Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (14)


209 raspunsuri la acest subiect

#21
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 09:14

Arnnia, nu e complicat, daca îsi dorește cu adevărat.
Poate sa studieze șansele si analizele lipsa, pentru ca niciodată nu e prea tarziu...
Wish - care are varsta apropiata, de ex, nu a încetat sa spere si iat-o aici cu gemenasi ;-)

#22
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 iulie 2013 - 09:30

Bravo fetelor (Nanne, Wish) pentru perseverenta de a va indeplini visul de a deveni mamici [flo2] [flo2] [flo2] !

 

Imi dau seama ca nu ati parcurs un drum usor si realizez cu atat mai mult cat de norocoasa sunt eu ca am reusit de fiecare data sa raman insarcinata foarte usor, acum cu gemeni, in mod natural...Chiar consider o minune aceasta sarcina..

 

Vad ca e liniste deplina in weekend la topicul nostru. Presupun ca fiecare e plecata undeva. Eu am "arest la domiciliu" [:)] , mai bine zis nu ma pot incumeta la deplasari lungi...Il trimit pe sotul meu cu Alma la un parc de distractii toata ziua si eu ma apuc de o prajitura cu cirese pe maine, de dus la servici (merg in vizita sa-mi iau ramas bun pt urmatoarele 8 luni, pana ma intorc). M-a sunat seful joi seara sa-mi spuna ca ai mei colegi mai vor sa ma vada la o cafea inainte de nastere, asa ca am promis ca trec la o cafea maine.

 

Am vrut sa scriu zilele de trecute ce mandra sunt de d-ra Alma cu rezultatele ei scolare, dar cred ca am uitat din cauza neuronului gravid [clo] .. Am fost joia trecuta la sedinta si am aflat ca d-ra a primit aproape doar 10 la toate materiile din ultimul trimestru si A sau A+ la testele oficiale...Asta in conditiile in care in NL un 10 se acorda foarte greu, 8-ul fiind echivalentul calificativului FB...10=Exceptional in NL...Abia revenita acasa, am pupacit-o si felicitat-o...La care d-ra: "mami, acum chiar am castigat un Furby. Cand mi-l cumperi sau comanzi?"...Deci asta era: ii promisesem ca primeste un Furby, ceea ce isi doreste foarte mult de luni de zile, doar daca are doar 9 si 10 pe raportul ei de final de an (target aproape imposibil in NL, credeam eu).

 

E drept ca a contat foarte mult si faptul ca am tot coordonat-o si eu (i-am explicat ce se urmareste in NL, ce trebuie sa arate, ce e important...in functie de intalnirile anterioare cu cadrele didactice)..A contat enorm si testele de capacitate ce i le-au facut dupa ce mi-am tot bagat eu gura cand mi se parea ca o evalueaza total eronat (la inceputuri se credea ca ea are probleme cu auzul, in tp ce ea se plictisea doar si era neinteresata; pana de curand se credea ca are probleem cu tempo-ul....in tp ce d-ra stia exact de cate secunde are nevoie pt orice exercitiu)..Ca nu e un copil standard si n-are rost sa o determine sa corespunda standardelor, si-au dat seama doar acum, dar e un inceput promitaror pentru viitor, zic eu.


Editat de danyce, 07 iulie 2013 - 09:37 .


#23
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 07:36

Salutare, fetelor, ne-am intors din marea vacanta. Cu regrete c-a fost prea scurta, evident ! :) 

 

Elena, merci pt datele de logare. Daaa, de snorkeling e vorba, ce ti-e si cu lapsusul asta de sarcina. Intr-adevar, am avut grija sa nu intru in apa cand erau valuri mai violente. Insa inotul mi-a prins super bine, nici vorba de dureri de bazin, articulatii sau picioare in perioada asta. 

 

Alina, sa va fie de bine cadoul si sa-l folositi sanatosi toti 3 :). Nu-ti fa griji cu kilogramele, le vei da jos cu siguranta, nu-s chiar asa multe. Vreo 7 dispar odata cu nasterea. 

 

Daniela, nu stiu sa-ti explic, dar eu pe listingul pe care-l primesc de la eco am si estimarea greutatii. Lungimea, intr-adevar, nu o poate estima, ca a intrebat fi-miu data trecuta si i-a raspuns lui dr, pe mine nu m-a dus capul :)). Tot asa, masoara toate membrele, oasele, organele, etc, pt a vedea daca-i in grafic. 

Privitor la colul uterin, si eu il aveam 30 mm inainte de plecarea la mare si mi-a atras dr atentia cu seriozitatea ca nu e pericol, dar ar fi bine sa fie mai lung, si mi-a dat tratament de 1 luna cu no spa. 

Iti inteleg perfect starea de confuzie, cam acelasi lucru am patit si eu cand am aflat de colul scurtat si de suspiciunea de diabet (cu atat mai stranie cu cat eu, inca, am foarte putine kg luate, numa vreo 2-3). Pai cum sa fiu gata sa fac diabet de sarcina daca mie metabolismul imi merge brici? Sau cel putin asa credeam eu...Enfin, cred ca de data asta trebuie sa avem incredere in ceilalti, care-si fac griji pt noi, nu? :)

 

Angela, bine ai venit! Intr-adevar, e bine sa discuti cu un medic intrebarile astea. Placenta cred ca e ok, mai mult nu ma pricep sa explic.

 

Arnnia, unde nasti? Deja ai semnat contractul? Eu-s cam dusa cu pluta cu programul, mi-am planificat ca dupa 15 iulie sa ma ocup de organizatorice de-astea .....

 

Nanne, si eu ma gandeam la varianta cu 2 carucioare, intai un landou si apoi, pe la 6 luni, unul de tip umbrela, in felul asta landoul acopera perioada de vreme urata .... Inca mai studiez. 

 

Fetele care intrebati de cerclaj, cred ca ati obtine mai multe informatii de la subiectul cu mamici de gemeni. Eu am o prietena (din odiseea lui Matei si a Almei) care a avut apoi si gemeni si, intr-adevar, a fost necesar cerclajul la un moment dat. Dar nu mai tin minte in ce luna si din ce cauza, oricum a fost sarcina cu stat la pat pe finalul perioadei. 

 

Daca e de laudat cu soacrele, hai sa ma laud si eu cu a mea, ca tare fain ne intelegem. De data asta cred ca pe ea o chem 2-3 sapt cand nasc, nu neparat pt mine cat pentru Matei, ca e exact perioada de inceput de an scolar, si ei doi se inteleg tare bine. 

Subscriu la ce zice Nanne, care avem soacre si mamici de chemat, tre sa apreciem ca vin, cu avantaje si dezavantaje, ca tare-i greu sa nu poti apela la nimeni. 

 

Amuzanta faza cu sosetele Nanne! Nici eu nu prea ma mai descurc cu aplecatul, dar fac scandal constant si s-au invatat baietii mei ca nu tre sa lase nimic pe jos. Iar daca lasa, sunt chemati urgent sa ridice, eeeeee.......

 

Wish, daca te consoleaza cu ceva, eu mai tare ma pot baza pe soacra, pentru ca e genul care se apuca si face treaba ce e de facut, nu sta sa primeasca instructiuni. Maica-mea raspunde la apel cand e nevoie, dar asteapta sa ii spun ce sa faca, nu pune mana la bucatarie nici daca vede ca e pustiu in frigider. Sa nu deranjeze.

 

Danyce, felicitari din toata inima pt domnisoara ta, fara indoiala este un copil deosebit. Felicitari si tie pt modul in care ai stiut sa te implici. De multe ori un copil deosebit isi estompeaza talentele daca parintii nu reusesc sa interactioneze optim cu sistemul de invatamant. Ceea ce, din pacate, pe aici se intampla des. 

 

No, cica intrasem doar sa vad ce s-a mai scris, si iar am bagat o postare kilometrica. Dar mi-e lene sa fac cate o postare pt fiecare raspuns, mai ales ca le cam uit :)) 

 

Va pup, de acum incolo sper sa fiu mai activa. Merg azi la control sa vad cum e colul si sa primesc detalii privind regimul de diabet. De linistit inca nu ma linistesc, maine seara plec la Constanta ca am de lucru pe un proiect, dar o sa fie lucru din camera de hotel, nu haladuiesc pe coclauri, trebuie doar sa fiu aproape de compania-client. Si de aia ziceam, dupa 15 iulie cred ca trec la program de munca la domiciliu, limitez chiar si deplasarile la birou. Si dupa aia om mai vedea.....


Editat de mina, 08 iulie 2013 - 07:38 .


#24
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 09:15

Mina, bine ai revenit! Succes cu proiectul la Constanta! Ce fain de tine ca poti lucra de acasa. Si eu as fi vrut tare mult, dar la mine la job totul e considerat top secret si doar directorii aia mari au voie sa-si ia laptopul cu ei...Acum deja se tanguiesc ca nu mai sunt acolo, dar n-au decat [^] daca nu ma lasa sa lucrez de acasa. Le duc azi o prajitura si mai stam la taclale. Sunt curioasa de ce vor cu totii sa ma revada. Sper ca n-au pregatit ditamai lista cu intrebari, ca eu la cafea si povesti ma duc doar [:)] .

 

Merci pt sustinere si pt vorbele frumoase! O zi buna!



#25
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 09:18

Daniela, in conditiile date, eu zic ca, pe undeva, e f bine ca nu poti lucra de acasa. Te constrange, cumva, sa iei o pauza ;). 



#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 09:29

Asa e, Mina! Pe mine mereu a trebuit sa ma tempereze altcineva, sa iau o pauza...Dupa nasterea Almei, adica dupa vreo 4 zile de la cezariana, eu ma credeam in stare sa mut muntii din loc..Asa ca s-a mutat socrul temporar la noi ca sa ma monitorizeze ce fac (a ramas atunci vreo 3 saptamani, pana s-a convins ca nu exagerez) si mi-a adus si o carte de la biblioteca despre operatia cezariana sa citesc ce riscuri sunt daca nu sunt mai cuminte [hop] .


Editat de danyce, 08 iulie 2013 - 09:29 .


#27
Wish42

Wish42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 447 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 10:04

Salutari tuturor gravidutelor,vin si eu la apel dupa ce am avut o zi plina in sensul ca am dus proba pentru urocultura si am fost pentru recoltare culturi vaginale.Gata , am scapat de ele, tot weekendul m-am gandit [:)]

mina [flo2] asa este [:-)))]  [:-)))] soacra avem cu soacra defilam , bine si asa decat deloc.Parca si prevad o serie de intrebari: ce sa fac, dar aia unde e,ailalta unde e,ce sa pregatesc de mancare,voi cum faceti ??? [:-)))]

Am intrebat de cerclaj si la subiectul cu gemenasi dar mi-a raspuns doar danyce.Nu stiu ce sa zic poate fetele activeaza acum mai mult pe facebook,am inteles ca s-a deschis subiectul si acolo.

Te asteptam cu vesti de la controlul de astazi.

danyce felicitari Almei pentru rezultatele exceptionale si asa cum zicea si mina felicitari si tie pentru implicare.

Frumos din partea colegilor de la serviciu ca te-au chemat la o ultima cafeluta inainte de a naste.Te asteptam cu impresii.

nanne [flo2]



#28
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 10:23

E adevarat, Wish42, ca fetele de la gemeni activeaza mai mult pe facebook . Si eu activez si acolo.



#29
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 14:12

Hello burtici,

 

Vad ca e destul de liniste pe aici. am zis sa mai dau si eu un semn de viata. V-am citit din urma, weekendul asta am fost plecata in vizita la mama soacra. Doar de plimbari scurte ma tin perioada asta, nu voi mai pleca din Bucuresti pana nasc.

Cred ca nu sunt singura burtica cu acest sentiment, insa eu sunt f nerabdatoare sa o vad pe Lexi. Desi imi doresc sa o vad cat mai la termen, normal, de ce sa ne grabim.

In weekend fac 31 de sapt asa ca, eu ca o fata prevazatoare, imi fac un bagajel pt spital. Nu de alta dar vara mea a nascut pe la 35 de sapt desi totul parea sa indice nastere la 38 de sapt.

Asa ca, m-am apucat de adaugat la bagajel lucruri si pt mine si pt bebe - aici trebuie sa vad si care sunt cerintele spitalului (eu nasc la Panait Sarbu, daca aveti info noi please share si la mine)

In rest, bebelina e activa, deja miscarile si rasucirile sunt in forta si imi e drag cand mai disting cate un piciorus in coasta mea.

Stau destul de prost cu somnul pt ca ma trezesc des sa merg la baie. Azi noapte am dormit de la 11 pana la ora 1.30 si de la 1.30  pana la ora 4 m-am apucat de pus legume la congelator pt iarna :)) La 4 am adormit din nou pana pe la 6.30...Acum imi e somn insa am o stare de agitatie, asa as sta si nu prea :)

Pe 11 iulie am control si abia astept sa vad daca bebelina e in grafic, apoi in weekend merg sa fac si restul de cumparaturi si de saptamana viitoare ma apuc asa usor sa spal si sa ii calc toate hainutele, lenjeriile, prosoapele cumparate pt ea.

O sa am si de facut curatenie prin casa, se anunta deci 2 luni pline de activitate si emotii.

 

Va pup si va doresc sa fie totul bine. La termen inainte!



#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 17:32

Miralexia, bine ai revenit si tu! Stiu cum e sa nu poti dorma noaptea. Si eu dorm pe reprize, dorm insa si ziua ca altfel n-as rezista.

Si eu ma apuc de saptamana asta deja sa-mi fac bagajelul pt spital (just in case, mai ales ca-s gemeni si am risc de nastere prematura). Maine am control la ginecolog si abia astept sa aflu rezultatul la analizele de joia trecuta.

 

Am revenit mai inainte de la servici, unde am fost primita foarte bine de toti colegii, toti, dar absolut toti au tinut sa fie prezenti, de la cei din warehouse, la colegii de departament, dar si de la celelalte departamente de la Logistica, plus cei din directie, inclusiv Directorul General. Trei ore mi-a luat sa discut cu toata lumea in parte, mi-am adunat lucrurile din birou si am aruncat ce era de aruncat, i-am dat ultimele instructiuni colegei ce ma inlocuieste. Am primit si un cadou frumos din partea colegilor, produse de rasfat pentru mine (de la Rituals) pentru restul perioadei de sarcina. M-a emotionat putin primirea pentru ca nu ma asteptam ca atatia oameni sa se intereseze de mine..Si de la client am primit reactii foarte frumoase, de fapt de la toate persoanele mele de contact am primit mesaje de sustinere.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -