Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#101
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 23:45

marius, eu cred ca toti stim cum au loc licitatiile! 



#102
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 07:36

hai sa va zic cum e pe la noi. [:)]  anul asta e primul an in care kindergarden -ul nu mai are carti.  ii invata online, au laptop si folosesc chrome books. nu am de platit nimic in plus.

 Pentru asa mesaj se impunea sa ceri voie! [:-)))]



#103
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 08:10

hai sa va zic cum e pe la noi. [:)]  anul asta e primul an in care kindergarden -ul nu mai are carti.  ii invata online, au laptop si folosesc chrome books. nu am de platit nimic in plus.

Detalii?



#104
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 08:34

   Selene, putine scoli (in general cele cu multe clase) ofera posibilitatea alegerii limbii straine invatate. De obicei, de la inscriere, se opteaza pt limba straina. Marea majoritate merg pe engleza si am auzit de cateva cazuri (putine) cu germana - asta la nivel de Bucuresti. In orasele mai mici nu stiu care e situatia si presupun ca in Ardeal e ponderea mai mare spre germana.

   Spre exemplu, la scoala la care am eu baietii se face engleza in scoala primara si spaniola de la clasa a 5-a. Am intrebat daca nu s-ar putea inlocui spaniola cu germana sau franceza pentru ca - licee la care sa se continue spaniola nu prea exista - dar ni s-a spus ca e prea complicat (sa dea afara profesori titulari ca si sa-i inlocuiasca cu altii...). Pana la urma la scfarsitul liceului vor sti 3 limbi (engleza, spaniola si ce vor face in liceu).

   Proiector avem in clasa, dar nu l-am platit noi, parintii.



#105
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 18:42

si noi in clasa a 4-a folosmim chrome books de citeva ori pe saptamana, dar si manuale.

 

aceste laptopuri au fost cumparate din banii de la PTA, donatii de la parintii, sponsorizari, evenimente de licitatii...atfel s-au strins bani suficienti ca aproape toti elevii de clasa a 4-a si a 5-a sa aiba un laptop la scoala.

tot din banii din donatii se plateste pt excursii, participari la evenimente...la care toti elevii participa dar parintii nu sunt obligati sa plateasca...da bani doar cine vrea.

noi nu cumparam nimic pt la scoal decat ghioiozdanul si gentutza pt mancare...si ceva creioane cu mina . manuale , caiete...tot ce treb primesc de la scoala.

aducem la scoala optional servetzele umede si pungulitze de plastic.



#106
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 19:57

Acum am venit de la sedinta cu parinti de la liceu. Este prima sedinta la care particip si toata lumea vorbeste si s-au discutat o multime de probleme.

 

Parti bune:

- nu exista fondul clasei, fondul scolii (nici anul trecut nu a existat)

- s-a primit finantare si s-au adus calculatoare noi pentru unul dintre laboratoarele de informatica; cele vechi vor fi puse cate unul in fiecare clasa.

- vor avea internet in clasa

- a aparut catalogul electronic

- asociatia de parinti strange bani pentru ajutorarea elevilor defavorizati

- daca doresti sa te inscri in aceasta asociatie cotizatia este 20 lei/an

- profesorii nu mai au voie sa cumpere manuale; profesorii catedrei respective vin cu propunerile, directorul accepta sau nu. Editurile vin cu standuri in scoala si copilul/parintele cumpara direct

- pe holuri s-au pus bidoane de acelea cu apa purificata La Fantana; nu se asigura si pahare (va dati seama ce ar fi acolo de pahare imprastiate si cum le-ar arunca copiii unuii in altii!)

- vor avea, emblema, insigna, semn distinctiv al liceului si pe baza ei vor primi accesul in liceu.

- exista fonduri pentru bursele sociale.

- s-au primit fonduri  s-a zugravit clasa, s-a pus aer conditionat, s-au schimbat jaluzelele si s-a schimbat tabla

 

Parti proaste:

- nu exista fonduri suficiente petru bursele de merit si s-a ridicat media de la 8,50 la 9,50.

 

-

 



#107
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 07:29

Ce am uitat sa spun si poate e interesant pentru alti parinti, alte scoli.

 

Liecul a facut un parteneriat cu BCR. BCR  care la randul lui a lansat programul "bani de liceu" pentru stimularea invataturii. Daca parintii opteaza ca bursele sa fie primite in cont la BCR aceasta le da 2 vouchere: unul de 100 lei pentru o imprimanta HP si altul de 200 lei pentru un calculator HP. Un reprezentant al BCR vine in scoala deschide conturile copiilor si le da si un card. DEci nimic nu va implica deplasarea parintelului/copilului la banca.



#108
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 07:48

Stai, stai...deci cui se dau voucherele? Scolii? Elevului?

Ca la Teodora bursele se dau pe card BCR de anul trecut...si nu stiu de programul asta...



#109
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 09:06

Nu le dau scolii. Elevului, parintelui.

A lasat directorul o brosura la diriginte. Dar, sincer nu prea am fost curioasa.

Trebuie sa intrebi la BCR. din cate am inteles este o campanie ce se desfasoara intre 16 septembrie si 31 decembrie, sau nu stiu ce data din noiembrie si este legat Xteen BCR.

Gasesti sigur pe siteul lor un regulament.



#110
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 septembrie 2013 - 09:26

Multumesc





Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -