Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (14)


209 raspunsuri la acest subiect

#31
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 20:36

Daniela, ce faina intalnire cu colegii! Lasa ca e bine sa stai acasa acuma, sa ai grija de tine si de bebelusi! Felicitari si pt rezultatele Almei, sa o tina tot asa [flo2]

 

Mina, bine ai revenit din vacanta si drum bun la Constanta!

 

Miralexia, ce activa esti noaptea [:)] Mie imi trebuie somn mult, cel putin 8 ore, deocamdata ma trezesc numai o data pt baie si adorm relativ repede inapoi, dar cateodata sunt buimaca de-a binelea si dorm pe mine la servici

 

Si eu am avut un weekend prelungit cu ocazia zilei Americii asa ca am tras o fuga pana  la socrii in alt oras. Am cam intepenit pe drum, mai ales la intoarcere ca era trafic. mi-a luat aproape 7 ore sa ajung acasa si era o caldura si o zapuseala de nedescris [batcap]  Bebelina mea parca nu mai avea rabdare si se tot foia ca deja incepeam sa ma ingrijorez.

 

Apropos de soacre, a mea tot tine sa imi aminteasca de cate ori vorbim ca ea e dispusa sa vina sa ma ajute oricand dupa ce nasc (adica imediat cum nasc) [fri] Deja ma ia cu dureri de cap ca, desi ne intelegem bine, e genul de femeie care crede ca le stie pe toate si nu ezita sa isi imparta parerile. Acuma o las sa vorbeasca dar daca o sa inceapa sa imi tot spuna cum sa fac dupa ce nasc e grav! Deci eu o iau razna daca o sa am asa o tocatoare de nervi langa mine.

 

In plus, sunt convinsa ca o sa am accese de gelozie daca vad pe altii in afara de sotul meu ca nu se mai dezlipesc de bebitza, cum stiu sigur ca o sa faca socrela, cum prinde ocazia.

 

Chiar asa de greu e sa ai singura grija de un copil mic? Nu imi fac probleme de mancare si curatenie, sunt dispusa sa platesc pt astea, dar eu ma gandesc ca e mai important pt noii parinti sa aiba timp de acomodare cu bebe mai ales in primele luni...singuri!

 

Mda, deja ma plictisesc de cate ori o aud ca ea vine sa ma ajute cand nasc, si eu ii tot zic ca lasa ca vedem noi. O si vad ca nu mai pleaca [fri]  Si asa de bine e acuma departe de ea, ne vedem din cand in cand si toata lumea e fericita!



#32
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 09:00

Elena, nu e deloc greu sa aveti grija singuri de bebe, mai ales daca poti plati pe cineva pt mancare si curatenie. O sa fiti, poate, putin dezorientati in primele zile, dar si asta trece. Daca, insa, vei avea cezariana (nu mai stiu ce intentionezi) e mai bine sa fie cineva cu voi, dar chiar si in cazul asta te poti descurca fara ajutor. 

 

Eu sunt nevoita sa aduc ori pe mama ori pe soacra fiindca sotul are un job care presupune multe deplasari. Desi mi-a promis, sub amenintarea divortului  [soricel]  ca minim 2 saptamani dupa nastere nu pleaca nicaieri, e posibil, totusi, sa apara urgente. In conditiile in care fix dupa ce nasc incepe si Matei scoala, am nevoie de ajutor pentru dus-adus baiatul la scoala./tenis/alte activitati si pt partea de bucatarie pt el, desi cu aceasta din urma, bucataria adica, presupun ca m-as descurca. Pentru curatenie, spalat, calcat, am o doamna care vine de 2 ori pe saptamana, deci partea asta e rezolvata. 

Cred ca daca ar putea sotul sa-si ia concediu macar alea 2-3 saptamani critice  - ca pun raul in fata, posibil sa ma refac mai greu dupa cezariana decat prima data - nici n-ar fi necesar sa vina careva in ajutor. Mi-ar placea f mult, dar din pacate nu se poate. 



#33
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 09:09

Elena, noi avem de gand sa ne descurcam cu gemenii singuri..In prima saptamana dupa nastere voi avea asistenta oricum pentru ca asa e aici..Daca platesti asigurari medicale private, vine cineva de la o organizatie (un fel de infirmiera), care are grija de mama, copil si casa in prima saptamana, dar si ea face mai mult ce solicita mama sa faca, asa ca tot eu o sa fiu "seful", nu doamna respectiva.

Nici mie nu mi-ar place ca cineva sa-mi impuna ce sa fac sau sa isi dea cu parerea despre tot ce fac..

Sotul meu are vacanta 3 saptamani din prima zi de nastere a gemenilor. Am aranjat asa, mai ales ca pe atunci Almei i se cam termina vacanta si va trebui ca cineva sa o duca la scoala in fiecare dimineata.

 

Ai mei parinti vin amandoi in septembrie in vacanta, din data dfe 15, pentru doua saptamani,dar doar pentru ca sunt nerabdatori sa faca cunostinta cu gemenii. Daca or fi aici, banuiesc ca vor vrea sa se "joace" [:)]  de-a bunicul is bunica, dar nu o sa-i pun neaparat la treaba, o sa-i las sa savureze momentele cu ei.

Mama vine la mine sa aiba grija de gemeni abia din februarie, cand eu ma voi intoarce la servici.Va face asta mai ales in lipsa noastra, ideea e sa ne ocupam noi insine de ei cand vom fi acasa.


Editat de danyce, 09 iulie 2013 - 09:12 .


#34
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 15:55

Elena ref la intrebarea ta privind cresterea unui copil, mai exact a primului copil, si eu am aceleasi intrebari.

Eu voi fi ajutata in primele 2 saptamani de mama mea care va putea sta cu mine de seara de la ora 6 pana a doua zi la 5 dimineata. In restul zilei, voi fi eu si sotul acasa cu Lexi. Sotul meu isi ia aproape o luna concediu, dupa cele 2 saptamani va veni si bunica mea sa ma ajute (inca e in putere si a crescut 4 copii ai ei plus toti nepoti si este la curent si cu noile metode de crestere copil, deci am scapat de stres ca mi-o infasa ca pe sarmaluta :)).

Daca dupa cele 3 saptamani de ajutor de la mama si bunica tot nu mi-am intrat in ritm o sa apelez si la mama soacra sa vina pt o saptamana dar ca sa ma ajute cu treburile casnice mai mult ca la bebe a zis ca nu se baga.

Eu chiar imi doresc sa incerc sa fac eu totul dar cum voi naste prin cezariana in primele zile e posibil sa fie cam dificil si asa ca planul de mai sus se va aplica daca e cazul.

Pentru noi, cele care suntem pt prima data mame, cred ca de ajutor este sa stim anumite lucruri despre ingrijirea nou nascutului macar asa in teorie. E clar ca de la teorie pana la practica e cale lunga si posibil cu provocari dar macar sa stim cate ceva despre asta. Pt ca recunosc, eu nici nu cred ca am vazut live vreun nou nascut pana acum, sa il tin in brate si sa il ingrijesc nici nu mai vorbesc:D

 

De aceea, m-am apucat de vazut cu sotul tutoriale si va trimit si voua mai jos linkurile pt vizionare.

 

Schimbarea scutecului - 

Ingrijirea buricului - 

Febra - http://www.youtube.com/watch?v=gaR4fpLwnVM

Igiena bebelusului - http://www.youtube.com/watch?v=s8cNQgqW75w

Baita 1 - http://www.youtube.com/watch?v=dZIrLYm-xO0

Baita 2 - http://www.youtube.com/watch?v=zjiKvKK8l5A

Baita 3 (nu stiu daca treaba cu apa fiarta si racita nu e putin exagerata dar reperele doamnei dr despre temperatura si tehnica sunt ok) - http://www.youtube.com/watch?v=QbxuEuiQvyM

Colicile - http://www.youtube.com/watch?v=v1YXsDnqmxI

Raceala si gripa - http://www.youtube.com/watch?v=tr93_xwHrwE

Masajul bebelusului - http://www.youtube.com/watch?v=hclNIGxC6qU



#35
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 16:00

Si am uitat sa va trimit un filmulet care pe mine ma emotioneaza sincer, imi trezeste nerabdarea de a fi mama

 P.S. la inceputul filmuletului este o fetita care doarme si zambeste in somn, e duuulce :)



#36
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 16:01

Miralexia, relax! Dupa ce vine bebe, pur si simplu stii, inveti, capeti incredere. Nu e o stiinta exacta, inveti multe din mers, trebuie doar sa ai incredere ca te vei descurca. Nici eu nu tinusem in brate vreun nou nascut inainte sa il am pe Matei. Am avut, ce e drept, mare noroc cu dr neonatolog care mi-a dat mare incredere cu sfaturile concrete despre diverse aspecte ale ingrijirii nou nascutului. 

Ba chiar am senzatia ca acum, cu toata experienta, sunt mai derutata si mai nesigura decat la primul, cand aveam increderea incepatorului:)). Glumesc.....

 

Fetelor, trebe sa recunosc cinstit ca a devenit cam dificil de rezistat o zi intreaga pe scaun la birou. Azi am avut treaba si nu prea m-am dezlipit de scaun, dupa care am mers sa platesc o factura undeva in zona, distanta scurta, si am zis ca ma scurg pe drum de oboseala. Clara treaba, tre s-o las mai moale.....



#37
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 17:19

Multumesc fetelor! Si eu cred ca o sa fiu ok cu bebe fara ajutor. Intentionez sa nasc natural deci nu ar trebui sa fie probleme mari cu recuperarea..sper! Partea proasta e ca, la fel ca sotul Minei, si al meu e mai mult prin delegatii decat pe acasa. Speram si noi sa poate sa isi ia cele 3 saptamani de concediu dar nu se stie..

Inteleg ca e mai complicat cand ai si un al doi-lea copil si atunci neaparat trebuie sa fie cineva in plus sa aiba grija de el...Dar mai avem pana acolo :) Acuma nu am nevoie de ajutor decat cand ma intorc la lucru, asa ca socrela poate sa stea linistita pana in Ianuarie [:D]

Haha, Miralexia, e tare bunicuta ta, sa-ti traiasca! Tare as vrea sa poata si a mea sa vina, dar e drumul lung si ea e batrana, desi cred ca ar fi in stare sa bata atata drum pt stranepoata ei. Merci pt tutoriale!! Sunt foarte utile si pentru mine, care sunt tare neindemanatica cu nou nascutii. Am vizitat o prietena care tocmai a nascul weekendul trecut si m-am convins ca habar nu am sa tin in brate un copil, nici nu respiram asa de stresata eram [:-)))] . Cica la al tau e mai natural si instinctul iti va spune ce sa faci.. Sper!

Mina, cu statul pe scaun incep sa ma resimt si eu.. Incearca sa iei pauze dese si sa te misti. Pui poze din vacanta? [:D]



#38
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 17:20

Mina, si eu zic ca ar trebui si tu sa o lasi mai moale, chiar daca la tine in burtica e doar o prichindica.

 

Miralexia, foarte utile linkurile puse de tine! Cand o asteptam pe Alma, citeam foarte mult, dar de invatat concret, pot spune si eu ca am invatat doar in practica cum sa am grija de ea. Acum ma bazez pe ce am invatat la Alma, dar trebuie sa aplic la doi.

 

Am revenit de la control la spital. Nu am niciun diabet gestational. Doctorul zicea doar de ceva anticorpi insuficienti in caz de rubeola, atat s-a constatat doar mai suspect la analize, dar n-am avut rubeola pana acum (mi-as fi dat seama) si nici nu cred ca mai intru in contact cu careva cu rubeola pana nasc. Nu prea cred.

Cantitatea de lichid e inca foarte mare si de aceea sunt monitorizata saptamanal de acum. Bebelusii sunt foarte mari si ei, unul e exact ca un singur bebe de 29 saptamani si 3 zile, celalalt pare cu o saptamana mai mare...Pana acum s-au dezvoltat ca si cand erau fiecare singur in burtica...Asa ca nimeni nu mai trebuie sa se mire de burta mea uriasa..Cred ca numai copii mari stiu sa fac [:-)))] , in ciuda piticimii mele [clo] .

Bebelusul din stanga s-a intors iar cu capul in sus, deci iar sunt asezati ca Yin si Yang, ca pe la 20 de saptamani, dar asta nu e o problema, dupa medicul meu ginecolog. Doar daca ambii ar fi cu capul in sus ar reprezenta o problema, iar asta doar in momentul nasterii. Atunci sigur s-ar alege din start cezariana..

Dar...om trai si om vedea cum decurg lucrurile.

 

Lunea viitoare iar o sa am un control si sunt deja curioasa.



#39
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 19:56

Si eu tot citesc si am mari emotii daca ma voi descurca. Dar ma linistesc pt ca stiu ca o sa am ajutoare: mama, moasa, o ft buna prietena care a lucrat pe neonatologie, nasa care are un bebe de 8 luni.

Azi m-am simtit si eu ft obosita la servici, nu stiu de ce dar cand am ajuns acasa am avut o surpriza..tocmai venise caruciorul. Acum troneaza in mijlocul sufrageriei si il studiez ca pe un bibelou. E ft frumos si sper sa fie si practic. Are tot ce ii trebuie; landou, scaun pt peste 6 luni, scoica de masina, geanta, acoperitoare de ploaie, plasa de tantari. E ft usor de manevrat si poti sa il pui in super multe pozitii. Calitatea materialelor e super..deci ft frumos cadou de la sora mea. Recomand cu caldura Stokke Xplory. Are garantie 3 ani. Aaa si culoarea e ft frumoasa..visina putreda( un mov spre roz). Abia astept sa ma plimb cu el.



#40
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 09 iulie 2013 - 20:35

Buna fetelor :)

Ati activat ceva acum fata de weekend, dar sunt cu ochii pe voi :)  [flo2]

 

Danyce, in primul rand felicitari pentru rezultatele Almei si pentru voi ca parinti ca ati sustinut-o. De cand am citit ca te duci la birou :) eram sigura ca primesti un cadou de la fostii colegi :). Ma bucur ca esti bine si ca ti-au iesit ok analizele.

 

Mina, cred ca ai incurcat borcanele  [ascuns]  :))) despre mine cred  ca faceai referire cu fazele asa zis"amuzante" (sosete si socru cat 3 soacre) :))) . Cred ca Nanne a fost un pic bulversata cand a citit. Revenind la lucruri mai "serioase" eu am semnat contractul cu spitalul Reg. Maria acu vre -o luna pentru ca am prins o oferta foarte buna.  [flo2]

 

 

Wish cum au iesit analizele?

 

Miralexia, si eu dorm destul de prost, dar nu in sensul ca nu dorm, ci doar ca nu imi gasesc pozitia confortabila. Mi-a zis doctorul ca pe partea stanga sa dorm, mai ales de acum inainte...si atat ma foiesc..a inceput usor usor sa imi fie mai greu..si sunt de abia in 26 de saptamani, presupun ca la 31 e si mai complicat :) dar mai e un pic :)

 

Nanne, multumesc inca o data pentru raspuns.

 

Elena, deci astepti cu nerabdare soacra  [alcool] .

 

Alina, foarte fain Stokke! [pk]

 

Astazi am fost sa imi fac analize de sem 2 (glicemie, fier, etc) si sper sa fie ok, tot aud de probleme cu glicemia la gravidute..

Dupa cum spuneam mai sus, imi gasesc foarte greu pozitiile de somn..iar in timpul zilei am cateva dureri in partea de jos..eu cred ca sunt de la pozitionarea bebelusului, pentru ca il simt destul de jos.... 

Tot astazi, am facut rezervare pentru o minivacanta la mare, am ales Eforie - un loc unde am mai fost si stiu la ce sa ma astept din punct de vedere al conditiilor - nu vreau surprize in perioada aceasta :) 

 

Va pup si sa auzim de vesti cat mai bune :)

Imi cer scuze daca am mai facut greseli prin text..sunt in graba :)


Editat de arnnia_a, 09 iulie 2013 - 20:38 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -