Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Aspirante optimiste>20 ani(830)Felicitari SilviaT!Arrya!Lady_c!


505 raspunsuri la acest subiect

#41
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 08:57

Valicutza...pupici...si eu sunt z5...



#42
raisa28

raisa28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:04

Fetele la mine e urat afara,inourat si frig de parca e toamna.

Bubu eu sunt bine multumesc,m-am dat pe naturiste de luna asta si astept ovulatia sunt in z9,nu ma hotarasc daca sa fac si eu teste de ovulatie luna asta sau nu.Beau si eu ceai de cretisoara si citesem pe net ca e bun in primul trimestru ca ajuta la fixare si sa nu faci la avort spontan.



#43
maryella77

maryella77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.736 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:12

bubuali ceaiul de cretisoara si de zmeur sunt f indicate in primul trimestru, cate o cana pe zi din fiecare, deoarece previn avortul spontan si tonifica uterul;

Maria Treben, renumita naturopata austriaca spunea ca daca femeile ar bea ceai de coada soricelului si ceai de cretisoara multe din bolile ginecologice nu ar aparea niciodata;

si cred  ca asa e; eu de o perioada lunga cand am dureri la menstra beau o cana de ceai de coada soricelului si imi ia durerea cu mana;

iar daca e prea abundent ceaiul mai concentrat de cretisoara imediat regleaza cantitatea;

ma gandeam ca poate de aia e indicat si in sarcina; previne eventuale hemoragii;

singura conditie ca sa il bei in sarcina este sa incepi sa bei inainte sa ramai gravida, sa fie corpul obisnuit cu el; eu asa stiu; daca gresesc nu dati cu pietre va rog; [:)]



#44
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:20

NU STIU FETELOR CE SA ZIC LEGAT DE CEAIURI.....eu una nu as mai bea niciun fel daca as ramane...stiu ca pot avea si efecte secundare si ca ceaiurile nu sunt indicate in sarcina....acum ramane la latitudinea fiecareia...

Apropo de ceaiuri eu stiu ca cel mai bine este sa faci infuzie si apoi sa il bei neindulcit sau daca nu se poate atunci cu o lingurita de miere naturala...



#45
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:22



Ella nu m-am suparat...imi cer scuze daca asa a reiesit din ce-am scris,si nu ma deranjeaza ca ma ocup de capitole,altfel nu ma mai apucam...oricum cred ca daca nu am schimba noi capitolele le-ar schimba moderatorii...de userul ingeras2007 ma ocup tot eu...

Dar sa revenim...tu o sa faci iar teste de ov?de care incerci acum...

Eu nu mai fac luna asta,iau doar b.u,niste ceaiuri de detoxifiere,aspenterul si acidul folic iar din z16 o sa iau utrog pt reglare ca s-a zapacit de tot cm-ul meu...

Bubu  [pup]  [floare3] .

O sa fac si luna asta teste de ovulatie, mai am vreo 4 de luna trecuta de la Minut, daca imi mai trebuiesc vad ce gasesc la farmacie sa imi iau. Desi daca fac din ziua 14, daca am ovulatia ca luna trecuta prin ziua 19-20 sigur o sa trebuiasca sa imi mai iau. si am zis ca daca luna asta nu avem noroc  [bib] , luna viitoare merg la dr sa imi monitorizeze ovulatia si sa vad daca e cazul sa mai fac alte investigatii.

O sa citesc acum de ceaiurile astea de care ziceti voi. Erau de frunze de zmeur, coada soricelului si cretisoara, de ultimul recunosc ca nu am auzit pana la voi. Cum e la gust?

Si sincer mie imi e cam frica cu ceaiurile in sarcina, cel putin astea de plante sunt si bune si rele, eu le-as evita.

Eu cand am fost insarcinata am baut ceai verde/negru slab, max o cana pe zi si de fructe uscate si cam atat. Stiu ca plantele medicinale pot face fie foarte bine, fie foarte rau. Ce pareri am mai auzit spuneau ca cel mai bine e sa le evitam in primul trimestru. Acum sunt pareri si pareri, nu stiu exact cum e .


Editat de ella_84, 16 iulie 2013 - 09:26 .


#46
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:31

Buna dimineata ,fetelor !

O [cafea] buna v-am facut !

Ce titlu bogat avem !

Cine mai urmeaza ?

 

Iarina,tu cand incepi " munca "?

 

Va [pup]  pe toate !

Sa aveti o zi frumoasa !

[flo2]  [flo2] [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]   

Multumim de cafea Caresse! Eu mai intai trebuie sa repet TSH-ul  saptamana asta si saptamana urmatoare as fi in perioada fertila... daca tot este bine la analize dam voi daca nu mai asteptam o luna.



#47
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:31

Arrya şi lady c felicitari si sa aveti grija de voi si de bebelic pana iese la termen sanatos, papacios si vesel!



#48
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:33

Salutari de la mare, fetele. Totul bine si frumos aici, liniste si multa pace. Numai bine de facur bebelasi, pacat ca sunt deja postovulatie si trece timpul asa de greu pana pe 25...
Arrya, Lady_c felicitari din suflet! Sarcini usoare pana la termen.
Va citesc zilnic dar nu reusesc sa si scriu.

 

Concediu placut si relaxare maxima... lasa ca e bine sa aveti o perioada si libera fara griji si apoi tre sa vina si mititelul vostru.



#49
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:35

Acum sa spun si eu buna dimineata, ca am tot raspuns fetelor, dar de salutat am uitat  [batcap] .

[cafea] pentru toata lumea.

Azi la mine e ziua 13, au inceput si secretiile sa fie mai apoase, de maine incep testarea ovulatiei, joi si vineri am concediu si eu si sotul  [pk] poate  iesim la [pool]  [beach] . Abia astept [soricel] .

Va pup si va doresc o zi minunata, plina de vesti bune.

Ella concediu placut si sa fie cu ochisori. Tinem pumnii sa faceti ce trebuie acolo.... poate nu te dai si tu jos din pat vreo cateva ore :P [soricel]  [soricel]  [soricel]



#50
iarina_r

iarina_r

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 09:37

Vali si Bubu daca voi sunteti in ziua 4 si respectiv 5, eu sunt in ziua 6... inseamna ca la noi daca o sa fie o sa vina unul dupa altul, puzderie de ochisori. [pk]  [pk]  [pk]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -