? Dar concret nu din auzite.


Da, stiu, am clienti care au relatiile corespunzatoare si cate 2-3 firme ale lor, pe nume diferite, cu care participa la aceeasi licitatie! Sunt si cazuri rare unde se aloca corect fondurile, dar la majoritatea se stie dinainte cine castiga, si conditiile sunt de asa natura incat sa nu poata licita/participa decat anumite firme. Cum altfel iti poti tu explica faptul ca la un spital de la noi, firma care a castigat licitatia pentru atering vinde cana de ceai cu 7 lei?!!

#96
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:49

Edit: domeniile in care stiu de licitatii sunt variate, de la spital, azile de batrani, penitenciare, pana la constructii! Cu cat valoarea contractului e mai mare cu atat lantul slabiciunilor e mai mare, si sumele care nu ajung unde ar trebui cresc. In constructii de exemplu in bucuresti, la reabilitari de blocuri, cel care efectueaza efectiv lucrarea e cam al 4-lea sau al cincelea subcontractor, si fiecare da o spaguta mai mare sau mai.mica celui de deasupra lui ca sa primeasca lucrarea.

#97
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:51

Mai tragic  cand subcontractorul nu-si mai primeste toti banii in conditiile in care el a pus bani de la el ...



#98
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 12:36

Dar parca era ceva specificat in LEN ca din consiliul director al scolii ( sau nu stiu cum se cheama ) trebuie sa faca parte si parinti.

Adica s-a shimbat ponederea: nu stiu citi parinti, directorul, profesori samd.

Ceva de genul, nu stiu prea bine.

 

Exact in ideea asta: ca parinti sa poata vedea exact pe ce se cheltuie banii si ce hotariri se iau.

Daca sint in eroare ....


Editat de catrinik, 22 septembrie 2013 - 12:38 .


#99
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 20:33

Pretentiile astea cu TV, videoproiector si altele, incep de la clasa 0 sau de la clasa I?

 

Pentru limba straina la clasa 0 si clasa I, vi s-au oferit mai multe optiuni?



#100
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 23:42

hai sa va zic cum e pe la noi. [:)]  anul asta e primul an in care kindergarden -ul nu mai are carti.  ii invata online, au laptop si folosesc chrome books. nu am de platit nimic in plus.





Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -