Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Aspirante optimiste>20 ani(830)Felicitari SilviaT!Arrya!Lady_c!


505 raspunsuri la acest subiect

#61
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 11:17

Fetelor, mulțumesc pt sfaturile cu supozitorul și no-spa. Deocamdată nu mai am crampe deloc, nici nu ma mai simt gravida, nici greata, nimic. Sper ca bebicul e în regula. Sângerări nu am avut deloc. TB a scăzut cu 0.01 deci nu mult. Mâine fac beta 2, ma rog la Dzeu sa fie dubla, în jur de 190 îmi trebuie. Azi am oficial 4 săptămâni.
Legat de ceaiuri... Eu beam f multe ceaiuri înainte, pt ca nu prea pot bea apa și le beam pot aportul de lichide. Niciodată îndulcite. Făcute infuzie ca la carte. Verde, alb, cretisoara, zmeur, soc, de fructe.
Nu m-am documentat încă, dar cred ca cea alb e foarte bun, nu conține taninuri, nici cofeina, dar are antioxidanți și lupta cu radicalii liberi.
Ceaiul de soc iară citisem ca e ok. La fel de lămâie făcut în casa, din lamai tăiate, cu miere.
Eu de cretisoara Am citit numai de bine în primul trimestru, eu am băut și în concepție și înainte, beam 3 cani/zi. Acum de când am aflat am băut doar 1 cana și nu zilnic.
De ceaiul de zmeur am citit păreri diferite, ba ca e bun și în primul trimestru, ba ca e bun doar în al treilea, asa ca nu am mai băut deloc.

#62
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 12:19

am citit ca ciocolata neagra, cea cu concentratie mare de cacao e recomandata in sarcina-2-3 cubulete pe zi; cica ar scadea cu aproape 80% riscul de preeclampsie;

voi ce parere aveti?

Sunt  permise ceaiurile care conţin aloe vera (efect laxativ), tei, usturoi, soc, maceşe, fructe de pǎdure, lǎmâie, ceai verde (moderat).

nu stiam ca exista si ceai de usturoi, adica poti face ceai din usturoi; oricum usturoiul e planta minune care creste imunitatea f mult;

iarina tin pumnii luna asta; am o presimtire ca urmezi in listuta de gravidute;

de fapt tin pumnii noua tuturor aspirantelor;

corina sper sa ajungem si noi cat mai curand la ghighiu; dar trebuie sa mergi neaparat duminica  nu poti merge si sambata de exemplu sa fie mai putin aglomerat?



#63
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 12:46

Corina, nu ti-a zis deja dr ce analize de trombofilie sa faci? Nu au nicio legatura cu menstruatia si nu vad de ce sa astepti prima menstruatie si apoi sa le faci, oricum dureaza si alea vreo 10-14 zile pana ai rezultate, plus ca sunt scumpicele si presupun totusi un efort substantial financiar. Mie mi le-a dar dr sa le fac fix cand am constatat ca am avort spontan si pierd sarcina, mi-a zis sa revin la control dupa prima menstruatie si intre timp sa fac analizele de trombo, cand m-am dus la ea m-am dus deja cu rezultatele si mi-a dat tratament + trimitere la fundeni la dr U pentru confirmarea tratamentului.

Apropo, vezi ca in Ploiesti cel mai ieftin este sa le faci la Al Medica Berlin, le-a facut sora-mea in primavara si au costat-o foarte putin, vreo 3-400 ron profilul complet cu toate mutatiile. Eu pe aceleasi analize am dat in Bucuresti la cel mai ieftin laborator pe care l-am gasit 1150 ron.

Stiu ca analizele nu au nicio legatura cu menstruatia dar nici cu finantele nu stau foarte bine acum la cati bani am dat pe dr. in ultimele 3 saptamani. Atunci cand am vorbit cu dr. nu eram in stare sa mai ascult ceva din ce imi spunea. Eram distrusa ca pierdusem bebelusul. Cred ca o sa o sun zilele astea sa vedem ce-mi spune.

Chiar la Al Medica Berlin intentionez sa le fac, dr mea acolo are cabinet.



#64
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 12:50

am citit ca ciocolata neagra, cea cu concentratie mare de cacao e recomandata in sarcina-2-3 cubulete pe zi; cica ar scadea cu aproape 80% riscul de preeclampsie;

voi ce parere aveti?

Sunt  permise ceaiurile care conţin aloe vera (efect laxativ), tei, usturoi, soc, maceşe, fructe de pǎdure, lǎmâie, ceai verde (moderat).

nu stiam ca exista si ceai de usturoi, adica poti face ceai din usturoi; oricum usturoiul e planta minune care creste imunitatea f mult;

iarina tin pumnii luna asta; am o presimtire ca urmezi in listuta de gravidute;

de fapt tin pumnii noua tuturor aspirantelor;

corina sper sa ajungem si noi cat mai curand la ghighiu; dar trebuie sa mergi neaparat duminica  nu poti merge si sambata de exemplu sa fie mai putin aglomerat?

Este o problema cu seviciul sotului ca sambata mai are incasari de facut si de obicei dimineata asa ca preferam duminica sa fim siguri ca nu ne strica nimeni planurile.



#65
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 13:13

am remarcat ca doctora mea ginecolog le recomanda gravidelor sa tina un fel de jurnal in care sa noteze starile prin care trec; este foarte util pentru doctor;

corina ai dreptate, plus ca daca mergeti duminica stati si la slujba si e mai bine;

sa citesti acatistul Sfantului Stelian- e pentru mamele care isi pierd pruncii- le ocroteste ca sa aiba copii buni si sanatosi;



#66
caresse

caresse

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 863 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 13:40

Mariella, cred ca dra ta e buna ; imi palce ideea de jurnal!

Maria, sa te bucuri din plin de concediu ! Cred ca esti prima care se testeaza deci , tinem pumnii stransi ! 

Ella, sa  te "tii de treaba" ! Esti pe drumul cel bun . 

Vali, abia acum am vazut ca ti-ai schimbat semnatura !

Iarina, bafta la analize !

lady-c ai grija de tine si beta sa fie dublu maine ! Arrya si tie aceleasi urari !

Bubu, sa inteleg ca luna asta nu vei "lucra" prea mult  la [bib]

Raisa , eu zic ca se merita sa faci testele de ovulatie , caci vad ca dau rezultate pozitive !

Cori, are dreptate Iulya cu privire la analize ! Sper sa le faci cat masi curand ca sa te vedem din nou la titlu .



#67
daena

daena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.208 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 15:00

Buna fetelor!

Nici eu nu am reusit sa intru din capitolul vechi, dar v-am gasit [soricel]

Mrenescu, concediu placut in continuare! Subscriu si eu la ce spun fetele, sa va intoarceti 3 de la mare. [:)]

Ella, mie ceaiul de cretisoara mi se pare cel mai suportabil de baut, e asa ca apa chioara, un pic de culoare, dar gust eu n-am reusit sa simt la el de nici un fel. Si eu stiu ca e bun pt femeile care au suferit avorturi.

Bubuali, daca iei branca ursului ai grija sa nu stai in soare.

Legat de capitole, pe noua platforma se pot lasa pana la 50 de pagini intr-un capitol. Eu zic sa profitam. [:D] 

 

[pup] toate fetele, o zi frumoasa in continuare!


Editat de daena, 16 iulie 2013 - 15:11 .


#68
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 15:05

Multumesc pt sustinere! Sunt mai bine acum.Am inteles pana la urma care era problema(sau asa sper). Am renuntat brusc sa mai beau cafea si ea ma ajuta sa am scaun normal. De la 2 cafele cam tari pe zi am ajuns la 0, asa ca a avut loc o schimbare. Cred ca apasa colonul pe uter si de asta aveam spasmele astea. Azi m-am hidratat mai bine si am scapat de problema. Acum mai am doar spasme usoare. 

Am vorbit si cu MeAlex azi si mi-a mai ridicat moralul, asa ca acum sunt chiar ok.

Va tin la curent cu beta de maine si va astept si pe voi cu vesti cat mai bune.



#69
lady_c

lady_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 15:07

Si eu am tensiunea mica, dar No-spa nu mi-a influentat-o in nici un fel niciodata.



#70
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 17:27

Caresse...in ultimul timp parca sunt un robot stresat...daca e sa vina,sa vina,n-o sa ma mai zapacesc cu calcule,teste,tb si alte minuni...doar o sa-mi iau tratamentul in continuare,prestat ca si pana acum...dar o sa ma axez mai mult pe reglarea cm...te pup

Tu cum mai esti cu lucrarea?




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -