Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014)

gravidute insarcinata sarcina martie 2014

262 raspunsuri la acest subiect

#41
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 14:06

Cochonel, bine ai venit si sarcina usoara finalizata cu bebic sanatos si frumos [:)]

 

Subscriu la ceea ce spune Irina, durerile sunt normale, atat timp cat sunt suportabile, adica nu din acelea care sa te faca sa nu te poti misca, sau nu sunt insotite de sangerari. Si, la fel, citeste, dar selectiv, adica nu lua personal tot ceea ce citesti, pentru ca acest lucru poate sa iti si dauneze. Este la fel cu prospectele de medicamente, exista mai multe efecte adverse ale unui medicament, dar asta nu inseamna ca toate efectele adverse ti se aplica tie :)

 

Este o perioada pe care ar trebui sa o traim cu mai multa bucurie, dar de multe ori o amaram cu tot felul de ganduri si griji care nu isi au rostul.

 

Arrya, te felicit aici pentru beta, este o valoare excelenta, la fel ca si progesteronul [pk] [pk]



#42
Cochonel

Cochonel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 14:55

Va multumesc, fetelor!

 

Citesc selectiv pentru ca nu prea am timp. E prea devreme sa anunt la serviciu si nu ma menajeaza nimeni. [batcap] Oricum, sunt o fire optimista, cu gandire pozitiva si nu imi place sa pun raul in fata. Eu sper sa fie totul bine si sa ne mandrim in martie toate cu buburuzele noastre. [barza1]



#43
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 15:14

Irina, de cat timp incercati la bebe? si primul copil l-ati obtinut greu? Va stiti cu probleme?

Eu zic sa mergi la beta si daca iese negativ nu dispera, vor mai fi si alte luni, oricum stresul asta nu face bine nici lui bb - daca e- dar nici tie, ca iti da hormonii pest cap. Daca e negativ, trebuie sa ajungi la dr sa iti dea ceva pt declansarea CM.



#44
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 15:44

Irina, ecografia endovaginala nu ar trebui sa fie dureroasa, daca medicul stie ce face. Deci, daca ti s-a intamplat sa te doara, inseamna ca medicul nu a fost bun. De asemenea, nu dauneaza sarcinii, doar daca, din nou, medicul nu stie ce face. Asa ca, daca nu cunosti medicul dinainte si nu ai incredere in el/ea, poti sa nu faci, dar, repet, nu este dureroasa si nu face niciun rau. Poate e mai bine un beta deocamdata si atunci o sa stii oricum sigur [flo2]



#45
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 16:23

Silvia, parca apăruseră studii cum ca prea multe ecografii în sarcina pot dauna, ceva legat de propagarea undelor sonore în lichid, nu mai stiu exact.

#46
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 16:50

Depinde ce intelegi prin prea multe [:)]  Pentru ca este o diferenta intre a face 2,3,4 ecografii pe perioada sarcinii si 2,3,4 ecografii pe fiecare luna de sarcina. Eu cred ca la fel cu orice, nu trebuie exagerat nici cu ecografiile. Adica faci atunci cand chiar trebuie, nu de fiecare data cand ai chef. Si sunt unele studii care spun ca dauneaza, iar altele care spun ca nu dauneaza [batcap]  Ramane la latitudinea ta sa decizi ce sa crezi. Si apoi, sunt unele femei care chiar necesita mai multe ecografii pe perioada sarcinii, poate din cauza unui chist, sau o altfel de problema.  



#47
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 17:53

Buna fetelor!

Indraznesc sa scriu aici si indraznesc sa sper ca si eu sunt insarcinata desi... um e 16 iunie si de vreo 4 zile am doar o secretie maronie si astept sa vad cum se finalizeaza.
Mai am un baietel care s-a nascut pe 4.03.2012 (deci as fi la a doua odisee de martie daca e sarcina acum) si dpn-ul ar fi 21.03.2014 (acelasi ca la prima sarcina).
Oare sa sper si eu? Prima sarcina am obtinut-o greu, dupa 3 ani de asteptari a venit cand ne pierdusem sperantele. Acum ar fi a doua luna de incercari si parca totusi mi-e frica sa-mi fac sperante tinand cont de antecedente.
La prima sarcina n-am avut nimic, decat ameteala pe care o puneam pe seama aerului conditionat. Acum ma intriga spottingul asta care deja e prezent de 4 zile, tb e inca mare, nu stiu ce sa cred. Daca ma iau dupa nr de zile ale ultimelor cm azi sau maine ar trebui sa-mi vina... si e asa grea asteptarea... Teste nu fac (inca) pt ca deja am o frica nebuna de teste negative, nici nu mai tin minte cate teste negative am vazut.
Sper ca acesta sa nu fie primul si ultimul meu mesaj aici.

Sarcina usoara tuturor sfarsita cu bebei sanatosi si o odisee minunata sa aveti (avem, daca e si la mine ceva)!

#48
monna3

monna3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.643 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 18:31

Mda... se pare ca in sfarsit s-a hotarat si menstra mea sa apara asa ca sariti peste mesajul meu de mai sus.

Sarcini usoare si bebei sanatosi va doresc!

#49
SilviaT

SilviaT

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.115 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 19:00

Irina, nu intristezi pe nimeni [flo2] Sper sa fie bine maine si sa ne aduci vesti bune

 

Monica, imi pare rau ca nu a fost sa fie, tinem pumnii pentru data viitoare care sper sa fie cat mai curand [flor]



#50
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 15 iulie 2013 - 20:45

Mersi Silvia. Sper si eu sa fie cu ochi. [barza1] 

Somn usor tuturor mamicilor [gravi] .Dormiti acum mai bine caci atunci cand bebe va incepe sa faca sport de performanta in burtici [majoreta]  [majoreta]  [majoreta]   va fi mai greu, o stiu din propria experienta.


Mini sa auzim numai de bine in grup!!!!!!!!!!





Etichetat si cu gravidute, insarcinata, sarcina, martie, 2014

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -