Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si burtici,voi cum va intelegeti cu soacrele?

soacra familie

10 raspunsuri la acest subiect

#1
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 16:27

Mamici si burtici,voi cum va intelegeti cu soacrele? a mea este tare de moda veche(are o multime de conceptii invechite si o gandire cam "ca la tara",sunt nevoita din pacate sa locuiesc cu ea( stam la casa,ea la parter,noi la etaj),vine cand sunt plecata si imi cotrobaie prin lucruri,verifica frigiderul(am prins-o odata),se uita probabil peste tot ce am si cum ma gospodaresc...azi a venit cat eram plecata de mi-a pus o icoana pe perete si un tablou cu taica-su(in dormitor),si se ia de mine mereu ca nu cobor sa vorbesc cu ea,ca am ceva cu ea,ca o tratez cu spatele,insa incerc sa fiu cat mai politicoasa si draguta cu ea dar o evit pentru ca e de proasta factura iar in trecut a vorbit urat la adresa mea atat sotului meu cat si mie in fata.Dar se pare ca a uitat.O apuca din cand in cand,tipa la mine( are si o varsta,70 si ceva de ani) apoi a doua zi se poarta frumos ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic si are pretentia sa ma duc sa stau la barfa cu ea in conditiile astea.Voi ce ziceti?

 



#2
MMihaela89

MMihaela89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 717 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 17:05

Din pacate nu am asa o soacra.Nu stiu nici ce as fi facut in situatia asta. Cred ca incercam cat de mult pot sa o evit si sa discut decat strictul necesar. Imi pare rau sa aud ca unele persoane nu se comporta asa cum ar trebui, indiferent de varsta, nu este frumos sa cotrobai in lucrurile altor persoane.

Multa sanatate familiei si nastere usoara!



#3
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 17:07

Si sotul tau ce zice? Ca doar e mama lui.



#4
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 19:00

el zice ca nu are cum sa ii schimbe pe parintii lui,ca ii pare rau sa auda ca maica-sa se comporta asa cu mine,sa accept situatia asa cum este... [sad]   da vina pe batranetea lor si ca au luat-o razna dar nu ia atitudine in vreun fel,o sa mai discut cu el cand ajunge acasa desi are atatea probleme pe cap si nu vreau sa il stresez cu asta...



#5
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 29 iunie 2013 - 20:18

Spune-i ca pe tine te afecteaza comportamentul babei si ca  ai nevoie de liniste,.Nu are ce cauta cand nu esti acasa....fii un pic mai ferma.



#6
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 30 iunie 2013 - 21:09

Din pacate nu am asa o soacra.Nu stiu nici ce as fi facut in situatia asta. Cred ca incercam cat de mult pot sa o evit si sa discut decat strictul necesar. Imi pare rau sa aud ca unele persoane nu se comporta asa cum ar trebui, indiferent de varsta, nu este frumos sa cotrobai in lucrurile altor persoane.

Multa sanatate familiei si nastere usoara!

Mihaela sa inteleg ca ti-ai dori o soacra ca a lui Biencutza? ai zis din pacate..



#7
GINARARES

GINARARES

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 276 mesaje

Postat 30 iunie 2013 - 21:24

Eu am o soacra tare de treaba nu locuiesc cu ea locuim singuri de cand ne-am hotarat sa fim impreuna.Soacra mea nu sa bagat niciodata intre noi  chiar nea  ajutat foarte mult.eu nu ias permite sa tipe la mine si nici sa intre in lipsa mea in casa ,e bine ca o respecti dar toate au o limita important este ca tu te intelegi cu sotul tau  .Soacra mea este foarte credincioasa si asta nea ajutat foarte mult sa avem o relatie chiar mama-fica  mia fost aproape  cind am avut nevoie.este o fire blanda,calma  si  stie cand sa lase de la ea  eu am avut ce sa invat de la ea o RESPECT. [:)] [flo2]



#8
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 08:06

locuiti in casa ei? adica e si etajul unde stati voi proprietatea ei? daca da, nu prea ai ce sa-i faci. daca e etajul vostru schimba yala si nu-i da cheia.

daca nu o mai suporti exista varianta de a va muta singuri.

nu cred ca o mai schimbi la varsta asta.

singura varianta e sa va indepartati de ea, sau daca nu se poate, s-o tolerati asa cum e.



#9
MMihaela89

MMihaela89

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 717 mesaje

Postat 01 iulie 2013 - 08:07

Nu-mi doresc deloc asa o soacra. O prefer pe a mea care din cate mi-a spus ea a avut asa o soacra. Cred ca din experienta isi doreste sa fie altfel cu noi. Intotdeauna spune ca nu vrea sa trecem prin ce a trecut ea.M-a speriat mereu gandul ca as avea o asemnea soacra. Si ma gandeam ca toate sunt la fel deoarece ma uitam si la bunica mea intotdeauna cotrobaia cand era la noi. Mentionez ca ea avea grija de noi cat timp erau plecati la servici si mereu spunea de mama ca e nu stiu cum etc. Cert e ca atunci cand ai mei veneau acasa ii spuneam ce face. Pana intr-o zi cand tata  a luat masuri si au purtat o discutie (doar era mama lui). Apoi s-au scimbat lucrurile foarte mult. Cred ca  a inteles ca indiferent ca are familia lui ea v-a avea mereu un loc important acolo si ca mai rau ne indeparteaza daca se poarta asa.

Asa cum ai spus tu Ginararers cel mai important e sa ne intelegem noi ca soti.



#10
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 03 iulie 2013 - 15:12

am ajuns la concluzia ca trebuie sa o ignor cand se poarta urat...etajul unde stam noi este proprietatea ei...vorbesc cu ea din cand in cand dar nu foarte mult,incep sa ma invat sa convietuiesc cu ea,o mai apuca din cand in cand mai zice cate o rautate dar o las in pace,dupa episodul cu tabloul si icoana a urcat un pic mai tarziu si si le-a luat singura,foarte suparata,zicand ceva de genul sa fac eu regulile.Nu se poate abtine sa nu imi dea mereu sfaturi despre cum sa fiu econoama,despre cum sa fac o anumita mancare sau cum sa procedez cu cele mici.S-a mai calmat de cand am inceput sa o bag mai mult in seama dar nu imi place nici sa se bage prea mult in viata noastra pt ca este foarte curioasa si pune intrebari fara nici o jena.Are un mare talent sa minimizeze tot ce fac eu ca si cum eu sunt micuta si proasta si nu stiu de niciunele si ea le stie pe toate,dar o las sa creada ce vrea,pana la urma realizeaza singura ca nu are dreptate iar daca nu realizeaza,e treaba ei.Al meu a inceput sa imi ia apararea si sa se ia de ei daca sare vreunul calul.


Editat de BIENCUTZA07, 03 iulie 2013 - 15:13 .




Etichetat si cu soacra, familie

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -