Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (14)


209 raspunsuri la acest subiect

#11
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 14:51

Eu iau unul de 200 mg/zi, seara...  cred ca am scris si pe la gravidute prin FIV.



#12
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 16:26

Multumim pentru capitol nou!

 

Cred ca pe mine nu m-ar deranja sa trebuiasca sa stau pe acasa, cat mai "cuminte", dar chestia e ca nu prea am de ales, lucrand "pentru mine", adica lucrez mai mult, castig mai mult, lucrez mai putin sau deloc, castigul e mai mic sau... deloc- pot lucra si de acasa, dar asta inseamna o scadere mare in venituri si deci pastrez varianta asta ca ultima solutie, cat pot fi activa si ma pot deplasa la clienti (spitale, tribunal, politie etc) prefer sa o fac. Bineinteles, daca medicul mi-ar zice "gata, cucoana, de azi incolo stai acasa si te misti cat mai putin" as asculta de sfatul lui, dar intre timp... sunt activa.

 

Si eu am o soacra faina tare, mereu a fost foarte de treaba si ne-a ajutat cat a putut - pacat ca nu sta mai aproape, pana acum 2 ani locuia la Londra, acum locuieste in Franta. Dar in septembrie o sa vina sa ma ajute vreo 2 saptamani.  Mi-e tare draga, ne intelegem foarte bine [:)]

 

Multa sanatate fetelor care trebuie sa faca tratament [flo2] [flo2]



#13
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 04 iulie 2013 - 19:09

nanne [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

o sa iau si eu utrogestanul oral,multam!



#14
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 09:53

Buna fetelor, sper ca sunteti toate bine, din ce in ce mai bine. Va tin si eu pumnii cu tratamentele, sunt sigura ca o sa fie foarte bine  [pup], sunt alaturi de voi si ma bucur ca am gasit aici un loc in care putem sa vorbim deschis despre orice. Fiecare dintre noi trece prin emotii proprii, trairi, frici, bucurii imense..ne urmam drumul si sper sa avem pasi cat mai frumosi si mai calmi in viitor.

 

Noi suntem bine, dar obosesc si eu repede, nu mai pot sa ma aplec sa ii ridic sosetele barbatului de langa cosul de rufe (pentru el e amuzant sa le pun eu in cos - mi le lasa in fiecare seara demonstratie) si stie ca ma enerveaza :))) si mai mult acum  [:D] , dar apropo de soacre, astept sa vina mama,o sa stea o luna dupa nasterea bebelului - sa vedem atunci ce o sa mai faca :)))) [nervo] - :)))) saracu' sa o suporte pe mama o luna ..e ceva (mama vorbeste incontinuu).

De soacra mea nu prea pot sa vorbesc pentru ca nu exista vre-o relatie prea apropiata cu dumneaei - dar socru miu' face cat 3 soacre la un loc [grasa] . Oricum asa cum le aveti, apreciati-le ca sunt bune la casa omului - cand e nevoie. 

 

Va pup, si sa auzim de bine 

 

[gravi] + 26 bebe baiat



#15
sun_flower04

sun_flower04

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 10:29

Wish42, eu am cerclaj facut, pe la 17 saptamani jumate, dar atunci erau 3 feti. Nu imi dau seama daca mi-ar fi facut cerclaj cu gemeni...Oricum, din ce stiu eu despre cerclaj dupa un anumit numar de saptamani nu mai este chiar eficient, dar nu as putea sa iti motivez. Iar colul tau pare ca este ok, daca are 5. Eu am 3,3 parca.

 

Danyce, analizele tale cand sunt gata?



#16
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 11:05

sun_flower [flor] da si eu zic ca este ok colul dar am emotii cum va evolua situatia odata cu cresterea bb-ilor.

 

Fetele ce mai ziceti ?

Fericite fetele care au soacre pe care se pot baza! A mea sa ma ajute eventual la bucatarie ca la altceva nu prea ma pot baza [:)]

Ce bun trebuie sa fie acum ajutorul mamei,din pacate eu nu ma pot bucura de el.

 

pup fetele si o zi buna tuturor,



#17
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 11:08

Sun_flower04, analizele mele vor fi gata marti , cand o sa ma duc si la controlul urmator deja.

 

Arnnia, soacra-mea face orice ii cere fiul ei (cu asta am acum noroc)...iar acum nu-si incape in piele de bucurie ca o sa aiba iar nepoti, desi ani de zile mi-a interzis sa vorbesc despre subiectul asta, pur si simplu mi se impunea sa tac si sa accept...doar pt. ca fiul ei avea indoieli legate de un bebe2...In acea perioada nu o puteam suferi deloc...Acum nu mai stie cum sa se reapropie de mine uneori. Eu incerc sa fiu politicoasa si civilizata, dar nu mai pot fi asa de calda cu ea ca la inceputuri, din motivul mentionat mai sus...Nu cred ca-i voi ierta niciodata faptul ca s-a bagat sa comenteze la o chestiune asa de delicata...iar acum tot ea jubileaza...



#18
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 14:20

Apropo de soacre, iarasi..socrul meu - cel de care ziceam ca face cat 3 soacre ...la o masa  cu destul public si-a exprimat parerea ca daca nasc prin cezariana .. el nu o sa se bucure de copil...apoi a inceput sa faca planuri cu nasii nostri de casatorie sa fie nasi de botez (noi nu vrem asta si nici nu ne gandim la botez inca)...nu cred ca vreti sa va mai povestesc.... multe ...prea multe spuse uneori ..si "bagaceala" peste tot unde nu-i fierbe nasul, inclusiv ca el stie mai bine cate saptamani de sarcina am eu...am incercat si incerc sa evit orice subiect legat de bebe ..cand sunt in preajma sa. 

 

Wish, la bucatarie si la spalat e numa bine :))) cu soacra.

 

Darkbendis, ce bine ca ai o prietena si nu o soacra :)))

 

Sunflower, esti bine?

 

Nanne, intrebare: cu ce doctor ai reusit sa faci FIV? Nasa mea de casatorie de multi ani se chinuie sa faca bebe, a facut mai multe incercari de vitro prin Budapesta, Franta - nu a incercat in Bucuresti ..si sarcina nu a tinut decat cateva saptamani, din cate am inteles probleme sunt din cauza slabei vascularizari ale uterului. Ai vre-o sugestie, sau stie ceva daca aceasta problema poate fi remediata in Romania. Are 46 de ani. Sanatate multa.

 

pup



#19
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 05 iulie 2013 - 17:40

Arnnia, eu am facut FIV in Turcia la Acibadem cu Prof. Tayfun Bagis. Este o etapa acum de cucerire a Portii de catre românce tare aprinsa :-D

Totusi, daca nasa are 46 de ani, nu stiu care mai sunt șansele de reușită cu material propriu, care nu mai este cum era... Poate de acolo vine problema. Exista posibilitatea donarii de ovule si/sau embrioni. Clinici unde se duc fetele in general pentru acest tip de procedura sunt in Cehia, Grecia, Ucraina. Acolo este legal. In RO, trebuie sa vii cu donatoarea de mana si e tare complicat.

Cat despre vascularizare, nu stiu daca a facut analize privind mutatiile de trombofilie. Daca i-ar fi iesit ceva, probabil ca i s-ar fi sugerat profilaxie cu mini aspirina (aspenter, aspirin cardio) -> asta totusi se poate lua preventiv, chiar si fara mutatii, mai ales ca FIVul predispune la "ingrosarea" sangelui, din cauza tratamentului hormonal pentru stimulare, dar si a celui de menținere; sau cu anticoagulant de masa moleculara joasa - Clexane sau Innohep...
Orice cale ar alege, ii urez mult succes!

Sunt multe de spus pe tema asta, iar eu am devenit oarecum experta fara sa vreau in tema.
Este o portiune separata in forum cu subiecte pentru diferitele locatii, unde discuta intens pe tema asta. Eu inca nu pot sa ma desprind de fetele de acolo, cărora le doresc sa îsi strânga cat mai curand puisorii la piept.

#20
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 08:33

Multumesc mult Nanne, pentru raspuns..deci e complicat...:( sa speram ca va avea si ea o bucurie, daca va mai incerca




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -